Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 243440 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #1210 : 24 Nisan 2022, 00:19:59 »
Türkiye hava sahasini rusyaya kapatmis

gecbile kaldi

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1211 : 24 Nisan 2022, 11:41:50 »
Geç olsun güç olmasın...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Putin neyi gizliyor? Batan ‘Moskova’ gemisiyle ilgili çarpıcı iddia!

Rus donanmasının amiral gemilerinden olan ‘Moskova’ Ukrayna tarafından vurulmuş; Rusya başta bu durumu yalanlayarak gemide yangın çıktığını açıklamıştı. Olayla ilgili gizem perdesi sonunda aralandı ve Rus tarafı geminin battığını kabul etti. Ancak bu özel gemiyle ilgili iddiaların ardı kesilmiyor. İşte dünya medyasında yankılanan çarpıcı iddia…

"13 Nisan'da mühimmat patlaması sonucunda çıkan yangınla Moskova kruvazöründe büyük bir hasar meydana geldi. Mürettebatın yangın söndürme çabaları sonuç vermedi. Geminin hasar görmemesi için verilen mücadelede 1 asker öldü, 1 asker yaralandı, 27 kişi kayboldu. Kalan 396 mürettebat, kruvazörden bölgedeki Karadeniz Filosu gemilerine tahliye edilerek Sivastopol'a sevk edildi"

Rusya Savunma Bakanlığı’nın bu resmi açıklaması 22 Nisan tarihli haberlerde yer almıştı.

Putin 2014 yılında Mısır Devlet Başkanı Sisi'yi Moskova gemisinde ağırlamıştı

AÇIKLAMALAR VE YAŞANANLAR BİRBİRİNİ TUTMUYOR

Ukrayna'nın Rusya'nın Karadeniz Filosu'nun amiral gemisi Moskova'yı vurmasının yankıları sürüyor. Rusya tarafı, hayatını kaybeden, yaralanan ve kayıp askerlerin ailelerine destek verileceğini aktarırken, kurtarılan denizcilerin Karadeniz Filosu'ndaki diğer askeri gemilerinde görevlerine devam edeceğini belirtmişti.

Batan gemiyle ilgili iddialar ise peşi sıra gelmeye devam ediyor. Forbes’da yer alan haberler ve İngiliz medyasına yansıyan başlıklara göre ise Rusya Moskova’dan vazgeçmiş değil. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gemideki askeri ekipmanın ve devlet sırrı olabilecek her şeyin acil olarak bulunması ve battığı yerden çıkarılıp korunmaya alınması için emir verdi.

Putin’in Karadeniz’e 8 tane gemi gönderip Moskova gemisinin battığı alanı çember içine aldırdığı ve yapılan kurtarma çalışmalarının bu şekilde devam ettiği bildirildi.

Moskova'nın batmadan önceki son anları sosyal medyadan paylaşıldı

PUTİN GEMİDE NE ARIYOR?

Peki Putin batan gemisinde ne arıyor? Donanma uzmanları Rusların gemide bulunan şifreleme cihazlarının ve bazı füzelerin peşinde olduğuna inanıyor. Patlamamış durumdaki füzeleri batıktan kurtarmak isteyen Putin’in bir yandan da hayatını kaybeden gemi mürettebatının cesetlerini sudan çıkarmak istediği konuşuluyor.

Gemi, içindeki sırlarla birlikte sulara gömüldü...

Zira gemideki donanma askerlerinin aileleri Kremlin’i suçlayan açıklamalar yapmış; olay dünya çapında ses getirmişti. Birkaç gün önce Rusya’daki muhalif medya kuruluşuna konuşan bir Rus askerinin annesi, Rus donanmasının amiral gemilerinden olan Moskova kruvazöründe 40 askerin öldüğünü çok sayıda askerin yaralandığını iddia etmişti.

