Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 243928 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı opcode

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #990 : 28 Mart 2022, 22:37:39 »
Maalesef Ukrayna direnisi cok iyi olsa da belki bugun olmasa bile Rusya istedigini elde edecek. Oyle ya da boyle. Rusyada adamdan bol ne var?

Stratejik hata yaptik, geri cekilelim demiyorlar. Hicbir ulke de demez. Diktatorler de asla hatalarini gorup geri cekilmez.

Olan sivil insanlara ve mimarisi guzel sehirlere olacak.

Belki 1 yil belki 5 yil surece bu savas sonunda Rusya istedigini aldiginda tamamen yok olmus bir ulkede neyi yapacak merak ediyorum.

Dunya 5 yil Rusyasiz ekonomik varolus icerisinde de yer almayi istemez acikcasi.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #991 : 29 Mart 2022, 08:37:21 »
Bir Su-35 uçağının düşürüldüğü iddia ediliyor! >> https://twitter.com/i/status/1508466704199917572

https://twitter.com/i/status/1508674510677069826

Her yerde cesetler var! >> https://twitter.com/i/status/1507462583066009603

+18 >> https://twitter.com/i/status/1508192040496074764

Bu görüntüler hoş değiller. Hoş olmamaları savaşın gerçek yüzünün de hoş olmadığı gerçeğini ortaya koyuyor. Sosyal medyanın yaygınlığı sayesinde bu gerçeği artık tüm insanlık görebiliyor. Tabi yalanları da...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #992 : 29 Mart 2022, 12:13:14 »
Selamlar,
Son bilgiler,
Zaporajya'ya insani koridor açılması ve 20 otobüsle tahliye edilmesi, Mariupol'e ise insani yardım taşıyan 14 tırın girişi konusunda anlaşıldı. Otobüsler Zaporijya'ya girdi, Mariupol'den teyit henüz yok.

Rusya, Ukrayna'dan; Anayasadan NATO giriş maddesinin kaldırılmasını ve girmeyeceğinin  metin olarak konulmasını,
Rusçanın 2. resmi dil kabul edilmesini,
Askeri yapısının ağır silahlardan arındırılmasını ve 50.000 geçmemesini,
Kiev batısı ve kuzeyinde alınan yerlerin karşılığında, Dinyeper nehrinin doğusunu,
Kırım ve kuzeyinde alınan yerlerin (herson) kabullenilmesini istiyor.

Ukrayna; ilk 2'yi  tamamen, 3. maddeyi ise kısmen kabul etmiş durumda, Kiev kuşatmasının karşılığında, Rusların isteği yerler konusunda müzakereler yapılıyor.

Rusya aksi halde yıkıcı bir saldırıyla başlatacağını belirtiyor.

Anladığım, Ruslar buna yakın bir alanı istiyor, Doğu Ukrayna'yı yaratmak gibi,

Bu da müzakereleri takip eden Tv kanal röportajında, arkada ekrana yansıyan yurdum insanının Tabelası! BOMBACI FATİH!

« Son Düzenleme: 29 Mart 2022, 12:42:24 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #993 : 29 Mart 2022, 12:53:07 »
savaş başladığından beri  medya ve internette  insansız hava araçları,  buğday,  ay çiçeği,  A400-m  uçakları,  camide tahliye bekleyen insanlar gibi  bir çok haber yapılıyordu,  şimdi de mayın  çıktı başımıza.
bu savaşa girmemiş halimiz.

Irak savaşında da  savaşa girmediğimiz halde  çok ciddi ekonomik zarar ettiğimizi okudum  bir çok kaynakta;  hatta iddialar doğruysa  zararımızın  telafisi için  F16  üretip  ihracat  yapmışız  galiba.
Kaddafi düştüğünde de  epeyi bir zarar  yazıp çiziyordu  gazeteler.
Suriye karıştığında da  milyonlarca mülteci  ortaya çıktı,  terör örgütü    felan.

yahu  bu nasıl iş?
böyle kader mi olur?
sanki dağlar yıkılıyor da  her seferinde biz altında kalıyor gibiyiz.

