Gönderen Konu: Deniz Kuvvetleri Seyir Füzesi Projesi (GEZGİN)  (Okunma sayısı 97663 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
Ynt: Deniz Kuvvetleri Seyir Füzesi Projesi (GEZGİN)
« Yanıtla #80 : 08 Mayıs 2020, 12:24:37 »
;D Yahu gazetecilik iyicene ayağa düştü. Bakmayın siz onlara. Elifi görseler mertek zanneder onlar.

Seyir füzeleri veya yolcu uçakları gibi sesaltı hızlarda uçan hava araçlarında turbofan en ideal motordur. MMU gibiyse turbojet, Brahmos gibiyse ramjet...
MMU’da kullanılacak f110 motorları da turbofan dır. Bizim f16’ların motorları da turbofan dır.
Sadece f4 Phantom uçaklarının motorları turbojettir.
https://www.geaviation.com/sites/default/files/datasheet-F110-GE-129.pdf (high by-pass)
https://www.geaviation.com/sites/default/files/datasheet-F110-GE-132.pdf (Low by-pass )

O zaman ben yanlış biliyormuşum, öğrenmiş oldum. Teşekkürler.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #81 : 08 Mayıs 2020, 18:23:14 »
   Gezgin SF oldukça gizli yürütülen bir projeydi ancak ilk kez resmi bir ağızdan dillendirilince artık gizli olmaktan çıkmıştır.Menzil ve harp başlığı olarak da mevcut SOM ve Atmacalardan daha üstte olacağı yinte resmi bir ağızdan söylenmiş oldu.Şimdi bu füze için gerekli motor nereden bulunacak? Muhtemelen Ukrayna ilk akla gelen ülke bu konuda.Ellerinde AL-35 TJ ve MS-400 TF gibi motorlar mevcut.Ben şahsen Gezgin SF de turbofan bir motor görmek isterdim çünkü turbojete göre hem daha verimli hem daha az yakıt harcıyorlar.Tomahawkdaki Williams TF motoru bunun güzel bir örneği.İtki gücü olarak bizim KTJ3200 den geride olduğu halde füzeyi 1600-2000 km uçurabiliyor.Bizim KTJ3200'e gelirsek malesef yeterli olmayacaktır Gezgin SF için.Bu motor TR40 motorunun bir benzeridir değerleri birbirine yakındır ve bu motorla SOM füzemiz uçaktan atıldığı halde 300 km civarında uçabilmektedir.Yine yüzeyden atılacak Atmaca füzemiz için 200+ km değerleri verilmekte dolayısıyla bu motorla Gezgin SF gibi daha büyük ve ağır bir füzenin 1000 km menzillere ulaşması imkansızdır.O yüzden turbojet olacaksa daha güçlü ve de modifiyeli bir motor gerekiyor.Motor üzerinde yapılacak birtakım geliştirmelerle örneğin fuel lubricated yakıtla yaplama yerine oil lubricated yağ ile yağlama uygulaması yapılacağı söylendi.Dolayısıyla mevcut KTJ3200 motorundan Gezgini istenilen hızlarla 1000 km üstüne çıkarmasını beklemeyelim.İnşallah Ukrayna ile işbirliği sonuç verir.Kıl fransadan böyle bir motor vermesini beklemiyorum şahsen.
« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2020, 18:25:38 Gönderen: Hyperspace »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #82 : 08 Mayıs 2020, 19:54:57 »
Ben şahsen, Kale arge nin istenirse turbofan ktj 3200 ü çok kısa sürede yapabileceğini düşünüyorum. Turbojet motorla turbofan motor arasında ki tek fark aynı mil yatağına bağlı ön kısma daha fazla hava emişi için daralan şekilde birkaç sıra pale diski eklenmesi. Şu an geliştirdikleri motorun ön kısmına daha fazla hava emmesi için bir kaç sıra daralan şekilde paleler ekleyecekler. TurboJet için gerekli paleleri yaptılar, bunlardan ön kısma eklemek fazla zor olmayacaktır diye düşünüyorum.

