Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 235190 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #290 : 13 Nisan 2021, 11:37:09 »
Serkan bunları dünyanın farklı yerlerinde yapan başka ülkelerde de var. Nedense bu kadar tepki gösterdiğini hiç görmedik!

Kimse Ukrayna için haksız demiyor ki! Mevcut durumu özetliyor herkes. Biz neden Suriye'nin Kuzeyindeki tüm terör gruplarına saldırmıyoruz mesela! Hangi ülkelerin bayraklarının altına sığınıyorlar?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #291 : 13 Nisan 2021, 12:15:34 »
Rusya'dan ABD'ye 'tehdit' gibi yanıt!

Ukrayna ile Rusya arasındaki Donbas krizinde tasniyon düşmüyor. ABD'nin geçtiğimiz günlerde yaptığı uyarıya Rusya'dan yanıt geldi. İngiltere ise Romanya'ya savaş jetleri gönderme kararı aldı. Bölgedeki gelişmeler ile ilgili NATO'dan da bir açıklama geldi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını derhal sonlandırması gerektiğini söyledi.

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan Donbas krizinde tansiyon düşmüyor. Sınıra 80 bine yakın asker yığdığı belirtilen Rusya'dan yeni bir açıklama geldi.

ABD'nin geçtiğimiz günlerde yaptığı uyarıya cevap veren Moskova, 'ABD, Rusya ve Kırım'dan uzak durmalı, 'kazaların' yaşanma olasılığı bir hayli yüksek' ifadelerini kullandı.

RIA'nın geçtiği son dakika gelişmesine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı ABD'nin Ukrayna'ya verdiği askeri destek 'Rusya'nın güvenliğine karşı bir meydan okuma' olarak nitelendirildi.

Aynı açıklamada 'Rusya kendi güvenliğini korumak için gereken her şeyi yapacaktır' ifadesi de yer aldı.

NATO'DAN AÇIKLAMA

NATO da Donbas'taki gelişmeler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamada Ukrayna sınırındaki gelişmelerden endişe duyduğunun altı çizildi ve 'Rusya askeri yığınağına son vermeli' denildi.

Aynı açıklamada 'Rusya, Ukrayna sınırlarındaki askerlerini geri çekmeli' ifadesi de yer aldı.

UKRAYNA'DAN 'SAVAŞ İSTEMİYORUZ' ÇAĞRISI

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, ise 'savaş istemiyoruz' çağrısını yineledi. Kuleba, 'Kiev, rusya ile savaş istemiyor, diplomatik çözüm arayaşımızı sürdüreceğiz' dedi.

İNGİLTERE SAVAŞ UÇAĞI GÖNDERİYOR

Öte yandan İngiltere, Ukrayna hava sahasına destek vermek amacı ile Romanya'ya savaş jeti konuşlandırma kararı aldı.

İngiliz medyasında yer alan haberlere göre, Londra, bölgeye 6 adet 'Typhoon' jeti göndermek için ilk adımı attı.

Rusya devlet televizyonunda ise son gelişmeler ile ilgili  'savaşa ramak kaldı' yorumları yapıldı.

Ukrayna hükümetinden yapılan açıklamaya göre, Donbas bölgesinde 41 bin Kırım'da ise 42 bin Rus askeri bulunuyor.

Rusya, geçtiğimiz haftalarda bu birliklere 'savaşa hazır olun' emri göndermiş, Rusya Savunma Bakanı ise 'sıfır noktası'ndaki birlikleri denetlemişti.

UKRAYNA'DAN MOSKOVA'YA ÇAĞRI

Geçtiğimiz günlerde Kiev yönetiminden tansiyonu düşürecek açıklamalar gelmiş, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Reznikov, Moskova'ya mesaj göndererek, 'Savaş olmayacak. Provokasyonlara karşılık verme niyetimiz yok' demişti.