hadi Suriye ve ırak komşuydu,  belki  kabullenilir de,  Ukrayna ve Rusya  birbirine dalınca  biz niye bu kadar etkileniyoruz?

bir de merak ediyorum,  biz  komşularımızda olan savaşlar nedeniyle çok ciddi  sıkıntılarla karşılaştık,  peki şu anda Romanya ve Polonya gibi  Ukrayna ve Rusya'ya  komşu ülkelerde durum nedir?
onlarda da  bizdeki kadar ağır faturalar çıktı mı?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
İnternete sızan görüntüler için Ukrayna harekete geçti
« Yanıtla #994 : 29 Mart 2022, 13:29:06 »
İnternete sızan görüntüler için Ukrayna harekete geçti

Rus askeri olduğu öne sürülen üniformalı esirleri öldüresiye dövüldüğü ve ayaklarından vurdukları anların yer aldığı görüntüler ile ilgili Ukrayna'dan beklenen açıklama
Ukrayna kuvvetlerinin Rus savaş esirlerini vurduğunu gösteren görüntülerin yankıları sürüyor.

Telegram'da yayınlanan görüntüler ile ilgili Ukrayna'dan beklenen açıklama geldi. Ukraynalı askeri yetkili Rus askerlerine kötü muamelede bulunanlara ceza verileceğini duyurdu.

Kiev geçtiğimiz saatlerde söz konusu görüntüler ile ilgili soruşturma başlattığını açıklamıştı.

Rus basınında yer alan haberlere göre ise Rus müzakereciler esir askerlere yönelik kötü muameleyi protesto etti.

İnternete düşen görüntüler kısa sürede viral olmuş ve tepki çekmişti. Görüntüler savaşın korkunç yüzünü de bir kez daha gözler önüne sermişti.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/savasin-korkunc-yuzu-internete-sizan-goruntuler-icin-ukrayna-harekete-gecti-42032049
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #995 : 29 Mart 2022, 15:37:42 »
Maalesef Ukrayna direnisi cok iyi olsa da belki bugun olmasa bile Rusya istedigini elde edecek. Oyle ya da boyle. Rusyada adamdan bol ne var?

Stratejik hata yaptik, geri cekilelim demiyorlar. Hicbir ulke de demez. Diktatorler de asla hatalarini gorup geri cekilmez.

Olan sivil insanlara ve mimarisi guzel sehirlere olacak.

Belki 1 yil belki 5 yil surece bu savas sonunda Rusya istedigini aldiginda tamamen yok olmus bir ulkede neyi yapacak merak ediyorum.

Dunya 5 yil Rusyasiz ekonomik varolus icerisinde de yer almayi istemez acikcasi.

Ne 1 yılı, ne 5 yılı? Rusya bu savaşı bir ay daha devam ettiremez.

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #996 : 29 Mart 2022, 15:44:23 »
Galiba savaşın sonuna geliyoruz.Ukrayna tarafı NATO'ya girmeme garantisi vermiş.Ama AB üyeliğinden hiç bir koşulda vazgeçmeyeceklerini beyan etmişler.Ukrayna'nın AB'ye üye olması Türkiye'nin çıkarına değil.Aslına bakarsanız AB'ye dahil olmak Ukrayna'nın da çıkarına değil bence.Siyasi olarak faydasını görürler elbet ama yetişmiş insan gücünü ve genç nüfusunu ülkede tutamaz.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #997 : 29 Mart 2022, 20:13:01 »
Galiba savaşın sonuna geliyoruz.Ukrayna tarafı NATO'ya girmeme garantisi vermiş.Ama AB üyeliğinden hiç bir koşulda vazgeçmeyeceklerini beyan etmişler.Ukrayna'nın AB'ye üye olması Türkiye'nin çıkarına değil.Aslına bakarsanız AB'ye dahil olmak Ukrayna'nın da çıkarına değil bence.Siyasi olarak faydasını görürler elbet ama yetişmiş insan gücünü ve genç nüfusunu ülkede tutamaz.