Tabi füze hız azaltıp artırmayacağı içinde fan paleleri arasına fren tablaları koymaya da gerek olmayacaktır. Ayrıca füze çok yukarıdan uçmayacağından ikinci bir ısıtma için akan havayı daralt gevşete de ihtiyaç olmaz diye düşünüyorum.

Ama her halukarda yağ ile yağlama gerekecektir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #83 : 13 Haziran 2020, 03:23:19 »
Aslında bu işin politiğine ve yıllarca dönen söylenen her forumda eksik düşmeyen hatta klişeleşmiş olan şu konuya değinmek isterim

Mtcr antlaşması-

Itar free-

Hep bunun üzerinden gündem oluşturuldu ...

Ve buna ve bu gerekçeler gösterilerek çeşitli mazaretler sunuldu.

Yapmamız üretmemiz gereken füze şeklinde lanse edildi veya füze konusundaki gizlilik oluşturuldu bu gerekçe gösterilirek menzil bilgileri vesair paylaşılmadı es geçildi.

Oysa iran ambargolar altında gerek balistik gerek seyir füzesi üretti

Ne ürettiği için ambargolar arttı nede motor temini yapan rus çin gibi ülkeler seyir füzeleri için ben motor vermem demedi itar diye birşey uygulamadı
Sonuçta kh55 veya benzeri kopyası seyir füzeleri var.

Keza pakistan içinde aynı durum söz konusu keza iran'a göre nükleer güç kapasiteleri var ellerinde shahen (şahin serisi balistik füze ile birlikte)raad serisi tomahawk benzeri belki motoru çin yada rus kökenli seyir füzesi ve programı mevcut kimse de ben sana bunu vermem gerekli motoru alamazsın demiyor belkide kendi üretiyor.

Bir diğer ülke

G.Kore yanlış duymadınız bizim altay tankı prototipine yardım eden ülke

Ve

Abd'nin tamamen güdümünde olan ülke onlarında tomahawk benzeri ismi "haenwoo" olabilir kendine ait seyir füzeleri var hatta savaş gemilerinden falan atabiliyorlar dikey lançerler ile

Bu işteki  gariblik g.Kore ile dünyanın aynı kutubundaki ülkeler ile ortaklık ve aynı ülkeler ile hareket ediyor olmamız.

Abd-ing-ab-nato ve avusturalya kanada. Vesair ülkeler ile aynı saftayız sözüm ona eski sovyet ülkelerine karşı olan blokta.

Fakat abd g.Kore'ye ses etmez iken bize aba altında sopa ile konuyu itar'a bağlıyabiliyorlar..

İlla itar free 'yi mtcr gibi düşünmüyin zaten mtcr'nin de iran ve pakistan üzerinden delindiğini belirtmek istedim

Ama biz g.Kore yerinde olsak bir seyir füzesi üretsek 300 km üzeri o konuyu bağlıyacağım itar free ürünleri olan örnek f-16 ya yedek parça yok gabya'lar için gereken lm gaztürbin'in parçalarını alamazsın vesair vesair bir sürü kalemde hemen ambargo ve yaptırım kartı kendini gösterir.

Oysa ki dünyanın diğer bir ucundaki ülke olan g.Kore bu füzeyi üretme hatta parçaları sağdan soldan temin etse bile f16larına ve f15 lerine vesair diğer askeri alanlarda gereken parçaları bulur kimse ses çıkartmaz

o bize sopa gösterenler g.Kore müttefik der iken sıra bize gelince gereken cezayı keser hiç buldu mu kaçırmaz bu cezayı vermeyi buda ne kadar müttefik olduklarını gösterir

ile yurt içinde mazaret gösterenlerde bu durumdan fazla bahsetmezler.

Neden üretmediğimize kaçamak cevap verirler.

Bende müttefiğim g.Korede.

Ama işler aynı yürümüyor.

O zaman türkiye ne yapmalı gerek menzil gerek füzenin üretimi konusunda envantere girimi konusunda ketum davranmak kaçamak cevaplar vermek yerine son derece cesur kararlı hareketlerde bulunmalı.

