Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 245865 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #1960 : 20 Ağustos 2023, 22:43:43 »
Blok 5-10 , modernizasyondan geçmemiş ise birçok modern mühimmatı kullanma imkanı yok. Ama modernize edilmişlerdir diye düşünüyorum

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1961 : 20 Ağustos 2023, 22:49:47 »
En fazla mlu yani yarı ömür modernizasyonuna girmiştir...aviyoniklerde değişim yoktur..

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 294
« Yanıtla #1962 : 21 Ağustos 2023, 11:45:19 »
Son günlerde Ukrayna Rusya güç dengesinde hayal dünyasında uçan arkadaşların gerçek dünya ile yüzleştiğini görüyorum. Bugünkü Ukraynadan dört tane üst üste koyun bu günkü Rusya o Ukraynayı bir haftada işgal eder derken ben gıcıklık yapmıyordum. Yavaş yavaş gerçekleri gördü camiamız.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1963 : 21 Ağustos 2023, 13:17:46 »
Hakikaten Ukrayna nın taaruzunda 3 ayda 3 köy bu ne demek ya...

Ama Ukrayna Rusya nın karizmasını çizdi..gürcüstan gibi olmadı...

Özellikle kruvazör lerini batırdığı gün ve ağır tank kayıplarından sonra Rusya nın eski gücünde olmadığı tüm envanterinin Sovyet eskisi olduğunu..

Hava üstünlüğünü alsada hava hakimiyetini alamadığı görüldü...

Ama tabiki seferberlik ilan edilse Rusya Ukrayna yı ezer..

Ukrayna 40 milyon iken 10 milyon Avrupa'ya ülkemize vesaire göç verdi...

Bu arada khinzal ,İskender vesaire kullanımına bakınca Rusya nın müthiş bir füze üretim gücü var..
TV lerde hem Ukrayna hemde başka cepheler için ekstra üretim arttırdığından bahsediyorlar...

Batının desteği tam bütün Ukrayna'ya yetmedi...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 294
« Yanıtla #1964 : 21 Ağustos 2023, 13:58:50 »
Rusya nın hiç bir zaafı yok hiç bir noktada zayıflık göstermedi. Ukraynanın başardığı herşey Rusya nın bu savaşa özel taktik yaklaşımı ile savaşı durağanlaştırması nedeniyledir. Düşmanı işgal edip mahfedecek gücün varken aldıklarım zaten tek istediklerimdi dersen zayıf düşman drona bomba bağlar askerini öldürür iki manga asker bir siperi ele geçirir haftada üç beş araç silah vurulur tüm kaynakları seferber eder cephe derinliği içinde gemi tesis karargah vurabilirsin. Bu savaş kazanmakta değildir öbürü içinde madara olmak değildir. Gerçek güç dengesi başkenti almak isteyen iki ülke arasında anlaşılır bu savaş öyle bir savaş değil. Hatta bence burada bir tane savaşan var oda zavallı umutsuz çaresiz Ukraynadır. Rusya için bu bir savaş bile sayılmaz. Dahada kötüsü hiç bir destek bunu değiştiremez çünkü kritik noktada Rusya işgale geçer
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2023, 14:03:27 Gönderen: re »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1965 : 21 Ağustos 2023, 14:58:59 »
Sn.re Rusya

Amerika ve Çin den sonra dünyanın en büyük 3. Askeri gücü kavramını veya ünvanını haketmiyor

Çok değil idefte sergilenenler envantere alınsın 2030 da Rusya nın içinden geçeriz...

