Gönderen Konu: Deniz Kuvvetleri Seyir Füzesi Projesi (GEZGİN)  (Okunma sayısı 96669 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Deniz Kuvvetleri Seyir Füzesi Projesi (GEZGİN)
« Yanıtla #50 : 23 Kasım 2018, 14:15:50 »
Sadece bana mı oldu ? haberin başlığını okuduğum da bizde tomahawk var sandım.
Bizde var mı ?

Bizde yok. Türk haberciliğinin nasıl kötü bir seviyede olduğuna basit bir örnek o başlık!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #51 : 23 Kasım 2018, 15:38:57 »

Bizim Gezgin füzemis

Buna kanat takmayi unutmuslar

Çevrimdışı Atak

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #52 : 23 Kasım 2018, 17:20:17 »

Bizim Gezgin füzemis

Buna kanat takmayi unutmuslar

Bu görselin bizim gezgin füzesi ile yakından uzaktan alakası yok. Fransız seyir füzesinin bir görseli. MdCN (Missile De Croisière Naval - Naval Cruise Missile)
Füzenin video ve animasyonlarıda mevcut.

https://www.youtube.com/watch?v=DSoDmhoSCHk
« Son Düzenleme: 23 Kasım 2018, 17:24:45 Gönderen: Atak »

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #53 : 23 Kasım 2018, 17:26:33 »
Aslinda biraz alakasi var.
Ayni turbojet motorunu (TR50) kullanacagina gore hemen hemen ayni boyut ve agirliklarda olacak Gezgin. Gorsel olarak kucuk detay farklari olabilir.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #54 : 02 Mart 2019, 16:29:03 »
Gezgin füzesi fotosu geldi

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #55 : 02 Mart 2019, 19:30:12 »
   Vaaay Gezgin SF mi şimdi bu? Böyle bir görsel hazırlandığına göre inşallah füze de yoldadır kısa zamanda kavuşuruz zira hasretle bekliyoruz:) Tumucin Bey bu görsellerin kaynağı neresi acaba?
« Son Düzenleme: 02 Mart 2019, 19:37:43 Gönderen: Hyperspace »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 02 Mart 2019, 21:18:05 Gönderen: tumucin »

Çevrimdışı fatihvskamil

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 10 Şubat 2020, 21:26:15 »
Biri gezgin fransız motoru kullanıcak demiş yukarıda. Malesef malum sebeplerden 300 km üzeri bir füzede yabancı motor kullanamayız. Az önce Atmaca füzemiz ile ilgili başlığı okurken aklıma geldi. Tomahawk ın motorunu biraz araştırdım.

Maximum thrust: 430 lbf (1.9 kN) Maximum continuous power(max devamlı kullanım gücü)

F107-WR-400 610 lbf (2.7 kN)
F107-WR-402 700 lbf (3.1 kN)

BU motor Tomahawk ı 1300-2500 km(başlığın ağırlığına göre menzil değişiyor.) taşıyor.

Milli KTJ-3200 motorunun 5 saat çalışabildiği haberi vardı. Burda bahsedilen max güç mü bilmiyoruz tabii ama bu motor ile gezgini
menzilini aşağı yukarı tahmin edebiliriz diye düşünüyorum.

Çevrimdışı fatihvskamil

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #58 : 10 Şubat 2020, 21:53:29 »
Ayrıca eklemek istiyorum daha önce biri belirtti mi tam bilmiyorum ama gezgin füzesinin yakın zamanda çıkacağını tahmin ediyorum.
Sebep ise önünde sadece 2 engel olması biri motor diğeri kuvvetin ihtiyacı yada kullanabileceği platform eksikliği.
Gezgin füzesi Atmaca füzemizin daha iri ve uzun versiyonu gibi olacak. Güdüm ise SOM füzesi ile aynı olacağı düşünülürse sadece motor kalıyor.Motoru KTJ-3500 olsa ki testleri yakın zaman içinde bitti ya da bitecek. Füzeyi yapmak için gereken herşey binevi zaten elimizde.Un şeker yağ varsa bize de helva yapmak düşer diye tahmin ediyorum.

Ama asıl olay füzenin kullanılabileceği bir platform yani TF2000. Onunda 2027 gibi envantere yani 2025 gibi denize ineceğini düşünürsek. Ve yapılmadan önce VLS denemelerini karadan testlerle 1-2 yıl süreceğini tahmin etsek. Gezgin füzemizin EN GEÇ 2023 gibi ortaya çıkması düşünülebilir. Tabi onu tahmin et bunu tahmin et çok dayanıksız ve pozitif salladım ama sonuçta "umut fakirin ekmeği"  ;D

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #59 : 10 Şubat 2020, 23:34:52 »
Kim demiş 300 kilometre üzeri kapasiteli yabancı motor kullanamazmışız diye? Füze kontrol rejim antlaşması mı yoksa yemediği b..u kalmayan Fransa mı?