AİLELERDEN BÜYÜK TEPKİ GELDİ

Rusya’nın Karadeniz Filosunun amiral gemisi Moskova Kruvazörü'nün 14 Nisan’da batmasının ardından Rusya’nın Nobel ödüllü gazetecisi Dmitry Muratov’un sahibi olduğu Novaya Gazeta bu olayla ilgili yaptığı araştırmaları okuyucularına aktardı.

Moskova kruvazöründe görevli Rus askerlerinin aileler ile yapılan görüşmelere yer verilen haberde, kruvazörde görevli bir Rus askerinin annesinin, oğluyla olaydan sonra görüştüğü aktarılarak, “Moskova Kruvazörüne gitmeden önce gizlilik sözleşmesi imzalattılar. Oğlumun görevlilik bilgilerini size anlatamam. Korkuyorum. İnanın çok korkuyorum. Oğlumun güvenliğini düşünmek zorundayım. Oğlum 15 Nisan’da beni aradı. ‘Anne böyle bir zamanda böyle bir karmaşa yaşanacağını düşünmemiştim. Gördüklerimi ayrıntılı olarak anlatamam. Bu çok korkunçtu. 40 kişi öldü birkaç kişi kayboldu. Birçok yaralı var. Yaralıların birçoğunun uzuvları koptu. Büyük patlamalar vardı” ifadelerine yer verildi.

KOMMUNA GEMİSİ ARAŞTIRMADA BAŞI ÇEKİYOR

İki Dünya Savaşı’nda da görev yapmış olan Kommuna gemisinin öncülük ettiği 8 gemilik bu araştırma ekibinin bir de denizaltı üyesi var. Odessa’dan Sivastopol’a uzanan, karadan 150 kilometre uzaktaki, Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’da yer alan donanma üssünün açıklarında yürütülen çalışmaları Rusya tüm dünyadan saklamak istiyor.

Batan Moskova’da telsiz kayıtları, şifre çözücü ekipmanlar ve şifreli gizli yazışmaların bulunduğunu düşünen uzmanlar Putin’in bunların yabancıların eline geçmesinden korktuğunu belirtiyor.

ABD’li bir güvenlik uzmanı Forbes’a verdiği demeçte Rusya’nın geminin tüm enkazını çıkarmayı düşünmediğini; çok derine batmış olması muhtemel Moskova’nın tamamen yüzeye çıkarılmasının çok masraflı olacağını söylüyor.

Rusya gemide sadece ilgilendiği şeyleri bulmanın peşinde…

II. DÜNYA SAVAŞI’NDAN BERİ EN BÜYÜK DONANMA KAYBI

Moskova gemisinin kaybedilmesi II. Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanmış en büyük kayıp olan ‘Belgrano’ olayını anımsattı.

İngilizler tarafından batırılan Belgrano gemisi, o günlerde en büyük donanma kaybı olarak tarihe geçmişti. 185 metre uzunluğundaki dev gemi ABD donanması tarafında inşa edilip kullanılmış ve sonrasında Arjantin’e satılmıştı.

185 metre uzunluğundaki dev gemi Falkland Savaşı sırasında İngilizlere yenilmişti. İngiliz HMS Conqueror adlı nükleer denizaltı tarafından fırlatılan torpidolar gemiyi vurmuş ve batmasına sebep olmuştu.

1982'de batırılan Belgrano gemisinin son görüntülerinden biri

Füzelerin gemiyi vurmasından 20 dakika sonra Kaptan Hector Bonzo gemiyi terk etme emri vermiş ve toplamda 772 mürettebat birkaç gün içinde kurtarma botlarıyla karaya çıkarılmıştı.

Kurtulanlar kadar şanslı olmayan 321 Belgrano mürettebatı ise füzelerin yol açtığı patlamayla birlikte hayatını kaybetmişti.

