Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 239791 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #580 : 28 Şubat 2022, 06:40:11 »
Bu sayede, Rus savaş doktrininin ne kadar çağ dışı kaldığını net şekilde öğrenmiş olduk.

Rusya açısından temel yanlış, Rusya'nın bu savaşa savaş olarak değil, özel operasyon olarak bakması oldu. Adamlar Kırım ilhakında hiç savaşmadan kaçan Ukrayna Ordusunu baz aldılar.

"Halkın önemli bir kısmı yanımızda. Az biraz güç gösterisi yaparız, Ukrayna Ordusu kaçar ve biz de özel bir operasyonda CIA montesi hükumeti deviririz. Belarus gibi olur Ukrayna. Kırımdaki gibi Batı sadece kuru gürültü kopartır, 5-10 sene sonra da her şey unutulur, Sovyetler Birliğini yeniden kurma yolunda yolumuza devam ederiz biz." diye düşündüler.

Hesap etmedikleri bir kaç nokta var:

a) Batı ve Rusya'nın komşusu ülkelerde, Putin için bardak taşmak üzereydi. Eğer sadece Donbass ile yetinselerdi, o bardak hiç taşmayabilirdi bile. Bizzat Biden, "Küçük bir işgal olacak işte, işimize bakarız biz, ne olacak canım!" kafasındaydı. Putin'in işgal öncesi ettiği ipe sapa gelmez laflar ve tüm Ukrayna'yı işgale yeltenmesi, Rusya'nın komşularını ve Kara Avrupa'sının en aymaz olanlarını bile konuya uyandırdı. Anglo-Saxonlar ise savaş çıksın diye her şeyi zaten yapmışlardı.

b) Ukrayna Ordusu 2014 yılındaki hemen kaçan ordu değildi. Keza Ukrayna'lılar da artık Rusları sempatik falan bulmuyorlardı. Sert şekilde direndiler. Bu da "özel operasyonu" bir anda gerçek bir savaşa çevirdi.

c) İşgal öncesi toplantıda Putin'in gevelediği saçma sapan laflar ve tüm ülkeye göz dikmesi sonucunda, gelen yanıt çok sert oldu. Bunu hiç hesaba katmamışlardı anlaşılan. Her yerde dediğim bir şey var: NLAW, Javelin ve Stinger füzeleri sadece iştah açıcı. Asıl menü yolda! Aklınıza gelebilecek her türlü sofistike silah ve savaşçı Polonya ve Romanya sınırından adeta akacak. Kara Avrupa'sında "Kim Ukrayna'ya daha fazla askeri yardım yapacak?" yarışı başladı. Az tereddüt edeni damgalıyorlar.

Şimdi Rusya bir karar verecek: Ya bu savaşa savaş olarak bakıp ona göre davranacaklar, ya da zararın neresinden dönersek kardır diyecekler ve ateşkes yapacaklar. İlk yolu seçerlerse, aperatifler tüketilmiş olur ve asıl menü sofraya servis edilir!

Rusya, gayri resmi olarak, şu andan itibaren NATO ile savaştadır. Ve emin olun, NATO bu kavgada yumruk saymayacaktır.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2022, 07:01:50 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #581 : 28 Şubat 2022, 06:53:45 »
Konuyla doğrudan ilgisi yok ama, defence.pk Pakistan forumunda, bu savaşın "berabere" biteceğini falan sanan bazı avanaklar var.

Don Michael Corleone ne kadar haklıymış:Düşmanından nefret etme, yargını etkiler! derken. ;D

Bu savaş berabere falan bitmeyecek, bu savaşın sonunda Rusya kaybedecek ve artık bildiğimiz Rusya olamayacak. Çok yazık oldu, çok!  :(
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2022, 06:55:02 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #582 : 28 Şubat 2022, 08:42:03 »
Şu anki duruma bakarak Rusya'nın askeri teknolojisinin kötü olduğu görüşüne katılmıyorum. Yeterli değil, ancak felaket de değil! İlk günlerde seyir füzeleri ile nokta atışları yaparak silah depolarını vurdular mesela. Ancak taktik hatalar yapmaktalar. İşi çabuk bitirme hevesi nedeniyle olsa gerek, tüm hava savunma sistemlerini imha etmeden onlarca helikopterle sahaya daldılar. Karşılarındaki ülkenin bir hava kuvveti olduğunu da unutmuş olmalılar. Hava kuvvetlerinde henüz Su-57 gibi yeni nesil bir uçağı kullandıklarını sanmıyorum. Çünkü işin bu kadar uzayacağını hesaplamış olmalılar. Ayrıca Su-57 tam olarak hazır değil sanırım.

