Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 242553 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #1540 : 01 Ekim 2022, 14:52:47 »
bundan sonrası soğuk savaş formunda olur daha çok.
Rusya dört bölgeyi ilhak ettiğini açıkladı.
şu an itibariyle,  Rus tarafında tüm Ukrayna veya Ukrayna hükümetinin değiştirilmesi gibi bir hedef dillendirilmiyor.
savaş ilk başladığında Rus ordusunun girdiği,  savaş öncesinde de rus yanlılarının etkin olduğu yerler buralar.
Ukrayna yönetimi  buraların Rus ayrılıkçıların idaresinde olmasına ses çıkartmıyordu zaten,  Rus ordusu girdiğinde de  çok aktif bir tepki göstermemişlerdi.
yani, esasen Ukrayna hükümetinin katlanamayacağı,  kabullenemeyeceği bir durum değil bu  ilhaklar.
tabi bunu resmen kabul edip normalleşmek  bu günün işi değil.  Rusya  karşıtı işler devam ettikçe  batı  tarafından Ukrayna'ya  cömertçe  ikramlarda bulunuluyor,  akıllı adam  bu ikramların bitmesini istemez.
ancak,  şu aşamada,  bu sınırlarla,  Ukrayna tarafı da,  Rus tarafı da  çok şiddetli bir hamle yapmaz diye tahmin ediyorum.
her iki taraf ta,  birbirini gözleyip,  hasmının  zayıf düşeceği bir an beklemeye geçecektir.
sadece haritalar savaş öncesine dönmedi,  Ukrayna'nın NATO üyeliği talebi de,  yine kibarca reddedildi,  bu durum da savaş öncesi yine bu pozisyondaydı.
Ukrayna yönetimi,  kısa vadede   buradan ötesini zorlamaya fazla meraklı olmaz.
ikram musluklarının  açık kalmasını sağlayacak  hamlelerden ötesine girişmek akıllıca olmaz bence.

batı istediğini aldı,  yenilmez Rus ordusu imajı çöktü.
Rusya'yı ekonomik olarak  sıkıntıya sokmak  amaçlı  bir soğuk savaş düzeninin tüm  kolonları dikildi.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #1541 : 01 Ekim 2022, 15:26:41 »
Bu savaş için iki tane barış senaryosu görüyorum;

Senaryo 1 : Ukrayna biraz direndikten sonra Rusya nın toprak taleplerini belki lehinde biraz iyileştirme ile kabul edecek bu savaş bitecek.
Senaryo 2 : Rusya bu izolasyonun bitmeyeceğini görüp işgal ettiği kırım dışı topraklardan çekilir ama Kırım ı geri vermek yerine tam bağımsız bir ülke olmasını sağlar.

Bu iki ihtimalden hariç ben hiç bir çözüm ihtimali görmüyorum.
İkinci senaryo da tabi ki şu anki demografide olduğu gibi bu yeni devlet çeyreğine yakını Kırım Türkü olan kalanı Rus olan bir devlet olur haliyle de Rusya yanlısı olur. Bu senaryoda Kırım Türkleri için zorlu ama önceki tüm ihtimallerden çok daha umut veren bir mücadele başlar.  Bu senaryoda aşırı faşist bir Rus Kırım devleti olmaz ise zaman Kırım Türkleri lehinde çalışır.
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2022, 15:31:42 Gönderen: re »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1542 : 01 Ekim 2022, 15:56:55 »
Vallahi senaryo menaryo bilmem ben. Putin ve Rusya bu şerefsizliğin cezasını çekmeli...
Arkadaşlarin yaptığı " Batı istediğini aldı, Rus ekonomisini cökertmek için soğuk savaş düzeni alındı vs..." laflarına da hiç katılmıyorum.
Yahu hırsızın hiç mi suçu yok...

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 20
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1543 : 01 Ekim 2022, 21:18:37 »
Vallahi senaryo menaryo bilmem ben. Putin ve Rusya bu şerefsizliğin cezasını çekmeli...
Arkadaşlarin yaptığı " Batı istediğini aldı, Rus ekonomisini cökertmek için soğuk savaş düzeni alındı vs..." laflarına da hiç katılmıyorum.

Rusya zaten cephede bu cezayı fazlası ile ödüyor.Tam anlamıyla rezil, kepaze oldular.Rusya ABD ile hiçbir konuda aşık atamaz artık.

Peki bu süreç eğer Rusya'da rejim değişikliği ile sonlanırsa ve yeni rejim batı yanlısı olursa neler değişir bölgemizde ve dünyada?
Çin ejderhasına karşı Rusya'nın da içinde bulunduğu batı ittifakı..