Madem NATO'ya girmemeyi garanti edecektin ne diye bunu 2 ay önce garanti etmedin? Deseydin ki biz AB'ye girmek istiyoruz NATO'ya ise girmeyi düşünmüyoruz. Hem AB hem de Rusya ile iyi ilişkilerimiz olsun istiyoruz. Bunu bugün söylemeleri maalesef büyük hata. Ya en başından savaşı engelleyip NATO'ya girmeyeceğiz diyecektin yahut savaş devam ederken ve henüz kaybedilmiş bir savaş yokken NATO'ya girmemeyi garanti ediyoruz lafını söylemeyeceksin.

Bu savaşta kimse kazanamadı. Rusya en büyük kaybeden ama Ukrayna'da kaybetti. 1 ayda 3,5 milyon insanı ülkeyi terketti. Bunların bir daha geri döneceğini sanmıyorum. Bir çok şehrinin altyapısı mahvoldu. Muhtemelen savaş bittikten sonra pek çok kişi yine ülkeyi terkeder.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #998 : 29 Mart 2022, 20:46:06 »
Ben bu anlaşma haberlerinin gerçeği yansıtmadığını sorunların çözülmeyeceğini düşünüyorum...

Kırım , Doğu Ukrayna , AB üyeliği ne olacak?

Rusçular sürekli olarak sanki Doğu Bloku yıkıldıktan sonra Rusya'nın sürekli bu ayrılan devletleri kendi güdümüne sokmaya çalıştığını , kendine bağlı liderleri işbaşına getirmek için suikastlere kadar aşağılık yöntemler kullandığını bilmezlikten geliyor...

Ukrayna'nın tüm doğusunu yutmuşsun , Güney 'de Kırım'ı kapmışsın , donanmasına el koymuşsun sonra biz NATO'yu istiyoruz-Nato bizi korusun dediklerinde Ruslar haklı , Ukrayna Nato'ya üye olmasın safsatalarına sarılıyor....Hadi oradan...

Turuncu devriminin başlangıcından itibaren olanları bu başlıkta yazdım ya da bağımsız bir kaynaktan okuyun... Rusçular utanmasalar Ukrayna ülkesini savunmakla hata etti bu kayıpları haketti diyecekler ...

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #999 : 29 Mart 2022, 21:09:23 »

Madem NATO'ya girmemeyi garanti edecektin ne diye bunu 2 ay önce garanti etmedin? Deseydin ki biz AB'ye girmek istiyoruz NATO'ya ise girmeyi düşünmüyoruz. Hem AB hem de Rusya ile iyi ilişkilerimiz olsun istiyoruz. Bunu bugün söylemeleri maalesef büyük hata. Ya en başından savaşı engelleyip NATO'ya girmeyeceğiz diyecektin yahut savaş devam ederken ve henüz kaybedilmiş bir savaş yokken NATO'ya girmemeyi garanti ediyoruz lafını söylemeyeceksin.

Bu savaşta kimse kazanamadı. Rusya en büyük kaybeden ama Ukrayna'da kaybetti. 1 ayda 3,5 milyon insanı ülkeyi terketti. Bunların bir daha geri döneceğini sanmıyorum. Bir çok şehrinin altyapısı mahvoldu. Muhtemelen savaş bittikten sonra pek çok kişi yine ülkeyi terkeder.

Sorun sadece NATO üyeliği degildi.Putin denilen şahsın bu savaştan önceki  demeçlerini unutmamak lazım.Adam açık acık Ukrayna diye bir devlet yok ve olmaması gerekir dedi.Zelenski Putin'i bu savaştan önce bir çok kez aradı ama Putin görüşmek istemedi.Ukrayna'ya saldırmadan bir iki gün önce 'biz Ukrayna'ya saldırmayacağız, bu kasıtlı söylemleri Anglosaksonlar çıkarıyor' diyen bir Rusya var karşımızda.

Topraklarının bir  kısmı ihtilaflı olan bir ülkeyi Nato nasıl alacaktı zaten?Bu savaştan önce Almanya ve bir çok NATO ülkesi açık açık Ukrayna'nın NATO'ya alınmayacağını söylediler.