Gönderen Konu: MİLDAR PROJESİ  (Okunma sayısı 33003 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Ynt: MİLDAR PROJESİ
« Yanıtla #50 : 07 Kasım 2018, 15:07:17 »
İleriyi tarıyor tabiki. F16 da öyle F35 de öyle. Düşmanın ileride olduğu F16 da belli ise Atak da on kere bellidir.
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2018, 15:08:16 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #51 : 07 Kasım 2018, 16:50:55 »

MİLDAR, hızlı bir şekilde hareketli hedefleri tespit etmekte ve takibine başlamaktadır. Pilota 360 derece durum farkındalığı yaratarak olası hedefleri radar ekranı üzerinde sunabilmekte, aynı anda birden fazla hedefe angajman imkanı vererek helikopterin saldırı ve beka yeteneklerini arttırmaktadır.

http://www.meteksan.com/algilayici-sistemler/helikopter-mildar-atis-kontrol-radari

Benim bildiğim milimetrik radarlar sadece ön kısmı taramaz! Longbow 360 derece alanı tarar. Mi-28 helikopterinin yine Apache gibi mastın üzerindeki N025 radarı da 360 derece tarar. Ka-50 helikopterinin arbalet radarı daha dar bir alanı tarar. MİLDAR için de 360 derece diyor haberde. Radarın çalışma prensibi belki bunu sağlıyordur, ancak helikopter üzerindeki yeri buna izin veriyor mu? Bana sadece 180 derece alanı görebilir gibi geliyor.

Longbow

N025

Arbalet
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #52 : 07 Kasım 2018, 16:59:27 »
Tamam tepede ise 360 derece tarar tabiki ama değilse tarayamaz. Niye tarayamıyor diye soru sorunca cevabı bu yani taramıyor işte yetiyor gördüğü cephesi sadece. Tepede olsada tarasa keşke ama değil ne yapalım. F16 da istemezmi 360 derece tarasın ona yetiyor da helikoptere niye yetmesin.  Tarayabilse tepede olsa iyi olurdu heralde tabiki. Belki ilerde olacaktır bizle iş bitmeden pek bir şey paylaşmıyorlar biliyorsunuz. ATAK 2 de belki olur belkide olmaz belli olmaz. Asker belkide ben tepede radar istemiyorum süratli takıp çıkartıyim demiştir bizim askerin sağı soluda belli değil dünya 5.56 isterken 7.62 istiyor mesela.
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #53 : 07 Kasım 2018, 17:08:50 »
360 derece taramak için kullanamayacağın bir radarı 360 derece dönecek şekilde tasarlamak biraz tuhaf. Atak mastına monte edilemiyor ki bu radar. Bakın biz de yapabiliyoruz demek içinse  durum başka! Atak-2'de bu sorunu göz ardı etmezler umarım. Ya da daha önce senin dile getirdiğin gibi Helikopterin farklı konumlarına yerleştirilerek 360 derece alanı görebilecek AESA tarzı bir radar sistemi daha mantıklı bir çözüm.

F-16 yere yakın uçup hedef aramıyor ki! O zaten çok yüksekten hedefe bombayı bırakıyor. Yer hedefleri için ek olarak hedefleme podu taşıyor mesela. Uçaktaki radarla helikopterdeki milimetrik radar farklı. Milimetrik radar araziyi tanımlıyor!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #54 : 07 Kasım 2018, 17:13:29 »
Mal bu ne yapalım ya hiç olmayacak yada bu kadar olacak demek ki. Yeter bence her pilot tankların ne tarafta olduğunu bilir pratikte önündeki alanı tararsın önü dediğide dar bir koridor değilki. Neyse banane ne helikopteri ne radarı ben yapmadım vaka bu sadece
Şu helikopter sence kafayı kaldırım nereye bakıyordur arkaya değil dimi oda önüne bakıyor
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2018, 17:14:45 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #55 : 07 Kasım 2018, 17:32:31 »
Genel olarak öne tabi ki! Soğuk savaş mantığına göre böyle. Ama artık savaşlar cephe savaşı değil ki! Kent savaşı genelde. Tehdit her yönde. Dolayısıyla hedef de her yönde. Yeni nesil füzeler  de at-unut tipi. Helikopteri hedefe döndürüp nişan alma derdin de yok. Radar hedefi tespit edip füzeyi yönlendiriyor zaten. Atak-2 için bunlar önemli kriterler. Bizim asker istiyor diye düşünmemek lazım sadece! Sonra bizim helikopter yerine başka helikopteri tercih ettiklerinde üzülmeyelim!

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #56 : 07 Kasım 2018, 17:35:41 »
Sökelim mi yani mildarı benden istediğin ne
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #57 : 07 Kasım 2018, 17:46:20 »
Sökelim mi yani mildarı benden istediğin ne

:D :D
Senden bir şey istemiyorum. Sağolasın.
Sana bir şey diyen yok yani.
Ben Atak-2 için çalışan arkadaşlara buradan selektör yapıyorum sadece.   8)

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #58 : 07 Kasım 2018, 18:58:55 »
Belirtmiş olduğunuz üzere proje ilgili direk bilgisi olan arkadaşların bilgi vermesi en doğrusu.

Ama şahsi fikrim  Mildar 360 derece kapasama yapabiliyor. 360 derecelik kapsama  gövde atına bakan hüzme olabilir ancak  . Dik 360 huzme yapabilmesi ise imkansız görünüyor yerleşim itabarı ile . Mildar radarı hakkında Tayvan formlarında üreticiden alıntı  bir miktar bilgi paylaşılmiş.

Sanırım Longbow türü rotor üzerine konuşlandırılmış radarın avantajı sütre gerisinden takip yapabilmesi. '' Amatör bilgi bu kadar ''

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #59 : 07 Kasım 2018, 22:05:49 »

Sanırım Longbow türü rotor üzerine konuşlandırılmış radarın avantajı sütre gerisinden takip yapabilmesi. '' Amatör bilgi bu kadar ''

Tamam işte sütre gerisinden takip resimdeki gibi oluyor.Helikopter gizleniyor, sadece radar dışarıda ve 360 derece tarıyor. Mildarın da 360 derece tarama özelliği var. Ancak "helikopterin gövdesi" nedeniyle sol tarafı tarayamıyor diye mantık yürütüyorum.