Bu savaşta şu an kara ordusunda eski teknoloji silahlarını kullanıyor. Dünyanın gözü önünde yüzlerce zırhlı aracı şehirlere doğru yola çıkararak psikolojik baskı yaratmaya çalıştılar. Ancak beklemedikleri sert bir direnişle karşılaştılar ve yerleşim yerlerine girdikçe büyük kayıplar yaşamaya başladılar. Bu stratejiyle ABD ordusu bile olsa bir tık daha iyi seviyede de olsa benzer durumda olurdu. Örneklerini Körfez ve sonraki savaşlarda gördük! Şehir ortamı artık saldıranlar için tam bir bataklık. Her yerden atılan ATGM'ler, onlarca, hatta yüzlerce molotof kokteylleri vs, en modern savunma sistemleri ile donatılmış zırhlıları bile saf dışı bırakıyor! Ya o şehri dümdüz yapacaksınız, ya da hiç girmeyeceksiniz!

Rus ordusu ile Türk ordusunu kıyaslayıp aman gaza gelmeyelim. Evet etkili sihalarımız var. Ancak Rusya, Ukrayna'da yaşadıklarıyla değerlendirilirse yanılarak vahim sonuçlar da görebiliriz. Sihalarımızı henüz yerden kaldırmadan kaybedebiliriz mesela. Gemilerden ve denizaltılardan atacakları seyir füzeleri, karadan atacakları balistik füzelerle bütün üslerimizi vurabilme kabiliyetine sahipler. Bizim tam olarak bunları savuşturacak sistemlerimiz henüz yeterli değil. Hatta NATO deniz güçlerinin Karadeniz'e geçişini engellemek için boğazdaki köprüleri dahi seyir füzeleri ile vurabilirler. Belki kaybetmeyiz ama büyük zarar görürüz. Nükleer tehdide girmiyorum bile! O nedenle küçümsemeyelim. Dikkatli olalım!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #583 : 28 Şubat 2022, 09:57:23 »
Ukrayna'ya giren ağırlıklı Belarus, Rus birliklerine eski techiz verilmiş ve Rus özel birlikleri var. Hava gücünü ve modernize ettiği birlikler veya teknolojisini kullanmamış durumda. Bu bile başka hesapları öngörmeyi gerektirebilir. Şu halde dahi istese Kiev'i düşürmesi mümkün ancak başkaca hesaplar olabilir çok dikkatli ve geniş açılardan bakmak lazım, aklıma çok farklı gel geller geliyor...

Tüm sosyal medya ve NATO'nun resmi propaganda aracı gibi davranan Tv kanalları/mız, objektif görüşü engelliyor. ve bunun etkisinde dahi Müzakere sonuçsuz kalırsa ki öyle olacak gibi de görünüyor, işte o zaman batının yaptırımla köşeye sıkıştırdığını düşündüğü Rusya'nın gerçek yüzünü sahada çok yıkıcı şekilde görmeye başlarız.

Tüm bunlar bir senaryo dahi olabilir! İçine AB'de çekecek bambaşka yerlere evirilme olasılığı yüksek olan bir senaryo.

« Son Düzenleme: 28 Şubat 2022, 10:08:34 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #585 : 28 Şubat 2022, 11:47:26 »
biraz kendimi öveceğim,  moralim bozuk.
aslında müsteşar olacak adammışım ben,  özellikle dış politika konusundaki  ön görülerimin  çoğu tuttu,  geri kalanı da tutacak  bence.
bakın,  Rusya  için  bu forumdaki paylaşımlarımdan bazılarında bu günleri aynen yazmışım.

