Gönderen Konu: TPAO kesin konuştu: Türkiye’de petrol var, çıkartacağız  (Okunma sayısı 34413 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: Doğalgaz Petrol
« Yanıtla #120 : 05 Temmuz 2023, 14:34:06 »
Alıntı
bu TPAO haricinde petrol üretimi var mı?
Sn SH,
Bir çok özel sektör firması var Türkiye’de petrol arayıp çıkaran.

https://www.petform.org.tr/arama-uretim-sektoru/turkiyede-petrol-uretimi/

Aşağıdaki sitenin içinde sayfa 2’de Türkiye’de petrol arayıp çıkaran şirketlerin listesi var

https://petrol-is.org.tr/sites/default/files/ek2-petrol-sektoru-tpao.pdf
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2023, 14:36:13 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #121 : 05 Temmuz 2023, 14:42:37 »
Alıntı
Bu kadar zor olmamalı benim istediğim rakamları görmek.

Doğru haklısınız. Ama öyle bir ülke ki bizim ülke, Sayıştay’ın bile düzgün çalışamadığı bir ülke. Devletin kendi organlarını teftiş edilmesinin önünün kapandığı bir sistem var bizde.
Bazı rakamları bulmak söylediğiniz gibi,  kolay değil maalesef.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #122 : 05 Temmuz 2023, 17:14:55 »
Once bastan baslayalim. Ulkemizin topraklari ne gercek bir petrol,ne de gaz deposudur. " Yani her iki konuda zenginligimiz yoktur "
Belirli bir kismin diline dolamis oldugu ve  medyamizda vatandasin aklini bulandirdigi Lozan anlasmasinda bulunan gizli madelerin arasinda bulunan  petrol safsatasi da gercek ile bir alakasi yoktur" Isteyen yapilmis olan anlasmayi indirir okur.

Ne Cudi daginda ne de Katoda oyle ulkemizi kurtaracak petrol zengini olabilecegimiz bir rezerv yoktur.  Bu Cudi veya Katoda petrol yoktur demek degildir. Oyle bahsedilmis oldugu kadar bir rezerv olsa yillar once siz merak etmeyin biz cikartmasak dahi baskalari cikarirdi.  Peki niye Cudi ve Kato surekli agizlarda dolasmakta , cunku bu iki dag ve yoresi uzun zamandan beri terorden dolayi ulasimimizin zor ve riskli oldugu bolgelerdi .Yani halkimiz icin bakin oralara ulasilamiyordu demek ki cok buyuk potansiyel mevcut algisi pompalaniyor. Turkiye karasinda cikarilmakta olan petrol ya oldukca yasli ya da daha yeni ama komsu ulkeler cografyasindaki rezervlere gore daha dusuk kalite ve oranda daha maliyetli cikarilmaktadir."O zaman hic ugrasmayalim cikarmayalim demiyorum"

Petrol ve gaz potansiyelimiz denizlermizde ana karaya oranla daha yuksek olabilir. Or karadeniz ,Dogu Akdeniz. Ege su an itibari her ne kadar sismik calismalar yapilmis olsa da sorunlu bir alan. Ancak Karadenizdeki calismalarimizi yogunlastirip, Dogu Akdeniz deki haklarimiza sahip cikip ilgili arama calismalarini hizlandirmaliyiz. Bir de Libya ile olasi potansiyel mevcut ancak bu bir ortaklik ve isletim sekli ile olabilir yani keni rezervimiz olamaz.

Ulkemizi Enerji bagimliligini azaltmasi calismalari dogru bir yoldur. Ancak ulkemizde bulunan ve olasi kaynaklarinda gercek buyuklugu goz onune alinarak enerji yelpazemizi Gunes,Ruzgar,Nukleer gibi degisik elementler Gaz ve petrole orantili zenginlestimeliyiz.

