Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 244632 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #1430 : 10 Eylül 2022, 19:41:52 »
Yok yok gün sizin gününüz eğlenin doyasıya. Ben matematiğe fiziğe göre yorum yapıyorum cepheleri izleyerek değil. Teorik fizik gibi bu işinde teorik stratejik bilimi var göreceksiniz bekleyin neler olacak. Rusya için matematiğe fiziğe bilime göre iki seçenek var ya savaşı kaybedecek pes edecek yada bu silahla desteklenen Ukrayna ya tahammül edemeyeceği için mecburen tam işgal etmek zorunda kalacak. Bunu görmek için gece gündüz harita takip etmeye gerek yok başını sonunu oku yeter bunu anlamak için. Rusya savaş kaybetmez diye bir şey yok illa da kazanmak dandik ülkelerin hırsıdır süper güçler savaş kaybetmeyi de bilirler. Ama kırım ı kaybetmek ile Vietnam'ı Afganistan ı kaybetmek aynı şey değil Rusya benim gördüğüm bu savaşı kaybetmeyi kabul etmez. O zaman demek ki geriye bir ihtimal kalıyor böyle devam edemeyeceğine göre Ukrayna zapt edilecek. Ukrayna ya silah verenler Ukrayna ya kötülük yapıyorlar aslında çünkü silah bulan Ukrayna Rusya yı zıvanadan çıkartacak. Amarika bunu zorluyor yoksa Ukrayna nın bu silah yardımı ile Rusya yı kovamayacaklarını biliyorlar. Silahı olmayan Ukrayna ne yapardı pırsar kalırdı biraz toprağı işgal altında olurdu Rusya ile mücadele de batının derdi olur ambargolarla devam ederdi.

İşi matematiğe vurur isek, kağnı ile kamyoneti yenemezsin.Ama yendik işte.İngilizler dalga geçmisti bizle 'öküz arabasıyla kamyoneti yenemezsiniz' diye.

Büyük taarruz öncesi Yunanlıların yaptığı Afyon tahkimatını gören İngiltere'nin Atina askeri ateşesi de şunları demişti; 'Türkler, Afyon mevzilerini 4-5 ayda geçsinler, 1 günde geçtik saysınlar, Yunan tahkimatları çok güçlü, Türkler değil bu mevzileri geçmek, yanına dahi yaklaşamazlar'.Ateşenin matematiği en az sizin kadar iyidir herhalde..

Siz ikinci cihan harbinde olduğu gibi bir harekat bekliyorsunuz galiba Rusya'dan.Eğer öyle bir aptallık yaparlarsa Rus askerlerinin çok azı Rusya'ya geri döner.Ukrayna ordusu normal zırhlı araçlara bile Atgm atıyor

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 136
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1431 : 10 Eylül 2022, 20:00:43 »
Bu kadar farklı yorumlarin temeli bence zihinlerdeki "koskoca Rusya" imgesi..belki bir zamanlar gerçekliği vardı belki her zaman biraz palavraydi artık bilemiyorum..

Belki her zaman nükleer silahları dışında boştular, belki boş değillerdi ama ordu yapılarını,  araç gereklerini, eğitimlerini ve taktiklerini çağdaş savaşa uyarlayamadilar..

Ben de dahil epey bir insanin kafasında " Rusya bu kadar beceriksiz olamaz eninde sonunda bir yolu bulur istediğini alir" düşüncesi var ama günler geçtikçe bunun olma ihtimali azalıyor gibi..

Kimse Rusyanin aklındaki esas hedef nedir kesin bilemediği için başarı nedir başarısızlık nedir onu da ölçmek zor..istediklerini alabilse bile pirus zaferi olma ihtimali de yüksek
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2022, 20:02:37 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1432 : 10 Eylül 2022, 20:18:19 »
Rusya'nın hedefi Rusya ile kara bağlantısı olan bir Kırım...
Bütün güçleri ile bu kara bağlantısını korumak için çalışacaklar...
+ olursa Doğu Ukrayna'daki Rus nüfus bölgesi

