Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 239644 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #600 : 28 Şubat 2022, 20:52:54 »
Eeeee yani?

Cumhurbaşkanı Erdoğan:

“Ne Ukrayna’dan ne Rusya’dan vazgeçmeyeceğimizi söylüyoruz”

Bize ne yahu faşist Rusya'dan...
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2022, 20:56:15 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #601 : 28 Şubat 2022, 21:09:17 »
Selamlar,
Montrö uygulanması, Rusya açısından bir engel teşkil etmez. Bayrak limanı karedeniz olan her Rus savaş gemisi transit önce limanına gitmek koşuluyla boğazlardan Karadeniz'e geçebilir ki Rusya'nın Karadeniz'de yeterinden fazla gemisi mevcut.

Diğer açıdan NATO ile bir savaş durumunda, Baltık donanmasını güçlendirmek isteye bilir işte bu kertede bayrak limanı Karadeniz olan Rus gemileri, boğazdan geçiş yapıp Akdeniz'e açılmak istediğinde bu madde de işlevsiz kalacağından, ittifak gereği/isteği Türkiye kendine tehdit algılaması maddesini işletip boğazları kapatabilir buda Rusya'ya, savaş başlamadan savaş ilanı demek olur.
 Her hal ve karda, Montrö çok titiz uygulama gerektiren, yanlış ve doğru uygulama zamanlamalarında ciddi sonuçlar doğurabilecek bir antlaşma/sigorta.

Yaşar Hocam, Rus ve Ukrayna bildirimleri üzerine yapılmış bir harita, paylaşayım istedim. BBC dahil tüm batı medyası hatta bizim medya NATO propaganda gücü gibi yayın yaptığından, objektif bakabilme imkanı adına diğer tarafları da görelim istedim. Örneğin Lviv'de Belarus askerleri çatıştı, BBC'ye bakarsak hiç uğramadı, Rus'a bakarsak Lviv'i aldı bunun gibi onlarca zıt haber var. Nihayetinde Yanlışı/doğru illaki olacaktır zaten toz bulutu dağılmadan gerçeği görmek zor olacaktır.

Belarus'u Rus askeri ve S400'ler oradayken bombalamaya kalkmak, akıl işi değil. Şimdi geniş perspektifte bir olasılık canlanıyor aklımda..

Bu savaşı kim, hangi baronlar/cemiyet istediyse (Putin'in sadece yerine getirdiği) bu yerleşik düzen ve güç yapısını bozmak hatta yeni baştan kurgulamak için gerekli zincirlemenin bir ateşlemesi olarak görüyor nihai yelpazede.
 Rusya'nın eski teçhizli yetersiz ve dirence olanak veren "saldırısını" zafiyeti gösterip, üstüne yapılan ekonomik yaptırımlarla doğrulamayacağı intibasınız oluşturup, onu düşman olarak gören NATO'yu iştahlandırarak öncü adımlar atmasını sağlamak örneğin Rus askeri oradayken Belarus'u bombalamak gibi veya Genel sekreterin Litvanya ve/veya Polonya sınırına gidip üsleri ziyaret etmesi gibi..
 Bu hali gören Rusya bu senaryoda asıl muhatabına el yükseltip NATO'ya gözdağı için Nükleer gücünü önesürdüğü gibi, NATO'da bu tuza düşüp ve bunu da fırsat sanarak şu anki hareketliliğe gitmesi...

Aslında Batı ve Rusya üzerine kurulu düzenin, bir birlerine bilerek veya bilmeden kırdırılması operasyonunun ilk perdesini izliyor olabiliriz ve bu sahnenin diğer bağlı perdelerinde, küresel ekonomide yıkılış/yeni sistem saklı gibi...
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2022, 21:15:37 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #602 : 28 Şubat 2022, 21:15:27 »
Belarus'un bombalanacağı haberini paylaşır mısınız Sayın Yaşar...

