Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 246377 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #2500 : 16 Nisan 2024, 11:45:52 »
Sayın Marmara, Rus Telegram kanalları hep Rusların kahramanlıklarını mı paylaşıyor? Bu Ukrayna'nın hiç mi başarısı yok? Onlardan da paylaşsanız ne güzel olur.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2501 : 16 Nisan 2024, 11:50:41 »
Sayın Marmara, Rus Telegram kanalları hep Rusların kahramanlıklarını mı paylaşıyor? Bu Ukrayna'nın hiç mi başarısı yok? Onlardan da paylaşsanız ne güzel olur.

Ukrayna'lılar Türkiye'de tıklım tıklım dolaşıyor, gelsin birisi bu forumda kahramanlıklarından bahsetsin, Kremline nasil ve ne zaman bayrak dikeceklerini de burda paylaşsın.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2502 : 17 Nisan 2024, 08:56:38 »
 Kırım'daki Dzhankoi(Cankoy) hava üssü HİMARS'ın ATACMS ve Storm Shadow füzeleyle vurulduğu iddia ediliyor.
 1-2 günde uydu görüntüleri ortaya çıkar.

Error 404 (Not Found)!!1

« Son Düzenleme: 19 Nisan 2024, 18:07:52 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı Karga

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2503 : 18 Nisan 2024, 06:42:19 »

ATACMS ile S400 yok etmisler.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2504 : 18 Nisan 2024, 09:08:36 »
Vay be soba borularının yüzünden F35 lerden olduk düştüğümüz durum içler acısı,soba borularını hala savunan var ya birşey demiyorum.

Birde şu tanka gerek yok herşey ile vuruluyor çok pahalı diyenlerin durumuna bu haber bir dokunsun

Alın

S400
Buk M1
Tor M2
Panstir

Hepsi vuruldu ve vurulmaya devam edicek ne yapalım şimdi bu hava savunma sistemleri ve gelcek veriyonlarını geliştirmeye ve üretmeye devam etmeyelim mı dünya savunma sanayisi olarak,yada Dünya Orduları olarak hava savunma kısmını kapatalım mı çünkü Tank'dan da pahalı bu araçlar

Halbuki

Patriot da vuruldu
İris t de

Yani forumda bazı şeyleri değerlendirirken çok sığ bakış açısıyla yada yanlı değerlendirenler var.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2505 : 18 Nisan 2024, 14:17:01 »

Halbuki

Patriot da vuruldu
İris t de

Yani forumda bazı şeyleri değerlendirirken çok sığ bakış açısıyla yada yanlı değerlendirenler var.

Sanırım bana hitaben yazılmış ileti.
Bu hava üssü vurulduktan hemen sonra burda paylaşmıştım .

Henüz detaylı görüntüleri ortaya çıkmamıştı.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2506 : 18 Nisan 2024, 18:01:50 »
Tank ortadan kalksın deyipte

Gemilerin
Hava savunma sistemlerinin
Zma'ların
Zpt'lerin
Mkzpt'lerin (mayın korumalı zırhlı personel taşıyıcı bkz. Kirpi)
Piyadelerin
Radarların
Elektronik harp sistemlerinin
Saldırı helikopterlerinin

Ve daha nicelerinin içleracısı halini görüpte artık ihtiyaç yok ortadan kalkmalı demeyipte sadece tanklar ortadan kalkması lazım deyip bu görüşü savunan herkeze sözüm

Sn Marmara Sizde tanklar ortalıktan kalkmalı diyordunuz sizde üzerinize alınabilirsiniz
Eğer aynı görüsteyseniz daha pahalı olan Rus hava savunma sistemlerinin ortadan kalkmasını savunmalısınız o zaman bu dediğinizi inandırıcı bulurum..

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Kr
« Yanıtla #2507 : 18 Nisan 2024, 22:08:44 »
Bildiğimiz ,aklımızdaki  klasik tankların devri bitti,
istediğimiz kadar nostaljik takılmaya çalışalım,
vahşi batıda otomobil devriminden sonra hala daha at sırtında mücadele etmeye çalışan kovboyların durumuna düşmüş durumdalar: hantal, kör ,ilk saldırının hedefi .
"Dünle beraber gitti cancağızım
 Ne kadar söz varsa düne ait
 Şimdi yeni şeyler söylemek lazım."

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2508 : 18 Nisan 2024, 22:23:10 »
Bugün Dnipro hava üssündeki S-300PS İskander ile vurulmuş. Bataryanın tam ortasına isabet emtiş.

Sonra da aynı hava üssündeki 2 adet MiG-29 güdümlü Tornado-S ÇNRA ile misket bombası atılarak vuruluyor.