Ancak Ukrayna'nın bu çağrısına Moskova'dan olumlu yanıt gelmemiş, Kiev yönetimi Putin'den konu ile ilgili görüşme talebinde bulunulduğu ancak bu teklif için hala bir geri dönüş alamadıklarını açıklamıştı.

Gerginliğin yaşandığı sınır bölgesini ziyaret eden Zelenski'ye CNN International muhabiri Matthew Chance de eşlik etti ve tarihe geçecek anları yakalama şansına erişmişti.

Kameranın anbean kaydettiği o anlarda Zelenski sınırdaki siperleri dolaşırken Rus yanlısı ayrılıkçıların keskin nişancı ateşlerine hedef olabilecek bir alana geliyor ve o anda Ukrayna Devlet Başkanı CNN muhabiri ve kameramanına koşmaları gerektiğini söylüyor. Saniyeler süren o anlarda ekip zikzak çizerek güvenli bir alana doğru ilerlemeyi başarıyor.

DONBAS NEDEN ÖNEMLİ?

Donbas bölgesi, Zengin kömür rezervlerine sahip. Ukrayna ve Rusya için oldukça önemli. Ukrayna, ekonomik olarak bölgeden gelir elde ederken, Rusya da Rus kökenlilerin çoğunluğu oluşturduğu bölgeyle yakından ilgileniyor.

100 milyon ton kömür rezervi ile Avrupa’nın 4. büyük maden bölgesi olan Donbas, Ukrayna topraklarının sadece yüzde 5'ini oluşturuyor. Halkın yüzde 10'u burada yaşıyor. Gayrisafi milli hasılanın (GSMH) yüzde 20'sini bu bölge sağlıyor.

Ukrayna'nın ihracatının dörtte biri de yine bu bölgeden gerçekleştiriliyor. Donbas bölgesi ayrıca her iki sınırda da ağır sanayi kompleksleri ve madencilik sektörünün yoğunlaştığı önemli bir merkez olarak biliniyor.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/rusyadan-abdye-tehdit-gibi-yanit-41787094
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #292 : 13 Nisan 2021, 12:24:39 »
Buradaki tartışmaları gerçekten hayretle izliyorum.
Bir kısım arkadas olayı Rusya perspektifinden ele alıyor "Nato , Ukrayna'ya kanca attığı için Batı Rusları bu işgale ABD zorladı" diyor ; bir kısım arkadaş ise "bu ise bulaşmayalim, aman zarara uğraşmayalım,Rusya ile arayı bozmayalım" diyerek olayı sadece Türkiye açısından değerlendiriyor...
Peki ya Ukrayna bu işgale karşı ne yapsın?
Bu Ruslar güçlü,  ABD gazına gelmeyelim eldeki topraklar da gider diye " oturup Rusların bu barbarlığına razı mı olsun?
70 sene komünizm esaretinden yaşamış bir ülke geleceğine kendi karar vermesin mi?
Rusya'nın desteklediği liderleri başkan seçmek zorunda mı?

Ben Ukrayna'ya destek vermemiz gerektiğini , Ruslar'la sınırımızın olmamasını "Türkiye 'nin başına gelen en iyi şey" olduğunu düşünüyorum ...
Rusları  en avantajsız konumda tutmaya çalışmalıyız...
Bugün Ukrayna'yı yutan Putin yarin Gürcistan'a da yutar sınırımıza dayanırlar
Alttan Suriye'den , üstten Ukrayna-Gürcistan arada tost oluruz ...

Katiliyorum...

Turkiye acisindan Rusya'yi ne kadar uzak ve "mesgul" tutarsak bize faydalidir...

Rusya'nin basi nerede dertte ise ve cikarlarimiza uygun ise,  mumkun oldugu kadar dogrudan, dolayli, acik veya kapali (durum neyi gerektiriyor ise) sekilde karsi tarafa destek vermeliyiz..

