Gönderen Konu: Deniz Kuvvetleri Seyir Füzesi Projesi (GEZGİN)  (Okunma sayısı 96661 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
Ynt: Deniz Kuvvetleri Seyir Füzesi Projesi (GEZGİN)
« Yanıtla #100 : 13 Haziran 2020, 20:30:34 »
Denizci16 hocam , geçenlerde bir arkadaş  seni yine uyarmıştı , mesajlarını watsapp gibi yazıyorsun diye ...
Gerçekten mesajlarını okumak bir eziyet...  ??? ??? ???
Şu yazı biçimini ,şeklini,türünü her neyse değiştir Allah aşkına. Gözüm ağrıdı okurken...

Hangi makinadan mesaj atıyorsun hocam , Commodore 64'ten mi?  ;) ;) ;)

Anlaşıldı durum o kadar kötü heralde commodore 64 bu konulara eğilmez 😐😀

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #101 : 14 Haziran 2020, 00:38:49 »
Som, uçaktan atıldığında uçağın hızı ve irtifasından atılıyor. Sonra operasyonel yüksekliğine iniyor. Hız kazanma derdi yok. Normal çalışma irtifasına kadar da fazla yakıt yakmadan epeyi bir yol alıyor ve sonunda 300km gibi bir menzile ulaşıyor.
Gezgin iki kat daha ağır. Ama 3 kat daha uzun (en az) gitmesi isteniyor.
Ktj3200’ün bu işi becerebileceği konusunda şüpheciyim; eğer bizden bu motorun gücü ve diğer verileri gizlenmiyorsa.
Medyadaki yazılı bilgilerde ktj3200’ün değil ama daha güçlü daha soluklu bir motor üzerine çalışıldığı paylaşılıyor. Hatta yağlama konusu da var işin içinde.
Ama 3.1kn tomahawk motoru 2000+km gidiyorsa bu daha çok yakan motorda 800km gitsin, mantığı da doğru.

Hocam boosterlar'ın füzelere kazandırdıkları ilk hıza dair birşeyler biliyormusunuz ?
Doğrusunu söylemek gerekirse Spesifik olarak çok şey bimiyorum. Zaten bu tip bilgi biraz da gizli tutuluyor. Siz biliyorsanız ve aydınlatırsanız da sevinirim üstat. Ancak bir United technologies MK72 Booster’ının bazı füzelerin menzilini ikiye katlatabilecek kadar ön hız verdiğini biliyorum. Bilhassa göreceli olarak kısa olan menzillerde booster kullanmak büyük avantaj sağlıyor. Bizim atmacada da aynı durum mevcut.
Buradaki olay sadece boosterla çözülecek birşey değil gibi geliyor bana.
Sizinle söylediğiniz gibi hi-hi-lo trajectory verip hızdan feragat ederseniz menzil uzar. Ama füze rahat tesbit edilir.  Hani biz tomahawk benzeri , hatta daha iyisi birşey yapma peşindeydik?. (Atmaca , harpoonlardan daha iyi.)
Biz burada günlerce fikir yürütebilir , olurdu olmazdı deriz. Ama şu gerçek ki bu işi yapanlar ve bilenler ktj3200’ü SOM , SOM-J ve Atmaca’da kullanacaklar. Bu kesin. Gezgin için “daha güçlü“ bir motor peşindeler. (Bu arada bazı Ukrayna motorlarının adı da geçiyor).

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #103 : 06 Temmuz 2020, 16:24:19 »
Gezgin diyorum ben

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #104 : 06 Temmuz 2020, 19:29:14 »
İki füze var,  torosun arkasındaki Siper gibi duruyor. Belki süpersonik bir füze olabilir. Küçük ihtimal. Siper olabilir çünkü belliki arkada uzun bir seyir booster'ı önde de daha küçük bir füze var. ama bu füzenin burun yarı çapı gökdoğan bvr'nin 1.5 katı. Ki G-40'da o kadar büyütülmüştü. Belliki seyir booster'ı + G-40 = Siper.

Diğer füze de büyük ihtimal Gezgin, çünkü tomahawk gibi uzun silindirik bir yapısı var,  arkadada ufak kalkış booster motoru da belli oluyor.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #105 : 06 Temmuz 2020, 20:02:14 »
Gezgin menzilli ne kadar olacak acaba 800km kesin diyorum.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #106 : 06 Temmuz 2020, 21:19:57 »
Babür füzesi

Ağırlık   <1,500 kg
Uzunluk   6.25 m

700  km

Gezgin

https://tr.wikipedia.org/wiki/Gezgin_I

Gezgin, Tomahawk benzeri özelliklere sahip olacağı belirtilen millî seyir füzesi. Roketsan tarafından Türk Deniz Kuvvetleri için geliştirilmektedir. Yaklaşık 1500 kg olması düşünülmektedir. Denizaltı, gemi ve karadan atım için kullanılabilecektir.İlk etapta 300 km menzile sahip olması hedefleniyor.[1]

https://tr.wikipedia.org/wiki/ROKETSAN
« Son Düzenleme: 06 Temmuz 2020, 21:22:55 Gönderen: tumucin »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #107 : 06 Temmuz 2020, 21:28:07 »
Babür füzesi

Ağırlık   <1,500 kg
Uzunluk   6.25 m

700  km

Gezgin

https://tr.wikipedia.org/wiki/Gezgin_I

Gezgin, Tomahawk benzeri özelliklere sahip olacağı belirtilen millî seyir füzesi. Roketsan tarafından Türk Deniz Kuvvetleri için geliştirilmektedir. Yaklaşık 1500 kg olması düşünülmektedir. Denizaltı, gemi ve karadan atım için kullanılabilecektir.İlk etapta 300 km menzile sahip olması hedefleniyor.[1]

https://tr.wikipedia.org/wiki/ROKETSAN

300 km imkansız 6 sene önceki bir kokpit haberini kaynak almış.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #109 : 06 Temmuz 2020, 23:05:15 »
wikipedia.org

300 km demis

Bizim hükümette

800  km diyermi