Sonuçta bizde müttefiğiz ve motoruna kadar kendimiz üreticeğiz üstelik bunu alan ve temin edebilen ülkeler var iken

Kısaca itar free ve mtcr delinmiş iken bunu ve buna benzer örnekler mazaretler kamuoyumuza sunmak bence son derece hata

Gezgin var diyoruz proje aşamasında diyoruz fakat detay veremiyoruz böyle bir saçmalık yok olamaz.

Zaten gezgin deniz kuvvetleri projesi olmamalı.

İsmi gezgin olup

Kara Kuvvetleri
Deniz Kuvvetleri
Hava Kuvvetleri

Şeklinde kendine değişik menzil ve platformlarda yer bulmalı
Örnek;

Kara kuvvetleri gezginleri 8x8 araçta mobil iken menzili 500-800 km iken
Hava kuvvetleri sabit silolarda 800-1300~1500km arası olmalı

Not: herkez gezgini deniz kuvvetleri için önemli görsede en büyük kuvvet çarpanı hava kuvvetleri için olacaktır.

Çünkü desteklenebilir havagücü diye bir kavram vardır.Yani savaş uçaklarınızın mühimmatı bitse bile bulunan hedeflerin yada fırsat hedeflerini kara ve deniz vuruş vasıtaları ile vurulmasını,vurmasını ister.
İşte bu kabiliyetler sizin desteklenebilir havagücü kabiliyetinizi gösterir bu yüzden önemlidir.
Aslında deniz kuvvetlerinden ziyade hava kuvvetletiniz için bir kuvvet çarpanı idir gezgin füzesi bu unutulmamalı ve bilinmeli.

En son belki deniz kuvvetleri için önemli yer tutatar demek yanlış olmaz getirisi ise deniz kuvvetlerinin erişim ve menzil harekat sıhası hava kuvvetlerinden yüksek olacağı için daha bir avantajlı olmasını sağlar .

Yoksa hava ve kara kuvvetlerinin ki kadar aslında zaruri değil ama etki ve caydırıcılık sağlayacağı yadsınamaz.

İşin politik ve doktrin boyutuna deyinmekten füzenin teknik isterine pek deyinemedik

Umarım terminal vuruş aşamasında som gibi ıır yani imaging ır teknolojisi vardır yani hedefin resmini çıkartabiliyordur
Tahmini 5-6 metre boy 1-1,5 ton ağırlık 300-400 kg lık bir harb başlığı olan 800-1500 km menzile sahib olan bir füzeyi idef 2021 e kadar yada esas süpriz bu yıl 30 ağustos zafer bayramında görmek en büyük süpriz olur ve bu zor zamanlarımızda toplumumuza"güçlüyüz cesuruz hazırız" mesajı vermek olur 

Dsmac tercom gibi konulara girmiyorum som ile bunu zaten aşmışızdır yani görüntü eşleştirme ile dijital sayısal harita çıkarma ve ilgili coğrafyaların topografik haritaları şeklinde olan süreci 2011 çiğli som füzenin ilk sergilendiği yıl ile mantıken aşmış olmamız lazım.
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2020, 19:23:06 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #84 : 13 Haziran 2020, 06:15:03 »
Aslında bu işin politiğine ve yıllarca dönen söylenen her forumda eksik düşmeyen hatta klişeleşmiş olan şu konuya değinmek isterim

Mtcr antlaşması-

Itar free-

Hep bunun üzerinden gündem oluşturuldu ...

Ve buna ve bu gerekçeler gösterilerek çeşitli mazaretler sunuldu.

Yapmamız üretememiz gereken füze şeklinde lanse edildi veya füze konusundaki gizlilik oluşturuldu bu gerekçe gösterilirek menzil bilgileri vesair paylaşılmadı es geçildi.

Oysa iran ambargolar altında gerek balistik gerek seyir füzesi üretti

Ne ürettiği için ambargolar arttı nede motor temini yapan rus çin gibi ülkeler seyir füzeleri için ben motor vermem demedi itar diye birşey uygulamadı
Sonuçta kh55 veya benzeri kopyası seyir füzeleri var.

