Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 235239 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #870 : 15 Mart 2022, 18:16:01 »
Alıntı
Derin Düşünce .Org
@DDGrubu
"...Kabul etmeliyiz ki Avrupa kara savaşlarında büyük tanklarla savaşmanın ve eski tasavvurun sonu geldi. Yatırım yapmamız gereken daha etkili başka şeyler var..." (Boris Johnson , Kasım 2021)

Hatırlarsanız tankların savaş alanlarındaki önemlerini yitirdiklerini daha önce defalarca dile getirmiştim. Bazı arkadaşlar Altay tankının diğer tankların zırhını delebilme yeteneğine kadar klasik yöntemleri sürekli gündeme getiriyordu mesela. Sürmekte olan savaşta da gördüğümüz üzere tanklar artık hantallıklarıyla modern savaşlarda zafer değil, hezimete neden olabilirler.

https://twitter.com/i/status/1503752368495767553

Mayın kurbanı >> https://twitter.com/i/status/1503748914536660993
« Son Düzenleme: 15 Mart 2022, 18:27:08 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #871 : 15 Mart 2022, 20:26:54 »
Sürmekte olan savaşta da gördüğümüz üzere tanklar artık hantallıklarıyla modern savaşlarda zafer değil, hezimete neden olabilirler.

Kesinlikle!

Bana göre "tank" ancak şu şekilde varlığını sürdürebilir: Tareti olmayan, personelin çok iyi korunduğu, işlevi etrafındaki zırhlı(ve silahlı) karasal dronları yönetmek olan, iyi kamufle olabilen hareketli bir karargah. Ona tank denir mi, bu konu tartışılır elbette.

Orjinal tank konsepti, "toplu ve eşgüdümlü kullanılan veya piyadeye eşlik eden, zırhlı mobil top" idi. Bunun miadı çoktan doldu. Artık piyadeleri o şekilde kullanmak yok. Artık hassas ve etkili vuruşlar için nispeten küçük kalibreli toplar şart değil, vs vs.
« Son Düzenleme: 15 Mart 2022, 20:30:40 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 19
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #872 : 15 Mart 2022, 21:12:51 »
İşler kötüydü. Sonra Putink tüm Ukrayna'yı istila etmeye karar verdi ve daha kötü oldu.

Şimdi ise en kötüye gidiyor: Çinliler, Putink'e silah ve ekipman desteği sağlamaya karar vermişler! Bu, üstü örtülü 3. Dünya Savaşı demektir.

"Çin, aklını peynir ekmekle yemediyse, askeri yardım yapacağına Rusya'ya onurunu kurtaracak tarzda bir çıkış bulması için yardım eder." demiştim ya iki önceki mesajımda; anlaşılan afiyetle yemiş...  :o

Rus Ukrayna'da rezil rüsva olsun, Çin'in canına minnet.İran ile yaptığı "25 yıl sürecek bir stratejik ortaklık" benzeri bir anlaşmayı da Rusya ile yapar.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #873 : 16 Mart 2022, 00:44:24 »
Ukrayna olayında beni en çok şaşırtan Rusların hava üstünlüğü kuramamış olması. Ukrayna hava üsleri neden bombardımanla başta yok edilmedi, bu önemli bir soru. Ama onun ötesinde, Rusların radar ağının beklenilen kadar iyi olmadığı anlaşılıyor. Muhtemelen Rusların  kara radarları, A-50 AWACS'lar ve hava savunma füze sistemleri ortak bir ağ kullanmıyor. Hatta IFF sistemleri bile çok eksik olabilir. Yada ABD bir şekilde olaylar öncesinde Ukrayna'ya güçlü ECM ve ECCM sistemleri yerleştirdi.

Ancak şundan emin oldum ki, Ukrayna , Ruslar için bir gerilla harbi bölgesi olarak tasarlandı Ukrayna kurtarır veya kurtarmaz, ama Rusları batı dünyası dışına itecek, burnunu iyice sürtüp, rezili rüsva edecek bir harp bölgesi. Bu iş uzadıkça Rusya daha çok batağa batacak, batağa battıkça Ukrayna'yı mezarlık haline getirecek. Farklı yaşam tarzı beklentisi altındaki Slavlar birbirinin mezarını kazıyor. gerçi Ruslar biraz isteksizce gibiyor, ama bu işin sonu Slav halkı içinde açıkça ayrı bir millet yaratacak. Putin'in yaptığı, yapmak istediğinin tam tersi sonuç doğuruyor. Çok ilginç.   

