Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 235109 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #340 : 03 Şubat 2022, 17:29:47 »
Antalya'da oteller tamamen Ruslarla dolacak bu sene ... Yer ayırtmaya çalıştık her yeri Ruslar'a vermişler... Rus organizatörleri otel otel dolaşıp kafilelere yer bakıyorlar...

Ukrayna'da Bayraktar fabrikası açıyoruz , yeni açıklama geldi... Adamlar can derdine düşmüş , Ruslar boğazlarına bıçağı dayamış yardım karşılığında vermeyecekleri şey yok... Güç sistemleri konusundaki eksikliklerimizi-teknoloji transferini edinmeliyiz Ukraynalılardan...  Win-Win hikayesi...

İkisinde de çıkarlarımız var ama Ruslar'ın tehlikesi de var... Ukrayna'yı-Batı'yı tutmalıyız....

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #341 : 03 Şubat 2022, 17:53:44 »

İkisinde de çıkarlarımız var ama Ruslar'ın tehlikesi de var... Ukrayna'yı-Batı'yı tutmalıyız....

Spor müsabakası mı bu? Kimseyi tutmamalıyız!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #342 : 03 Şubat 2022, 18:46:32 »
Taraf olmayan bertaraf olur.  8) 8) 8)

Recep Tayyip Erdoğan

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #343 : 03 Şubat 2022, 19:55:15 »
taraf olmaya gerek yok, özellikle de bunu ilan etmeye gerek yok bence. iha/siha satıyorsak aldığımız motor vb acil ihtiyaçlarımıza binaen satıyoruz veya öyle lanse ederiz. tv lere çıkıp hey hüyt demeyip arabuluculuk gibi gri alanda davranışlar sergilersek en az zararla atlatırız bence.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #344 : 04 Şubat 2022, 08:20:28 »

Recep Tayyip Erdoğan

Seninle alakası olmayan ve senin kurallarına göre oynanmayan oyunda taraf olursan her zaman bertaraf olursun!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimiçi Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #345 : 04 Şubat 2022, 10:49:56 »
Bu arada Sayın Köni'nin "Kırım Moskova arası dümdüz arazi, o yüzden Kırım'ın kaybı Moskova adına güvenlik zafiyeti oluşturur." tezi (nükleer silahları göz ardı etsek dahi) geçerliliğini büyük ölçüde yitirdi. Çünkü savaşların doğası değişti.

i) Havada uzun süre asılı kalan ve haberleşme/sensör ağı oluşturan dronlar nedeniyle, tüm ülkeler birer ada ülkesi haline geldi. Çünkü tüm ülkelerin üzerlerini "hava denizi" kaplıyor. Ada devletleri için de temel askeri kuvvet donanmadır. Yani o hava denizini satüre eden ve koruyan dron donanmasıdır.

ii) Modern savaşlar ayrıca şehirlere kaydı. Modern savaşlar ağırlıklı olarak şehirde geçiyor.

Bu iki temel etmen yüzünden, arazinin topoğrafyası modern savaşların planlanmasında eskisi kadar önemli değil.

Rusya Kırım ve Donbass bölgelerini vermez, çünkü oralarda Rus nüfus çoğunlukta. Rusya için temel gerekçe budur.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #346 : 04 Şubat 2022, 10:57:13 »

Recep Tayyip Erdoğan

Seninle alakası olmayan ve senin kurallarına göre oynanmayan oyunda taraf olursan her zaman bertaraf olursun!

Hocam sanki Papua Yeni Gine'de oluyor olaylar...
Burnumuzun dibinde...İstesek de istemesek de olayın içindeyiz sadece biz değil bütün Avrupa, Kafkasya işin içinde...

Zaten Gürcistan'da , Suriye'de ,Libya'da taraf olmayalım diyenler yüzünden Rusya Kırım'ı yuttu . Taraf olmadıkça Rusya'nın doymayacağını Dünya gördü...
Artık Rus Ayı'sına dur deme zamanı...

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #347 : 04 Şubat 2022, 11:13:38 »
Bu arada Sayın Köni'nin "Kırım Moskova arası dümdüz arazi, o yüzden Kırım'ın kaybı Moskova adına güvenlik zafiyeti oluşturur." tezi (nükleer silahları göz ardı etsek dahi) geçerliliğini büyük ölçüde yitirdi. Çünkü savaşların doğası değişti.

i) Havada uzun süre asılı kalan ve haberleşme/sensör ağı oluşturan dronlar nedeniyle, tüm ülkeler birer ada ülkesi haline geldi. Çünkü tüm ülkelerin üzerlerini "hava denizi" kaplıyor. Ada devletleri için de temel askeri kuvvet donanmadır. Yani o hava denizini satüre eden ve koruyan dron donanmasıdır.

ii) Modern savaşlar ayrıca şehirlere kaydı. Modern savaşlar ağırlıklı olarak şehirde geçiyor.