1982 yılında yaşanan bu saldırının emri ise o dönemde İngiltere Başbakanı olan Margaret Thatcher tarafından verilmişti.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/putin-neyi-gizliyor-batan-moskova-gemisiyle-ilgili-carpici-iddia-42049578
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1213 : 24 Nisan 2022, 14:08:15 »
Türkiye hava sahasini rusyaya kapatmis

gecbile kaldi

Sadece Rusya- Suriye uçuşlarını kapsıyor.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
TB-2’ Bryansk'ta petrol ve mühimmat deposunu vurdu.
« Yanıtla #1214 : 25 Nisan 2022, 19:54:16 »
Alıntı
Rusya-Ukrayna sınırına yakın bir konumda bulunan Bryansk'ta vurulan petrol deposu ve mühimmat deposuna ile beraber, Ukrayna savaş alanlarına askeri teçhizat ve mühimmat taşıyan trenler de vuruldu.

Rus kaynaklarının iddiasına göre Rusya’ya bağlı Ukrayna sınırındaki Kursk bölgesi üzerinde bir TB-2 düşürüldü.
Kaynaklar; Bayraktar TB-2’nin Bryansk'ta petrol ve mühimmat deposunu vurduktan sonra üsse dönüş yolunda düşürüldüğünü iddia ediyor.

https://mobile.twitter.com/5inan_

Çevrimdışı Hornet

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1215 : 25 Nisan 2022, 21:24:16 »
Bir yandan Ukrayna Rusyaya karşı kaybetmesin istiyorum diğer yandan ise Yunan aşığı sözde dost özde soytarı Zelensky kazansın istemiyorum. Bu herif bu savaştan galip çıkarsa Bize karşı 180 derece döneceğini düşünüyorum. Bilmiyorum hiç samimi gelmiyor bu herif bana.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1216 : 25 Nisan 2022, 21:50:39 »
Bizim icin ukrayna olan iliskilerde  Zelensky önemli  degil

ukrayna halki bize güveniyor  önemli olan bu  tb 2 sarki bile yaptilar

ukraynani  mühendisler bizde  savas biterse insaat isi bizde
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2022, 21:52:45 Gönderen: tumucin »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #1217 : 25 Nisan 2022, 23:50:26 »
Bir yandan Ukrayna Rusyaya karşı kaybetmesin istiyorum diğer yandan ise Yunan aşığı sözde dost özde soytarı Zelensky kazansın istemiyorum. Bu herif bu savaştan galip çıkarsa Bize karşı 180 derece döneceğini düşünüyorum. Bilmiyorum hiç samimi gelmiyor bu herif bana.

Tamamen katılıyorum. İnanki bu adam Sorosun  resmen fifisi. Zamanında komedisinde türkleri hamam böceklerine Benzetenin itimatım olmaz.

Rusya’nın da bileği biraz kırılırsa ona da pek itirazım yok belki ondan sonra Libyada da ve Suriye’de istediği gibi at koşturamaz artık.

Ama Zelinsky hakkında düşündüğüne dediğim gibi tamamen katılıyorum

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1218 : 26 Nisan 2022, 15:34:46 »
Güney cephe bölgeleri Kıyliv Rıh ve Zaporijya hattı, iki gündür aralıksız ve çok ağır bombardıman altında. Ruslar ancak böyle ilerleyebiliyor. Transdinyester'de ise 3-4 yerin bombalandığı teyit edildi.  Moldova MGK'lu acil toplandı, cephe oraya sıçrarsa işler epey karışır.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Ukrayna İçişleri Bakanlığı İletişim Başkanı: Dolandırıldık.
« Yanıtla #1219 : 26 Nisan 2022, 15:54:02 »
Alıntı
Ukrayna'ya size silah ve Stinger temin ederiz diyerek 5.000.000,00 dolara miğfer ve çelik yelek sattılar, onları da teslim etmediler.

Türk işadamlarının adının karıştığı "dolandırıcılık" olayında Ukrayna İçişleri Bakanlığı İletişim başkanı şikayetçi oldu.

gdh.digital
Ukrayna İçişleri Bakanlığı İletişim Başkanı: Dolandırıldık
https://mobile.twitter.com/temmuz1919