Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 246698 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #1810 : 20 Mart 2023, 22:15:10 »
Rusya , Ukrayna savaşında kendisine karşı cephedekileri asla unutmayacaktır....

İlahi Serkan Bey!  :D Yeni bir eleman yok ki o cephede. Biz dahil, hepsi Rusya'nın en az 400 yıldır savaştığı adamlar. Hatta ABD içlerinde en yenisi sayılır!

Rusya'nın devlet hafızasına, düşman anlamında eklenecek yeni bir şey yok. Ukrayna'da alınacak bir yenilgi durumunda işler değişir elbette. Rusya'nın devlet hafızası, iç savaş ve parçalanma konusunda yeni yeni sayfalar ekler, kara kaplı defterine!

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1811 : 20 Mart 2023, 22:21:38 »
Zamanında bazı politikacılar Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği 21. yüzyılı göremeyecek diyorlardı.Ben de Rusya’nın 22. yüzyılı göreceğini düşünmüyorum.Bu savaş uzadıkça Rusya kaybetmeye devam ediyor.Zaten ölmüş üretmeyen bir endüstrileri var her anlamda.Petrol ,doğalgaz ve petrol ürünleri ticaretlerinin yüzde 60’ından fazla ve dünyada gittikçe otomobilden gemi ticaretine, hava taşımacılığından günlük aletlere her alanda petrol ve sistemleri gün geçtikçe azaltılmaya çalışılıyor.Zaten kara taşıtları ve hava taşıtları elektrik ve yakıt piline geçtikten sonra Rusya’nın satacağı petrol yetmeyecek. İçerisinde onlarca etnik Rusya’yı sevmeyen kökenler var.Haa kimse Rusya’ya saldırıp yıkamaz elindeki nükleer tehdit dolayısı ile ama içten içten yavaş yavaş parçalanacaklar.Ellerindeki mühimmatları kullandıkça yarın çıkacak isyanlarda mühimmat bulamayacaklar.Batının elektroniği olmadığı sürece de büyük platformları üretemeyecekler. Aslında Rusya içindeki azınlıklar için tam zamanı. Haaa bu durum bizim için iyi mi ben kötü senaryo olarak görüyorum.Rusya çöktüğü taktirde Amerika ve İsrail Ortadoğu’da daha fazla at koşturacak.Aynı şekilde Orta Asya’da da Çin aynı şekilde.Çin şu an Orta Asya’da daha sakin bir politika güdüyor ama ben bunun nedeninin hem Rusya’nın çok kuyruğuna basmamak hemde yeterince güce ulaştığımızda biz burayı bir lokmada alırız diye bakıyorlar bence.Ben Türki Cumhuriyetlerin geleceğinden bu yüzden fazlasıyla endişe  duyuyorum.Bir kuşak bir yol projeside  bunun en önemli göstergelerinden.
« Son Düzenleme: 20 Mart 2023, 22:23:06 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1812 : 20 Mart 2023, 22:27:17 »
söyle bir gercek var bati silah sistemleri dogu blok sistemlerinde üstün

