Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 235209 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #260 : 11 Nisan 2021, 00:58:44 »
Putin: Sovyetlerden Ayrılan Devletler Rus Toprağıdır.....Bu bile Rusya'nın emellerini açığa vuruyor...Rusya bu meselede haksızdı....

Skywolf hocam siz "ABD ve Batı'nın Ukrayna'yı etkisine alarak Nato'ya çağırması girişimlerinin Rusya'yı bu müdahalelerinde haklı kılar" türünden bir açıklama yaptınız...

Sovyetler dağılınca Ukrayna halkı tercihini Batı'ya dönerek gösterdi...Rusya, Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra kendisinden ayrılan Ukrayna'nın Batı'ya yaklaşmasını istemiyordu.

ABD önderliğindeki batı ülkeleri ise Ukrayna'da Viktor Yuşçenko önderliğinde başlayan Turuncu Devrim'e büyük destek verdiler. Rusya 2004 seçimlerinde destek verdiği Yanukoviç'in seçimi kaybedeceğini fark edince Ukrayna cumhurbaşkanı seçileceğine kesin gözle bakılan Viktor Yuşçenko'yu bile zehirleyecek kadar gözünü kararttı...

Rus ayısının kendi geleceğine saygı göstermeyeceğini ;Ukrayna ve Batı'nın bu noktada anlayıp hızla Ukrayna'yı güçlendirmesi lazımdı...

Şimdi bu noktada ABD ,Ukrayna'yı Nato'ya davet ederek hatalı davrandı demek yanlış olur kanaatindeyim...

Ukrayna halkı geleceğine kendisi karar verir , diktatör Putin değil...

Serkan sende sebebini bilemediğim bir Rus düşmanlığı ve aynı şekilde müthiş bir batı, özellikle de ABD hayranlığı var. Bunun için belki haklı nedenlerin vardır ancak bu bazı gerçekleri görmezden gelmene neden oluyor.

Tabi ki kimsenin ülkesinin bir başka ülke tarafından ele geçirilmesini desteklemiyoum. Her zaman her ülkenin toprak bütünlüğünün korunmasından yanayım. Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesi konusunda Rusya haklıdır demedim! "Rus Ayısı kendi adına yapabileceği en iyi şeyi yaptı" dedim. Yazıyı iyi okumak lazım. Soğuk savaş sonrasında ortaya çıkan renkli devrimler vs, benzer şekilde Güneyimizde esen bahar rüzgarları vs hepsi aynı kaynaktan. Klasik taktik. Faklılıkları ötekileştirerek birbirine düşür ve parçala. Kendini Rusya gibi düşün ve hayal et bakalım. Sen Putin'sin Serkan. Ukrayna en azılı düşmanının kampına katılma hevesinde. Azılı düşmanın da ağzından salyalar akarak bunu gerçekleştirmek için elinden geleni yapıyor. Özgürlük, demokrasi, batı değerleri, renkli devrimler vs. Tabiki herkes daha iyi şartları tercih eder.  Seni tamamen karadenizden çıkarıp, zaten zorlukla toparladığın ekonominin bitirmek niyetindeler. Bunun için savaşmalarına gerek yok. Birilerine gaz verip arka çıkmaları yetiyor. Ne yaparsın Serkan? Alın bütün Karadeniz sizin olsun, ben oynamıyorum diyerek küser gider misin? Diktatör Putin oyunun başından beri farkında olduğu için önce Gürcistan'da , sonrasında Kırım'da gücünü gösterdi. Yoksa o gücün bir anlamı kalmayacak ve kısa sürede tükenecekti. Bu duygusal bir değerlendirme değil, olan bitenin mini özeti.

Gelelim diğer konuya. Bugün Türkiye NATO'ya üye olduğu için Rusya'nın ülkemize doğrudan bir saldırısı mümkün değil. Tabi mecbur kalmazsa. Günümüzde o kadar çok sorunla uğraşıyorlarken böyle bir düşünceye yer ayıracaklarını da sanmıyorum. Genelde bizimle işbirliği içerisindeler.

