Gönderen Konu: TPAO kesin konuştu: Türkiye’de petrol var, çıkartacağız  (Okunma sayısı 33219 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı akrep

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Kazdagi´nda petrol bulundu
« Yanıtla #10 : 21 Kasım 2011, 22:36:21 »
ben sürekli "bilmem nerde petrol bulundu" tarzı haberler okuyorum ama bunların çıkarılması için girişim yapıldığını bir türlü göremiyoruz maalesef...
petroller türkiyede büyük miktarda 2023 den sonra cikarabilir ... o zaman kadari sabir edilmeli...

nedeni gizli lozan anlasmasi 100 sene doluyor

bu haberde fisilti gazetesinden :)

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #11 : 22 Kasım 2011, 08:44:30 »
ben sürekli "bilmem nerde petrol bulundu" tarzı haberler okuyorum ama bunların çıkarılması için girişim yapıldığını bir türlü göremiyoruz maalesef...
petroller türkiyede büyük miktarda 2023 den sonra cikarabilir ... o zaman kadari sabir edilmeli...
nedeni gizli lozan anlasmasi 100 sene doluyor
bu haberde fisilti gazetesinden :)
hani 80  yıldı , devletin  yalanı , önce  2000 diyorlardı onlardan sonrakiler ise 2012  diyordu  şimdiki  ise  2023  diyor  , o tarihe  gelinince  2035  denilir,  bu  iddaalara  inanmayın ,  lozandan  sonra   onlarca  antlaşma  imzalandı , lozan  etkisini kaybedeli  çok  zaman  oldu...

Çevrimdışı shadowww

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #12 : 23 Kasım 2011, 12:34:18 »
3850 metreden çıkan petrol maliyeti karşılamaz. Petrol belki 150$ üzrine çıkarsa çıkarılması karlı olabilir ki o da rezerv miktarına bağlı. Türkiye jeolojik olarak genç bir kıta parçası üzerinde olduğundan  altımızda çok miktarda petrol veya gaz beklemek yanlış olur. Irak da 100 ila 300 mt'den çıkan petrol bizde nerdeyse 4000 mt'den çıkıyo, arada anormal bir maliyet farkı var. Bigün belki bu ülkelerdeki düşük maliyetli petrol rezervleri tükendiğinde bizim 4000 mt'den çıkan petrol çıkarılmaya değer olacak ama o zamana da petrole ihtiyaç kalırsa....
Petrol enerji amaçlı kullanımı bittiği an değeri de düşer.Bence petrolle uğraşacaklarına toryumlu nükleer santralle uğraşsınlar.

Çevrimdışı VVOLKANN

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #13 : 23 Kasım 2011, 22:57:39 »
eminmiyiz bu konuda,3800 metredeki petrolün maliyet etkin,verimli olmayacağına.konuya nekadar hakimsiniz bilmiyorum ama,o yüzden soruyorum.
bende daha önceden böyle düşünüyordum fakat tpao nun sitesinde gezerken adamların ultra derin denizlerde sondajdan bahsedip 7650 metrelerde sondaj falan yaptığını okuyunca benimde aklım karıştı.sonra birde son zamanlarda basında yer alan uzmanların derinlikle ilgili olarak mesele derinde olması değil demeleri,yeni teknolojilerin oderinliklerde sondajı son yıllarda anlamlı kıldığı gibi laflar etmeleri,birde 120 dolar seviyesinin gayet buna izin verdiğini anlatmaları eklenince,üstüne birde devletin son yıllarda bu sondaj işine denizde karada yabancı şirketlerle saldırması,yabancı şirketlerinde maliyeti üstlenmek pahasına yatırıma gelmeleri düşünülürse.adamların bir hesabı vardır diye düşünüyorum.hesap kitapsız ticaret olmaz nitekim.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #14 : 24 Kasım 2011, 11:38:32 »
petrol  çıkarma maliyeti  ülkemizde  herzaman  başarısız , birilerinden  emir  alan  devlet  yetkililerinin  savunması  olmuştur  ,  amerika  okyanusta  2000~5000 metre  derinlikteki  sularda  akaryakıt  arıyor  ve  bu  derinlikten  daha  fazla  derinliklerden  dahi  petrol  çıkardığı  oluyorki  zaten  denizden  petrol  çıkarmak  karada  petrol  çıkarmaktan  çok  daha  masraflıdır  ,  basit  bir  petrol  çıkarma  platformu  milyar  dolarlarla  belirtilen  rakamlarda  maliyetlerle  üretiliyor  , aynı zamanda   bakım  masrafı çok  fazlayken  ve  bu  platformlar  6000~7000 metre  gibi  çok  derinlerden  petrol  çıkartırken  kãr  ediyorda   4000 metre  derinlikten  petrol  çıkartan  maliyeti  düşük  basit  yapıdaki  pompalarmı  zarar  ediyor?    çıkartılan  petrol  kaliteliyse   rafine masrafı  düşer  zaten  rafine  masrafıda  kayda değer  bir  masraf  değil  ,  en  berbat  petrolün  bile  birkaç  damla  civa  kullanılarak  tonlarca  kaliteli  petrol  haline  getirildiği  herkes  tarafından  bilinir  ,  kaldıki  90  oktan  olacağına  130 oktan  kalitesinde  benzin  üretilse  bile  tsk nın  ihtiyacı  olan  uçak ve  helikopter  yakıtı  için kullanılabilir ,  işin  özü  ben  bu  çıkarma  maliyetinin  petrolden  pahalıya  geldiğine  inanmıyorum  ,  tek mantıklı  açıklaması  devlet  30 kuruşluk  petrolden  2  tl  vergi  aldığı  için  çıkarma  masrafları  fazla  bulunuyor.