Error 404 (Not Found)!!1

Error 404 (Not Found)!!1

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Kr
« Yanıtla #2509 : 18 Nisan 2024, 22:46:37 »
Bildiğimiz ,aklımızdaki  klasik tankların devri bitti,
istediğimiz kadar nostaljik takılmaya çalışalım,
vahşi batıda otomobil devriminden sonra hala daha at sırtında mücadele etmeye çalışan kovboyların durumuna düşmüş durumdalar: hantal, kör ,ilk saldırının hedefi .
"Dünle beraber gitti cancağızım
 Ne kadar söz varsa düne ait
 Şimdi yeni şeyler söylemek lazım."

İşte bende bunu diyorum çok sığ bakılıyor diye

Bundan 30 sene önce ABD 73 easting muharebesinde 0 kayıp ile 200-300 t72 yok ederken Tank eski ve demode değildi üstelik bu muharebe 1945 de değil 1991 de oldu

Şimdi bir diğer mukayese

Ukrayna ve Rusya savaşına göre hava savunmalarıda aynı tank gibi kullanışsız ve faydasız çünkü hepsi imha oluyor ve tanktan bile pahalı o zaman kimse hava savunması üretmesin bunu neden söyleyebileniz yok şimdi burda görüş olarak iki yüzlülük yok mu(not bu ikiyüzlülük kişilik manasında değil olayları yorumlamaya objektiflik manasında)

Şimdi aynı hava savunmaları İran İsrail geriliminde 120 balistik füzeden 107 sini 36 seyir füzesinden tamamını veya 30 unu vurarak tarih yazdılar bu muazzam bir başarı..

Aynı şekil Suriye'ye ait eski Rus hava savunma füzeleri bundan 3-5 yıl önce atılan 100 seyir füzesinden 88 ini vurarak büyük başarı elde ettiler..

E hava savunması için ne diyelim şimdi olayına ve konusuna göre işe yarıyor yine aynı şekil rezil mı oluyor diyelim

Şimdi tekrar tanka dönelim

2003 Amerikan-Irak savaşında Saddam başına gelceği bildiği için tankları hiç kullanmadı uçakları da tankları gibi gömdü veya çalıştırmadı ama o savaşta gerek Fransa gerek Rusya muhalif olduğu için Irak'a 10 bin üzeri tanksavar verdiler hatırlayanlar bilir uydurmuyorum...
Hani tanklarını kullanmadın peki o zaman 10 bin üstündeki antitank'ın ile tüm ABD ve İngiliz tanklarını mahfetmen lazımdı.... Ama böyle olmadı çünkü ABD'nin elinde apache, cobra ve oh 58 kiowa'lar vardı c130 gun sahip vardı ..drone'lar vardı keşif için zaten jstar ve uydu görüntüsü desteğini söylemiyorum...ellerinde Ukrayna kadar yada daha fazla tanksavar var iken adam akıllı tank kayıbı vermediler.

Halbuki bundan  nerede ise 15-20 yıl sonraki savaşta Rusya Ukrayna karşısında sadece tanksavarlar ile deli kayıplar verdi Tanklar bilhassa Ukrayna tarafı tarafından...

Yani sözüm ona olayları,muharebeleri ve imkan-kabiliyetleri iyi kıyaslıyın ,analiz edin ve yorumlayın ondan sonra konuşun...

Mesela bu iki örnekten antitank konusuna değinirsek saddamın ordusunun antitankları alıp savaşmadığı korkup kaçtığı söylenebilir yada Tank kayıbı veren Rus kuvvetlerine göre ABD'nin muazzam bir keşif kabiliyetinin olduğunu üstelik bu üstünlüğü Ruslara göre 20-30 sene önce kurduğunu .Rusların ise Abd-ırak savaslarından 20-30 sene geçmesine rağmen keşif gücünün ABD nın yanına yaklaşamadığı ortaya çıktı.

İşte bize böyle mukayese ve kıyaslamalar lazım.

Siz bunu yapmadan bir Ukrayna daki tank kayıplarına bakıp tankın devri geçti deyip konuyu kapatabiliyorsuniz oh ne ala mualla ne kadar basitmiş..

Halbuki Tank için en zor alan meskun mahal alanında İsrail Gazze de cirit attı gövde gösterisi yaptı..

Şimdi biz neyi baz alcaz

Anti tank ise aktif koruma sistemleri gelişecek
Drone ise sorun venom lr30 gibi atom mühimmatı kullanan radarlı rcws kullanıcan

Yani çözümler daha sunulmadığı yada panzehir kullanılmadığı için şu anki durum sizi aldatmasın

Ben bir komando idim aynı zamanda amfibi komando idim şimdi bu amfibi olan kısmı deniz piyade demek daha uygun

Ben kendim bir tankın yapamayacağı işi kendimin yapamayacağını görüp tescillerken siz neye hizmet hangi kafayı yaşayarak tankın devri bitti diyorsunuz anlamış değilim

Herşey gibi Tankda evrim geçirecek şimdiki ihtiyaç aktif koruma sistemi ve drone vuran rcws sistemi...ilerde belki elektromanyetik topu konuşcaz fakat herşeyin zamanı var.
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2024, 12:06:54 Gönderen: Denizci16 »