"Rusya ve Çin içinse Obama ve  Trump döneminde  başlatılan kararsız ama sert  müdahaleler,  daha yumuşak ama daha kararlı ve sistematik bir yola girecek orta vadede."

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=4936.1280

"
26 Haziran 2021,

komikmiş.

uçak gemisinden ne anladıkları şüpheli.
kendi uçakları gemiye inemeyip denize düşmüştü.

önce postu kurtarmaya baksınlar, 30 yıl sonra var olacakları bile kesin değil.
geçtiğimiz 20 yıldaki kadar kafası karışık bir batı bulamayacaklar artık."

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=6590.140

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #586 : 28 Şubat 2022, 13:17:29 »
Yorum yapmak icin biraz erken diye dusunuyorum.

Rusya, kaabilliyetlerinin hepsini sahaya surmus degil.

Rusyanin tum konvansyonel imkanlariyla yuklendigi zaman Ukrayna silahli kuvvetlerini yenip Ukraynayi isgal edemeyecegine inanan var mi?

Esas amac, Batiyi masaya oturmak ve taviz vermeye zorlamak, Ukraynayi isgal etmek degil bence..

Bakarsiniz Ukrayna ve Bati ile anlasip Kirim ve Donbas'i resmen kopartip alirlar

Bakarsiniz NATO genislemeyecegine dair anlasma yapar..

Bakarsiniz Yalta ya da Tahran konferansi gibi daha buyuk bir paylasimda anlasmaya dogru giden yolda ilk hamle olmus olur..

Bakarsiniz baktilarki "guzellikle" olmuyor tas ustunde tas bas ustunde bas birakmamak uzere saldirilari arttirilar ve Ukrayna  halki ya da hukumeti pes eder

Ekonomik yaptirim,askeri kayiplar, kotu cocuk olmak Rusya'nin umurunda pek degil, bunlari gogusleme imkan, kaabiliyet ve belki daha da onemlisi azimleri mevcut diye dusunuyorum
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2022, 13:31:09 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #587 : 28 Şubat 2022, 14:50:35 »
Tarafsız kaynaklarca Ukrayna-Rusya 28.2

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #588 : 28 Şubat 2022, 15:24:56 »

benim yazdıklarım genelde orta ve uzun vade tahminlerimi kapsıyor zaten;  yoksa Tabiki de  tüm gücüyle yüklenirse  sonuç  genel tahminleri doğrular bence de.
ama  şu da bir gerçek,  özellikle Yeni ABD başkanı seçildikten sonra yapılan ilk NATO  toplantılarından  başlayarak  bu yeni dönemle ilgili sinyaller alınıyordu;  ya da  en azından ben bu  şekilde yorumluyordum.
kafası karışık  medeniyet dönemi artık rahatsızlık yaratmaya başlamıştı,  bu  dönemin  biteceği  belliydi de,  bir başlangıç noktası gerekiyordu,  sanırım  bu  savaş  oldu  başlangıç noktası.
Ukrayna'nın  yenmesi veya yenilmesinden çok daha başka bir durum oluşuverdi,    tüm medeniyeti  karşısında topladı Rusya.
bu durum  hesaba katılmış mıydı?
hiç emin olamıyorum ben,  bunu  göze almazdım açıkçası,  anlamlı gelmiyor bana.
düşman olduğun NATO  son 20  yıldır  hiç  olmadığı kadar anlamlı  bir topluluk haline geldi,  Avrupa ve ABD  aynı safta buluşuverdi.

ekonomik yaptırımlar konusundaysa  genel olarak  etkisinin düşük kalacağı yönünde yorumlara katılmıyorum.
ekonomileri zaten bir süper ekonomi değildi.

zaten  en temel gösterge,  başlarda Ukrayna yönetimi telefon edip  muhattap  bulamazken,  şimdi  onlar  Ukrayna  yöneticilerini  müzakere için davet ediyor.
kuşkusuz  bir  hesap hatasının  işaretidir bu.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #589 : 28 Şubat 2022, 16:00:09 »
BBC ye göre Ukrayna’nın dün gece 20.00 itibariyle Rusya tarafından kontrol edilen bölümü:

« Son Düzenleme: 28 Şubat 2022, 16:04:35 Gönderen: Yasar »