Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 234652 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #280 : 12 Nisan 2021, 17:46:06 »
UKRAYNA İÇİN, GÜRCİSTAN DERSLERİ 

Rusya ABD’nin tahriklerine kapılmıyor. Soğukkanlı. Geri adım atmıyor. Iki devlet arasında sıcak çatışma beklemese de Rusya;ABD’nin bölgede Ukrayna’yı vekil güç olarak kullandığını, Rusya’ya karşı teşvik ve tahrik ederek, Karadeniz’e yerleşmek istediğini biliyor. 

Peki, ABD’nin Ukrayna hesabı tutar mı?

Tutmaz. Çünkü Moskova; ABD’nin Rusya’yı, Balkanlar’dan, Doğu Avrupa’dan, Baltık Denizi’nden çevrelediğini görüyor. O nedenle Karadeniz’de yeni bir adım atmasını kabul etmez. Kabul etmeyeceğini de 2008’in ağustos ayında Rusya- Gürcistan savaşında gösterdi.

Gürcistan;Abhazya ve Güney Osetya üzerindeki sınırlı otoritesini yitirdi. Savaşı kaybetti. Rusya, bu iki devletin bağımsızlığını tanıdı. Rusyanin ìki ulke üzerindeki nüfuzu daha da güçlendi.

Coğrafyayı ve güç dengesini dikkate almayıp, ABD’ye fazla güvenen Gürcistan lideri Şaakaşvili ise savaş sırasında ABD Başkanı Bush ile telefonda konuşurken, sinirden kırmızı kravatını yerken görüntülenmisti unutmayalim. ;)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #281 : 12 Nisan 2021, 18:20:50 »
UKRAYNA İÇİN, GÜRCİSTAN DERSLERİ 

Rusya ABD’nin tahriklerine kapılmıyor. Soğukkanlı. Geri adım atmıyor. Iki devlet arasında sıcak çatışma beklemese de Rusya;ABD’nin bölgede Ukrayna’yı vekil güç olarak kullandığını, Rusya’ya karşı teşvik ve tahrik ederek, Karadeniz’e yerleşmek istediğini biliyor. 

Peki, ABD’nin Ukrayna hesabı tutar mı?

Tutmaz. Çünkü Moskova; ABD’nin Rusya’yı, Balkanlar’dan, Doğu Avrupa’dan, Baltık Denizi’nden çevrelediğini görüyor. O nedenle Karadeniz’de yeni bir adım atmasını kabul etmez. Kabul etmeyeceğini de 2008’in ağustos ayında Rusya- Gürcistan savaşında gösterdi.

Gürcistan;Abhazya ve Güney Osetya üzerindeki sınırlı otoritesini yitirdi. Savaşı kaybetti. Rusya, bu iki devletin bağımsızlığını tanıdı. Rusyanin ìki ulke üzerindeki nüfuzu daha da güçlendi.

Coğrafyayı ve güç dengesini dikkate almayıp, ABD’ye fazla güvenen Gürcistan lideri Şaakaşvili ise savaş sırasında ABD Başkanı Bush ile telefonda konuşurken, sinirden kırmızı kravatını yerken görüntülenmisti unutmayalim. ;)

Yani Rusya ; Kırım'ı , Doğu Ukrayna'yı NATO kendisini çevrelemesin diye mi yuttu? Putin bu kadar da masum , garip diyorsunuz yani?

Nato,ABD,AB gizli emelleri olan yayılmacı bir yapı ; bu yapıyla 80 sene birebir mücadele edecek kadar kabiliyetli ,kapasiteli  Ruslar sadece kendilerini korumaya çalışan , büyük planlar yapamayan aciz bir devlet öyle mi?

Rusların kendi planları olmadığını nereden biliyorsunuz?
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2021, 18:21:56 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #282 : 12 Nisan 2021, 18:25:37 »
ABD’nin ipiyle kuyuya inmeye kalkan hem yarı yolda kalır hem de daha kötüsü kellesinden de olabilir. BOP eşbaşkanı olacağım diye kandırılanların daha sonra kendi beslemeleri ABD destekli hainler tarafından nasıl alaşağı edilmeye ramak kala kurtulduklarına hepimiz şahit olduk.
Umarım Ukrayna, bir aptallık edip, ABD’ye ve vereceği sözlere kanıp yanlış adım atmaz.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #283 : 12 Nisan 2021, 19:51:26 »

Yani Rusya ; Kırım'ı , Doğu Ukrayna'yı NATO kendisini çevrelemesin diye mi yuttu? Putin bu kadar da masum , garip diyorsunuz yani?