rus silah sistemleri sisirinmis bir balon buna cinde dahidir

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1813 : 20 Mart 2023, 22:35:53 »
Orasını bilemem ama ben Çin’in şimdilik iyi olmasa da gelecekte bu alanda dünya lideri bile olabileceğini düşünüyorum.Ellerindeki insan gücü, üretim gücü politikalarının çok akıllı ve uyguluyor olmaları savunma sanayinde her alanda elektronik ve yazılımların gün geçtikçe çok daha önemli ve başrol  hale gelmesi Çin’in sivil endüstride dünyayı Made İn China’ya boğması vs. Adeta geleceğin süper gücü.Ürettikleri ürünler bugün kalitesiz olsa bile yarın kaliteli olacaktır.Olmasa bile alanı , almak zorunda kalanı olacaktır.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1814 : 20 Mart 2023, 23:23:48 »
Tek bir barış çözümü var oda Kırım da bir devlet kurulması. Bu devlet Rusya için tabi ki Rus hakimiyetinde olması istenecekse de ahlaki bir temele yaslanması için Kırım Tatar halkını da partner olarak seçen bir yapı olmalı. Rusya nın pes edip onursuz bir yenilgi ile her şeyden vazgeçmeden bir kazanım elde etmesinin tek çıkar yolu budur. Kırım 1,5 milyonluk bir coğrafya ve nüfusun 500 bine yakın kısmı kırım tatarları. Bu rakam 1980 de sıfırdı tamamı sürgün edilmişlerdi büyük bir gayret ve inat ile anayurda toplanmaya çalışıyorlar. Zaman kırımlılardan yana işler yeter ki burada bir devlet kurulabilsin.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1815 : 20 Mart 2023, 23:32:28 »
Orasını bilemem ama ben Çin’in şimdilik iyi olmasa da gelecekte bu alanda dünya lideri bile olabileceğini düşünüyorum.Ellerindeki insan gücü, üretim gücü politikalarının çok akıllı ve uyguluyor olmaları savunma sanayinde her alanda elektronik ve yazılımların gün geçtikçe çok daha önemli ve başrol  hale gelmesi Çin’in sivil endüstride dünyayı Made İn China’ya boğması vs. Adeta geleceğin süper gücü.Ürettikleri ürünler bugün kalitesiz olsa bile yarın kaliteli olacaktır.Olmasa bile alanı , almak zorunda kalanı olacaktır.
Çin, insan gücü özelinde söylüyorum, azalarak bitecek. Çok büyük nüfus sıkıntıları var. Taiping Ayaklanması hakkında okuyun, benzer olaylar olmaya başlayınca heartbang demişti dersiniz.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #1816 : 20 Mart 2023, 23:56:35 »
Çin i hayalinde insanlar olduğundan daha potansiyelli görüyor hep. Amerika'mı Çin mi geleceğe hakim olur diye bir soru sorulunca herkes Çin diyesi geliyor çünkü devasa bir nüfus devasa bir coğrafya var diyor. Oysa Amarika yüzölçümü olarak dünyanın en büyük ülkesi sayılmalıdır çünkü Amerika demek anglosakson devletler bütünü demektir yani Amarika Kanada Avustralya İngiltere ve hatta Yeni Zellanda. Sadece Amerika Kanada toplamı bile Rusya dan büyük Çin den ise Amerika tek başına eşit büyüklükte. Nüfus da Çin in fazla ama Amerika da 350 milyon nüfusa sahip Anglosakson ülkelerle yarım milyara yakın. Amerika birde dünyaya yayılmış bir egemenlik bir ucu Avustralya bir ucu Avrupa. Amarika yı Anglosakson coğrafyası olarak görmek gerek geleceğin hakimiyeti anlamında yorumlarken. Çin ise kafasını çıkartamıyor kıyılarından.  Demek istediğim bir bilgisayara yapay zekaya da sorsanız geleceğin hakimi Amerika der. Yeni roma imparatorluğuna cermenler ruslar hatta biz bile aday olduk ama gerçekte dünyanın layığı ile yakışan yeni roma imparatorluğu helalinden Amarika dır. Ona göre pozisyon almak gerek arıza çıkartmaya gerek yok
« Son Düzenleme: 21 Mart 2023, 00:01:21 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1817 : 20 Mart 2023, 23:58:46 »
Sevgili Re, bu 5 ülkeye “5 eyes” diyorlar.

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1818 : 21 Mart 2023, 03:29:54 »
Amerika hakkında dediklerinizin bazılarına katılmak ile beraber bazılarına da şöyle katılmıyorum.Tarih boyunca ve özellikle 18. yüzyıldan sonra üreten ülkeler hep dünyaya hakim olmuşlardır.İlla bu sanayi olmasına da gerek yok. Mesela devlet adamı da çıkarmak üretmektir.Kimi devletler insan, kimi devletler ideoloji(Arapların Müslümanlığı örnek) kimi devletler savaşçı, kimi devletler tarım, kimi devletler sistem(Asurlular parayı bularak insanlık sistemini değiştirmesi) kimi devletler de sanayi ile üretim ile dünyaya hükmetmiştir.Üretimi sağlayamayan yapılar bir bir düşmüştür.Sovyetler yakın örneği

.21. Yüzyılın üretiminde fikir, sanayi üretimi ve propaganda çok önemli noktada benim görüşümce.Amerikalılar hala fikir üretmede çok üst seviyededirler hala aynı şekilde propaganda (devletleri yönetmek için önce toplumları yönetmek gerek) konusunda çok başarılılar.Aldıkları kararlar, medya yapıları, kahraman yaratmaları, kurdukları diploması ilişkileri, her türlü toplumu etkileyen ilişkilerde iyiler bu doğru ama Amerika’nın bu yapısını sağlayan yani fikirlerin çıkmasını propaganda yapmasını bu sistemi ayakta tutan da para. Ve günümüzde para, ticaret ile oluyor haliyle.Amerika da bir zamanlar bütün Avrupa devletlerinin hatasına düştüler bana göre nedir bu .Cepleri o kadar zenginleşti ki zamanında İspanyolların yaptığı gibi Hollandalıların yaptığı gibi İngilizlerin yaptığı gibi üretimi azaltıp ellerindeki sermaye ile para kazanmaya başladılar.Sermayeden sermaye elde etmeye başladılar.Ama şöyle bir durum var Amerika’yı Amerika yapan iki dünya savaşında da başardıkları sanayi üretimi idi.Özellikle ikinci dünya savaşında üretimle dünyayı boğdular.Ve bu gücün getirdiği güç ile dünyayı yönettiler ama ne zaman ki toplumlarını tüketim toplumu yaparak üretmeyi azaltıp sermaye gücü ile para kazanmaya başladılar yavaş yavaş düşmeye başladılar bana göre.Buda 1970 den sonraya tekabül ediyor.

