Gönderen Konu: Deniz Kuvvetleri Seyir Füzesi Projesi (GEZGİN)  (Okunma sayısı 97661 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: Deniz Kuvvetleri Seyir Füzesi Projesi (GEZGİN)
« Yanıtla #160 : 05 Ekim 2020, 16:04:52 »
AL35 diye bir motor Motorsich’in üretim proğramında yok. Onun için detay yok
MRTC den dolayı Ukrayna bu motoru bilerek “gezgin” için satmaz.
Bu motor SOM veya Atmaca motoru olabilir (ama ktj3200 bitti deniyor). Ya da Jet iha için geliştiriliyor olabilir.
Blacksea Shield ile ortak yapacak olsalar dahi teknoloji transferi yapamayacakları için gene olmaz.
Gezgin motorunu bizim kendimiz yapmamız lazım!

« Son Düzenleme: 05 Ekim 2020, 16:06:02 Gönderen: Yasar »

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #161 : 05 Ekim 2020, 16:31:05 »
Bu motorun resmi , özellikleri felan var mı?

Motor aldık , yaptık , ortaklık kurduk vs. diyorlar sonra bakıyoruz motor dedikleri Migros'ta satılan Drone motoru çıkıyor 😃😃😃
[/url

[url=https://hizliresim.com/uSlZPB]

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #162 : 05 Ekim 2020, 17:42:19 »
AL35 diye bir motor Motorsich’in üretim proğramında yok. Onun için detay yok
MRTC den dolayı Ukrayna bu motoru bilerek “gezgin” için satmaz.
Bu motor SOM veya Atmaca motoru olabilir (ama ktj3200 bitti deniyor). Ya da Jet iha için geliştiriliyor olabilir.
Blacksea Shield ile ortak yapacak olsalar dahi teknoloji transferi yapamayacakları için gene olmaz.
Gezgin motorunu bizim kendimiz yapmamız lazım!

Dediginiz gibi Motorsich´in 50 seneden fazla kendi özgün tasarimi yok. Montajlari rus tasarim üzerine dayali.

Benim bu Ukrayna ile alakali iddia da süphem var.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #163 : 05 Ekim 2020, 19:30:05 »
Bu Sn tong Yabgu’nun paylaştığı motor: Al305

Bu ivchenko progress’in yeni geliştirdiği bir motor.
Turbofan. ~3.1 KN gücünde.
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2020, 19:33:47 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #164 : 05 Ekim 2020, 20:21:10 »

3.1 Kn gücünde motor ...  Bu gücü karşılaştırabileceğimiz bir füze motoru var , bu da F107-WR-402 700 lbf (3.1 kN) yani Tomahawk motoru...
Bizim Ukrayna motorumuz da Tomahawk füzesi taşıma gücünde mi olacak? 1500 km.menzil...

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #165 : 05 Ekim 2020, 21:35:15 »
Bu motor büyük ihtimal atmaca veya SOM seyir fuzesi icin yapılıyor ve Ukrayna kaynaklarına bakarsak anlaşma 2-3 yıl öncesine ait... Bahsi gecen AL35 motoruda hemen hemen KTJ3500un muadili sayılır...

Ukraynalı bir kaynak...
http://www.wing.com.ua/content/view/24109/38/

O görseli gün içinde savunma sanayii paylaşımları yapan bir Türk hesaptan aldım ama o kadar çok sayfa gezdimki kime ait olduğunu unuttum kaynakta belirtemedim o yüzden...
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2020, 21:41:09 Gönderen: Tong Yabgu »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #166 : 05 Ekim 2020, 21:57:49 »
Eğer ktj-3500'den daha uzun süreler çalışıp her şarta dayanıyorsa (bknz: Sovyet Metaluruji mirası) o yüzden tercih ediliyor olabilir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #167 : 05 Ekim 2020, 22:25:49 »
Eğer ktj-3500'den daha uzun süreler çalışıp her şarta dayanıyorsa (bknz: Sovyet Metaluruji mirası) o yüzden tercih ediliyor olabilir.
Kesinlikle o yuzden...  Birde bu Ukrayna kıytırık bir ulke olarak görülebilir ama inanılmaz mühendislere sahip bir ülke...Motor sich'i bizim almıyor olmamız büyük kayip.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #168 : 05 Ekim 2020, 23:34:13 »
Çinliler satın almaya kalktı , ABD anında DURRRRR  dedi...

O iş o kadar kolay değil... Ben aylar önce ABD ve AB ; Rus tehditi korkusu üzerinden Ukrayna'yı sömürgeleri yapmadan birkaç motor - füze kapalım dedim...

Sanırsam geç kaldık...  Akıncı 1-2 motor kaptı yalnızca...

Adamlar da haklı . Türkiye  , Rus ayısını durduramaz ancak Nato durdurur.Nato demek ABD demek... Tabiki yeni gelinin önce ABD'nin koynuna girmesi gerek... Arada bizimle kaçamak yapmalarına razı etmek lazım Ukrayna'yı...

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #169 : 06 Ekim 2020, 01:10:30 »
Çinliler satın almaya kalktı , ABD anında DURRRRR  dedi...

O iş o kadar kolay değil... Ben aylar önce ABD ve AB ; Rus tehditi korkusu üzerinden Ukrayna'yı sömürgeleri yapmadan birkaç motor - füze kapalım dedim...

Sanırsam geç kaldık...  Akıncı 1-2 motor kaptı yalnızca...

Adamlar da haklı . Türkiye  , Rus ayısını durduramaz ancak Nato durdurur.Nato demek ABD demek... Tabiki yeni gelinin önce ABD'nin koynuna girmesi gerek... Arada bizimle kaçamak yapmalarına razı etmek lazım Ukrayna'yı...
Ukrayna Rusya gölgesinde kendisiyle Rusyaya rağmen ilişkilerde bulunacak bir Türkiye istiyorsa seve seve verecek... Amerikanın gözünde tehdit algısı bakımından Türkiye Çinin verdiği boyutta değil. Bugün Çin motor dışında herşeyi üretiyor. Motorda üretiyorlar aslinda sahip olmadıkları tek şey motor teknolojisinde  metalürji bilgisi... Cunki kendi urettikleri motorlar seri üretime girince aynı performansı vermiyor.  Dünyayı ekonomik acıdan istila etme potansiyeli olan çine karşı önlem almaları mantıklı ve biz o durumda değiliz ha bu bize ses etmeyecekleri anlamına gelmez lakin ukraynaya uygulanan baskı çindeki kadar sert olmaz diye düşünüyorum. Biz trump dedeye sahip çıkalım basta o olursa her türlü kiviririz