Burada pek çoğunuzun gözünden kaçan çok önemli bir husus var. Nasıl ki Rusya, NATO üyesi olduğumuz için bize karşı doğrudan bir saldırı gerçekleştirmeye cesaret edemezse, Benzer şekilde sözde müttefikimiz, bizi hep şamar oğlanı gibi gören, aklınca açık gizli ambargolar uygulayan, sürekli bizi kontrol altında tutmak isteyen, canı sıkılınca askeri darbe(ler) düzenleyen ABD de, Karadeniz'deki Rus varlığı nedeniyle ülkemize doğrudan bir saldırı gerçekleştiremez. Çünkü Rusya Boğazların azılı düşmanının kontrolüne geçmesine asla göz yummaz! Bu nedenle Karadeniz'deki Rus varlığı bizim için önemli. İster işinize gelsin, ister gelmesin olayın doğası bu.

Şu an boğazdan belirli bir tonajın üzerindeki savaş gemilerinin geçişine engel gerçekten Montrö Antlaşması mı? Peki ısrarla yapılacağı belirtilen İstanbul Kanalı ve belki sonrasında yapılabilecek olan bir Çanakkale Kanalı bu anlaşmaya dahil midir? Bunlar hakkında net bilgisi olan var mı?

Bırakın şu birbirlerini yesinler lafını. Hristiyanlarmış vs. Bunu söylemek bir müslümana yakışıyor mu peki? Suriye'de birbirlerini yesinler diyenler az değildi. Olan bize oldu. Halen milyonlarca Suriyeliyi müsafir ediyoruz ve milyarlarca dolar kaybettik. Kaybedilen binlerce can, yıkılan binlerce hayat cabası. Kimse birbirini yemesin arkadaş. Buna izin vermeyin. Aklı başında, vicdan sahibi yetişkin bir insan böyle düşünmemeli.

Bugün Ukrayna ile ilişkilerimiz iyi. En başından beri Ukrayna'yı bu konuda destekliyoruz. Çünkü hiçbir ülkenin, özellikle ilişkilerimizin iyi olduğu bir ülkeninin topraklarının başka bir ülke tarafından işgal edilmesini onaylayamayız. Bu konuda haydi gidelim birlikte işgalcileri kovalım diyemeyiz. Sadece teknik destek verebiliriz. Zaten şu an da onu yapıyoruz.

Bugün Rusya ile de ilişkilerimiz iyi sayılır. Sözde müttefikimizin kırk dereden su getirerek yıllardır vermediği Patriot hava savunma sisteminnden daha gelişmiş olan S400 sistemini çok daha ucuza hiç bir sorun çıkarmadan bize teslim etti. Sözde müttefikimizin hakkımız olduğu halde bize vermediği F-35 uçakları yerine size gelişmiş savaş uçakları verebiliriz dediler vs. Tabi ki bunda kendi çıkarları bulunuyor ancak müttefiklerden çok daha yardımcı oldukları bir gerçek.

Bugün yapmamız gereken; öncelikle kendi çıkarlarımız için, ilişkilerimizin iyi olduğu bu iki ülkeyi ortak bir noktada bir araya getirmek olmalı. Burada çok sert davranan Rus tarafını sakinleştirmek,  işgal altında olup duygusal davranan Ukrayna'yı da batının tuzağına düşmemesi konusunda uyarmalıyız. Çünkü görünen o ki savaşarak sorun çözüme kavuşmayacak, aksine tüm bölge ülkelerinin ciddi seviyede olumsuz etkileyecek. Her iki ülkenin sorunları ciddiyetle müzakere etmelerine, çekincelerini dile getirmelerine olanak sağlamak ve ortak bir çözüm yolu bulmalarına yardımcı olmak ZO-RUN-DA-YIZ!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #261 : 11 Nisan 2021, 09:55:13 »
SKYWOLF Hocam , Türkiye işgal edilmiş ve komşunuz olan devlet size diyor ki; "Sizi işgal eden devlet çok güçlü , sakın ülkenizi kurtarmak için  birşey yapmayın, savaşın diyen başka devletlerin de gazına gelmeyin ,aranızda anlaşın yoksa daha çok toprağımızı kaybedersiniz"

Bu durumda Türkiye,  bize bu öneriyi getiren ülke hakkında ne düşünür?
Ben direkt olarak bana bu öneriyi getiren ülkenin işgalciyi desteklediğini düşünürüm.