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1433 : 10 Eylül 2022, 20:53:24 »
İkinci dünya savaşı sonundaki Sovyetler birliği, tüm Doğu Avrupa’ya çöreklenip hem Türki Cumhuriyetlerdeki kaynakları (hem insan hemde materyal olarak), hemde Doğu Avrupa’nın teknolojisini ve kaynaklarını kullanarak Batı ile her konuda bir yarışa girip en az bir nesili de heba ederek askeri ve teknolojik alanda hatırı sayılacak bir güç haline gelmişti.
Sovyetlerin dağılmasından sonra Rusya 280 milyonluk Sovyetlerden- ki D Avrupa’daki 100+ milyonluk Varşova paktı ile 380-400 milyonluk nüfustan 140 milyonluk yaşlı bir nüfusa geriledi. (Bunun sadece 110 milyonu Rus nüfus). Sovyetlerin kendisi de zaten Afganistan felaketinde de ilk emarelerini gördüğümüz sosyal ve ekonomik sıkıntılarla çalkalanmaktaydı. Rusya, Sovyetler’in geliştirdiği teknolojilerin üzerine yeni taşlar eklemede çok geride kaldı. Oligarklar ve Mafya düzeni ile elit bir kesimin cebini doldurma politikasıyla 1989’dan beri debelenip duruyor.
Ukrayna savaşında Sovyetlerden kalma SU27 uçakları hala Ukrayna Hava Kuvvetlerinde, sözde yeni teknoloji Rus uçaklarına karşı savaşabiliyor.
Kullandıkları tanklar hep Sovyet döneminden evrilme tanklar. Sovyet dönemi hava savunma sistemleri hala Rus uçağı düşürüyor.
Bu savaş, bir çok kişinin bildiği ya da tahmin ettiği kağıt kaplan teorisini ispatlamış oldu.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #1434 : 10 Eylül 2022, 22:49:42 »
Rusya aşığ değilim ben nefret ettiğim bir ülke Rusya ama yani böyle kafadanda atarak konuşmayın rica ediyorum
Rusya nın ambargo altındaki 2021 ticaret fazlası 200 milyar dolardı merkez bankası döviz rezervi ise 600 milyar dolardı. Almanya dan daha fazla dış ticaret fazlası veriyor ülke siz battı diyorsunuz.
Gelelim silahlara. Bu kadar serveti olan ülkede silah sanayi çöküyor beklentisi zaten anlamsız ama yine de bakalım inceleyelim. Mesela nesi batıyor bana yazar mısınız. Yeni uçak mı tank mı füzemi radar mı uydumu yapmadılar neyi beğenmediniz seyir füzesi mi tanksavarımı silahlı helikopteri uçağı uçaktan atılan güdümlü silahlarımı yok. Yada en kibirli olduğumuz konudan soralım insansız hava araçlarında bizden geriler mi şu anda.  2021 e göre sadece kırım ambargoları olan yıla göre konuşun lütfen şu anda kendi tercihleri ile izolasyona rağmen bir şey yaptılar onu perişanlık olarak aktarmayın o savaş şartlarıdır yapacak bir şey yok.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1435 : 10 Eylül 2022, 23:26:00 »
Sadece nicelikle ayakta duruyor Rus silah sanayi .2.Dunya savaşında bu işe yaradı , 1 Tiger karşısına 10 T-34 tankı çıkararak muazzam insan gücüyle...
Ama günümüz Batı sistemlerine karşı?
Afganistanda stinger tek başına devirdi bunları...
Ukrayna'da Su-34'ler Stuka gibi dalış yapıp güdümlü bomba atıyor yahu daha ne diyelim , patır patır düşürdüler Su-34'leri , Ukrayna'da nerdeyse uçuştan çektiler...
Tanklar zaten zort , atış talimi gibi vuruyorlar...
30 tane S-300 yüklü Amiral gemisi 2 füzeyle battı ateş bile edememiştir füzeleri, anlamamışlar bile füzelerin geldiklerini...
Pırpır Bayraktar 2'lerin vurmadığımız hss kalmadı helikopter bile vurdular...
Yahu Ukrayna hava kuvvetleri 6 ay oldu hâlâ uçuyor daha ne diyelim ki...
Sayın Yaşar'ın dediği gibi tam kağıttan kaplan Rus ordusu...
Balistik füzeleri olmasa ... neyse
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2022, 23:27:59 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #1436 : 10 Eylül 2022, 23:49:15 »
Serkan ben çömez değilim 2010 da foruma üye oldum o günden beri burada yazan her şeyi okudum hemen hemen.