Ukrayna ozelinde bu siyasi, diplomatik, egitim ve techizat destegi demektir..

Ukrayna icin konusursak, Rusya ile savassin ya da NATO'ya dahil olsun demek degildir, zaten bu karari kendileri verecek. Ukrayna akli basinda bir devletse zaten buna kalkismaz. Ama bu, olani biteni kabullensin, sussun otursun demek de degildir. Rusya'yi sikistirmak icin elinden geleni yapar.

Daha gelen bir yaklasim olarak konusursak, herhangi bir devlet ciddiye alinmak isteniyorsa boyle olaylari karsiliksiz birakamaz, "ne yapalim, elimizden birsey gelmez" diyemez. Devlet kurumu, boyle seyleri engellemek icin vardir zaten. Birakirsa o devlet uzun yasayamaz, o millet de erir gider..
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2021, 12:32:37 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #293 : 13 Nisan 2021, 13:34:17 »
Serkan bunları dünyanın farklı yerlerinde yapan başka ülkelerde de var. Nedense bu kadar tepki gösterdiğini hiç görmedik!

Kimse Ukrayna için haksız demiyor ki! Mevcut durumu özetliyor herkes. Biz neden Suriye'nin Kuzeyindeki tüm terör gruplarına saldırmıyoruz mesela! Hangi ülkelerin bayraklarının altına sığınıyorlar?

Şunun için tepkim size fazla geldi: Bu zamana kadar ki işgal ve provakosyonlarda hepimiz aynı tepkileri gösteriyorduk...
ABD'nin ,Ruslar'ın vb. işgalleri ... Mazlum tarafı savunurduk hepimiz...
Ama Ukrayna olayında maalesef Rusya'yı yeteri kadar sorumlu görmeyen, sanki Rusya bu işgallere zorunlu olarak başvurmuş , mazlum bir tarafmış gibi gören yorumlar var...
Hele ki Ukrayna birşey yapmasın , itidalli olsun , karşı koymasın türündeki tavırlar beni bu tepkiye itti...

Ayrıca biz ilhak'tan bahsediyoruz , ...İşgal başka birşey  , ilhak bambaşka birşey...Rusya'nın yaptığı İLHAK ...MUTLAKA CEZASINI ÇEKMELİ...
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2021, 13:36:12 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #294 : 13 Nisan 2021, 13:44:18 »
Arkadaslar uluslar arsi iliskiler belirli teorilerden esinlenerek sekillenmektedir.
" Yani daha acik soylemek gerekirse bu teorilerden birini gorusunuze gore secip uygulamak istediginiz dis politikaya gore secmektesiniz.

Secenekler ise sunlardir.
1-Realizim " Gercekcilik"
2-Liberalizim  " Bireysel Ozgurluk"
3-Konsturuktivizim " Insaatcilik"

Ben genelde Dis politikada Realizimi tercih etmekteyim. Bazen  de Liberalizimi secebiliyorum yani yerine gore.
Rusya-Ukrayna Kırım Krizi konusunda Realist bir politika izlenmesinin ulkemiz icin daha dogru bir yaklasim olacagini dusunuyorum. "kisisel "

Aramizda eminim benden cok daha iyi ve derin bu konulara hakim degerli aradaslar bulunmaktadir belki onlar da kisisel goruslerini bizlerle paylasabilirler.

bir miktar daha bilgi edinmek isteyen arkadaslar linkten faydalanabilirler.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Uluslararas%C4%B1_ili%C5%9Fkiler_teorisi#Liberalizm

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #295 : 13 Nisan 2021, 14:32:20 »
KIRIM nüfusunun büyük çoğunluğu Rus olmakla birlikte, ülkede Ukraynalılar ve Kırım Tatarları oldukça büyük nüfusa sahiptir.
Ruslar: %58,32;
Ukraynalılar: %24,32;
Kırım Tatarları: %12,1;
Beyaz Ruslar: %1,44;
diğer Tatarlar: %0,54;
Ermeniler: %0,43;
ve Yahudiler: %0,22.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #296 : 13 Nisan 2021, 14:34:01 »
Arkadaslar uluslar arsi iliskiler belirli teorilerden esinlenerek sekillenmektedir.
" Yani daha acik soylemek gerekirse bu teorilerden birini gorusunuze gore secip uygulamak istediginiz dis politikaya gore secmektesiniz.