Çevrimdışı hopeful73

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • TÜRK KENDİNİDE MAZLUMUDA KORUR.
« Yanıtla #15 : 24 Kasım 2011, 12:44:06 »
Bende şunu biliyorum; topraklarımızda çok derinlerde de olsa petrol çıkarılabiliyor ancak,
maalesef ki rezerv olarak yetersiz kalıyor. Doğalgaz anlamında ise kısır topraklardayız denilse yeridir.

Şevk ile büyük umutlarla çalışmalar yapılıyor, tam bulduk işte deniyor.... fakat inanın maliyet etkinlik sağlayacak
rezervde veya kalitede olmuyor. Sonra kapatılıyor kuyular.
(halk arasındaki, petrol çıkıyordu ama örtbas edildi ve beton döküp kapattılar... söylentileri bundandır)

Rezerv anlamında Adıyaman ve civarı hariç başka bölgelerimizde istenen verim alınamadı henüz. Yeterli de değil.
Bu sebepten denizlerimizde bulmaya çalışıyoruz şuan. Daha maliyetli ve sonrasında daha az kazançlı olmasına rağmen...
(biliyorsunuz büyük petrol firmaları platformlara sahip, sondaj yapıyor ama malınıza tam ortak oluyor ne yazıkki)

Hayırlısı olsun ne diyelim.. Vermeyince Mabud.....

Çevrimdışı çiğil42

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #16 : 24 Kasım 2011, 14:19:15 »
petrol  çıkarma maliyeti  ülkemizde  herzaman  başarısız , birilerinden  emir  alan  devlet  yetkililerinin  savunması  olmuştur  ,  amerika  okyanusta  2000~5000 metre  derinlikteki  sularda  akaryakıt  arıyor  ve  bu  derinlikten  daha  fazla  derinliklerden  dahi  petrol  çıkardığı  oluyorki  zaten  denizden  petrol  çıkarmak  karada  petrol  çıkarmaktan  çok  daha  masraflıdır  ,  basit  bir  petrol  çıkarma  platformu  milyar  dolarlarla  belirtilen  rakamlarda  maliyetlerle  üretiliyor  , aynı zamanda   bakım  masrafı çok  fazlayken  ve  bu  platformlar  6000~7000 metre  gibi  çok  derinlerden  petrol  çıkartırken  kãr  ediyorda   4000 metre  derinlikten  petrol  çıkartan  maliyeti  düşük  basit  yapıdaki  pompalarmı  zarar  ediyor?    çıkartılan  petrol  kaliteliyse   rafine masrafı  düşer  zaten  rafine  masrafıda  kayda değer  bir  masraf  değil  ,  en  berbat  petrolün  bile  birkaç  damla  civa  kullanılarak  tonlarca  kaliteli  petrol  haline  getirildiği  herkes  tarafından  bilinir  ,  kaldıki  90  oktan  olacağına  130 oktan  kalitesinde  benzin  üretilse  bile  tsk nın  ihtiyacı  olan  uçak ve  helikopter  yakıtı  için kullanılabilir ,  işin  özü  ben  bu  çıkarma  maliyetinin  petrolden  pahalıya  geldiğine  inanmıyorum  ,  tek mantıklı  açıklaması  devlet  30 kuruşluk  petrolden  2  tl  vergi  aldığı  için  çıkarma  masrafları  fazla  bulunuyor.

evet denizde petrol aramak maliyetli 1 milyar varil altı bir denizde bulunan rezerv suan için çok karlı değildir.karada ise maliyetler çok ucuzdur fakat ülkemizde çıkartılan petroller hem gratı düşük olması hem derinde hemde rezervin az olması maliyeti artırıyor. birde 130 oktan bir petrol olmaz mesela 90 oktan demek yakıtın %90nı oktan bağı var demektir bu oran arttıkça yakıttan elde edilen enerji artar 130 oktan ancak cng sistemlerinde olur

Çevrimdışı NeQ

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #17 : 24 Kasım 2011, 21:53:01 »
Petrol çıkarımlarında maliyet etkinlik sadece derinlik ile ilgili değildir, en temel faktör petrolün yeraldığı tabakaların durumu ve rezerv ile ilgilidir. Türkiye yakın jeolojik zamanlarda oluşmuş bir ülkedir, bu nedenle öyle büyük petrol yatakları beklenmez. Okyanus tabanından aranılan ve çıkarılan petrol doğrudur daha derinde yeralsada maliyet etkindir, çünkü okyanus tabanları tek sıra katmandan oluşur ve geniş yataklar halindedir, petrol altında doğalgaz çoğunlukla vardır. Türkiye de Zonguldakta çıkarılan kömürün maliyet etkinliği ortadır, oysa rusyada çıkarılan antrasitlerin durumu ve kömürün kalitesi ortadadır. Ben ülkemizde petrolün olmayısını bir eksiklik olarak değil zenginlik olarak görenlerdenim. Bor minaralim var diye sevinip, kurşun bakır işletmeleri kuran, ülkemizin büyük bir kısmında linyit yatakları ve santralleri kurarak işleten buna rağmen illada petrol isteyen bir milletiz, ancak ne yazıkki elma ile armut aynı ağaçta yetişmiyor

Çevrimdışı VVOLKANN

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #18 : 25 Kasım 2011, 23:21:32 »
sayın neq bilgilendirme için teşekkürler,ayrıca sayın enes38 vergilendirmeyle ilgili söylediklerinize katılmamak elde değil.
neq deniz altı aramalardan hala umutlu olabilirmiyiz yazdıklarınızdan yola çıkarak.

Çevrimdışı NeQ

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #19 : 26 Kasım 2011, 00:06:29 »
Yapmamız gereken şey denizaltı aramaları, denizin altında umuttan ötesi var