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1437 : 11 Eylül 2022, 00:41:18 »
Rusya aşığ değilim ben nefret ettiğim bir ülke Rusya ama yani böyle kafadanda atarak konuşmayın rica ediyorum
Rusya nın ambargo altındaki 2021 ticaret fazlası 200 milyar dolardı merkez bankası döviz rezervi ise 600 milyar dolardı. Almanya dan daha fazla dış ticaret fazlası veriyor ülke siz battı diyorsunuz.
Gelelim silahlara. Bu kadar serveti olan ülkede silah sanayi çöküyor beklentisi zaten anlamsız ama yine de bakalım inceleyelim. Mesela nesi batıyor bana yazar mısınız. Yeni uçak mı tank mı füzemi radar mı uydumu yapmadılar neyi beğenmediniz seyir füzesi mi tanksavarımı silahlı helikopteri uçağı uçaktan atılan güdümlü silahlarımı yok. Yada en kibirli olduğumuz konudan soralım insansız hava araçlarında bizden geriler mi şu anda.  2021 e göre sadece kırım ambargoları olan yıla göre konuşun lütfen şu anda kendi tercihleri ile izolasyona rağmen bir şey yaptılar onu perişanlık olarak aktarmayın o savaş şartlarıdır yapacak bir şey yok.

Evet, insansız hava araçlarında bizden çok gerideler.Radar konusunda da biz daha iyi bir noktadayız.Füze sistemlerinde bile daha kabiliyetliyiz.Mesela Siper blok-1 envantere girince hiç şüphem yok S400'den daha kabiliyetli olacak

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1438 : 11 Eylül 2022, 02:34:40 »
Bu kadar farklı yorumlarin temeli bence zihinlerdeki "koskoca Rusya" imgesi..belki bir zamanlar gerçekliği vardı belki her zaman biraz palavraydi artık bilemiyorum..

Belki her zaman nükleer silahları dışında boştular, belki boş değillerdi ama ordu yapılarını,  araç gereklerini, eğitimlerini ve taktiklerini çağdaş savaşa uyarlayamadilar..

Ben de dahil epey bir insanin kafasında " Rusya bu kadar beceriksiz olamaz eninde sonunda bir yolu bulur istediğini alir" düşüncesi var ama günler geçtikçe bunun olma ihtimali azalıyor gibi..

Kimse Rusyanin aklındaki esas hedef nedir kesin bilemediği için başarı nedir başarısızlık nedir onu da ölçmek zor..istediklerini alabilse bile pirus zaferi olma ihtimali de yüksek
+1

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1439 : 11 Eylül 2022, 10:33:01 »
Rusya Savunma Bakanlığı, ordusunun kontrolü altında tuttuğu Ukrayna’nın Harkiv bölgesindeki İzyum ve Balakley şehirlerinden geri çekilmeye başladığını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan Ukrayna’daki savaşta Rus ordusunun eylemlerine ilişkin açıklama yapıldı.

​​​​​​​Açıklamada, Rus silahlı kuvvetlerinin "askeri operasyonun hedefine ulaşması için" Harkiv bölgesine bağlı Balakleya ve İzyum şehirlerindeki birliklerinin Donetsk Halk Cumhuriyeti topraklarına yönlendirilmesi için bir çalışma gerçekleştirildiği vurgulandı.

https://www.haber7.com/dunya/haber/3258196-rusya-duyurdu-iki-sehirden-birliklerini-geri-cekiyor

Ukrayna Ordusu iki şehirde de bizi bozguna uğrattı onun için kaçıyoruz demiyorlarda taktik geri çekilmeymiş :)

Bu arada karşı saldırıya 120.000 askerin katıldığı söyleniyor. Ayrıca Luhansk'ta bir SU-34 düşürülmüş

https://twitter.com/Karb10dioksitt/status/1568708002827444235