Gönderen Konu: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi  (Okunma sayısı 242873 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya-Ukrayna Kırım Krizi
« Yanıtla #1180 : 19 Nisan 2022, 12:34:29 »
Bu gün sahada ciddi hareketlilik var...
Donbass bölgesinde Ukrayna birlikleri, Güneydoğu ve Kuzeydoğu Donbass bölgelerinde mevzi kazanmış durumda. Ruslar ise 78-82 civarı taburu buraya konuşlandırmış durumdalar. Rus birlikleri ise bu iki cephenin ortasından yarma harekâtıyla ilerlemiş durumdalar.
Eğer Kuzeydoğu ve Güneydoğu Donbass bölgelerinde ki Rus birlikleri, Donbass'ın Doğusundan ilerleyen Rus birlikleriyle koordineli olarak geride konuşlandıysa, Kuzeydoğu ve Güneydoğu Donbass da mevzi kazanan Ukrayna birliklerine çevreleme harekatı taktiği uygulunayor demektir...

Donbass Cephesini Ukrayna birliklerinin, ya tüm istikametlerde tutmaları veya tüm istikametlerde destek alana kadar yıpratma stratejisi ile hareket etmeleri gerekir. Aksi halde, Kuzey, Doğu ve Güney Donbassdaki Rus birliklerince çevrelenme riski doğacak.

Ruslar asıl saldırıyı ise bu gün Güney Donbassdan başlattılar ve Zaporijya Güneyine kadar ilerlemiş görünüyorlar. Donbass bölgesi, Dinipro ve Zaporijya hattı çok yoğun top-füze atışı altında. Ukrayna ordusunun, stratejik önemdeki Odessa Kuzeyini tuttuğu bilgileri var ancak ilk başta belirttiğim gibi, bir kaç köy aldık morali ile Donbass hattını bozup taktiktik hata yapmamaları lazım zira, Güneydeki Rus birliklerinin hattıyla Donbass hattının eşit koordinesi, bu bölgenin geleceğinde hayati önemde.

« Son Düzenleme: 19 Nisan 2022, 13:00:39 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1181 : 19 Nisan 2022, 12:49:26 »
ruslar aptalmı f 35 ile vurulduktan sonra atılan bombanın parçalarını araştırmayıp olayı kapatsın.

Bugüne kadar yaptıklarına bakarsak evet diyebiliriz!

bence en gerçekçi ihtimal kendi gemilerini vurdular veya gerçekten gemide bir yangın çıktı.

Bu da olabilir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1182 : 19 Nisan 2022, 13:49:37 »
Ister Ruslarin hatasi ile isterse Bati tarafından doğrudan ya da dolaylı olarak, isterse Ukrayna tarafından ya bu yukarıdakilerin hepsinden ortaya karışık sekilde olsun, sonuç itibariyle sıradan insanların kesin olarak hikayenin hepsini su aşamada öğrenmesi bence mümkün değil..

O ya da bu şekilde gemi battı...50 kusur gündür görmediğimiz  farklı bir sonuca bizi ulaştıracağıni sanmıyorum...

Ruslar, ordularının büyük bir kısmını eğitim, taktık,donanım ve koordinasyon açısından böyle geniş çaplı çağdaş yöntemler gerektiren bir harekata hazirlayamamislar..ordunun büyük kısmı halen sovyet teçhizat ve taktikleri ile yürüyor..

Sonuç olarak yine de istediklerini bir sekilde alacaklarını düşünüyorum ama ödedikleri bedele değecek mi bilmem..

Stalinın bir lafi var, burada geçerliliğini koruyacaktır derim ...niceligin kendine has bir niteliği vardir..
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2022, 13:51:36 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1183 : 19 Nisan 2022, 14:11:52 »
Stalinın bir lafi var, burada geçerliliğini koruyacaktır derim ...niceligin kendine has bir niteliği vardir..

Mesele de o zaten. Nicelik avantajları kayboldu Rusların. Topçu mühimmatı (güdümsüz) sıkıntısı çekiyorlar örneğin! Pörtletilen tanklarını yerine koyamıyorlar. Çin ve İran bir şekilde olaya dahil olmazlarsa, tam bir hezimet Rusları bekliyor.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1184 : 19 Nisan 2022, 17:05:12 »

Mesele de o zaten. Nicelik avantajları kayboldu Rusların. Topçu mühimmatı (güdümsüz) sıkıntısı çekiyorlar örneğin! Pörtletilen tanklarını yerine koyamıyorlar. Çin ve İran bir şekilde olaya dahil olmazlarsa, tam bir hezimet Rusları bekliyor.

