Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 239688 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 132
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #1220 : 26 Nisan 2022, 17:32:29 »
O kadar kolay mı, şüpheli, gri bir olay.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1221 : 26 Nisan 2022, 20:11:18 »
Zelenskiy'nin bile balistik yeleği ve miğferi Türkiye'den... Yapıp-teslim eden firma TSK'ya da tedarik ediyor. ABD'nin ayak oyunları Ukrayna üzerinden de gelmeye başlamış...

Detay: Nurol Teknolojinin ürettiği balistik koruyucu göğüs plakaları, balistik koruyucu kalkanlar, siperlik takımları, balistik koruyucu yelekler gibi ürünler Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelini olası tehditlere karşı koruyor. Şirket bu kapsamda yurt içinde güvenlik güçleri için çok sayıda teslimat gerçekleştirdi.

Ukrayna, güvenlik güçlerini korumak için Türkiye'den balistik koruyucu yelek, başlık ve plakalar temin ediyor.
AA-26.04.22
« Son Düzenleme: 27 Nisan 2022, 14:45:21 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #1222 : 28 Nisan 2022, 19:42:06 »
Alıntı
Rus bölgeleri Kursk ve Belgorod’da birer adet TB-2 düşürüldü. Kursk bölgesinde daha öncede bir adet düşürülmüştü. Böylelikle Rus topraklarında 3 adet TB-2 düşürülmüş oldu. Bryansk ve Belgorod’da isabetli saldırılar yapıldı.

https://mobile.twitter.com/5inan_/status/1519448491034128388

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #1223 : 01 Mayıs 2022, 10:02:32 »
Alıntı
Ukrayna, AB'den Türk silahları talep etti.

Ukrayna'nın bazı talepleri;
▪️Korkut HSS
▪️8 adet HİSAR-O HSS
▪️3 adet Bayraktar TB2
▪️5 adet Anka-S
▪️500 adet MAM-C ve 500 adet MAM-L

Savunma sanayii uzmanlarına göre bazı istekler gerçekçi değil.

Ayrıca; Türk savunma sanayii kaynakları, savaş nedeniyle ödemelerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinden emin olamadıkları için satış yapmaktan çekindiklerini belirttiler.
https://mobile.twitter.com/oztrk__aydn/status/1520107137199976449?cxt=HHwWgsC51eXYwJgqAAAA

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1224 : 01 Mayıs 2022, 10:24:42 »
Hisar işine bulaşmasınlar zaten elimizde yok.
Avrupa-ABD de HSS mı yok , onlar versin...

Ukrayna’nın TB2 kayıplarını karşılayalım, takviye edelim ...

Anka-S tehlikeli , Rusya içlerine operasyon yaparlarsa Ruslar tepki gösterir...

Korkut işini üstadlarımız daha iyi bilir...

Para işi problem olmaz...

Ben bol bol TB2 ve mühimmat verelim yeter diyorum...

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1225 : 01 Mayıs 2022, 10:51:00 »
Alıntı
Ukrayna, AB'den Türk silahları talep etti.

Ukrayna'nın bazı talepleri;
▪️Korkut HSS
▪️8 adet HİSAR-O HSS
▪️3 adet Bayraktar TB2
▪️5 adet Anka-S
▪️500 adet MAM-C ve 500 adet MAM-L

Savunma sanayii uzmanlarına göre bazı istekler gerçekçi değil.

Ben bu haber ve istekler listesine temkinli yanasmayi tercih ederim.
Oncelikle bu haberin dogrulugunun ve arkasinda baska bir niyet olup olmadigi arastirilmali.
Sonrasinda ise Turkiye olarak stratejimizde bir degisiklik yapacakmiyiz yoksa yapmayacakmiyiz ona karar vermeliyiz.

Bu haberin dogru oldugunu var sayalim. O zaman yapilmis olan talep listesinin tumunu veya bazilarini karsilamamiz demek .Su anda Ukrayna Rusya arasindaki savasta Rusyanin yapmis oldugu hareketi tasvip etmedigimizi aciktan dilendirmemize ragmen bu olaya dengeli yaklasmamiz sayesinde her iki savasan ulke ile gerektiginde arabulucuk yapabilen ve her iki ulkenin de guvenini pekistirmis durumdan vazgecmemiz demektir.
Cunku savasan bir tarafa alanen silah satmak o tarafi desteklemekdir. Ukrayna Savunma sanayimiz tarafindan uretilmekte olan birtakim silahsitemlerine sahip ve bunlari da sahada Ruslara karsin etkin sekilde kullanmaktadir . Ancak biz bu sistemleri ve malzemeyi son savas patlak vermeden once sattigimizi dunya aleme deklere ettik ve buna istinaden onceden siparisi verilmis olan malzemeyi Ukraynaya teslimini gerceklestirik. 

Ben bu konunun iyice dusunulmesi sonrasinda karar verilmesinin ulke menfatlari acisindan daha dogru olacagini dusunuyorum.