Keza pakistan içinde aynı durum söz konusu keza iran'a göre nükleer güç kapasiteleri var ellerinde shahen (şahin serisi balistik füze ile birlikte)raad serisi tomahawk benzeri belki motoru çin yada rus kökenli seyir füzesi ve programı mevcut kimse de ben sana bunu vermem gerekli motoru alamazsın demiyor belkide kendi üretiyor.

Bir diğer ülke

G.Kore yanlış duymadınız bizim altay tankı prototipine yardım eden ülke

Ve

Abd'nin tamamen güdümünde olan ülke onlarında tomahawk benzeri ismi "haenwoo" olabilir kendine ait seyir füzeleri var hatta savaş gemilerinden falan atabiliyorlar dikey lançerler ile

Bu işteki  gariblik g.Kore ile dünyanın aynı kutubundaki ülkeler ile ortaklık ve aynı ülkeler ile hareket ediyor olmamız.

Abd-ing-ab-nato ve avusturalya kanada. Vesair ülkeler ile aynı saftayız sözüm ona eski sovyet ülkelerine karşı olan blokta.

Fakat abd g.Kore'ye ses etmez iken bize aba altında sopa ile konuyu itar'a bağlıyabiliyorlar..

İlla itar free 'yi mtcr gibi düşünmüyin zaten mtcr'nin de iran ve pakistan üzerinden delindiğini belirtmek istedim

Ama biz g.Kore yerinde olsak bir seyir füzesi üretsek 300 km üzeri o konuyu bağlıyacağım itar free ürünleri olan örnek f-16 ya yedek parça yok gabya'lar için gereken lm gaztürbin'in parçalarını alamazsın vesair vesair bir sürü kalemde hemen ambargo ve yaptırım kartı kendini gösterir.

Oysa ki dünyanın diğer bir ucundaki ülke olan g.Kore bu füzeyi üretme hatta parçaları sağdan soldan temin etse bile f16larına ve f15 lerine vesair diğer askeri alanlarda gereken parçaları bulur kimse ses çıkartmaz

o bize sopa gösterenler g.Kore müttefik der iken sıra bize gelince gereken cezayı keser hiç buldu mu kaçırmaz bu cezayı vermeyi buda ne kadar müttefik olduklarını gösterir

ile yurt içinde mazaret gösterenlerde bu durumdan fazla bahsetmezler.

Neden üretmediğimize kaçamak cevap verirler.

Bende müttefiğim g.Korede.

Ama işler aynı yürümüyor.

O zaman türkiye ne yapmalı gerek menzil gerek füzenin üretimi konusunda envantere girimi konusunda ketum davranmak kaçamak cevaplar vermek yerine son derece cesur kararlı hareketlerde bulunmalı.

Sonuçta bizde müttefiğiz ve motoruna kadar kendimiz üreticeğiz üstelik bunu alan ve temin edebilen ülkeler var iken

Kısaca itar free ve mtcr delinmiş iken bunu ve buna benzer örnekler mazaretler kamuoyumuza sunmak bence son derece hata

Gezgin var diyoruz proje aşamasında diyoruz fakat detay veremiyoruz böyle bir saçmalık yok olamaz.

Zaten gezgin deniz kuvvetleri projesi olmamalı.

İsmi gezgin olup

Kara Kuvvetleri
Deniz Kuvvetleri
Hava Kuvvetleri

Şeklinde kendine değişik menzil ve platformlarda yer bulmalı
Örnek;

Kara kuvvetleri gezginleri 8x8 araçta mobil iken menzili 500-800 km iken
Hava kuvvetleri sabit silolarda 800-1300~1500km arası olmalı

Not: herkez gezgini deniz kuvvetleri için önemli görsede en büyük kuvvet çarpanı hava kuvvetleri için olacaktır.

