Gönderen Konu: TPAO kesin konuştu: Türkiye’de petrol var, çıkartacağız  (Okunma sayısı 34208 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı VVOLKANN

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Kazdagi´nda petrol bulundu
« Yanıtla #20 : 26 Kasım 2011, 13:34:34 »
teşekkürler,bu birazda derindeniz ve ultra derin deniz aramalarına son yıllarda neden bu kadar ilgi olduğunuda açıklıyor.yabancı dev şirketlerin neden üretim maliyetlerini risklerini üstlenerek tpao ortaklıklarına sıcak baktığınıda.örneğin tpaonun sitesinden ortak sondaj yapılan firmalar exxon,petrobras,chevron ve son imzayla akdenizde shell.tabiki bu ortaklıklarda maliyeti üstlenen ortaklar belli bir rezerve ulaşılırsa o rezervin belli miktarlarının pazarlamasınıda alıyorlar.adı üstünde ortaklık,zaten bu uluslararası şirketlerin riskte ortak olup karda olmamaları beklenemez heralde.birde derin deniz sondajı yapan platformlarda zaten bu firmalara ait olup adamların uluslararası pazarlama satış ağlarıda muazzam boyutlarda.gönül isterki yeni keşiflerle tpaoda büyür ve uluslararası bir oyuncu olur.kazancını uluslararası piyasada rekabet gücünü arttırmaya ayırarak büyür ve başka devletlerde falan petrol çıkartarak satabilen bir güç olur.zaten şimdilik ırakta kuyular açıp işletiyorlardır ama ilerde büyük oynarlar.inşallah.
dışardaki faaliyetlerden kaynak tpao sitesi;

TPAO, 1990’lı yılların başından itibaren yurtdışındaki faaliyetleriyle özellikle bölgenin önemli oyuncularından biri haline gelmiştir. TPAO; ülkemizin arz güvenliğinin temini için yurtdışında, özellikle Hazar Bölgesi (Azerbaycan, Kazakistan), Kuzey Afrika (Libya) ve Irak’da aktif faaliyet ve yatırımlarını sürdürmenin yanısıra, zengin hidrokarbon rezervlerine sahip, Güney Amerika, Rusya ve Ortadoğu’da yoğun iş geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Hazar Bölgesi'nde, ortağı bulunduğumuz konsorsiyumlar vasıtasıyla Azerbaycan’da; Azeri-Çıralı-Güneşli (ACG) ve Şah Deniz olmak üzere 2 büyük önemli projedeki petrol üretim ve geliştirme çalışmaları sürdürülmekte, ayrıca Kazakistan’daki sahalarımızdan petrol üretim faaliyetlerine devam edilmektedir.

Libya’da yürütülen arama projeleri kapsamında Murzuq basenindeki 147/3-4 ruhsatında 2009 yılında kazılan ilk kuyuda yapılan petrol keşfi ile Libya’da petrol üretimine başlamaya yönelik  ciddi bir adım atılmıştır. Petrol potansiyeli yüksek olan bu ruhsatta, kazılan toplam 11 arama kuyusundan 7’si petrol keşfi ile sonuçlanmıştır. Bu keşifler, son yıllarda Libya’da yapılan önemli keşifler arasında ilk sırada yer almaktadır.

Diğer taraftan, TPAO,1994 yılından itibaren Irak’ta hidrokarbon arama ve üretim yatırımlarına girmek için Petrol Bakanlığı ile yakın temaslarını devam ettirmektedir. TPAO, 2009 yılında Irak Bağdat’ta ofis açan ilk yabancı petrol şirketi olma unvanını elde etmiştir. TPAO 2009 yılında Irak Petrol Bakanlığı yetkilileri (PCLD) tarafından açıklanan 1. ve 2. Petrol Ruhsat İhalesinde Missan ve Barda Sahalarının geliştirilmesi için işletme hakkı kazanması başarısına ek olarak, TPAO 2010 yılında PCLD tarafından düzenlenen 3. Ruhsat ihalesinde  Siba ve Mansuriya Sahalarının 20 yıllık işletme hakkını kazanmıştır.

TPAO, 5 Haziran 2011 tarihinde Irak'ta Mansuriya ve Siba sahaları için Geliştirme ve Üretim Servis Anlaşması imzalamıştır. Ayrıca, bağlı kuruluşumuz TPIC vasıtasıyla Kolombiya’da Gonzalez ve Maria Conchita bloklarında arama ve sondaj çalışmalarına devam edilmektedir.

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #21 : 16 Ocak 2012, 20:35:21 »
Değerli arkadaşlar Rahmetli babannem derdi TÜRKİYE nin altında petrolden nehir var derdi ve zira sene 1950 li yıllarda artvin/arhavi ilçesinde abd tarafından yapılan sondajda petrol bulundu ve bize çıkarttırmazlar diye cıva atıp dibe indirdiklerine dair rahmetli söylerdi.Şunu söyleyeyim sene 2006 yılı itibari ile zonguldak açıklarında 5 adet doğal gaz platformumuzun olduğunu belirtirim sahilden 3 ila 5 mil arasında mesafede.

Çevrimdışı Mizan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #22 : 16 Ocak 2012, 20:56:21 »
Zongoldakta doğalgaz platformumuz mu var? Burada doğalgaz çıkıyor mu? Varsa neden bilmiyoruz?