Bu iki temel etmen yüzünden, arazinin topoğrafyası modern savaşların planlanmasında eskisi kadar önemli değil.

Rusya Kırım ve Donbass bölgelerini vermez, çünkü oralarda Rus nüfus çoğunlukta. Rusya için temel gerekçe budur.

Merzifonlu hocam  Hasan Köni ,Rusya'nın Kırım'ı yutmasına ,Doğu Ukrayna'yı işgal ettirmesine rağmen  utanmadan "Ukrayna , Nato'ya girmediği sürece Rusya Ukrayna'ya saldırmaz" cümlesini okuduktan sonra geri kalan saçmalıkları okumadım zaten...
Sizin de belirttiğiniz gibi artık "Kırım-Moskova arası dümdüz yol , Kırım'ı almasaydı Rusya'nın güvenliği tehlikedeydi gibi saçma bir cümleyi Putin bile kurmaz...
Bu cümleleri kuran bir Profesör soğuk savaş zamanından kalan ,sizin dediğiniz gibi değişen savaş konseptini , teknolojik devrimi kavrayamayan kafadır  ...
Zaten Hasan Köni hocayı gençliğimizde TRT programlarında uluslararası ilişkiler uzmanı diye çok dinledik ama artık değişen Dünya'yı kavrayamadığı cümlelerden belli...
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2022, 11:16:43 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #348 : 04 Şubat 2022, 13:04:37 »
Serkan sen Rus nefretin nedeniyle Rus ayısına dur diyebilirsin. Ukrayna'ya gidip gönüllü olarak Rusya'ya karşı savaşmak istediğini vs söyleyebilirsin. Ama bu benim ülkem için geçerli değil! Ülkeler duygularla yönetiliyor olsaydı dünya bugünkünden milyonlarca kar daha fazla kaos içerisinde olurdu. Duygularıyla hareket edenler sayesinde başımıza neler geldiğini, ne fırsatları kaçırdığımızı görebiliyoruz.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #349 : 04 Şubat 2022, 13:36:54 »
Ruslarin bizim icin her zaman tehdit oldugu tezine katilliyorum.

Her ulkeyle cikarlar dogrultusunda iyi iliskilerimiz olsun, ama hicbirine, hele ki Ruslara, gobekten baglanmanin tehlikeli olduguna inaniyorum..

Turkiye'de belli bir miktarin ustunde Rus vatandasinin olmasini bile tehlikeli goruyorum (turistleri saymiyorum) Adamlarin doktrinleri var, dunyanin neresinde olursa olsun Rus vatandaslarinin guvenligini askeri mudahale sebebi sayiyorlar, nereye ceksen gelen bir doktrin..yarin kafasi atar atiyorum Antalyada yerlesik su kadar vatandasim var guvenlikleri icin asker cikaracagim diye..ne yapacaksiniz? olmaz demeyin, oldugunde is isten gecmis olur..

Ruslarin tarih icerisinde Turklere ne kadar zarar verdiklerine girmiyorum bile..

AMA akin yolu bir..

Kimse Rusya ile savasa girelim demiyor herhalde..

Cikarlarimiz dogrultusunda sicak catismayi onlemek icin ne gerekiyorsa yapmaliyiz.

Onleyemeyeceksen geciktirmek icin elimizden geleni yapmaliyiz.

Firsati degerlendirerek Ukrayna'dan ve Bati'dan koparabilecekleriminiz koparmaliyiz..

Eger catisma kacinilmaz ise, Ruslarin Ukrayna'da hirpalanmalari icin gizlice elimizden gelen her seyi yapmaliyiz..

Sovyetler tarzi bir Rusya bizi batinin eline daha da itecek ve bagimsiz savunma sanayi ve politika uretmemizi ciddi anlamda sekteye ugratacaktir..Putinin hayali carlik rusyasini kurmak zaten...

Konjonktur uygun oldugunda Ruslarin bogazlar ve Istanbul dahil butun pesinde kostuklari seyleri onumuze catir catir koyacaklardir kuskunuz olmasin..

« Son Düzenleme: 04 Şubat 2022, 15:12:30 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?