Ben genelde Dis politikada Realizimi tercih etmekteyim. Bazen  de Liberalizimi secebiliyorum yani yerine gore.
Rusya-Ukrayna Kırım Krizi konusunda Realist bir politika izlenmesinin ulkemiz icin daha dogru bir yaklasim olacagini dusunuyorum. "kisisel "

Aramizda eminim benden cok daha iyi ve derin bu konulara hakim degerli aradaslar bulunmaktadir belki onlar da kisisel goruslerini bizlerle paylasabilirler.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Uluslararas%C4%B1_ili%C5%9Fkiler_teorisi#Liberalizm

Bu saydiklariniz disinda da cesitli teoriler mevcut, ornegin Marxism, Feminism gibi..Bunlar birde alt teorilere ayriliyor..Neo-Liberalism, Neo-Realism gibi..

Akademik olarak hem hepsi gecerli, hemde hicbiri gecerli degil :)

Akademik ortamlarda bir olayi herhangi bir teorinin penceresinden inceleyebilir, aciklayabilirsiniz.. Kendi icerisinde tutarli olmasi yeter...

Cok Yuzeysel olarak;

Liberalizm: Esas olan herkese fayda saglayacak bir duzenin kurulabilecegidir. Devletlerin carpistigi noktalar olsa da, ortak noktalarda birlesebilir, kural koyabilir ve pazarlik ederek herkes bariscil yollar ile istediklerinin bir kismini alabilir. Uluslararsi orgutler ve hukuk cercevesinde, kazan-kazan felsefesine dayali olarak muzakereler yapilir ve ortak nokta bulunur. Eger bu hukuka uymayan varsa, BM cercevesinde cezalandirilabilir, askeri operasyon bile dusunulebillir. AB, BM devreye girmeli ve catismaya basvurmadan bir cozum bulunmalidir..

Realizm: Esas olan duzensizliktir. Duzeni ancak guclu olan guc kullanarak kurar. Her devletin amaci, her alanda mumkun oldugu kadar guclenmektir. Ancak ve ancak bu gucu(askeri, siyasi, diplomatik, ekonomik, bilimsel) kullanarak  istediklerini elde edebilir. Uluslararasi orgutler ve uluslarasi hukuk, guclu devletlerin kendi cikarlarini korumak icin kurguladiklari ve kurduklari seylerdir. Onlar istemedigi surece ve orgutlerin ne de hukuk kurallarinin gecerliligi olmaz. Isin icerisindenki ulkelerin stratejik cikarlari nedir, kuvvetleri nedir, bunlar analiz edilir ve analiz ona gore yapilir.

Realist acidan bakarsaniz, Ukrayna'nin su kosullar altinda dogrudan savasa girmesi yanlis karardir..

Kisisel gorusum, gercek dunyada Realizm disindaki teorilerin beyin jimnastiginden oteye gecmeyecegidir..

IMF, NATO, BM, DTO,bunlarin hepsi 2. dunya savasindan sonra ABD liderliginde kazanan tarafin kendi cikarlarini korumak icin kurdugu tiyatro sahnelediir..Minareyi calan kilifi hazirlar hikayesidir..Hicibirinin ABD'nin istemedigi bir karari cikartip, uygulayabilecegini sanmiyorum...