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #874 : 16 Mart 2022, 11:38:46 »
Rusya, Avrupa Konseyinden resmen çıkmış. Dolayısıyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinden çekildi ve "Artık AHİM'yi tanımıyorum." demiş oldu. Zaten atılması için oylama yapılacaktı.

Putink siyasi hatalarına sürekli yenilerini ekliyor maalesef. Olan sıradan Ruslara oldu, bundan böyle AİHM korumasında değiller. Ekonomik olarak hissedecekleri etkiler ise yeni yeni başlıyor. Rus marketlerinde yaşanan şeker kavgalarının görüntüleri internete düştü.
« Son Düzenleme: 16 Mart 2022, 11:44:00 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #875 : 16 Mart 2022, 12:43:48 »
Aslında helikopterin de devri kalmadı Amerikanın Irakta  ve Afganistan da kaybettiği apachelerin sayısı bizim atak filosundan daha fazladır.
Aktif koruma sistemini tanklara entegre etmeyip meskuna bir başına yollarlarsa olacağı bu. Çok daha beterini maalesef Fkda başımıza geldi Allah'tan sonrasında akıllandıkta Zeytin Dalında sadece bir tankimiz imha oldu

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #876 : 16 Mart 2022, 13:27:36 »
Alıntı
una bomber
@ondrdmr
"Dünyanın En Ölümcül Keskin Nişancısı" olarak adlandırılan ve  günde 60-70 Rus öldüreceği söylenen Kanadalı  keskin nişancı, İnişten yirmi dakika sonra Mariupol'da Rus özel kuvvetleri tarafından öldürüldü.
https://twitter.com/ondrdmr/status/1503818178996101123

Alıntı
HolyPolitic
@holypolitic

🔹Seçkin 4. Muhafızlar 'Kantemirovskaya' Tank Tümeni'nden bir dizi Rus T80U tankı çamura saplandı
https://twitter.com/i/status/1503850640157593620

Alıntı
Yerel Analiz
@YerelAnalizTR

#Rusya Savunma Bakanlığı:

📍Operasyonun başlangıcından bu yana Ukrayna'nın 2 bin 911 askeri tesisini yok ettik.

📍#Ukrayna'ya ait 97 savaş uçağı, 107 insansız hava aracı ve 986 tank imha edildi.
https://twitter.com/i/status/1501846027342692357

Alıntı
Derin Düşünce .Org
@DDGrubu
Ukraynalı çiftçilerin traktörlenden kaçan Rus tanklarının lojistik ile imtihanı...  ;D ;D
https://twitter.com/i/status/1503001548812656648

Alıntı
Eren
@Erenhntk
Luhansk hattındaki Rus🇷🇺 birlikleri, Ukrayna 🇺🇦 ordusu tarafından imha edilmiş.
https://twitter.com/i/status/1503770329738625031

Alıntı
DeepOceanSail
@sail_deep
Dün Buşa’dan kalanlar #UkraineWar
https://twitter.com/i/status/1503577374964727808

Alıntı
heranhaber
@heranhaber

Rusya'da Kanal 1 canlı yayını sırasında ekrana çıkan Oviyannikova savaş karşıtı pankart açtı.

“Savaşı durdurun. Propagandaya inanmayın. Size burada yalan söylüyorlar.”
https://twitter.com/i/status/1503470600253284353

Alıntı
Serdar Ogan
@SerdarOgan
Rus güçleri, Kiev’i seyir füzeleriyle vurdu.
https://twitter.com/i/status/1504023389991755778
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #877 : 16 Mart 2022, 16:55:56 »
https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/kremlinden-ukraynada-avusturya-ve-isvec-modeli-onerisi-7014597/?utm_source=ilgili_haber&utm_medium=free&utm_campaign=ilgilihaber

Bu savaşın her iki tarafıda memnun edecek tek çıkar yolu bu.

İkinci dünya savaşından sonra Varşova paktıyla batı arasında sıkışan Avusturya modeli ile Sovyetler Avusturya’yı terk edip tarafsız bölge olarak bırakmışlardı.

https://twitter.com/xruiztru/status/1155198101545766912

« Son Düzenleme: 16 Mart 2022, 17:18:07 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #878 : 16 Mart 2022, 22:23:35 »
İşler kötüydü. Sonra Putink tüm Ukrayna'yı istila etmeye karar verdi ve daha kötü oldu.

Şimdi ise en kötüye gidiyor: Çinliler, Putink'e silah ve ekipman desteği sağlamaya karar vermişler! Bu, üstü örtülü 3. Dünya Savaşı demektir.

