Gönderen Konu: Tek er tarafından kullanılan omuzdan atilan tanksavar / fuze  (Okunma sayısı 12072 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
Daha SSM'nin sayfasinda yer almiyor ama tek er tarafindan kullanilacak kisa menzil rocket / fuze gelistirilecek diye duyumlar var

HAR66'nin yerine gelecek:

Bu silah ne tur olacak, forumlarda konusu geciyor mu? S&H yazarlarinin fikrini bilen var mi (Avci?)

At unut tipi mi olacak, yoksa Carl Gustav / RPG29 gibi geri tepmesiz top mu olacak (eski bazooka'lar gibi)

« Son Düzenleme: 24 Şubat 2014, 10:28:37 Gönderen: Nutuk »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: Tek er tarafından kullanılan omuzdan atilan tanksavar / fuze
« Yanıtla #1 : 24 Şubat 2014, 10:41:36 »
Benim duyduğum bildiğim kadarıyla Omtas altyapısı kullanılacak at-unut-güncelle modları olacak.Ağırlığı düşük olacak ve tek kişi tarafından taşınıp ateşlenebilecek,hedef bu.İsrail Rafael ürünü mini spike benzeri birşey hedefleniyor tahminim ama o kadar kompakt bir ürün çıkar mı emin değilim.Bizim ihtiyacımız belki daha fazla patlayıcı içeren bir harp başlığı ve 18-20 kg civarında bir toplam ağırlığı olan bir sistem olabilir diye düşünüyorum.Amerikan Javelin benzeri bir yapı bizimkilerin daha çok ihtiyacını karşılar gibi duruyor.

http://www.thefirearmblog.com/blog/2009/09/03/mini-spike-the-anti-personnel-man-portable-guided-missile/

Not: SSM sitesindeki bilgi notu
Alıntı
Tek Er Tarafından Kullanılan Orta Menzilli At-Unut Tipi Tanksavar Silahı

Amaç : Düşman zırhlı ve mekanize birliklerini imha etmek, durdurmak, geciktirmek ve kanalize etmek

Kapsam : Tek er tarafından kullanılan orta menzilli at unut tipi tanksavar silahı tedariki

Proje Modeli : Yurt İçi Geliştirme

Ana/Alt Yüklenici : Roketsan A.Ş

Sözleşme İmza Tarihi :

Mevcut Durum : Roketsan A.Ş.'ye yayımlanmak üzere teklife Çağrı Dosyası hazırlık çalışmaları devam etmektedir.

Son Güncelleme Tarihi : 21.12.2011 10:04
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2014, 10:46:08 Gönderen: AVCI »

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #2 : 24 Şubat 2014, 10:54:41 »
Supermis bu mini SPIKE, Javelin de guzel.

Peki Carl Gustav gibi basit hafif omuzdan atilan? Yoksa RPG'yi benimsedi mi bizimkiler (daha ucuzunu bulmak imkansiz gibi) ve sehir ici icin ideal.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #3 : 24 Şubat 2014, 11:31:20 »
Aslında güsdümsüz RPG benzeri modern bir mühimmata ihtiyaç var hatta belki bunun termobarik başlıklı versiyonlarına daha da elzem olarak var.Ama bu konuda bir çalışma yapması gereken kurum olarak ortada MKE var ama nafile oradan umut yok.Onların adına bir arkadaşım bunu tasarlamıştı yapsalar belkide en çok ihraç edecekleri ürünleri olur ama yapacak yönetim anlayışı yok malesef.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #4 : 24 Şubat 2014, 12:16:55 »
Tek-er tripod uzerinden atilan Javelin benzeri OMTAS uzerinde zaten calisiliyor, tank gibi yuksek degerli hedefler icin olumlu bir silah ancak RPG gibi silahlar da cok muhim. Amerikan ordusu bile Carl Gustav silahina yoneldi

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #5 : 24 Şubat 2014, 12:56:11 »
Katılıyorum lakin dediğim gibi bu işin üzerine eğilmesi ve bir çözüm üretmesi gereken kurumda bu ışık malesef görünmüyor.An itibarıyla sage yada Roketsan birşeyler yaparsa ancak bu sıkıntı çözülür durumda.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #6 : 24 Şubat 2014, 13:04:57 »
Kurumlarin hicbiri kendi inisiyatifi ile bu ise el atmaz, SSM onayak olmali bir butce olusturmali

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #7 : 24 Şubat 2014, 13:09:15 »
Bence herşeyi SSM ve devletten beklememeli firmalar,biraz öngörü ve cesaretle tahmin ettiklerinden fazla kazanç elde edebilirler.Bu tür bir silahın ihraç şansıda olacaktır.Maliyetlere biraz cesaretle göğüs gerilip kararlar alınırsa sonuçlarından memnun kalınacağının örnekleri çok fazla.Mesela Otokar Arma-Tulpar bunların en akla gelenleri.Ben böyle bakıyorum sizi bilemem...

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #8 : 24 Şubat 2014, 13:12:27 »
Evet, firmalarimiz yeterince palazlandiginda haklisin ancak henuz o sevide degiller (Aselsan haric)

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 24 Şubat 2014, 15:31:54 »
Yapmayın Sayın Nutuk!

Basit mi basit bir güdümsüz AT roketi için, niye palazlanmalarını bekleyelim?

Bu palazlanma meselesi değil, girişim meselesi.

Özellikle MKEK, sovyet kafa yapısına sahip. Emir almadan fikir üretemiyor. Fikir üretme dedim dikkat! Mamul üretme demedim. Mamul üretmede izin alması anlaşılabilir bir yere kadar. Ama bu beyzadeler fikir bile üretmiyorlar!

Ama en kötüsü girişim yapacak kafada olmaması bile değil. Ürettiğinde de hayır hasenat yok. Kalitesiz üretiyor.
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2014, 15:55:25 Gönderen: merzifonlu »