Çevrimdışı NeQ

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #23 : 17 Ocak 2012, 15:25:52 »
Değerli arkadaşlar Rahmetli babannem derdi TÜRKİYE nin altında petrolden nehir var derdi ve zira sene 1950 li yıllarda artvin/arhavi ilçesinde abd tarafından yapılan sondajda petrol bulundu ve bize çıkarttırmazlar diye cıva atıp dibe indirdiklerine dair rahmetli söylerdi.Şunu söyleyeyim sene 2006 yılı itibari ile zonguldak açıklarında 5 adet doğal gaz platformumuzun olduğunu belirtirim sahilden 3 ila 5 mil arasında mesafede.

civanın petrolden pahalı bir maden olduğunu rahmetli bilmiyordu galiba, bu arada zonguldaktaki doğalgaz platformumuzun ismi nedir acaba cahilliğimizi hoş görerek

Çevrimdışı xkumpas

• xkumpas
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #24 : 19 Ocak 2012, 15:53:13 »
Zongoldakta doğalgaz platformumuz mu var? Burada doğalgaz çıkıyor mu? Varsa neden bilmiyoruz?

Akçakoca açıklarında var,tahmini 5 mil açıklarında kıyıda'da tesisi var

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #25 : 19 Ocak 2012, 17:11:58 »

Akçakoca açıklarında var,tahmini 5 mil açıklarında kıyıda'da tesisi var

benim bildiğim o  doğalgaz değil  metangazıydı  ,  hoş  pek  fark  yok  ikiside  kalıteli  yakıt  ve  ikiside  aynı  amaçta  kullanılıyor  ve  sanırım  bu  metangazı  rezervi  tahmini  olarak  türkiyenin 20 yıllık   doğalgaz ihtiyacını  yalnız başına karşılayabilecek  büyüklükteydi  ,  bu  kaynak  neden  kullanılmıyor  bilmiyorum  ama  varlığı  resmi  makamlarca  söyleniyor    ,  haberlerde  felan  defalarca  söylemişlerdi .

Çevrimdışı NeQ

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #26 : 26 Ocak 2012, 01:11:25 »
 TPAO 1970'li yıllardan beri aramalar neticesinde Akçakocada doğazgaz buluyor.  ABD'li ARCO şirketi ile birlikte Limanköy 1 ve Limanköy 2 kuyularını deliyor ve doğalgaz keşfediyor. Ancak o zaman rezervler ekonomik bulunmadığı için kuyular tamamlanıp terk ediliyor. Ancak 2006 lı yıllarda TPAO gaz bulduğu ve ekonomik olmayan bu kuyularda Toreador, Petrobras ile Limanköy 1 ve 2 kuyularında bulduğu gazların ekonomik olarak üretilebileceği sonucuna varıyor.  Akçakocadaki  rezervin tahmini 12 katı büyüklüğünde bir rezerv, ancak denizde sondaj yapmak zahmetli iş, ortalama maliyeti 250 milyon dolar civarında bu nedenle TPAO Akçakoca'da TOREDOR ve Stratic şirketleri ile ortaklık yapıyor, böylece türkiye toplam tüketimin yüzde 5 ini yerli olarak karşılamış oluyor. Ancak TPAO toplamda tüm bu zamanlarda  4 milyar dolar parayı bu arama ve sondaj faaliyetlerine harcıyor, yaklaşık 650 milyon dolar parayıda yabancı ortaklar harcıyor. Tüm bu faaliyetler neticesinde ise arama ve sondaj çalışmaları karadeniz sahilinden yavaş yavaş derin denizlere doğru gidiyor, özellikle 2004 yılında bu faaliyetlerin başladığını görüyoruz.  Yani laf lafı açıyor karadeniz kıyısındaki küçük doğalgaz platformları karadenizdeki  gelecek yıllarda yapılacak dev platformlara öncülük edecek üsler ve kılıflar oluyor , bakalım ortaklarıyla beraber karadenize açılan Türkiye kuzeyden kendilerini izleyen rusyaya böyle adım adım yaklaşabilecekmi bunu zaman gösterecek.

Çevrimdışı VVOLKANN

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #27 : 26 Ocak 2012, 22:57:30 »
Karadenize açılmak derken neyi kastediyoruz nekadar açığa ekonomik münhasır alanımız dışına veya ihtilaflı bir noktaya doğrumu önemli olan bu olsa gerek.Çünkü karadenizde ekonomik münhasır alanlar ve çizgileri akdenizin aksine daha net ve imzalarla taraflarca belirlenmiş durumda diye biliyorum ama yanılıyormuyum acaba?Tam bilmediğimden soruyorum.

Çevrimdışı Mizan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #28 : 29 Ocak 2012, 23:43:25 »
Geçtiğimiz günlerde birşey duydum Lozan antlaşmasında ki bazı maddelere göre Türkiye eğer maden çıkarırsa bunun bir kısmını ingiltere ve saz arkadaşları alıyormuş. Hatta demiryollarının 5 km bir tarafı 5 km diğer tarafından çıkan madenleri anlaşma yaptığımız devletler alabiliyormuş. Ne derece doğru? Bu konuda bilgisi olan var mı?

Çevrimdışı altay

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #29 : 29 Ocak 2012, 23:55:34 »
lozan vs antlaşmaların süresi ne kada?