Çünkü desteklenebilir havagücü diye bir kavram vardır.Yani savaş uçaklarınızın mühimmatı bitse bile bulunan hedeflerin yada fırsat hedeflerini kara ve deniz vuruş vasıtaları ile vurulmasını,vurmasını ister.
İşte bu kabiliyetler sizin desteklenebilir havagücü kabiliyetinizi gösterir bu yüzden önemlidir.
Aslında deniz kuvvetlerinden ziyade hava kuvvetletiniz için bir kuvvet çarpanı idir gezgin füzesi bu unutulmamalı ve bilinmeli.

En son belki deniz kuvvetleri için önemli yer tutatar demek yanlış olmaz getirisi ise deniz kuvvetlerinin erişim ve menzil harekat sıhası hava kuvvetlerinden yüksek olacağı için daha bir avantajlı olmasını sağlar .

Yoksa hava ve kara kuvvetlerinin ki kadar aslında zaruri değil ama etki ve caydırıcılık sağlayacağı yadsınamaz.

İşin politik ve doktrin boyutuna deyinmekten füzenin teknik isterine pek deyinemedik

Umarım terminal vuruş aşamasında som gibi ıır yani imaging ır teknolojisi vardır yani hedefin resmini çıkartabiliyordur
Tahmini 5-6 metre boy 1-1,5 ton ağırlık 300-400 kg lık bir harb başlığı olan 800-1500 km menzile sahib olan bir füzeyi idef 2021 e kadar yada esas süpriz bu yıl 30 ağustos zafer bayramında görmek en büyük süpriz olur ve bu zor zamanlarımızda toplumumuza"güçlüyüz cesuruz hazırız" mesajı vermek olur 

Dsmac tercom gibi konulara girmiyorum som ile bunu zaten aşmışızdır yani görüntü eşleştirme ile dijital sayısal harita çıkarma ve ilgili coğrafyaların topografik haritaları şeklinde olan süreci 2011 çiğli som füzenin ilk sergilendiği yıl ile mantıken aşmış olmamız lazım.

Benim bildiğim füzeyi kendin ürettiğinde mtcr anlaşması geçerli değil, satın almak veya satmak istediğinde mtcr anlaşması devreye giriyor.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #85 : 13 Haziran 2020, 11:06:49 »
Hocam biz daha Tr-40 motorunun muadili Kale 3500 turbojet motoru devreye sokamadık.
Gezgin için Tr-60 gücünde motor lazım.

Gezgin için gerekli güce sahip bu motoru da MTCR anlaşması sınırlıyor diye biliyorum. O halde bunu yerli üretmeden Gezgin yapılamaz. Ya da bizimkiler ukrayna,Çin  vb. ülkeden bunun teknolojisini o ülkelerle anlaşarak gizlice edinmeleri lazım

En az 800 km.yi içindeki yakıtı kullanarak gidecek bir motor gerek. Hele şu Kale 3500 envantere girsin önce bir...
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2020, 11:10:13 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #86 : 13 Haziran 2020, 11:48:19 »
Ktj-3500 ile gezgin olur arkadaşlar, burada önemli olan motorun çalışma süresidir. Tabi burada kritik bir nokta var ki ne kadar uzun menzil istiyorsanız o kadar fazla yakıt koyarsınız, buda katı yakıttır ağırdır, sonra büyük füze olduğundan bir o kadar harp başlığı vardır.

Ağırlık ne kadar artarsa , motorun itkisi sabit olduğundan hız düşer, hız düştükçe de vurulma ihtimali artar. Kısaca yakıt ağırlık ve menzil doğru orantılıdır, hız ve vurulma oranı'da bunla ters orantılıdır.

Benim kişisel hissiyatım, zamanında 800 ve 1300 km menzilli iki gezgin olacağı söylenmişti. Sanırım 800 km menzilli olan ktj-3500'lü olacak, hız kritik seviyelere düşmeden ancak 800 km'lik yakıt taşıyabiliyor sanırım.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #87 : 13 Haziran 2020, 12:38:16 »
Hocam ;

Som: 600 kg / 300 km menzil /4 m uzunluk
Gezgin :1200-1500  kg / 800 km menzil/6-6,5 m uzunluk

Gezginin yarısı kadar boy ve ağırlıktaki Som füzesi 300 km menzilliyken ; gezgin aynı motorla 800 km. menzil. ( İkisini de uçaktan açtığımızı varsayıyorum)

Sadece gezginin içinde daha fazla yakıt var , motoru daha fazla süre çalıştırabilir diye bu motor 800 km'li menzillere ulaşabilecek mi hocam?