Ayrıca Rusya kiev'e saldırdığında bir başkent nasıl ele geçirilemez dersini verdi..
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2023, 15:00:19 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1966 : 21 Ağustos 2023, 16:53:55 »
Rusya nın hiç bir zaafı yok hiç bir noktada zayıflık göstermedi. Ukraynanın başardığı herşey Rusya nın bu savaşa özel taktik yaklaşımı ile savaşı durağanlaştırması nedeniyledir. Düşmanı işgal edip mahfedecek gücün varken aldıklarım zaten tek istediklerimdi dersen zayıf düşman drona bomba bağlar askerini öldürür iki manga asker bir siperi ele geçirir haftada üç beş araç silah vurulur tüm kaynakları seferber eder cephe derinliği içinde gemi tesis karargah vurabilirsin. Bu savaş kazanmakta değildir öbürü içinde madara olmak değildir. Gerçek güç dengesi başkenti almak isteyen iki ülke arasında anlaşılır bu savaş öyle bir savaş değil. Hatta bence burada bir tane savaşan var oda zavallı umutsuz çaresiz Ukraynadır. Rusya için bu bir savaş bile sayılmaz. Dahada kötüsü hiç bir destek bunu değiştiremez çünkü kritik noktada Rusya işgale geçer

Sayın re , siz Ukrayna devlet kademesi olsaydınız bu işgal karşısında ne yapardınız?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 294
« Yanıtla #1967 : 21 Ağustos 2023, 18:05:45 »
Şöyle yapardım Serkan;
Ukrayna olsam Rusya ile aramı sıkı tutardım Kırım da üs verirdim bir dediklerini iki etmezdim beyaz rusya gibi davranırdım böyle elli yıl Rusya yı sakin tutar taşların yerine oturmasını sağlardım. Ukrayna SSCB sonrasında hemen batıya meyletti Rusya ile habire şımarık şımarık didişti doğal gazını filan çaldı neler neler. Rusya arka bahçesinde Amarika NATO AB görmek için SSCB yi gönüllü dağıtmadı biraz hassasiyetlerine dikkat etmek gerek adamların. Zamanla taşlar yerine oturacaktır bizde şimdi Suriye bizim toprağımızdı diyor muyuz zaman yeni şeyler öğretiyor. Başka bir şeyde Ukrayna çok üksek mühendislik kabiliyeti olan bir ülke olmasına rağmen yaklaşan savaşa çok gevşek hazırlandı. Bunca zamanda füzelerini silahlarını hatta uçaklarını hazır edebilirdi buna mühendisliği fazlası ile yeterdi bunu yapmadı. Bir şey daha var Ukrayna nın SSCB den kalan nükleer silahları vardı onları bir süre daha elinde tutabilirdi Rusya ya verme budalalığını yapmayabilirdi

Şimdi yapılabilecek en iyi şey ise Kırm ın bağımsız bir devlet olmasına taraflar rıza göstermeli ve kötünün iyisi bir ara çözüm üretilmeli. Bu yeni Kırım devleti kırım tatar geçmişine dayanan bir hukuğu olmlı ama yeni demografinin gereği Rusya etnitisesi baskın olması gerçeği ile oluşturulmalı zira Rusya başka türlüde razı gelmez. Bu devlette Kırım Türkleri zaman içinde çok daha etkin bir nüfusa ulaşacaktır oda bize faydadır inşallah

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1968 : 21 Ağustos 2023, 19:46:59 »
Ben Ukrayna için şunu anlamış değilim

Ms400 gibi bizde bile olmayan seyir füzesi motor kapasiten var...yada var idi.. senelerden beri

Aynı şekil Neptün gibi gemisavar füze üretmişsin..

Nasıl olurda gerek havadan gerek karadan gerek denizden kara hedeflerini vurabilen bir seyir füzesi yapmamışlar anlayabilmiş ve kabul edebilmiş değilim..

Bakın sınırdan 300 km ilerisini vurabilseler Rusya bu kadar pervasızca davranabilir miydi?

Sadece ms400 leride yok başka motorları da var..

1991 den beri ne yaptılar..

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1969 : 25 Ağustos 2023, 20:42:09 »
İngiltere de storm shadow ve brimstone üreten firmada işçilere greve çıkmış.Buda Ukrayna'ya verilen storm shadowları etkileyecekmiş....

Sn Yaşar İngiltere'de yaşadığı ve seyahet ettiği için konuya bizden daha vakıf olabilir.
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2023, 20:50:18 Gönderen: Denizci16 »