Gönderen Konu: Tek er tarafından kullanılan omuzdan atilan tanksavar / fuze  (Okunma sayısı 12077 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tek er tarafından kullanılan omuzdan atilan tanksavar / fuze
« Yanıtla #20 : 21 Temmuz 2023, 01:40:43 »
RPG7 antitank mühimmatı 500 metredir eğer hedefi ıskalar ise 700 metrede havada infilak eder

RPG7 antipersonel menzili 1100 metredir

Menzil isterlerindeki 500ile1000 metre arası absürd değildir...

Lav gibi hafif kanister,RPG gibi tetik mekanizması ve adaptör(termal,gece görüş, dürbün,lazer vs)takmaya müsat bir sistem geliştirecekler...

Emin olun peynir ekmek gibi gider..

Yeter ki ağırlığı 5500-5850 Gr.'mı aşmasın

Özellikle 250-300 metre sonrası hareketli hedefleri vurma probleminden dolayı bizimkiler ERYX'e yönelmişlerdi ki, soğuk atım olması dolayısıyla kapalı alanlardan da atılabiliyordu. Ama tabi %60 gibi bir oranda soğuk atım sonrası roket motorunun ateş almaması gibi problemlerle ERYX sonu hüsran olan bir proje oldu.

350 metre sonrası RPG'nin de isabetliliği baya düşüyor. Ama internette Husilerin, Afganların inanılmaz menzillerde nokta atışlarına dair çok ilginç videolar da var.   

Carl Gustav güzel bir silah en önemli avantajı kurulabilir tapa. Mevzilerin üzerinde paralanma yapıp özellikle anti terör harekatında da çok etkin kullanılabilecek çok amaçlı bir silah.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 21 Temmuz 2023, 09:12:31 »
Evet sn Mehmet 05

Eryx projesi bozuk ve arızalı mühimmatlar yüzünden başarısızlığa uğramıştır..fakat güdümlüdür

Benim kasteddiğim sistem ise güdümsüz at-unut tarzı kanisteride ikinci defa kullanılamıyan lav benzeri bir silah biraz daha ağır daha uzun menzilli ve çeşitli optik bağlayabilceğiniz sistem...

Çok iş görür...

Özellikle RPG7 nin ağırlığı'ndan sonra komandolar çok sevecektir.

Bence son Ukrayna savaşından sonra elzem ihtiyaçtır.
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2023, 09:26:24 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 21 Temmuz 2023, 09:22:15 »
Ağırlığı bir manganın taşıması gereken yaklaşık roket sayısı olarak hesaplamak daha doğru olur. Ben hiç bir rakamı bilmiyorum ama mesela bir mangada 4 roket olması gerekiyor ise bir RPG atıcısı + 4 roket kaç kg ve 4 tane LAW kaç kg. Bir tane hesaplayınca ortaya her RPG roketine bir roket atıcısı var gibi bir matematik çıkıyor RPG ye haksızlık oluyor. LAW da ayrıca nerdeyse el bombası kadar bir roket

Sadece RPG7 nişancısı
4 adet mühimmat taşır. komutanın insiyatifinde bu rakam 2-3 arası değişebiliyor..

RPG için
Bir antipersonel sevk fişeği ile 1.8 kg
Bir antitank sevk fişeği ile 2.4-2.5 kg ağırlığında.

Kısaca bir RPG 7 nişancısı RPG7 ile 10-16 kg yük taşıyabilmektedir.mühimmat türü ve sayısına göre.

Lav için kg veremicem aklımda değil şu an fakat her avcı erine verebilirsiniz.oldukça hafif silah.
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2023, 09:28:42 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Fedakar _asker