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1226 : 01 Mayıs 2022, 11:30:06 »
dengeli yaklaştığımızı düşünmüyorum.
aksine,  lüzumundan fazla yaklaştığımızı düşünmekteyim.

silah satış sözleşmelerinde savaş halinde teslimatlarda oluşacak aksaklıklar nedeniyle sorumluluk kabul edilmez gibisinden bir madde   
yok mu acaba?
.
 oraya A400-M  yollamaya dengeli yaklaşmak diyemem ben.
ateşe bu kadar yaklaşmak doğru değil.

önceden sormuştum,  yine sorayım.  Ukrayna ve Rusya savaşıyor,  peki bu ülkelerin komşularında şu an gündemde ne var?
yani mesela buğday  konusunda haberler yazılıp çiziliyor mu?
ya da mesela topraklarına top roket filan düşüyor mu?

iddialara göre şu ana kadar onlar bizim kadar çok etkilenmemiş olabilirler,  bu nasıl denge?
savaş öncesi bizde Dolar 13.80 altındaydı,  şimdi 14.50  üstünde,  mesela Romanya'da durum ne?
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2022, 11:39:42 Gönderen: korsan »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1227 : 01 Mayıs 2022, 12:11:57 »
dengeli yaklaştığımızı düşünmüyorum.
aksine,  lüzumundan fazla yaklaştığımızı düşünmekteyim.

silah satış sözleşmelerinde savaş halinde teslimatlarda oluşacak aksaklıklar nedeniyle sorumluluk kabul edilmez gibisinden bir madde   
yok mu acaba?
.
 oraya A400-M  yollamaya dengeli yaklaşmak diyemem ben.
ateşe bu kadar yaklaşmak doğru değil.

önceden sormuştum,  yine sorayım.  Ukrayna ve Rusya savaşıyor,  peki bu ülkelerin komşularında şu an gündemde ne var?
yani mesela buğday  konusunda haberler yazılıp çiziliyor mu?
ya da mesela topraklarına top roket filan düşüyor mu?

iddialara göre şu ana kadar onlar bizim kadar çok etkilenmemiş olabilirler,  bu nasıl denge?
savaş öncesi bizde Dolar 13.80 altındaydı,  şimdi 14.50  üstünde,  mesela Romanya'da durum ne?

Forum olarak fikir fikirden ustundur kaidesine inanan bir kisi olarak ,degisik goruste olmanizi gayet normal ve zenginligimiz oldugunu dusunuyorum .

Ukrayna ile yapilmis olan silah satis sozlesmelerinin icerigini bilmiyorum." Ancak satis sozlesmesi savas oncesi imzalanip yururluge girdigi aciklanmisti. Hali ile yapilmis olan sozlesmede belirtilen malzeme sevkiyatinin ana kalemleri bildigim kadari ile savas oncesinde Ukraynaya yapilmis ,artik kismi ise savas basladiktan sonra tamamlanabilmistir diye hatirliyorum. "Buna istinaden de bilahere geriye kalan sevkiyatin savas oncesi anlasmaya atifta bulunarak yapilmis oldugunu yetkili organlar acikladigini hatirliyorum. Savas baslamasi sonrasinda yeni bir anlasma yapilmadi diye biliyorum.

THK lerine bagli A400-M  nakliye uginin Ukraynaya savas arifesinde gonderilme nedenin Kiev de bulunan diplomatik ve sair vatandandaslarin tahliyesi amaci ile gonderildigini biliyorum. Kisisel dusuncem bu olayda zamanlama planin tarafimizca iyi yapilamamasi neticesinde bahsi gecen nakliye ucagimiz  Rusyanin Ukrayna hava sahasini kapatmasi ve ucagimizin bulundugu alana operasyon duzenlemesi nedeni ile orada rehin kalmistir.

Ukraynayi cevreleyen ulkelerin Ukrayna savasi olarak neler dusundugu kanimca kendi ulkelerini oncelikle baglamakta. Turkiye Cumhuriyeti olarak oncelikli olarak baskalarinin ne dusundugu degil kendi ulkemizin cikarlarini gozeterek ne dusundugu onemli oldugunu dusunuyorum.

Belirtmis oldugunuz diger goruslerin aciklamalarinin kanimca daha fazla siyasi, ekonomik icerikli oldugundan forum kurallari geregi bir baska baslik altinda tartisilmasinin daha dogru oldugu gorusundeyim.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1228 : 01 Mayıs 2022, 15:01:01 »
Bizim A-400'ler ne oldu ... Sıcak çatışma bölgesinden çıkmadı mı hala o havaalanı?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1229 : 01 Mayıs 2022, 16:50:22 »
Bizim A-400'ler ne oldu ... Sıcak çatışma bölgesinden çıkmadı mı hala o havaalanı?

Halen Kievde her iki A400 ucagimiz . Ekteki link 11.03.22 de cekilmis uydu fotosu.

https://www.airlive.net/two-turkish-airbus-a400ms-are-still-stuck-at-kyiv-boryspil-international-airport/

24.02.2022 den bu yana Ukrayna hava sahasi savas nedeni ile kapalidir.