"Çin, aklını peynir ekmekle yemediyse, askeri yardım yapacağına Rusya'ya onurunu kurtaracak tarzda bir çıkış bulması için yardım eder." demiştim ya iki önceki mesajımda; anlaşılan afiyetle yemiş...  :o

Katilmiyorum..

Cin icin bence en iyi sonuc, Rusyanin Ukrayna da Bati ile uzun süreli bir çatışmaya girmesidir..Ne kazanması ne kaybetmesi...

Uzayacak süreçte hem Bati hem Rusya birbiriyle  boğuşurken Çin zaman kazanır ve askeri olarak ABD ile arasındaki açıkları kapatmak için var gücüyle uğraşır...

Cin icin en kötü sonuc Rusya'da Bati yanlisi  bir yönetimin gelmesi ve Çine karsi oluşturulması olasi bir yapıda yer almasidir...Ukraynada Rusyanin rezil olmasi bu süreci tetikleyeme ihtimalini barındırdığı icin Cin acisindan tehlikelidir...bakmayın kanka takildiklarina tarihte birbirleriyle hem soğuk hem sıcak olarak epey kapismislardir...

Cin ne yaparsa yapsin Bati ona kolay kolay yaptırım uygulayamaz bence onun için tuzu kuru..gönül rahatlığıyla yardımını yapar..

What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Rusya, Mariupol’de sığınak olarak kullanılan tiyatroyu vurdu!
« Yanıtla #879 : 17 Mart 2022, 11:28:24 »
Bahçesine Rusça 'çocuk' yazmışlardı, içinde yüzlerce kişi olabilir... Rusya, Mariupol’de sığınak olarak kullanılan tiyatroyu vurdu!

Bahçesine Rusça çocuk yazmışlardı, içinde yüzlerce kişi olabilir... Rusya, Mariupol’de sığınak olarak kullanılan tiyatroyu vurdu

Rusya ve Ukrayna arasında patlak veren savaşın 22'nci gününe girildi. Çatışmalar giderek şiddetlenirken sivilleri savaşın ateşinden koruma çabaları da sürüyor. Rusya ise kuşatma altındaki Mariupol’de, içinde sivillerin gizlendiği bir tiyatroyu acımasızca vurdu. Üstelik uydu görüntülerinin kanıtladığı acı detaya rağmen...

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılar 22'nci gününde devam ederken, Ukrayna’nın Mariupol kentinde Sığınak olarak kullanılan Tiyatro Binası Rus ordusu tarafından vuruldu.

Mariupol Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, şehirdeki en büyük sığınak olarak bilinen Drama Tiyatrosu'nun Rusya bombardımanın hedefi olduğu ifade edilerek, bu yapılanların hiç bir zaman affedilmeyeceği vurgulandı.

"HİÇBİR ZAMAN AFFETMEYECEĞİZ"

İçinde yüzlerce kişinin kurşunlardan ve bombalardan korunduğu tiyatro binasında yüzlerce kişi olduğu tahmin ediliyor. Bu tiyatro binasıyla ilgili acı detaysa bölgenin uydu görüntülerinin yayınlanmasıyla ortaya çıktı...

Vurulan tiyatro binasının önden görünüşü

Ukrayna tarafından yapılan açıklamada "Düşman, yaşlıları, kadınları ve çocukları hedef alıyor. Bunlar tamamen silahsız savunmasız sivil insanlar. Rus işgalcilerin tek hedefi Ukrayna halkına karşı soykırım yapmak. Ne kadar zaman geçerse geçsin hiçbir ölen vatandaşı, hiçbir akan kanı unutmayacağız. Biz hiçbir zaman affetmeyeceğiz ve unutmayacağız” sözleri kullanıldı.

EN ÇOK VURULAN ŞEHİR MARİUPOL OLDU

450 bin nüfuslu Mariupol, Rus işgalinde en çok hedef alınan şehir oldu. Kızılhaç yetkililerinin bölgeden gönderdiği raporlara göre şehirdeki durumum ‘kıyameti’ andıracak kadar kötü.

Mariupol, Ukrayna’nın güneyinde, Rus destekli ayrılıkçıların bulunduğu bölgeyle Kırım’ın tam ortasında yer alıyor. Şehrin kontrolünün tamamen ele geçirilmesi Ruslara Azov Denizi’ne kadar olan bölgede büyük bir avantaj kazandıracak ve konvoyların geçişi için uzun bir kara yolu koridoru açacak.