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 21 Temmuz 2023, 09:38:17 »
Ukrayna'da Rus ordusunu yıpratmada başarı sağlayan en önemli silahlardan biri javelindir  tepeden vurma modu ile mevzi içindeki askeri bile vurmakta, korkunç bir silah.  Ordumuzun mutlaka sahip olması gerekir, hemde onbinlerce sine    eryx soğuk atımında sorun varsa bu giderilmeli zira bir çok sistem var soğuk atım videolardan gördüğüm sungur füzesi, javelin gibi silahlarda soğuk atım, bence eryx menzili 1000 MT  yapılıp tepeden vuruş özelliği verilerek yerli muadili bir silah yapılmalı, tow 2 b füzeleride tepeden vurma imkanı var bu silahında yerli muadili yapılmalıdır tepeden vurma özelliği ile karşınızdaki düşmanın mevzilenmesi onu kurtarmıyor ve düşmanın hiç bir elektronik harp silahından etkilenmez tel güdümlü olduğu için.     
Bunlar devletimizin bekası için çok önemli silahlardır      ama bakıyorum onyıllardır terörle mücadelede ülkemizde ve çevremizdeki tüm savaşlarda dahi leblebi gibi kullanılan RPG 7 mühimmatı bile yerli olarak üretilmiyor hendek olaylarında birçok farklı başlığı ithal edilerek kullanılmıştı hiç mi ders alınmıyor  40 yıldır terörle mücadele aktif kullanılan bir silah çokmu zor bu mühimmat ailesini üretmek. Aynı şekilde kanas ve biksi silahlarında kullanılan 7.62*54 fişeğide envanter de onbinlerce bu fişeği kullanan silah var 40 yıldır ithal ediliyor. Daha çok şey yazılır.
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2023, 10:46:59 Gönderen: Fedakar _asker »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 21 Temmuz 2023, 10:43:05 »
Karaok, Omtas, Umtas hepsi top attack kabiliyetli. Eryx de öyle bir imkan yok. Sözleşmesi haklı sebeple fesh edileli çok oldu.

RPG için İsraillilerin uyguladığı sırtta mühimmat taşıma için sırt çantası var, roketçinin badisi 6 veya 8 roket taşıyor bu çanta ile.

Çevrimdışı Fedakar _asker

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 21 Temmuz 2023, 11:10:07 »
Karaok,omtas ,umtas gibi silahların yanında daha basit üretimi kolay elektronik harpten etkilenmeyen tel güdümlü eryx benzeri biri hafif  taşınabilir tepeden vurabilecek, bir silah diğeri tow2 b gibi araç üzerinde veya mevziden ateşlenebilen oda  tepeden vurabilen silahın yerli olarak üretilmesi gerekir çünkü düşmanın  kariştırma bastırma gibi etkinliklerinden etkilenmezler ve bence ekmek peynir gibide satılırlar.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 21 Temmuz 2023, 11:39:58 »
Çift yönlü RF bağı var iken neden tel güdümlü tanksavar füze kullanalım ki ...

Tel güdümü demek ekstra ağırlık demek buda taşanıbilmeyi ortadan kaldırmak sabit mevzi silahı haline dönüştürmek demek..

Orta menzilli tanksavar diyorsanız buna birşey diyemem ağırlığı mühimmatın 35-40 kg...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 21 Temmuz 2023, 11:44:52 »
Bizimkileri tanıyorsam az çok, yerlileştirilmiş ve bir-iki dokunuşla modernize edilmiş "mismilli RPG-7" ile çıkagelirler. Çok düşünmezler böyle basit silahlar için.

MPT-76 Projesi, bundan kat ve kat daha zor bir projeydi. Çünkü esasında barutla işleyen ve yağsız çalışan bir askeri motor yapıldı MPT-76'da. Bu öyle değil...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 21 Temmuz 2023, 12:04:12 »
Bizimkileri tanıyorsam az çok, yerlileştirilmiş ve bir-iki dokunuşla modernize edilmiş "mismilli RPG-7" ile çıkagelirler. Çok düşünmezler böyle basit silahlar için.

MPT-76 Projesi, bundan kat ve kat daha zor bir projeydi. Çünkü esasında barutla işleyen ve yağsız çalışan bir askeri motor yapıldı MPT-76'da. Bu öyle değil...

İşte bende bundan korkuyorum personele yani sahadaki askere ne istediğini sormadan,ben bunu yaptım al kullan demek en kötü zihniyet...

Askere sorsan RPG7 istemez hafiflik ister...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #29 : 21 Temmuz 2023, 13:13:36 »
İşte bende bundan korkuyorum personele yani sahadaki askere ne istediğini sormadan,ben bunu yaptım al kullan demek en kötü zihniyet...

Askere sorsan RPG7 istemez hafiflik ister...

Asker, alıştığı RPG-7'yi hafifletilmiş şekilde ister.  ;)

"Modernize edecek 1-2 dokunuş" derken, hafifletmeyi ve isabeti artırmayı kast etmiştim. Öncelikle atıcı hafifletilmeli ve üzerinde picatiny rayları da olmalı ki eklentileri kolayca takılabilsin. Hedefe atılacak roketin isabet oranını artıracak ucuz yollu güncellemeler de pek ala mümkün.

Böylece halihazırda RPG-7 kullanmayı benimsemiş askerler, uyum sorunu da çekmeden, muharebe etkinliklerini artırabilirler.
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2023, 13:14:41 Gönderen: Merzifonlu »