Bir de AB ,Ukrayna'ya savaş uçağı temin edeceğini açıkladı...
Bu uçaklar Ukrayna dışında konuşlanıp Ukrayna'daki Rusları vurup üslerine mi dönecek?
Ruslar bunu o ülke ye savaş nedeni saymaz mı?
Buradaki (UK) kanallardan birinin alt yazılarında geçti. Belarus’un olaya parti olması durumunda AB uçaklarının da Belarus’a karşı harekat serbestisi olabilir diye. Rusya yı değil ama Belarus’u hedef alan bir yazıydı.
Uçak teminine gelince; benim anladığım, bazı AB üyelerinin elinde Mig 29 gibi Rus uçakları var. Bunları o ülkelerden alıp Ukrayna’ya satma/verme planı bu. Yoksa, örneğin İngiltere’nin, Almanya’nın kullanım dışı bıraktığı Typhoon uçaklarını Ukrayna’ya verseler işlerine yaramaz ki! Bu uçaklara uygun, Ukrayna’nın ne yetişmiş pilotları var, ne bakım ekipleri, ne de uyumlu silah ve telekomünikasyon yapısı.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #604 : 28 Şubat 2022, 22:13:27 »

Bu uçaklar Ukrayna dışında konuşlanıp Ukrayna'daki Rusları vurup üslerine mi dönecek?
Buradaki (UK) kanallardan birinin alt yazılarında geçti. Belarus’un olaya parti olması durumunda AB uçaklarının da Belarus’a karşı harekat serbestisi olabilir diye. Rusya yı değil ama Belarus’u hedef alan bir yazıydı.
Uçak teminine gelince; benim anladığım, bazı AB üyelerinin elinde Mig 29 gibi Rus uçakları var. Bunları o ülkelerden alıp Ukrayna’ya satma/verme planı bu. Yoksa, örneğin İngiltere’nin, Almanya’nın kullanım dışı bıraktığı Typhoon uçaklarını Ukrayna’ya verseler işlerine yaramaz ki! Bu uçaklara uygun, Ukrayna’nın ne yetişmiş pilotları var, ne bakım ekipleri, ne de uyumlu silah ve telekomünikasyon yapısı.

Orasını anladım...Verdikleri Mig-29 uçakları nerede konuşlanacak diye sordum...Ukrayna'ya konuşlanması onları av yapar...Polonya vb. ülkelerdeki havaalanlarını kullanıp , Ukrayna'da bombalama yapıp yeniden ülke dışındaki üsleri mi kullanır? Buna Rusya ne der?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #606 : 28 Şubat 2022, 22:23:41 »
Almanya'nın Ukrayna'ya ölümcül silah yardımı yapmasına ilişkin Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama geldi. Moskova Yönetimi, "Bu kararla Almanya, soğuk savaşın hayaletini değil sıcak savaşın kendisini çağırıyor" mesajı verdi.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-ukrayna-rusya-savasinda-son-durum-kiev-ve-harkiv-gune-patlama-sesleri-ile-uyandi-42012651

:o :o :o :o
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #607 : 28 Şubat 2022, 22:24:35 »

Orasını anladım...Verdikleri Mig-29 uçakları nerede konuşlanacak diye sordum...Ukrayna'ya konuşlanması onları av yapar...Polonya vb. ülkelerdeki havaalanlarını kullanıp , Ukrayna'da bombalama yapıp yeniden ülke dışındaki üsleri mi kullanır? Buna Rusya ne der?
Başka ülkede konuşlanıp, Ukrayna’da savaşması olmaz. Ukrayna’ya verildiyse Ukrayna’da konuşlanır. Şu anda Ukrayna jetleri nasıl savaşıyorsa öyle savaşır.
Önemli olan Batı’nın Ukrayna’ya hava savunma silahları da vermesi.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #608 : 28 Şubat 2022, 22:52:23 »
Ukrayna savaş uçaklarını nerede saklıyor , ikmal yapıyor? Yeraltı üsleri mi var acaba?
Ben yurt dışından da ikmal aldıklarını , indiklerini düşünüyorum...

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #609 : 01 Mart 2022, 00:07:33 »
  Yurtdışına indiremez, indirse de yüklenip tekrar Ukrayna hava sahasına gönderilemez. Bunu yapan ülke fiilen Rusya'yla savaşa girmiş olur. Kırım ve Belarus sınırında S400'lerin olduğunu da unutmamak gerekir. Söylenenin aksine, Ukrayna (batı kısmı kısmen hariç) hava sahası Rusya kontrolünde olma olasılığı çok yüksek.

Gerçekçi olursak, Verilecek uçak bir yana, gönderilecek teçhiz-silah vs nin ulaştırılması dahi çok zor olacaktır. Cesaret vermesi, destek olunduğunu göstermek için yapılması gereken söylem/eylemler olarak bakmak lazım. Çözülecekse bu iş, Ukrayna-Rusya masasında çözülür aksi halde, Kiev bu gece gelen yüzlerce tank ve zırhlı birlikler ve füzelerle girer ki Yıkım çok büyük olur. Yazık olur.