Bu ağırlıkla ktj-3500 motorun itki gücü ile gezgin "stall" durumuna düşer , minimum hıza düşer , motor çekmez hocam😀😀😀

O zaman F-35'e takalım F-5 motoru , ekşin olsun...😎😎😎

Bu adamlar Tr-40 'dan sonra boşuna mı uğraştı TR-60 motor için... Sadece füzenin aldığı yakıt miktarı mı belirliyor füzenin menzilini?
O düşük hız da sapanla vururlar Gezgin füzesinin , motorun itki gücü de önemli değil mi hocam?
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2020, 12:40:02 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #88 : 13 Haziran 2020, 12:41:03 »
Hocam ;

Gezginin yarısı kadar boy ve ağırlıktaki Som füzesi 300 km menzilliyken ; gezgin aynı motorla 800 km. menzil. ( İkisini de uçaktan açtığımızı varsayıyorum)

Sadece gezginin içinde daha fazla yakıt var , motoru daha fazla süre çalıştırabilir diye bu motor 800 km'li menzillere ulaşabilecek mi hocam?

Bu ağırlıkla ktj-3500 motorun itki gücü ile gezgin "stall" durumuna düşer , minimum hıza düşer , motor çekmez hocam😀😀😀

Bu adamlar Tr-40 'dan sonra boşuna mı uğraştı TR-60 motor için... Sadece füzenin aldığı yakıt miktarı mı belirliyor füzenin menzilini?
O düşük hız da sapanla vururlar Gezgin füzesinin , motorun itki gücü de önemli değil mi hocam?

Ben mi yanlış,eksik düşünüyorum hocam?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #89 : 13 Haziran 2020, 13:02:57 »
Hocam ;

Sen şu an gezginin ağırlığını kafadan atıyorsun sadece hocam.;

1- Biz şu an füzenin ağırlığını bilmiyoruz, bunu füzedeki alt sistemler, harp başlığı, booster'ın şekli ve kullanımı çok etkiliyor.

2- Seyir füzelerinin menzilleri uçuş profilleri ile ilgilidir. Low-low-low uçan bir füzenin menzili ile hi-hi-low uçan bir füzenin menzili bir değildir. Kaldı ki som-J'nin eşdeğeri jsm hi-hi-low menzilde 555 km gibi menzillere ulaşabiliyor. Ama tabi bu biraz füzenin görünürlüğünü etkiliyor.

3- Ktj-3500 tri-40 ile aynı motor değil. biri 2.5-3.3 kn, biri 3.2-3.5 kn bir çıt daha güçlü motor . Bu füzelerde 0.1 kn'nin bile bir değeri var.

4- Savaş uçağından atılan derin darbe seyir füzeleri ile denizden karaya bombardıman amaçlı atılan tomahawk gibi seyir füzelerinin uçuş profilleri aynı değil.

5- Birde bu karadan atılan füzelerin booster motoruyla hızlandırılıp onun ayrılarak ağırlığı hafifletmesi durumunu da unutma.

6- Som'lardaki tri-40 motorunun 15 dakika çalışmak için fransa tarafından bize satarken indirgendiğini , ktj-3500 1 saat çalışabilecek bir motor olduğunu duymuştursun herhalde.

7- Tomahawktaki motorun 3.1 kn bir motor olup 1300 kg bir füzeyi taşırken stall felan olmadığını biliyorsundur umarım.

Kısaca bence , 150-200 kg başlıklı , mach 0.7 uçan, 600-800 km arası menzilli bir gezgin ktj-3500 ile mümkün olabilir diye düşünüyorum.
Savaş Var Denildiğinde Biz;