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1544 : 01 Ekim 2022, 21:43:59 »
Putin'in işgal başlangıcında Ukrayna'yı Nazi destekçisi olmakla suçlaması tam bir akıl tutulması...
Stalin ile Hitler'in 2.Dünya savaşı  öncesi saldırmazlık paktı imzalayıp Polonya'yı paylaştığı gerçeğini unutmuş Putin faşisti...
Ukrayna işgaliyle Zelensky'i Nazi'lere destekle suçlayan Putin kendi kendini Hitler konumuna düşürdü...

Rusya artık doğal gazını , petrolünü , madenlerini kaçak köçek satmaya çalışsın Dünya'ya ki alana anında ambargo koyacaktır Dünya.... Adamları spor müsabakalarına bile çağırmıyorlar , korsan bir devlet haline geldi...Dünya'da sadece Gabon destekliyor bu faşist Putin'i...

Bizim çavuşlarda S-400'ü paketleyip ABD'ye göndersinler...
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2022, 21:45:43 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1545 : 01 Ekim 2022, 21:45:08 »

Rusya zaten cephede bu cezayı fazlası ile ödüyor.Tam anlamıyla rezil, kepaze oldular.Rusya ABD ile hiçbir konuda aşık atamaz artık.

Peki bu süreç eğer Rusya'da rejim değişikliği ile sonlanırsa ve yeni rejim batı yanlısı olursa neler değişir bölgemizde ve dünyada?

Çini bilmem ama Rusya bati ile anlaşırsa bizim için hiç iyi olmaz....önemli bir pazarlık kozunu kaybetmiş ve dengeleme olanagından yoksun kalmış oluruz...

En son Rusya ve o zamanın Amerikasi olan İngiltere anlaşıldığında 1. Dünya savaşında bize ne oldu gördük..önceden ikisini birbiriyle bir sekilde dengeliyorduk...

Benim için tarihte Türk milletine Ruslar kadar zarar veren millet yoktur ama Rusyanin çökmesi ya da tamamen Bati eksenine girmesi bizi çok çok zora sokar derim..

Hem batıyı hem rusyayi tam arkasına almış bir Yunanistan, suriye, ermenistani, Kıbrıs Rum kesimini bir düşünün..
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2022, 21:47:38 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 20
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1546 : 01 Ekim 2022, 22:09:30 »

Çini bilmem ama Rusya bati ile anlaşırsa bizim için hiç iyi olmaz....önemli bir pazarlık kozunu kaybetmiş ve dengeleme olanagından yoksun kalmış oluruz...

En son Rusya ve o zamanın Amerikasi olan İngiltere anlaşıldığında 1. Dünya savaşında bize ne oldu gördük..önceden ikisini birbiriyle bir sekilde dengeliyorduk...

Benim için tarihte Türk milletine Ruslar kadar zarar veren millet yoktur ama Rusyanin çökmesi ya da tamamen Bati eksenine girmesi bizi çok çok zora sokar derim..

Hem batıyı hem rusyayi tam arkasına almış bir Yunanistan, suriye, ermenistani, Kıbrıs Rum kesimini bir düşünün..

Bu savaşın başından beri beni en çok korkutan şey tam olarak bu

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1547 : 01 Ekim 2022, 22:31:15 »
Ukrayna'daki Lyman kenti Ruslardan kurtarıldı. Putink tarihe geçti. Niye tarihe geçti? Çünkü resmi olarak Rusya toprağı ilan edilmiş bir kenti, savaşta yitirmiş oldu. Hayırlı uğurlu olsun! Allah devamını tez vakitte getirsin.
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2022, 23:21:37 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1548 : 01 Ekim 2022, 23:33:27 »

Osmanlı zaten bitikti, İngiltere-Rusya anlaşmasada bitecekti.

Türkiye artık bunları aşmalı, aşacaktır. Ermenistan, Yunanistan ve Rum kesimiyle bitik ülkeler. Nüfus ve gelişmişlik açısından, doğum oranları da düşük ve göç veriyorlar. Uzun dönemde Türkiye için esas tehlike Abd, onunla beraber takılan İsrail ve duruma göre Çin olabilir.
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2022, 05:21:58 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1549 : 02 Ekim 2022, 02:17:55 »
Uzun dönemde Türkiye için esas tehlike Abd, onunla beraber takılan İsrail ve duruma göre Çin olabilir.

ABD ile Çin'in bir problem olabileceğini düşünmüyorum. Çin'deki sistem oldukça kırılgan ve çatlaklar giderek derinleşiyor. ABD'de ise herkes birbirine girmek üzere.
En büyük sorun İsrail. Tavşan gibi çoğalan, maksimalist, ırkçı ve paranoyak bir devlet. zaman uygun olduğunda bir sünnet etmek lazım.