Ama dedigim gibi, butun teorileri kullanarak baska bakis acilarindan etkili analizler cikartilabilir..Sonucta sosyal bilim, nereye ceksen gelir :)

« Son Düzenleme: 13 Nisan 2021, 14:42:30 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #297 : 13 Nisan 2021, 14:34:23 »

+1 daha

Gerçekçiyim. Her zaman geçmişi, mevcut durumu görür, benzer durumlarla karşılaştırarak analiz eder, olasılıkları belirlerim. Bu nedenle belirlediğim olasılıkların zaman içerisinde gerçekliğe dönüşmeleri beni şaşırtmaz!

Sadece dış siyasette değil, her konuda...

Bu konunun önceki sayfalarında Rus milislerin saldırılarıyla imha edilmiş yüzlerce Ukrayna zırhlı araçlarına ait fotoğraflar var. Ukrayna'nın haklarını, savaşarak koruyamayacağı çok açık. Klavye başında ahkam keserek savaş isteyenleri dünyanın neresinde bir savaş varsa oraya göndermek en mantıklısı. İstedikleri şeyin ne olduğunu o zaman anlayacaklardır.

Ukrayna'nın Rusya'ya karşı bir savaşı kazanabilmesi ancak batının bu savaşa dahil olmasıyla olabilir. Ancak bu da 3. Dünya savaşı demektir. Bu da biz dahil bölgedeki bütün ülkeleri olumsuz etkileyecektir. Batının bölgemizde başlattığı hangi savaşın bize veya diğerlerine olumlu etkisi olmuş ki şimdiye kadar!

Ukraynalı yetkililer de bunun bilincinde oldukları için haklılıklarını dile getirirken "bir savaş istemiyoruz diyorlar"!

Dış politika duygusallıkla, egoyla, ergen zihniyetiyle "kır atıma atlarım, düşmanı mahvederim" kafasıyla yapılacak olsa sonuçlar felaket olurdu!

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #298 : 16 Nisan 2021, 20:58:29 »
Rusya, ABD'nin Moskova Büyükelçisi'nden ülkeyi terk etmesini istedi.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #299 : 17 Nisan 2021, 12:41:30 »

Ukrayna'dan NATO ve Avrupa Birliği'ne nükleer silah uyarısı
Ukrayna'nın NATO'ya alınmaması halinde, Rusya'ya karşı kendilerini korumak için yeniden nükleer silah sahibi olmak zorunda kalacağı belirtildi.

Rusya ile Ukrayna arasında tırmanan siyasi gerilim, askeri bir boyutta büyümeye devam ederken, Ukrayna tarafından NATO'ya ve AVrupa Birliği'ne ilginç bir uyarı geldi.

"YA NATO'YA GİRERİZ YA DA KENDİ BAŞIMIZA SİLAHLANIRIZ"
Alman devlet radyosu Deutschlandfunk'a açıklamalarda bulunan Ukrayna'nın Almanya Büyükelçisi Andriy Melnik, "Ya NATO gibi bir ittifakın bir parçası olur ve Avrupa'nın güçlenmesi için katkımızı yaparız, ya da geriye tek bir seçeneğimiz kalır: Kendi başımıza silahlanmak" ifadelerini kullandı.

NÜKLEER SİLAH SAHİBİ OLABİLİRİZ"
Büyükelçi Melnik, Ukrayna'nın yeniden nükleer silah sahibi bir ülke olmayı düşünebileceğini ekleyerek, "Güvenliğimizi başka nasıl garanti altına alabiliriz?" dedi.

SOVYETLER'DEN KALMA DEVASA CEPHANELİKLERİ VARDI
Bir dönem dünyanın en büyük üçüncü nükleer cephaneliğini barındıran Ukrayna; ABD, Rusya ve İngiltere'den aldığı güvenlik teminatları sonrası, 1994'te nükleer başlıklardan vazgeçmişti.

https://www.ensonhaber.com/dunya/ukraynadan-nato-ve-avrupa-birligine-nukleer-silah-uyarisi

benim demek istedigim buydu