Gönderen Konu: Deniz Kuvvetleri Seyir Füzesi Projesi (GEZGİN)  (Okunma sayısı 97707 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ankhises

• Ziyaretçi
Ynt: Deniz Kuvvetleri Seyir Füzesi Projesi (GEZGİN)
« Yanıtla #130 : 04 Eylül 2020, 18:42:49 »
  Bakıyorum bazı arkadaşlar Gezgin SF den ümidi kesmiş hatta böyle bir proje yok bile demeye getirmiş.Beyler Gezgin SF en kritik en stratejik projelerden biri bizim için ve gizlilik içinde yürütülmesi normal.Düşünün atılan platformdan en az 1000 km öteye füzeyi gönderip pre-emptive vuruş kabiliyeti kazanacaksınız böyle bir yetenekten kim mahrum olmak ister? SOM serisini Atmacayı gelştiren nir Türkiye Gezgini geliştiremeyecek mi sanıyorsunuz? Sizce Ukrayna ile bunca işbirliği boşuna mı yapılıyor? Gezgin SF için en kritik malzeme motor herşeyde olduğu gibi.Ukraynada da bu motor var aslında MS-400 adında hem de turbofan hem de 4 kN gücünde yaklaşık.Bu motor alınabilirse hatra teknolojisi transfer edilebilirse Gezgin SF kısa sürede ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum ve düşündüğümüzden çok daga uzun menzile ulaşacağını varsayıyorum.Sonuçta bu ülkede birileri var ve canını dişine takmış çalışıyor bu böyle bilinsin.
motoru yaptin diyrlim 1000 km menzilli bu füzeye güdümü nasıl vermeyi düşünüyorsun?

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #131 : 04 Eylül 2020, 18:57:03 »
  Bakıyorum bazı arkadaşlar Gezgin SF den ümidi kesmiş hatta böyle bir proje yok bile demeye getirmiş.Beyler Gezgin SF en kritik en stratejik projelerden biri bizim için ve gizlilik içinde yürütülmesi normal.Düşünün atılan platformdan en az 1000 km öteye füzeyi gönderip pre-emptive vuruş kabiliyeti kazanacaksınız böyle bir yetenekten kim mahrum olmak ister? SOM serisini Atmacayı gelştiren nir Türkiye Gezgini geliştiremeyecek mi sanıyorsunuz? Sizce Ukrayna ile bunca işbirliği boşuna mı yapılıyor? Gezgin SF için en kritik malzeme motor herşeyde olduğu gibi.Ukraynada da bu motor var aslında MS-400 adında hem de turbofan hem de 4 kN gücünde yaklaşık.Bu motor alınabilirse hatra teknolojisi transfer edilebilirse Gezgin SF kısa sürede ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum ve düşündüğümüzden çok daga uzun menzile ulaşacağını varsayıyorum.Sonuçta bu ülkede birileri var ve canını dişine takmış çalışıyor bu böyle bilinsin.
motoru yaptin diyrlim 1000 km menzilli bu füzeye güdümü nasıl vermeyi düşünüyorsun?

SOM larda nasıl veriyorsan bunda da aynı şekilde.Zaten büyük oranda aynı güdüm altyapısını kullanacaklar.Elimizde Göktürk yer gözlem uyduları var sonuçta bunlarla çevremizdeki veya isteniken ülkenin coğrafik ve topografik haritası çıkarılabilir ve füzenin bilgisayarına yüklenebilir.Bu tür füzelerde YRNS ve GRNS güdüm sistemi bulunur ve füze çok alçak irtifadan yeryüzü şekillerini takip ederek gider.Bunu yaparken de gerçek görüntüyle hafızasındaki görüntüyü karşılaştırır.Bu güdüm yöntemlerinden sadece biridir.
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2020, 19:01:45 Gönderen: Hyperspace »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #132 : 04 Eylül 2020, 19:41:44 »
Güdümcü bir arkadaş aranıyor  :D :D :D

Gps için 4 uydu gerekli diye biliyorum..

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #133 : 04 Eylül 2020, 19:49:09 »

3 boyutlu hassas konumlama için aynı anda en az 4 uydudan sinyal alabilmesi lazım.

Hyperspace o sekilde füzeye rota çiziyorsun kontrol etmiyorsun ki ? Kontrol için uyduya ihtiyacın var bunun içinde amerikanın gps veya rusyanın glonass gibi kuresel konumlama sistemlerine ihtiyacın var. Bunu gokturkle yapamazsın veya diğer birkaç uyduyla yapamazsin
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2020, 19:50:21 Gönderen: Tong Yabgu »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #134 : 04 Eylül 2020, 20:02:01 »
Füze var  uydu gerekiyor

2  tane uydu

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #135 : 04 Eylül 2020, 20:26:22 »
Füze var  uydu gerekiyor

2  tane uydu

Satcom yüklü uydu var

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #136 : 04 Eylül 2020, 20:35:58 »

SOM füzesinin güdüm sistemine bakarsanız;

INS / GPS
Terrain Referenced Navigation
Automatic Target Recognition
Imaging Infrared Seeker

GPS karıştırıldıysa ya da müsait değilse füze Advanced INS(inertial navigation system - gelişmiş Ataletsel Yönlendirme Sistemi) ile ve hafızasındaki radar bazlı harita sistemi ile hedefini bulur. Gps’e gerek kalmaz. Uçuşunun son terminal safhasında IIR (imaging infrared) arayıcısını açar ve hedefe kilitlenir.
Ayrıca Sn tigerfish’in de söylediği gibi ; som-j’de şu an kullanılan datalink veri bağı ile ve Satcom ile hassas güdümleme yapılabilinir.
Gezgin de SOM’un uzun menzillisi olacağına göre.....

https://www.roketsan.com.tr/en/product/som-j-jsf-compatible-stand-off-missile/
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2020, 20:44:09 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #137 : 04 Eylül 2020, 21:06:57 »
Gezgin cikarsa yakinda  cok satilir  diger ülkeler  bok yiger

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #138 : 04 Eylül 2020, 23:18:46 »
Ben de yıllardır şu denizaltılara kafayı takmıştım. Denizlerin sessiz katili....
Denizaltı dediğin düşman kıyılarına gizlice yaklaşır füzesini sallar kıyıdan 600 km içerideki tesisi vurur...

Bizim denizaltılar fosss. Karaya saldırı özellikli harpoon varmış ama Abdnin verdiği kadar o da 200 km var mıdır bilmem....

Şöyle gezgini denizaltıdan 800km içeri atamadıktan sonra ben istemem U214  felan😎😎😎

Çevrimdışı KRAL14

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #139 : 04 Eylül 2020, 23:32:40 »
Ben de yıllardır şu denizaltılara kafayı takmıştım. Denizlerin sessiz katili....
Denizaltı dediğin düşman kıyılarına gizlice yaklaşır füzesini sallar kıyıdan 600 km içerideki tesisi vurur...

Bizim denizaltılar fosss. Karaya saldırı özellikli harpoon varmış ama Abdnin verdiği kadar o da 200 km var mıdır bilmem....

Şöyle gezgini denizaltıdan 800km içeri atamadıktan sonra ben istemem U214  felan😎😎😎
48 adet varmış 120Km denizaltından atılan  gemisavar füzemiz.Bunun kara saldırı yeteneği var mı acaba?
Biz ATMACA 'yi su altından atar miyiz?