Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 234846 defa)

muradin ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #350 : 04 Şubat 2022, 14:09:23 »
Hele ki Ruslara, gobekten baglanmanin tehlikeli olduguna inaniyorum..

Ister bize yakin cografyada veya uzak cografyada olan herhangi bir ulkeye gobekten baglanmamiz ulkemiz icin riskli ve tehlikeli olmasi bence daha dogru bir yorum olurdu. " Bu gun Rusya ,yarin baska bir ulke "

Kisisel olarak iki komsu arasindaki kavgaya mudahil olmamak. Hele  o kavgadan kazanc saglama hesaplari yapmamizin hic dogru bir yaklasim olmadigi dusuncesindeyim.

Guvenilir bir komsu oldugumuzu kanitlamanin yolu . Olaylara sag duyulu yaklasimimiz salik verir.
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2022, 14:16:27 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #351 : 04 Şubat 2022, 15:20:03 »
Hele ki Ruslara, gobekten baglanmanin tehlikeli olduguna inaniyorum..

Ister bize yakin cografyada veya uzak cografyada olan herhangi bir ulkeye gobekten baglanmamiz ulkemiz icin riskli ve tehlikeli olmasi bence daha dogru bir yorum olurdu. " Bu gun Rusya ,yarin baska bir ulke "

Kisisel olarak iki komsu arasindaki kavgaya mudahil olmamak. Hele  o kavgadan kazanc saglama hesaplari yapmamizin hic dogru bir yaklasim olmadigi dusuncesindeyim.

Guvenilir bir komsu oldugumuzu kanitlamanin yolu . Olaylara sag duyulu yaklasimimiz salik verir.

Sn. Metin62

Cumlemin icinde zaten, "hicbir ulkeye baglanmama" vardi..

Eger konjonkturel durum, bize CAATSA'dan kurtulmak, F-16 sipasinlerinin gerceklemesi, Ukrayna'dan motor teknolojisi elde etmek gibi firsatlar cikartiyorsa bunu niye kullanmayalim anlamadim..

Etrafimizdaki ulkeler cok "guvenilir" komsu olmadigina gore, bizim de boyle bir derdimiz olmamali..Norvec degiliz, komsumuzda Isvec degil sonucta..

Romali bir sahsiyetin bir lafi vardir, uc asagi bes yukari tercumesi.."korktuklari surece nefret etmelerinde bir sakinca yoktur"..der

"Guvenilir komsu" derken ne demek istediniz anlamadim ama, "pasiflik" ten cok bu yukaridakini tercih ederim..

Neyse konu cok dagildi..

Hemfikir oldugumuz nokta isin icine bizim cok girmememiz lazim..
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2022, 15:21:28 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #352 : 04 Şubat 2022, 16:07:23 »
Serkan sen Rus nefretin nedeniyle Rus ayısına dur diyebilirsin. Ukrayna'ya gidip gönüllü olarak Rusya'ya karşı savaşmak istediğini vs söyleyebilirsin. Ama bu benim ülkem için geçerli değil! Ülkeler duygularla yönetiliyor olsaydı dünya bugünkünden milyonlarca kar daha fazla kaos içerisinde olurdu. Duygularıyla hareket edenler sayesinde başımıza neler geldiğini, ne fırsatları kaçırdığımızı görebiliyoruz.

Sürekli benim Rus düşmanı olduğumu söylüyorsunuz hocam. S-400 vuruş görüntüsü yok dedim beni Rus düşmanı yaptınız... :D :D :D

Ben aslında tam da sizin gibi düşünüyorum. Duygularımla hareket etmiyorum.Asıl siz ABD ve Batı'nın özellikle yakın dönemde Türkiye'ye yaptığı olumsuz olayların etkisiyle Rus tehlikesini görmemeyi yegliyorsunuz.
Tüm yaşananlardan bağımsız bu olaya bakarsanız Ruslar , Sovyetlerin yıkılmasıyla kendisinden kopan tüm ülkeleri bazen ekonomik bazen de zorla tekrar bünyesine almayı , yani yayılmayı   düşünüyor...   Tıpkı ABD ve Batı'nın yani emperyalistlerin yaptığı gibi...

Yani Batı'nın yaptığı nasıl ki ahlaksızca Rusya'nın şu anda yaptığı da aynı şekilde ahlaksızca...