Ulkemizin ana karasinda cikartilmakta olan veya denizlerimizden cikacak olan olasi potansiyel petrol ve gaz rezervlerinin kalitesi ve maliyeti , Suud, Iran , Katar, UAE, AZ,Irak ,Libya ..gibi komsularimiza her zaman daha yuksek olacaktir. "evet diyebilirsiniz ki en nihayet para cebimizde kalir"

Su ana kadar yeralti kaynaklarimiza odaklandiniz ve olasi zenginligi konustunuz. Asil konusulmasi gereken yer ustu kaynaklarimiz. O kaynaklar ki dogru egitilip kullanilabilindiginde ,veya egitilmis olanlar kacirilmaz ise ulkemize petrol ve gazdan kat ve kat daha fazla zenginlik saglayacak. "ornek petrolu olmayan ama yuksek gelir ve kaliteli is gucune sahip ulkeler"

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #123 : 05 Temmuz 2023, 18:03:32 »
Once bastan baslayalim. Ulkemizin topraklari ne gercek bir petrol,ne de gaz deposudur. " Yani her iki konuda zenginligimiz yoktur "
Belirli bir kismin diline dolamis oldugu ve  medyamizda vatandasin aklini bulandirdigi Lozan anlasmasinda bulunan gizli madelerin arasinda bulunan  petrol safsatasi da gercek ile bir alakasi yoktur" Isteyen yapilmis olan anlasmayi indirir okur.

Ne Cudi daginda ne de Katoda oyle ulkemizi kurtaracak petrol zengini olabilecegimiz bir rezerv yoktur.  Bu Cudi veya Katoda petrol yoktur demek degildir. Oyle bahsedilmis oldugu kadar bir rezerv olsa yillar once siz merak etmeyin biz cikartmasak dahi baskalari cikarirdi.  Peki niye Cudi ve Kato surekli agizlarda dolasmakta , cunku bu iki dag ve yoresi uzun zamandan beri terorden dolayi ulasimimizin zor ve riskli oldugu bolgelerdi .Yani halkimiz icin bakin oralara ulasilamiyordu demek ki cok buyuk potansiyel mevcut algisi pompalaniyor. Turkiye karasinda cikarilmakta olan petrol ya oldukca yasli ya da daha yeni ama komsu ulkeler cografyasindaki rezervlere gore daha dusuk kalite ve oranda daha maliyetli cikarilmaktadir."O zaman hic ugrasmayalim cikarmayalim demiyorum"

Petrol ve gaz potansiyelimiz denizlermizde ana karaya oranla daha yuksek olabilir. Or karadeniz ,Dogu Akdeniz. Ege su an itibari her ne kadar sismik calismalar yapilmis olsa da sorunlu bir alan. Ancak Karadenizdeki calismalarimizi yogunlastirip, Dogu Akdeniz deki haklarimiza sahip cikip ilgili arama calismalarini hizlandirmaliyiz. Bir de Libya ile olasi potansiyel mevcut ancak bu bir ortaklik ve isletim sekli ile olabilir yani keni rezervimiz olamaz.

Ulkemizi Enerji bagimliligini azaltmasi calismalari dogru bir yoldur. Ancak ulkemizde bulunan ve olasi kaynaklarinda gercek buyuklugu goz onune alinarak enerji yelpazemizi Gunes,Ruzgar,Nukleer gibi degisik elementler Gaz ve petrole orantili zenginlestimeliyiz.

Ulkemizin ana karasinda cikartilmakta olan veya denizlerimizden cikacak olan olasi potansiyel petrol ve gaz rezervlerinin kalitesi ve maliyeti , Suud, Iran , Katar, UAE, AZ,Irak ,Libya ..gibi komsularimiza her zaman daha yuksek olacaktir. "evet diyebilirsiniz ki en nihayet para cebimizde kalir"

Su ana kadar yeralti kaynaklarimiza odaklandiniz ve olasi zenginligi konustunuz. Asil konusulmasi gereken yer ustu kaynaklarimiz. O kaynaklar ki dogru egitilip kullanilabilindiginde ,veya egitilmis olanlar kacirilmaz ise ulkemize petrol ve gazdan kat ve kat daha fazla zenginlik saglayacak. "ornek petrolu olmayan ama yuksek gelir ve kaliteli is gucune sahip ulkeler"
+1 milyon

