Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 244369 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #1590 : 16 Ekim 2022, 16:24:59 »
Yıllar önce İran silahlarına maket diye alay edenlere İran ı tanımıyorsunuz akademik yayınları bizden çok sanayisi bizim kadar büyük ve aşağı yukarı aynı dönemde anyı şeyleri yapıyorduk filan diyordum. Yani İran benim kafamda o alaycı yeri hak etmiyordu hiç. 70 lerde biz R12 üretirken onlar Reno 5 üretiyorlardı. Bugün bilmem ama bir kaç sene önce biz yarım milyon altı otomobil üretirken onlar kendi markaları da olan milyon üstü otomobil üretiyorlardı. Televizyon beyaz eşya her şeyin sanayisi bu ambargo şartlarına rağmen onlarda da var. Petrol zengini ülke sanılıyor doğruda ama 90 milyonluk ülkeyi sadece petrol ile geçindirilemez en fazla Suudi Arabistan gibi 20 milyon olursa nen büyük petrol ürreticiside olursan biraz refahın olabilir. İran üretmeye yaşamak için hep mahkum olacak bir ülkedir bunu anlamadı arkadaşlarımız ben ama anladım. Alay etmeyin dedim dedim inandıramadım bugün savaşta görüyoruz işte koskoca Rusya İran silahlarına kaldı.

Türk ekonomisinde sanayi payı yaklaşık 150 milyar dolar.İran ekonomisinde sanayi payı 40 milyar dolar.

Siz Rusya'nın bütün Ukrayna'yı bir hafta içinde işgal edecek gücü olduğunu söylüyordunuz.Hatta tarihte vermiştiniz, galiba verdiğiniz tarih geçti.Ve Rusya'nın böyle bir gücü yokmuş ki sizin de dediğiniz gibi koskoca! Rusya İran silahlarına muhtaç kaldı

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #1591 : 16 Ekim 2022, 16:34:31 »
İran da bizde olan tüm sanayiler var ama dünya ile ticareti yarım yüzyıldır sıkıntılı olduğundan bizim kadar gelişme imkanı bulamadı. Demek istediğim İran bir Suudi Arabistan değil insan kaynağı da sanayi tabanı da oldukça ciddi var. Ben İran da otomobil fabrikasına gitmiş onlara otomobil bişeysi uyarlamış birisiyim görsel bir fikrimde var İran için. İran ile Türkiye yi yarıştırmıyorum bu çok adaletsiz olur İran açısından tabiki bu şartlar altında. Ama size sorarım Şah devam etse bugün İran senede yarım trilyon sadece enerjiden kasasına fazlada veren bir ülke olarak nerede olurdu bir düşünün. İran bu idare altında sanayileşti de sanmayın şah zamanı da bir kalkınma gayreti vardı otomobil filan üretiyordu bizim gibiydi aşağı yukarı en kötü lehimizde mukayese ile. Bugün düşünün İran a tüm ambargolar kalktı bir anda petrol ve gaz geliri ile o sanayi nasıl desteklenirdi. Şah zamanı dediğimiz İran biz F100 ile uçarken F14 leri olan ülkeydi. Çok şükür islam devrimi oldu da yarım yüzyıl kazandık yoksa mazallah şimdi doğumuzda Fransa gibi ülke olabilirdi
Dediğim bu işte yine aynı İran kötülemeleri ile karşılaşıyorum. Bende sevmiyorum o ülkeyi ama realiteleri de görelim zararı olmaz
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2022, 16:35:39 Gönderen: re »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #1592 : 16 Ekim 2022, 17:10:06 »
İran da bizde olan tüm sanayiler var ama dünya ile ticareti yarım yüzyıldır sıkıntılı olduğundan bizim kadar gelişme imkanı bulamadı. Demek istediğim İran bir Suudi Arabistan değil insan kaynağı da sanayi tabanı da oldukça ciddi var. Ben İran da otomobil fabrikasına gitmiş onlara otomobil bişeysi uyarlamış birisiyim görsel bir fikrimde var İran için. İran ile Türkiye yi yarıştırmıyorum bu çok adaletsiz olur İran açısından tabiki bu şartlar altında. Ama size sorarım Şah devam etse bugün İran senede yarım trilyon sadece enerjiden kasasına fazlada veren bir ülke olarak nerede olurdu bir düşünün. İran bu idare altında sanayileşti de sanmayın şah zamanı da bir kalkınma gayreti vardı otomobil filan üretiyordu bizim gibiydi aşağı yukarı en kötü lehimizde mukayese ile. Bugün düşünün İran a tüm ambargolar kalktı bir anda petrol ve gaz geliri ile o sanayi nasıl desteklenirdi. Şah zamanı dediğimiz İran biz F100 ile uçarken F14 leri olan ülkeydi. Çok şükür islam devrimi oldu da yarım yüzyıl kazandık yoksa mazallah şimdi doğumuzda Fransa gibi ülke olabilirdi
Dediğim bu işte yine aynı İran kötülemeleri ile karşılaşıyorum. Bende sevmiyorum o ülkeyi ama realiteleri de görelim zararı olmaz