« Son Düzenleme: 11 Nisan 2021, 09:56:30 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #262 : 11 Nisan 2021, 10:13:01 »
SKYWOLF Hocam , Türkiye işgal edilmiş ve komşunuz olan devlet size diyor ki; "Sizi işgal eden devlet çok güçlü , sakın ülkenizi kurtarmak için  birşey yapmayın, savaşın diyen başka devletlerin de gazına gelmeyin ,aranızda anlaşın yoksa daha çok toprağımızı kaybedersiniz"

Bu durumda Türkiye,  bize bu öneriyi getiren ülke hakkında ne düşünür?
Ben direkt olarak bana bu öneriyi getiren ülkenin işgalciyi desteklediğini düşünürüm.

Önce okuman ve okuduğunu doğru anlaman gerekiyor!

Bugün yapmamız gereken; öncelikle kendi çıkarlarımız için, ilişkilerimizin iyi olduğu bu iki ülkeyi ortak bir noktada bir araya getirmek olmalı. Burada çok sert davranan Rus tarafını sakinleştirmek,  işgal altında olup duygusal davranan Ukrayna'yı da batının tuzağına düşmemesi konusunda uyarmalıyız. Çünkü görünen o ki savaşarak sorun çözüme kavuşmayacak, aksine tüm bölge ülkelerinin ciddi seviyede olumsuz etkileyecek. Her iki ülkenin sorunları ciddiyetle müzakere etmelerine, çekincelerini dile getirmelerine olanak sağlamak ve ortak bir çözüm yolu bulmalarına yardımcı olmak ZO-RUN-DA-YIZ!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #263 : 11 Nisan 2021, 10:59:33 »
Hocam somut şeyler söylerseniz belki daha iyi anlarım. Tam bir siyasetçi gibi yuvarlak cümleler kurmuşsunuz.Koyu harflerle yazdığınız şeyler dışişleri bakanlık sözcülerinin kurduğu yuvarlak cümlelerinin aynısı...
Yapılmasi gerekenler SOMUT olarak  ne?

Burası forum biz devlet başkanı değiliz ki burada önerilerimizi , kafamızdakileri saklayalım...

« Son Düzenleme: 11 Nisan 2021, 11:02:09 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #264 : 11 Nisan 2021, 17:28:48 »
Ukrayna’nın doğusunda kimse savaşa gitmiyor

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’nın doğusunda kimsenin savaşa doğru gitmediğini söyledi.
11.04.2021 - 17:28 | Son Güncellenme: 11.04.2021 - 17:28| AA

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rossiya-1 kanalında “Moskova.Kremlin.Putin” isimli programda, Rusya-Ukrayna arasındaki gerilime ilişkin soruları cevaplandırdı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Rusya’nın Donbas’a desteği ile ilgili sözlerinin savaşa yol açıp açmayacağının sorulması üzerine Peskov, “Elbette, hiç kimse savaşa doğru ilerlemiyor ve hiç kimse böyle bir savaş olasılığını kabul etmiyor.” ifadelerini kullandı.

Peskov, Ukrayna’da bir iç savaş olasılığını da hiç kimsenin kabul etmediğini ancak Rusya’nın Ukrayna’nın güney doğusundaki Rusça konuşanların kaderine kayıtsız kalmayacağını vurguladı.

Donbas'taki krizin çözümüne ilişkin Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna’dan oluşan Normandiya formatında bir liderler zirvesi hazırlamak için siyasi danışmanların çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Peskov, krizin çözümüne yönelik 2015’te imzalanan Minsk Anlaşması’nın uygulanması gerektiğini ifade etti.

Peskov, “Kiev'den sık sık ve çeşitli düzeylerde, Minsk Anlaşmaları'ndaki önlemlerin neredeyse işe yaramaz ilkeler olduğuna dair ifadeler duyduğumuzda, bu sadece bizde değil, muhtemelen Paris ve Berlin'de de şaşkınlığa neden oluyor.” şeklinde konuştu.

https://www.milliyet.com.tr/dunya/kremlin-ukraynanin-dogusunda-kimse-savasa-gitmiyor-6479163