Bu olayda bize tehlike yaratacak şekilde yayılmaya devam eden (Libya,Suriye,Gürcistan vb), bize faydalar sağlayan Ukrayna'yı yutmaya çalışan Rusya'yı tehlikeli taraf olarak görmek ve buna uygun  sıcak çatışmaya girmeden eylemlerde bulunmayı tercih edecek Türkiye görmek istiyorum.
Ayrıca Rusya'ya niye Ayı lakabı takıldığını da benden daha iyi bildiğinize eminim...Ayı ile oyun olmaz , fazla yakınınıza yaklaştırmamak lazım

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #353 : 04 Şubat 2022, 17:01:57 »
Sürekli benim Rus düşmanı olduğumu söylüyorsunuz hocam. S-400 vuruş görüntüsü yok dedim beni Rus düşmanı yaptınız... :D :D :D

Ben aslında tam da sizin gibi düşünüyorum. Duygularımla hareket etmiyorum.Asıl siz ABD ve Batı'nın özellikle yakın dönemde Türkiye'ye yaptığı olumsuz olayların etkisiyle Rus tehlikesini görmemeyi yegliyorsunuz.
Tüm yaşananlardan bağımsız bu olaya bakarsanız Ruslar , Sovyetlerin yıkılmasıyla kendisinden kopan tüm ülkeleri bazen ekonomik bazen de zorla tekrar bünyesine almayı , yani yayılmayı   düşünüyor...   Tıpkı ABD ve Batı'nın yani emperyalistlerin yaptığı gibi...

Yani Batı'nın yaptığı nasıl ki ahlaksızca Rusya'nın şu anda yaptığı da aynı şekilde ahlaksızca...

Bu olayda bize tehlike yaratacak şekilde yayılmaya devam eden (Libya,Suriye,Gürcistan vb), bize faydalar sağlayan Ukrayna'yı yutmaya çalışan Rusya'yı tehlikeli taraf olarak görmek ve buna uygun  sıcak çatışmaya girmeden eylemlerde bulunmayı tercih edecek Türkiye görmek istiyorum.
Ayrıca Rusya'ya niye Ayı lakabı takıldığını da benden daha iyi bildiğinize eminim...Ayı ile oyun olmaz , fazla yakınınıza yaklaştırmamak lazım

Kesinlikle öylesin. Bunu anlamayan yok ki!

Kendi kendine cevap vermişsin aslında. Neyse ki biz Sovyetlerden kopan bir ülke değiliz. Oradan bir kere yırtıyoruz. Saydığın yerlerin hepsinde, zaten senin de belirttiğin gibi Ruslar vardı. Sovyetlerin dağılmış olması bu gerçeği değiştirmedi. Bulundukları yerleri ABD ve batıya kaptırmamak için çabalıyorlar. Gücünü ve varlığını koruyabilmek için buna mecburlar. Gaz sonsuza kadar da var olmayacak mesela. Etki alanını koruyabilmek için kendi klasik mantıklarıyla hareket ediyorlar. Güç kullanmaktan çekinmiyorlar. Bence bu uğraşıları kalıcı çözüm değil. Bu şekilde çabalamaları sadece istemedikleri neticeleri geciktirmekten başka bir işe yaramayacak. Daha önce dediğim gibi insanlar gelişmenin olduğu tarafa yüzlerini dönerler. Baskı ve şiddetin olduğu tarafa değil!

Biz Rus ayısı ile oynamıyoruz. Çıkarlarımızın çakıştığı noktalarda karşılıklı pozisyonlardayız. Ancak bu bir oyun değil. Her iki taraf da birbirlerine düşman olmak istemiyor. Risklerin farkında! Yoksa yaşadığımız gerilimler düşünüldüğünde çoktan ortalığın karışması gerekirdi.

Daha önce de belirttiğim şekilde bugüne kadar denge politikasıyla yol aldık. Batı ve doğu arasındaki bu denge bozulduğunda bize bir destek noktası kalmayacak. Kendimiz bir destek noktası olacak kadar güçlenmedikçe bu durum bizim için hoş olmayacak. Haliyle enerjimizi bu seviyeye yükselmeye harcamalıyız. Alakamız olmayan kavgalarda taraf olarak zayıf düşmek yerine!

Tabi bu konularda her iki ülke ile de ticaretimize devam etmemiz gerekiyor. Haklıya haklı, haksıza haksız da diyebilmek gerek. Arabuluculuk yapmak da...
Bugüne kadar da bu konuda bunu yaptığımızı gözlemliyorum. Bunu mantıklı buluyorum.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #354 : 04 Şubat 2022, 17:28:08 »
Ben Nijeryalı, Paraguaylı olsam , Rus-Ukrayna olaylarını değerlendirsem yine Rusya'yı haksız görürüm...Bu işgali hiçbir askeri,ahlaki,politiik gerekçe haklı gösteremez...

