Gönderen Konu: Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nden İHA  (Okunma sayısı 3867 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nden İHA
« : 23 Şubat 2014, 19:08:15 »
Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nden İHA

Samsun OMÜ UZAYTEM, Türkiye'de üniversiteler tarafından yapılan en büyük insansız hava aracı olduğu öne sürülen aracı üretti. OMÜ'de öğretim görevlisi olan ve UZAYTEM Arge Merkezi'nde proje mühendisi olarak görev yapan Proje Koordinatörü Uçak Mühendisi Cevat Sunol, yapımı 8 ay süren insansız hava aracıyla ilgi bilgi verdi. UZAYTEM Arge Merkezi tarafından tasarımı ve imalatı yapılan insansız hava aracının yüzde 100 yerli bir proje olduğunu belirten Cevat Sunol, "Üzerinde turboprop motor bulunuyor. Proje, motorun testi için gerçekleştirildi. Uçağımız 6 metre kanat açıklığına, 180 kilogram azami kalkış ağırlığına sahip. Ayrıca 30 kilo yük taşıma ve 8 saat havada kalabilme kapasitesine sahip. Yaptığımız bu projenin Türkiye'de önemli bir kilometre taşı olduğunu düşünüyorum. Çünkü Türkiye'de üniversitelerde üretilen bu boyda başka insansız hava aracı yok. Belki ileride bu uçağın seri imalatını yaparak çok daha farklı bir ilke de imza atabiliriz" dedi.. İlker AKTAŞ-DHA

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/61079/25875922/1/turkiye-de-bir-ilk-universitede-yapildi.aspx
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com