Envanterinde on binlerce tanki zırhlı araci olmasi gereken Rusya sahaya tank surme sıkıntısı yaşıyorsa kapatsin dükkanı derim...tankların yarisindan parca soksen geri kalan yarısı yürür..

Bir muammadir gidiyor nasil bu kadar fos çıktı bunlar kafam almıyor..
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2022, 17:08:45 Gönderen: Gökbörü »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1185 : 19 Nisan 2022, 17:15:08 »
Neptün füzesinin vurduğuna üstadların neden bu kadar uzak yaklaştıklarını anlayamıyorum...

Şimdi forumumuzun geçmişine baktım Fırtına06 ; 2019'da Neptün fuzesinin ilk artışından 2020'de ilk başarılı vuruşuna kadar geçen  her gelişmeyi bizzat bizim forumda yazmış...
Adamlar füzenin 50 km'den tespit yapan RF başlığının resmini bile basına vermiş...
Ukrayna savunma bakanı 23 Ağustos 2020'de Neptün füzesinin ilk kabulünün yapıldığını  , Mart 2021'de ilk teslimini yapıldığını açıklamış...

İlk tescilli vuruşunu üzerinden 2 yıl geçmiş bir füzenin gemi vurması neden imkansızmış gibi görünüyor anlayamıyorum...

Rus muhribini sanki Yıldız gemisi Atılgan'dan atılan nötron ışınları ile vurdu demiş gibi muamele ediyorlar Ukrayna'ya..

« Son Düzenleme: 19 Nisan 2022, 17:19:28 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1186 : 19 Nisan 2022, 17:20:45 »
Neptün füzesinin vurduğuna üstadların neden bu kadar uzak yaklaştıklarını anlayamıyorum...

Şimdi forumumuzun geçmişine baktım Fırtına06 ; 2019'da Neptün fuzesinin ilk artışından 2020'de ilk başarılı vuruşuna kadar geçen  her gelişmeyi bizzat bizim forumda yazmış...
Adamlar füzenin 50 km'den tespit yapan RF başlığının resmini bile basına vermiş...
Ukrayna savunma bakanı 23 Ağustos 2020'de Neptün füzesinin ilk kabulünün yapıldığını  , Mart 2021'de ilk teslimini yapıldığını açıklamış...

İlk tescilli vuruşunu üzerinden 2 yıl geçmiş bir füzenin gemi vurması neden imkansızmış gibi görünüyor anlayamıyorum...

Rus muhribini sanki Yıldız gemisi Atılgan'dan atılan nötron ışınları ile vurdu demiş gibi muamele ediyorlar Ukrayna'ya..

Teknik terim foton torpidosu hocam...

Yeni nesil uzay yolu istersen kuantum torpidosu:)
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2022, 17:21:31 Gönderen: Gökbörü »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1187 : 19 Nisan 2022, 17:22:37 »
Ben uzaklaşmış değilim.
Sadece bu konudaki çelişkileri ve diğer olasılıkları ortaya dökerek ateşe odun atıyorum.  8)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1188 : 19 Nisan 2022, 17:25:21 »

Sorun, ne Moskva'dan önce, ne de Moskva'dan sonra kullanılmamasında. O yüzden şüpheci yaklaşıyorum ve yaklaşıyorlar... Tam bir "Kedi buysa ciğer nerede, yok ciğer buysa kedi nerede?" hali!  ;D

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1189 : 19 Nisan 2022, 18:18:07 »
Ama bu füze stinger,Javelin gibi sırtına takılıp atılacak bir füze değil...

Rusya , Moskva muhribi vurulduktan sonra teyakkuzda geçti gemilerini doğuya kaydırdı,önlemlerini artırdı.
Yani 2-3 kullanım imkanı olan bir füze Neptün füzesi...

Bu atış haklarına daha değerli bir hedef için kullanmayı beklemesi normaldi...
Odessa'ya çıkarma olsaydı daha önce de kullanılırdı...

Bu arada "Foton torpidosu" aklıma gelmedi bir türlü  :D