Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 245053 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #1390 : 03 Eylül 2022, 21:19:34 »
Haklı çıkmanı çok isterim ama çok yanılıyorsunuz. Rusya şu anda karar verse yarın öğlene kadar Kiev i tamamen işgal etmiş olur.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1391 : 03 Eylül 2022, 21:37:40 »
Rusya'nın Ukrayna'da hezimete uğradığını düşünenlerdenim. Ancak Ukrayna'nın Kırım'ı nasıl kaybettiği aklıma gelince re'nin de haklı olabileceği olasılığını gözardı edemiyorum. Zayıf bir olasılık olsa da...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #1392 : 03 Eylül 2022, 22:05:05 »
Rusya antipatimiz ortak bir payda bende Rusya karşıtıyım haliyle Rusya yı yeniliyor görme arzusu savaşı yanlış izlememize sebep oluyor. Buna bir kaç saygı duyulan kişide bilip bilmeden hamasi yorumlayınca bu kanı kuvvetleniyor. Bende bu ortak kanıya cengaver gibi inadım inat karşı durup herkese laf yetiştirip meydan okuyup ortak bakışa aykırı laflarla cemiyetin sinirini hoplatmayacağım tabi. Diyeceğimi dedim her zaman da aykırı aykırı konuşmak sinir hoplatmak istemiyorum ama o kadar cemiyetimizde sanki Rusya yeniliyor duvara tosladı kanısı oluştu ki buna bir farkındalık yaratmak istedim. Şu tabloda Rusya yı yenmek askeri anlamda mümkün değil bunu da bir görmek lazım. Rusya tartar tartar burasına gelince sonu yok der Ukrayna yı tamamen işgal eder herkeste oturur izler bir şey yapamaz.

Bence iki çok kuvvetli seçenek var biri Ukrayna nın tamamen işgali zaptedilmesi öbürü de karmaşık bir çözümle Rusya yı idare edecek bir çözümdür. Bu karmaşık çözüm bağımsız Kırım devleti olur başkada olamaz. Tek korkum bu bağımsız Kırım seçeneğini Rusya masaya koyarsa Ukrayna buna razı geleceğime Türklerle komşu olacağıma Rusya ya Kırım ı terk ederim derse oda bir çözüm olur ve hiç güzel olmaz bizim için.

Demek istediğim sinirleri hoplatmak sürekli aykırı olmak istemiyorum ama buda bir bakıştır nefret ediyorsunuz diye Rusya yeniliyor demeyin hemen biraz akıl var mantık var bir buçuk milyonluk savaşmayı seven bilen Rusya ordusu bu niye yenilsin Ukrayna ya.
Şu anda bu savaşta Rusya'nın tek taraflı ateşkesi var. Biliyorum enteresan görünmeye çalışır gibi uçuk zorlama bir yorum gibi ama gerçekten böyle. Bunun neresi ateşkes denebilir ama öyle bir Rusya ayısı var ki cephede eğer ilerlemiyorsa ilerlemiyordur yani ateş kes yapmıştır bir anlamda tek taraflı. Öyle gerekiyor çünkü Rusya için. ama bu tek taraflı ateşkes Ukrayna yı faal gösteriyor bu yalancı bir başarı Ukrayna için. Ukrayna askeri anlamda sıfırdır arkadaşlar Rusya karşısında.
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2022, 22:11:33 Gönderen: re »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1393 : 03 Eylül 2022, 22:05:47 »
Kırım'ı Rusya almadı da, Ukrayna verdi diye hatırlıyorum. ;D :P

Bir şey yapmadı sanki işgale karşı, olay tüm Ukrayna olunca topyekun seferberlik akıllarına geldi. Kırım'a da bu şekilde tepki verselerdi, şimdi her şey farklı olabilirdi.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1394 : 03 Eylül 2022, 23:04:41 »

Bir şey yapmadı sanki işgale karşı, olay tüm Ukrayna olunca topyekun seferberlik akıllarına geldi. Kırım'a da bu şekilde tepki verselerdi, şimdi her şey farklı olabilirdi.

Aynen öyle oldu. İşin aslı bu savaşta Rusları yanıltan da Ukrayna'lıların geçmişte sergiledikleri bu cılız tepki oldu. Şimdi ise Rusya tam güçle yüklense dahi alamaz. Çünkü Rusya'nın kaynakları tükendi ve karşı tarafa ise silah yağıyor.