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde başımıza gelen en iyi olay Türkiye'nin Ruslarla kara sınırının kalmamasıdır..

Demem o ki sınırlarımızda  hiçbir emperyalist ülkenin guçlenmemesi ve emperyalist ülkelerin kontrolünde bir ülke olmaması temel dış politikamız olmalıdır.

Dolayısıyla Rusya'nın güçlenmemesi veya sınırlarımızda Rusya-ABD-AB tahakkümünde bir devletin olmamasına çalışmalıyız.

Zaten ABD , ÇİN,Rusya gibi ülkeler de hep bu yolu izler dış politikalarında...

Çevrimdışı fatihvskamil

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #355 : 04 Şubat 2022, 19:01:15 »
Yeni oluşan çok kutuplu dünya düzeni yine belirli kutuplar üzerinde yoğunlaşmaya başladı. Bizim ülke politikası olarak yapmamız gereken tabi ki tarafsız kalmaktır. Çünkü yeni dünya düzenin de ülke işgal ederek kar elde etme olgusu geride kaldı. Şimdi savaşlar devam ettiği sürece para getiriyor. Rus ayısı Ukrayna ya daha girmeden ekonomik olarak zor duruma girmiş durumda. Kimse doğrudan bahsetmese bile para birimi ya da diğer taraflar olsun sıkıntı içine girecektir. Bizim de aynı şekilde kar çıkar güdüsü ile bir savaşa taraf olmamız bizim için içinden çıkılmayacak sonuçlara sebep verebilir. Hele ki böyle burnumuzun dibinde ve denizden komşu olduğumuz ve denge kurmakta zorlandığımız bir ülkeye karşı. Biz 2. dünya savaşında tarafsız kalarak çok mantıklı hareket ettik. Keşke 1. DS'a da girmeseydik ama orası karışık tabii. Şimdi bize düşen gençlerimizin geleceği için risk almadan olaylardan sıyrılmaya çalışmaktır.

Bence Ruslar da ztn savaşma değil şartlarını batı(nato(abd)) ya kabul ettirme çabasında. Şartları da nedir? kendi sınırında nato üyesi ülke kalmaması.
Almanya ekonomik çıkarları için ztn Ukrayna'yı satmış durumda.
Fransa desen işgal gerçekleşsin ve nato'nun işlevselliğini yitirdiği ortaya çıksın böylece Fransa nın lider ve tek nükleer güç olduğu bir AB ordusunun önü açılsın.
Abd ise Rusya'ymış Avrupa'ymış umrunda değil. Tek isteği Rusları Avrupa da oyalayalım ki pasifikte çin le kapışırken bana köstek olmasın.

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #356 : 04 Şubat 2022, 19:58:50 »
Abd ise Rusya'ymış Avrupa'ymış umrunda değil. Tek isteği Rusları Avrupa da oyalayalım ki pasifikte çin le kapışırken bana köstek olmasın.
+1
hatta zayıf rusya çin in bile işine gelebilir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #357 : 04 Şubat 2022, 23:25:43 »
Taviz tavizi doğurur... Zaten ABD bunu anladı müdahale etti...
Gürcistan'a daldı ses etmedi,
Libya'ya daldı ses etmedi,
Suriye'ye daldı ses etmedi,
Kırım'a daldı az biraz uyandılar,
100.000 kişilik orduyu Doğu Ukrayna'ya dayayınca  artık bu işin başka yere gittiğini anladılar...

Çünkü bir sonraki hedef kesinlikle demografik olarak Rus nüfusun fazla olduğu ve Rusya'ya sınırı olan %25/26 Rus barındıran Estonya,Letonya...(Nato ülkeleri)

Sonra %13 Moldova , %5-6 Litvanya.
Doğuda ise %20  Kazakistan var...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #358 : 08 Şubat 2022, 11:19:53 »

Putin ve Macron Kremlin Sarayı'nda görüştü! Görüşmeye 'uzun masa' damgasını vurdu!

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/putin-ve-macron-kremlin-sarayinda-gorustu-gorusmeye-uzun-masa-damgasini-vurdu-41999223
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimiçi Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #359 : 08 Şubat 2022, 13:24:20 »
Macron görüşmeye Paristen katılsa da olurmuş. ;D Masa o kadar uzundu.  :o

Putin ne elini sıktı adamın, ne de basın toplantısında Macron'un konuşmasını dinledi. Lafını söyler sözlemez çıktı gitti.

İnanılmaz derecede kaba davrandı Macron'a. Anasına bacısına küfretse daha iyiydi, o derece yani!