Eğitilmiş toplum, akıllı toplumdur. Akıllı toplumu kandıramazsınız, sömüremezsiniz. Bu da bugünkü politikacıların işine gelmez. ABD’de Trump’a oy veren güruhun anası ve kökü eğitimsiz ve haydi deyince “Capitol”’e yürüyecek kafa yapısındadır. Putin’e oy verenler de aynı yapıdadır tabii Putin seçim hilelerinin üstadı olduğundan ayrıca avantajlıdır. Fransa’da Marine Le Pen taraftarı da benzer yapıdadır. İngiltere’de Brexit’e oy veren kesimin kökü de eğitimi düşük veya olmayan kişilerdir.
Türkiye’yi  politik çekişme ve münakaşa olmasın diye hiç konuşmayacağım.
Ama ülkemizden kaçan beyinlerden üzüntü duymamak elde değil.
Dini konulara değinmeyi sevmesem de ; İslamiyetin  Peygamberine atfedilen hadisin eğitimin ve bilimin önemini belirtmesinden ötürü burada paylaşmayı uygun görüyorum.
“İlim Çin'de de olsa ona tâlip olun. Çünkü ilim her Müslümana farzdır.” (Beyhakî, Şuabu’l-İman-Beyrut, 1410, 2/253).
Demekki İslam dinin temelinde de yatan eğitim ve bilim aşkını kullanmasını ve yetişmiş beyinlere sahip çıkmasını bilmemiz gerektiği ortadadır.

Çevrimdışı tujue

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #124 : 05 Temmuz 2023, 18:07:47 »
Eski Enerji Bakanı Dönmez'in açıklamasına göre 2022 sonu itibariyle günlük 15 bin varil özel sektör, 65 bin varil TPAO olmak üzere 80 bin varil üretim vardı.

TPAO'nun üretimi günlük yaklaşık 1 ay önce 70 bine çıktı. 2022 sonundan bu yana özel sektör günlük üretimi ne kadar artırdı bilemiyorum. Aynı kalmış olduğunu varsayarsak toplam günlük üretimin 85 bin varil civarında olması lazım.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #125 : 05 Temmuz 2023, 18:49:25 »
Ben 10 milyar varil petrol eşdeğeri gaz yada petrol bulacağımıza inanıyorum. Daha derinde dağların fayların arasında hapsolmuş petrol yataklarını toplayınca 10 milyar varil edecek görürsünüz. Denizden de 50 milyar varil çıkacak ama onu şimdilik söylemiyorum

Error 404 (Not Found)!!1
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2023, 19:03:45 Gönderen: re »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #126 : 05 Temmuz 2023, 19:29:34 »
Diğer konular saklı olmak üzere, ülkemizde ihtiyacın %30-50 arasını karşılayacak petrol, doğalgaz yatakları bulunması ihtimal dahilindedir. Sonuçta bu ülkede de fay kırıklarından etkilenmeyecek bir iki yüzbin km karelik potansiyel rezerv alanları olabilecektir. Ama bunun ötesinde gerçekten bir HUB merkezi olabilirsek, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan, hatta Rus, İran petrol doğalgazında piyasa oluşturabilen ikinci satıcı, belki pazarlama ortağı konumunda bulunabilirsek bu bile çoğu sorunumuzu çözer.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #127 : 05 Temmuz 2023, 20:54:02 »
İşin stratejik kısmını da düşünmek lazım...

Kalitesi düşük olsa da, çıkarması maliyetli olsa da bulunup, istenilen vakit de devreye alınabilecek şekilde cepte tutulmasinda fayda var..

Dünyanın bin türlü hali var...tanklar, kamyonlar, gemiler, ucaklar,rüzgar enerjisi ile ilerlemiyor (en azindan şimdilik)
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #128 : 05 Temmuz 2023, 21:24:55 »
Aslında Mardin-Cizre taraflarından slant drilling yapmak lazım. PKK'nın elinden ekmeğini almak için.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #129 : 06 Temmuz 2023, 11:40:46 »
Aslında Mardin-Cizre taraflarından slant drilling yapmak lazım. PKK'nın elinden ekmeğini almak için.

Ne yapmak lazım anlayamadım!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com