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #265 : 11 Nisan 2021, 17:29:38 »
Erdoğan, dün Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir araya geldiğini, daha sonra Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı'nın yapıldığını hatırlatarak, "Aramızdaki ilişkileri, hem de Rusya ile giderek tırmanan Donbass krizini değerlendirdik. Aynı mesele bir önceki gün de Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin ile yaptığımız telefon görüşmesinde ele aldığımız önemli konulardan biriydi. Bölgemizin huzuru ve güvenli geleceği için her iki ülkenin de aralarındaki anlaşmazlıkları bir an önce müzakere ve barış yoluyla çözmesini istiyor, bu yönde gayret gösteriyoruz. Sayın Putin'le ayrıca yeni turizm sezonu hazırlıklarından Suriye krizine kadar Karabağ olaylarına kadar bütün bunları geniş bir yelpazede ele alarak görüş alışverişinde bulunduk." dedi.

https://www.milliyet.com.tr/siyaset/son-dakika-cumhurbaskani-erdogandan-emekli-ikramiyeleriyle-ilgili-aciklama-6479018

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #266 : 11 Nisan 2021, 17:34:14 »
ABD'den Rusya'ya kritik uyarı

ABD, Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan Donbas krizi ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Açıklamada Rusya'nın bölgedeki agresif politikalarının sonuçları olacağı belirtildi.

Rusya'nın, askerlerini Ukrayna sınırına sevk etmesiyle başlayan gerginlik sonrası ABD'den yeni bir açıklama geldi.

ABD tarafından yapılan açıklamada Rusya'nın bölgedeki agresif politikalarının sonuçları olacağı belirtildi.

Geçtiğimiz saatlerde krizi değerlendiren ABD ve İngiltere dışişleri bakanları Rusya'nın bölgedeki tansiyonu düşürmesi konusunda hemfikir olduklarını duyurmuştu.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Reznikov, Moskova'ya mesaj göndererek, " Savaş olmayacak. Provokasyonlara karşılık verme niyetimiz yok" demişti

Rusya tarafının ise Ukrayna'nın bu açıklamasına cevabı gecikmemiş, Kremlin barış görüşmeleri için kriterlerini açıklamıştı.

Buna göre, Rusya, yeni bir barış görüşmesi için öncelikle Minsk Barış Görüşmeleri'nde belirlenen bazı maddelerin yerine getirilmesini istedi.

Kremlin, bunun yapılması halinde yeni bir barış görüşmesi için yeşil ışık yakacaklarının altını çizdi.

DONBAS NEDEN ÖNEMLİ?

Donbas bölgesi, Zengin kömür rezervlerine sahip. Ukrayna ve Rusya için oldukça önemli. Ukrayna, ekonomik olarak bölgeden gelir elde ederken, Rusya da Rus kökenlilerin çoğunluğu oluşturduğu bölgeyle yakından ilgileniyor.

100 milyon ton kömür rezervi ile Avrupa’nın 4. büyük maden bölgesi olan Donbas, Ukrayna topraklarının sadece yüzde 5'ini oluşturuyor. Halkın yüzde 10'u burada yaşıyor. Gayrisafi milli hasılanın (GSMH) yüzde 20'sini bu bölge sağlıyor.

Ukrayna'nın ihracatının dörtte biri de yine bu bölgeden gerçekleştiriliyor. Donbas bölgesi ayrıca her iki sınırda da ağır sanayi kompleksleri ve madencilik sektörünün yoğunlaştığı önemli bir merkez olarak biliniyor.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-haberi-abdden-rusyaya-kritik-uyari-41785695

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #267 : 11 Nisan 2021, 17:45:01 »
Görünen o ki ülkeler arasındaki diplomasi trafiği meyvelerini vermeye başlamış. Tansiyon düşmüş. Sorunun kaynağı olan çekinceler dile getirilmeye başlanmış.
Olası bir savaşta tek kazanan olacak olan ABD ise gerçek yüzünü gösterircesine havlamaya, yangına körükle giden açıklamalar yapmaya devam ediyor gibi görünüyor.

Herkes eski ABD başkanı Trump'ı şiddetle eleştiriyordu. Ancak görünen o ki seviyesiz Bidon, tahmin ettiğimiz üzere eskisini mumla aratacak. İnşallah bu dönemi, tüm dünyayı olumsuz etkileyecek felaketler yaşamadan atlatırız.
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2021, 17:54:09 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #268 : 11 Nisan 2021, 20:33:51 »
Bidon silah lobisinin adami sari kafa ögne degildi

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #269 : 11 Nisan 2021, 21:04:12 »
Rusya ya Karabağ ın cezasını kesecekler illa ki.
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2021, 21:05:10 Gönderen: Alpars »