Eee dünyanın ihtiyacını birileri karşılayacaktı.Önce Japon’lar yeltendiler abi izin vermedi hatta başına Kore’yi musallat etti.Örneğin 1980 lerde Japon ekonomisi Amerika’yı geçecekti ve Amerika’da Japon’lar bizi işgal edecek Japon’lar böyle acımasız ırk diye toplumlarına Holywood ile medya ile aşıladılar.O yıllarda boy boy Japon aleyhtarlığı yaptılar. Ama şimdi bu üretim gücünü Çin alıyor.Hemen hemen her sektörde.Ve Amerika’nın dünyaya sermaye ile hükmetmesini sağlayan yapı yani dolar yavaş yavaş güç kaybediyor.Dolar neden dünyanın para birimi petrol sayesinde ve Çin gerek Suudi’ler ile gerek Ruslar ile bu yapıyı Amerika’yı bertaraf etmek için yavaş yavaş kırmaya çalışıyorlar.Afrika ile ikili ilişkilerinde Çin Yuan’ı diretmeleri hep bundan bence. Amerika’nın dış borcu 31 trilyon doları geçmiş yıllık 800 milar dolar cari açık veren askeri harcamaları muazzam boyutta olan dev bir para yeme makinesi , ama eskiden bunun bir problemi yoktu çünkü istediği an  darphanesinde bastığı para ile askeri , siyasi gücü ile  yapması gerekeni yapardı ama bence bu yavaş yavaş kırılıyor.Yani 1950 lerde 60 larda 70 lerde üretim ile yönettikleri dünyayı şimdi bankacılık ve faiz ile yönetiyorlar.Çin bunu kırdığı zaman Amerika’nın elinde devasa bir borç bastıkları parayla yönettikleri devasa bir ordu ve rahata , tüketime çılgınca bağlı bir ülke kalacak ellerinde.Pandemi bastıkları para Amerikan tarihinde bastıkları paradan daha fazla diye duydum.6 trilyon dolar bastılar.Çin üretttikçe ve satacağı ürünlerini kendi parasıyla pazarladıkça Amerika yavaş yavaş düşecek bana göre.Bu yüzden bu tekeli kırmak için yarı iletken üretimlerini Amerikaya çekmeye çalışıyorlar.Biden milyarlarca dolar destek paketleri açıkladı.TSMC’yi Amerika’ya fabrika açtırmaya zorlardılar.Ama bana göre nafile.Artık rüzgar terse dönmeye başladı.

Haa Çin’in alması gereken yol uzun ve Çin in unuttuğu ve ya başaramadığı şey şu dünyayı yönetmek ve süpergüç olmak istiyorlar ise fikir  ve propaganda üretimleri lazım.Türkiye’deki Almanya’daki bir genç Holywood değil Çin sineması izlemesi , Microsoft ta ,  Apple da ,Silicon vadisinde değil Çin’de çalışmayı İngilizce öğrenmeyi değil Çin’ce öğrenmeyi ;yani Amerika’nın başardığı Amerikan rüyasını değil, Çin rüyasını  başarması lazım Buda medya ile hayal satmak ile olur.Aynı şekilde en büyük fikirler özgürlüklerden doğar.Çin’in en büyük eksiği.  Çin geleceğin Amerika’sı olması için dünya toplumlarındaki insanları Çin için hizmet ettirmeye ikna etmesi; kültürüne,düşüncesine, toplumuna adapte etmesi lazım tıpkı zamanında Amerika’nın yaptığı gibi.Buda bence okullardan,üniversitelerden , medyadan, kitaplardan vs geçer.Birgün bir gencin hayali Harward’da okumak değil de Pekin üniversitesinde okumak olursa,Amerikalı bir ünlü ile değil de Çinli bir ünlü ile tanışmak olursa olur. Diğer toplumun çocukları kendi  öz üniversitelerinde hazırlıkta Çince öğrenirse Çin kültürü ile Çin çizgifilmi Çinli kahraman ile büyürse olur.Çünkü savaş bir topluma kaybedildiğinde değil o topluma benzenildiğinde kaybedilir.

Bunu başardığı taktirde yeni bir İmparatorluk kurar.

« Son Düzenleme: 21 Mart 2023, 03:39:29 Gönderen: Kaptan-I Derya »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
Alıntı
Rusya’ya ait savaş uçağı TB2 bayraktarı düşürmeye çalıştı.

Amerika ait İHA’yı düşüren Rus savaş uçakları TB2 bayraktarı düşüremedi.
youtu.be/az9mvxgWjfohttps://mobile.twitter.com/Frknwar

Hava hava füzelerini geçtim bunların uçaklarında makineli top mermisi de mi kalmadı yakıt püskürterek SİHA düşürmeye çalışıyor? Eğer durum buysa Rusya ölmüş demektir. Harbi harbi kağıttan kaplanmış Ruslar. Nükleer olmasa kimse sallamaz bunları. Putin'in Ukrayna ile diplomatik çözüme her zaman hazırım açıklaması da rezil kepaze olduk tüm orduyu yok etmeden savaşı bitirsek iyi olacak açıklaması herhalde.