Şehir yetkilileri işgal başladığından beri şehirde en az 2 bin 500 kişinin hayatını kaybettiğini, ancak hayatını kaybedenlerin sayılmasının ve cesetlerin toplanmasının zorluğu nedeniyle bu sayının 20 bine kadar yükselebileceğini söylüyor.

Şehirde daha önce de hastaneler bombaların hedefi olmuştu... Mariupol Rusya'nın en çok vurduğu yerlerden biri oldu
Haberin Devamı

Bölgede Rus işgali ve yoğun bombardıman devam ettiği için iletişim kurmak oldukça zor; bu da ölü ve yaralı sayısı konusunda bilgi almayı zorlaştırıyor. Öte yandan tiyatro binasının büyüklüğüne bakınca yetkililer içeride bin civarı sivilin olabileceğini söylüyor.

ÇARESİZCE 'ÇOCUK' YAZDILAR AMA BİR İŞE YARAMADI

Üstelik Maxar şirketi tarafından yayınlanan uydu görüntüleri, Rus saldırısıyla ilgili korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı. Sığınak olarak kullanılan binanın bahçesine havadan görülebilecek şekilde ve Rusça olarak ‘ÇOCUK’ yazılmıştı. Ukraynalı siviller, binada çocukların olduğunu ve bu sivil hedefin vurulmaması gerektiğini Rus güçlerine duyurmak istemişti. Ancak bu çaba yeterli olmadı…

Uydu görüntüleri tiyatronun önündeki bahçeye Rusça olarak 'ÇOCUK' yazıldığını kanıtlıyor

Tiyatro binasında geçen hafta çekilen bir videoda, bodrum katında sayısız sivilin ve çocuğun karanlıkta, korku içinde beklediği görüntüler vardı. Tiyatro binasında çalışan bir görevli, oyunlarda kullanılan kostümler de dahil olmak üzere tüm kumaşları sivillerin uyuması için yatak yaptıklarını açıklıyor ve dünyaya şöyle sesleniyordu:

“Lütfen bizi dinleyin! İçeride hamile kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere bin kişi var. Lütfen bize yardım edin. Ne olur bu savaşı durdurdun! Bunu nasıl yaparsınız bilmiyorum ama bize bir koridor açın. Yaralıları ve kadınlarla çocukları buradan çıkarmak zorundayız.”

Görevli bunları söylerken gözlerinden yaşlar akıyordu…

Sığınaktaki siviller korku içinde karanlıkta saklanıyordu

Şehir yetkilileri tiyatro binasındaki ölü ve yaralı sayısını tespit edemediklerini, girişin saldırının şiddeti yüzünden beton bloklarla kapandığını söyledi.

"BU BİR İNSANLIK SUÇUDUR"

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba sosyal medya hesabından saldırıyı paylaştı ve bunun Rusya’nın korkunç insanlık suçlarından bir daha olduğunu söyledi.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı ise “İçeride bin kişi olduğunu tahmin ediyoruz; ölü ve yaralı sayısını bilmiyoruz. Bu tiyatro binası kuşatma altındaki şehirden kaçamayan sivillerin; kadınların ve çocukların saklandığı bir sığınaktı.” açıklamasını yaptı.

Mariupol Kent Konseyi de “Saldırı bilerek ve isteyerek, adeta bizimle dalga geçer gibi yapıldı” ifadesini kullandı. Konsey “Şehrin barışçıl insanlarının yok edilmeye çalışılmasının zalimliğini tarif edebilecek kelimeleri bulmakta zorlanıyoruz.” dedi.

RUSYA'DAN SAHTE BAYRAK OPERASYONU İDDİASI

Rusya ise saldırının sorumluluğunu almayı reddetti ve “Rusya hava kuvvetleri Mariupol şehir sınırları içinde 16 Mart tarihinde bir saldırı gerçekleştirmemiştir.” dedi. Rusya Azov taburunun insanları tiyatro binası içinde rehin tuttuğunu ve tiyatronun üst katlarını saldırı için kullandığını da iddia etti.

Tiyatro binasına sığınan siviller: İçlerinde çok sayıda kadın olduğu açıkça görülüyor

Rusya devlet medyası saldırıdan birkaç saat önce tiyatro binasının ‘sahta bayrak’ operasyonu için kullanılabileceği uyarısını yayınlamıştı.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/bahcesine-rusca-cocuk-yazmislardi-rusya-mariupolde-siginak-olarak-kullanilan-tiyatroyu-vurdu-42024100