Anlaşılan strüktürel analize senin kafan tam olarak basmıyor. Her devlet her ürünü üretebilir ama önemli olan kalite ve uluslar arası rekabet konumu. Sen en iyisi didime git orada güzelce dinlen ve geriye dönük bu bahsı geçen ülkenin tarihini tekrar güzelce oku. Anlamadığın yerde yanında akıl hoca tut zannedersem durumun gücün yerinde.

Sana başarılar dilerim

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #1593 : 16 Ekim 2022, 17:31:26 »
Neyse konumuz İran değil en sevmediğim ülke için dostlarımla kötü olamam

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1594 : 16 Ekim 2022, 18:56:32 »

Anlaşılan strüktürel analize senin kafan tam olarak basmıyor. Her devlet her ürünü üretebilir ama önemli olan kalite ve uluslar arası rekabet konumu. Sen en iyisi didime git orada güzelce dinlen ve geriye dönük bu bahsı geçen ülkenin tarihini tekrar güzelce oku. Anlamadığın yerde yanında akıl hoca tut zannedersem durumun gücün yerinde.

Sana başarılar dilerim

Yakıştıramadım!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1595 : 16 Ekim 2022, 19:19:06 »

Sana başarılar dilerim

Yakıştıramadım!
Aynen, görüşlerini yazıyor. Beğenirsin beğenmezsin, karşı görüşünü yazarsın...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #1596 : 16 Ekim 2022, 19:47:57 »
Benim için tartışmayın arkadaşlar ben böyle şeyleri ertesi gün unutuyorum. Sonra ben unutup iyi olurum siz aranızda kötü kalırsınız. Beni forumlarda inciten tek şey atılmak oluyor. Yoksa öyle demiş böyle demiş erkekler aralarında tartışırlar bişey olmaz
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2022, 19:51:30 Gönderen: re »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #1597 : 16 Ekim 2022, 20:07:33 »
Ben bu arkadaşı senelerden beri daha Trmilitary den tanıyorum. Sakfor da kavgamızı sürdürdük. Nihayet buraya üye oldu ensesinden yakaladım ben onu peşini bırakır mıyım? Üstelik bu arkadaşım bana Didimdeki yazlığında çay sözü var. Lütfen aramıza girmeyin ve her yazılanı  altın teraziye koymayın.

Teşekkürler.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1598 : 16 Ekim 2022, 20:14:07 »
Vay sen yazlıkta çay sözünü kopardın demek, alacağım olsun re.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1599 : 16 Ekim 2022, 20:15:53 »
Ben bu arkadaşı senelerden beri daha Trmilitary den tanıyorum. Sakfor da kavgamızı sürdürdük. Nihayet buraya üye oldu ensesinden yakaladım ben onu peşini bırakır mıyım? Üstelik bu arkadaşım bana Didimdeki yazlığında çay sözü var. Lütfen aramıza girmeyin ve her yazılanı  altın teraziye koymayın.

Teşekkürler.

Aaaa, putty'nin de Didim'de yazlığı vardı. Ahanda, şincik hatırladım. ;D Bana yok mu çay?  ::)
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2022, 20:17:04 Gönderen: merzifonlu »