Nato,ABD,AB gizli emelleri olan yayılmacı bir yapı ; bu yapıyla 80 sene birebir mücadele edecek kadar kabiliyetli ,kapasiteli  Ruslar sadece kendilerini korumaya çalışan , büyük planlar yapamayan aciz bir devlet öyle mi?

Rusların kendi planları olmadığını nereden biliyorsunuz?

Sn serkan1976 . Ben Ruslari, Putini  masum , garip veya  Rusyanin aciz bir devlet olarak belirttigimi hatirlamiyorum ;)

Ama ben Ruslarin Mikhail Gorbachev zamaninda  sonra, ABD , AB ve ozellikle " Nato" ulkelerine karsin sahada kaybetmis oldugu alan ve gucu Putinin basa gelmesi ile belirli oranda geri kazanmasi yaninda sahada ise Natonun oz sinirlarina erismesini onlemek icin hareket etmekte oldugunu soyluyorum

Rusya bunu yaparken de bildigimiz Rus acimasizligini gecmiste oldugu gibi simdi de uygulamakta oldugunu gormekteyiz." Yani Rusya masum demiyorum"

Rusya super bir guc oldugunu devam ettirebilmesi icin bu refleksi ozellikle Natoya karsin kendisi icin tehdit k algilamakta oldugu  bolgelerde uygulamaya gecirmekte oldugunu soyluyorum.

" Sanirim bu defa daha net bir aciklama oldu"
Oyle veya boyle ,Ukraynanin  kendisinden her bakimdan daha guclu bir sinirdasi olan Rusya ile bir sekilde daha istikrarli bir iliski icerisine girmesi bence sirtini ABD  veya Nato ya dayamak suret ile Rusya karsi durabilme olasiligindan daha gercekcidir.

« Son Düzenleme: 12 Nisan 2021, 20:22:59 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #284 : 12 Nisan 2021, 21:48:00 »
Yani ; "Ukrayna dizini kırsın otursun , Kırım ve Doğu topraklarının üstüne 1 bardak soğuk su içsin" diyorsunuz ...

Ben Ukrayna yerinde  olsam Rusya'ya 48 saatlik bir ültimatom veririm , " Doğu sınırından cekilmezsen NATO'ya üye olmak için başvuracağız " diye.

Ne olabilir en fazla Doğu topraklarına Rusya saldırır ve bu toprakları kaybeder ki " zaten fiili olarak çoktan doğu topraklarını  kaybetmiş " durumda...

Bu işgal hareketi Rusya'yı tamamen uluslararası toplumdan dışarı atar ve tıpkı Afganistan işgali gibi üstesinden gelemeyeceği bir ekonomik,sosyal hasar bırakır...Tüm Dünyaca kınanır.

Bu strateji ile Kırım olmazsa bile Doğu topraklarını kurtarır...

Kırım'ı kurtarma  işi bence de artık çok zor. Ama bir noktada Rusya'ya rest çekmezse yavaş yavaş zaten Doğu topraklarını Rusya kemirecektir...
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2021, 21:49:33 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #285 : 12 Nisan 2021, 22:08:49 »
Yani ; "Ukrayna dizini kırsın otursun , Kırım ve Doğu topraklarının üstüne 1 bardak soğuk su içsin" diyorsunuz ...

Ben Ukrayna yerinde  olsam Rusya'ya 48 saatlik bir ültimatom veririm , " Doğu sınırından cekilmezsen NATO'ya üye olmak için başvuracağız " diye.

Ne olabilir en fazla Doğu topraklarına Rusya saldırır ve bu toprakları kaybeder ki " zaten fiili olarak çoktan doğu topraklarını  kaybetmiş " durumda...