Rus demiryolları dağılan rulmanlar nedeniyle aksıyor mesela. Rulman üretemeyen bir Rusya var ortada, tank'ı geçtim! Batı rulman satmıyor, Doğu ise Batı ile papaz olmamak için rulman satmıyor.
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2022, 23:05:52 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1395 : 03 Eylül 2022, 23:14:34 »
Kırım 2014 yılının konusu.Ukrayna dediğimiz ülkenin nüfusunun en az üçte biri rus, aynı şekilde bürokraside de ciddi anlamda rus yanlısı vardı.Daha bir kaç ay önce Ukrayna meclisinde rus yanlısı milletvekilleri tutuklandı.Temizlediler 2014'ten beri.Silahlandılar, kurmay desteği aldılar Nato'dan.

''Rusya şimdi karar verse, yarın öğlen Kiev'i alır'' demek ben bu işten hiç anlamıyorum demek.Saygısızlık olarak anlamayın ama yazdığınız bu cümle gerçekten komik.Yani gözümüzün önünde Kiev'e yürüdü Rus ordusu ve rezil olup geri çekildi.1000 adet görsel teyitli Rus tankının imhasından bahsediliyor arkadaşlar.1000 TANE.....

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1396 : 04 Eylül 2022, 01:26:19 »

Aynen öyle oldu. İşin aslı bu savaşta Rusları yanıltan da Ukrayna'lıların geçmişte sergiledikleri bu cılız tepki oldu. Şimdi ise Rusya tam güçle yüklense dahi alamaz. Çünkü Rusya'nın kaynakları tükendi ve karşı tarafa ise silah yağıyor.

Rus demiryolları dağılan rulmanlar nedeniyle aksıyor mesela. Rulman üretemeyen bir Rusya var ortada, tank'ı geçtim! Batı rulman satmıyor, Doğu ise Batı ile papaz olmamak için rulman satmıyor.

Şu başlığın ilk sayfaları hiç de öyle demiyor ama. http://www.defenceturk.com/index.php?topic=6510.10
Onlarca sayfa fotoğrafta yanmış, tahrip edilmiş yüzlerce Ukrayna aracı var. Ki bu fotoğraflar günlük olarak yayınlanan fotoğrafların onda biri bile değildi. Rusya bunu milis güçlerle gerçekleştmişti. Bugün bu durumun tam tersini görüyoruz. Rusya neden bu şekilde davaranıyor?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1397 : 04 Eylül 2022, 02:25:27 »
Rusya bunu milis güçlerle gerçekleştmişti. Bugün bu durumun tam tersini görüyoruz. Rusya neden bu şekilde davranıyor?

Önceden yaptıklarını yapamıyor da ondan. Ukrayna Devleti ve halkı yekpare hale geldi, önceden yekpare değildi. Mecliste Rus yanlısı vekiller vardı yahu, daha kaç ay oldu bunlar ayıklanalı...

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1398 : 04 Eylül 2022, 08:55:35 »
Madem ki   Ukrayna'nın tamamını işgal etmek  bu kadar kolay , buyursun işgal etsin...
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2022, 08:58:28 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1399 : 04 Eylül 2022, 17:00:28 »
İyi pozisyon almış, iyi eğitilmiş ve kendi vatanını koruma bilinci yerleşmiş bir orduyu yenip, sahip oldukları toprakları işgal etmek, kağıt üzerindeki kadar kolay değildir.
Ukrayna, Kırım’da yaşadığı ihanetin sonunda ve Donbas’taki kışkırtmalarla gözü açıldıktan sonra, hem ordusunu eğitmeyi hem de ekipmanını hazır hale getirmeyi bir ölçüde başarıp Rusların ilk harekatını durdurmuş ve bilahare Batı’dan gelen destekle Ruslara üstünlük sağlamaya dönük bir imaj vermeye başlamıştır.
Ruslar ise, Ukrayna’yı işin başında hafif almanın sonuçlarına, şimdi katlanmak zorundadır. Nüfusunun büyük kısmı Rusça konuşan, aralarında tarihi ve dini bağları olan Ukrayna’nın gösterdiği direnci beklememek Rusların en büyük handikapı olmuştur.
Ruslar, bu savaşı sona erdirmez ve Batı’da Ukrayna’dan desteğini çekmezse, Rusların sonu iyi görünmüyor. Batı’da Ukrayna savaşı, Doğu’daki tarihsel topraklarını isteyen bir Çin ve kendi içinde ekonomik sıkıntıyla karışık bir Rusya Federasyonu, dağılma ve paylaşılma tehlikesiyle karşı karşıyadır.