Bu işgal hareketi Rusya'yı tamamen uluslararası toplumdan dışarı atar ve tıpkı Afganistan işgali gibi üstesinden gelemeyeceği bir ekonomik,sosyal hasar bırakır...Tüm Dünyaca kınanır.

Bu strateji ile Kırım olmazsa bile Doğu topraklarını kurtarır...

Kırım'ı kurtarma  işi bence de artık çok zor. Ama bir noktada Rusya'ya rest çekmezse yavaş yavaş zaten Doğu topraklarını Rusya kemirecektir...

Kafam baya karisti. Ültimatom toprka kurtarma niyetine mi yoksa intihar etmek gibi bir sey mi....

Biraz aciklik getir.

80´lerde kalmis gibi halin var.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #286 : 13 Nisan 2021, 08:28:15 »
Resmi değil ama fiilen işgal edilmiş Doğu Ukrayna topraklarından Rus desteğinin çekilmesi için ültimatom vereceksin...

Yok ben bunu da yapmam Rusların her türlü işgalini sineye çeksin Ukrayna  diyorsanız ben buna yanaşmam.Adamlar ülkesinin %20'sini yutmuş hala           
  " Aman itidal" diyorsunuz.   
İyi ki siz Kurtuluş Savaşı zamanında yaşamamışsıniz, İngilizler çok güçlü aman gaza gelmeyelim diye Padişahı da desteklerdiniz korkarım ki...

Çözüm onerimi beğenmeyen de Ukrayna toprakları işgalden nasıl kurtulur , önerilerini yazıversin bi zahmet...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #287 : 13 Nisan 2021, 08:53:28 »
Serkan yoksa sen Ukraynalı mısın?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #288 : 13 Nisan 2021, 09:18:42 »
Sn Serkan1976 arkadasim dusunce ve onerilerimizi paylasiyoruz ,ama senin dusuncen ile pek ortusmuyor bu nedenle anlasamiyoruz. Bunu da bir sorun olarak gormuyorum neticede fikir fikirden ustundur.

tekrarliyorum.
Oyle veya boyle ,Ukraynanin  kendisinden her bakimdan daha guclu bir sinirdasi olan Rusya ile bir sekilde daha istikrarli bir iliski icerisine girmesi bence sirtini ABD  veya Nato ya dayamak sureti ile Rusya karsi durabilme olasiligindan daha gercekcidir.

Yani ne diyorum Rusya senin kalici ve senden guclu bir komsun .Nato ya yonelmek yerine ,komsunu kizdirmayacak bir secenek sec .Komsun da sinirini endirger ve uzlasirsiniz.  Ben de bu sure dahilinde her iki ulke ile de iyi iliskisi olan komsunuz olarak size yardimci olayim.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #289 : 13 Nisan 2021, 09:52:28 »
Sayın hocalarım ben sizin fikirlerinize saygı duyuyorum ama ortada fikirlere saygı duyma , benim görüşüm şu diye değerlendirilecek bir durum yok ki...

Ortada tartışılması bile abes olan tüm siyasi,ahlaki,diplomatik değerlere aykırı bir olay var.

Rusya denilen devlet komşusu olan bir devletin toprağını (Kırım) ilhak etmiş , bununla da yetinmemiş "Donetsk ve Luhansk bölgelerinizde benim Rus asıllı vatandaşlarım var buraları da benim" diyerek buraları da fiilen ele geçirmiş , sınıra da tüm ordusunu yığmış...

Ayrıca yıllardır Ukrayna'nın seçimlerine müdahale etmiş , kendi yanlısı olmayan adayları zehirleyerek öldürmeye çalışmış...

Şimdi bu nokta da kendinizi Ukrayna yerine koymanız  , empati kurmanız yeter...

Ukrayna : "Ben NATO-Batı ile ilişkimi tamamen kesiyorum , Rusya ile dostane ilişkiler kuracağım " derse Rusya Kırım'dan ve Doğu Ukrayna'dan çekilir diyorsanız , buna inanıyorsanız benim zaten diyecek hiçbir şeyim yok...

Putin asla Ukrayna gelip kucağına  otursa  bile Kırım-Doğu Ukrayna topraklarını geri vermezzzzz....