Gönderen Konu: Ka-50/Ka-52  (Okunma sayısı 8848 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ka-50/Ka-52
« : 11 Kasım 2013, 14:46:22 »
Ka-50/Ka-52

Ka-52 Helikopteri Düştü

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, 29 Ekim tarihinde Moskova'nın Güney Doğusunda bir helikopterin yerleşim alanına birkaç metre mesafeye düştüğünü, pilotların yaralı olarak kurtarıldığını duyurdu. Moskova Sağlık Bölümü Başkanı Georgy Golukhov, pilotların zamanında kurtarılarak hastaneye kaldırıldıklarını, yaralı olduklarını söyledi.

Görgü tanıkları; yerleşim yerine çok yakın mesafede bulunan pistden havalanan helikopterde iki patlama gerçekleştiğini ve helikopterin, pistin hemen yanındaki ormanlık alana düştüğünü belirttiler. Helikopterin düşmesi sonucu 20 metre kare alan yandı ve koyu bir duman tabakası yerleşim alanını kapladı.

Rusya Savunma Bakanlığı da düşen helikopterin deneysel amaçlı kullanılan Ka-52K modeli olduğunu belirtti. Helikopterin; Rusya'nın Mistral sınıfı savaş gemilerinde gelecekte kullanmayı planladığı Ka-52 helikopterinin deniz versiyonun geliştirilmesi çalışmalarında kullanıldığı ortaya çıktı.

Kaza hakkında soruşturma başlatıldı. Helikopterin kara kutusu incelenerek kazanın nedeni ortaya çıkarılmaya çalışılacak. Pilotların ifadelerine göre teknik bir arıza nedeniyle helikopter kontrolden çıktığı için düştü.

2011 yılında servise giren Ka-52 helikopterinin bu ikinci kazası. Mart 2012'de Rusya'nın Tver Bölgesi'nde Torzhok yakınlarda olumsuz hava koşulları  nedeniyle düşmüş ve iki pilot hayatını kaybetmişti.

DefenceTurk.com

« Son Düzenleme: 12 Kasım 2013, 15:59:04 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Ka-52 Helikopteri Düştü
« Yanıtla #1 : 11 Kasım 2013, 14:51:26 »

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Ka-52 Helikopteri Düştü
« Yanıtla #2 : 11 Kasım 2013, 14:56:50 »
Bildiğim kadarıyla Ka-50/52  helikopterleri dünyanın tek fırlatma koltuğuna sahip helikopterleri. Bu kazada muhtemelen helikopter yeni kalkış yaptığı için yeterli irtifada olmaması nedeniyle pilotlar fırlatma sistemini çalıştırmaya zaman bulamadılar.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ka-52 Mistral İçin Hazır
« Yanıtla #3 : 12 Kasım 2013, 16:28:40 »
Ka-52 Mistral İçin Hazır

Rusya'nın son teknoloji Kamov Ka-52 helikopteri, Rus savaş gemilerinde görev yapabilmek için gerekli testleri başarıyla tamamladı. Barents denizi üzerinde bir hafta boyunca süren denemelerde, modifiye edilmiş bir Ka-52 hareketli bir gemiye iniş kalkış denemeleri de dahil olmak üzere pek çok testten geçti. Başarıyla tamamlanan bu denemeler sonrasında helikopterin iniş takımlarının donanma gemilerinde kullanıma uygunluğu kanıtlandı.

Rusya bu helikopterleri Mistral sınıfı helikopter taşıma gemilerinde kullanmayı düşünüyor. Rusya bu yılın başında Fransa'dan iki Mistral sınıfı helikopter gemisi satın almıştı. Şu sıralar bu sınıf iki geminin daha Rusya'da lisans altında üretilmesi görüşülüyor.

Ka - 42 helikopterinin tasarımına dayalı olan Ka - 52 "Alligator" iki koltuklu, çift rotorlu, çoklu görev savaş helikopteridir. 310 kph azami hıza ve 520 kilometre menzile sahiptir.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Mısır 50 Ka-52 Alıyor
« Yanıtla #4 : 25 Eylül 2015, 11:52:44 »
Mısır 50 Ka-52 Alıyor

Rusya'nın TASS ajansına göre; Rusya ve Mısır Ka-52 Alligator ailesinden 50 helikopterin satışı konusunda anlaştılar. Habere göre Mısır tarafı isterse helikopterin deniz tabanlı sürümünü de alabilecek.

Ka-52 helikopterlerinin deniz tabanlı versiyonu olan Ka-52K Katran, Rusya'nın 2011 yılında Fransa'ya siparil ettiği Mistral sınıfı helikopter gemileri için geliştirilmişti. Rus Donanması 2017-2018 yıllarında bu helikopteri servise alacağını da duyurmuştu. Ancak Fransa 2014 ylında, Ukrayna krizi nedeniyle iki Mistral sınıfı geminin Rusya'ya transferini dondurmuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransız mevkidaşı François Hollande Rusya'ya gemilerin teslim sözleşmesini feshetmek konusunda anlaştı. Rus Helikopter rotorcraft üreticisi ve Rusya'nın Savunma Bakanlığı daha önce Ka-52K helikopterleri yerine Mistrals Rus Donanması'nın diğer gemilere göre olacağını söyledi.

Elysees Sarayı; Fransız hükümetinin, başlangıçta Rus Donanması için inşa edilen iki Mistral sınıfı helikopter taşıyıcısının Mısır'a satışı konusunda anlaşmaya varıldığını Çarşamba günü duyurmuştu.

Bu gelişmeler ışığında Mısır'ın alacağı helikopterlerin deniz tabanlı sürüm olması bekleniyor.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 25 Eylül 2015, 11:56:19 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Rus Ordusuna Yıl Sonuna Kadar 16 Ka-52
« Yanıtla #5 : 13 Ekim 2015, 00:18:56 »
Rus Ordusuna Yıl Sonuna Kadar 16 Ka-52

Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoigu; Cuma günü yaptığı açıklamada yıl sonuna kadar Rus Hava Kuvvetleri'ne 16 Ka-52 Alligator saldırı helikopteri, 18 Su-30SM Flanker çok rollü savaş uçağı ve modernizasyonu süren 11 MiG-31BM Foxhound süpersonik önleme uçağının teslim edileceğini duyurdu.

Dört ünite Ka-52 helikopteri Progress Arsenyev Havacılık Şirketi tarafından üretildi. 12 helikopterin daha bu yıl içerisinde teslimi düşünülüyor.

Irkutsk Havacılık Fabrikası'nın Teknik Müdürü Alexander Sergunov; iki Su-30SM çok rollü savaşuçağı ve iki Yak-130 eğitim/taarruz uçağının hava kuvvtlerine teslimatına hazır olduğunu söyledi. Sözleşmeye göre bu uçaklara ek olarak 16 Su-30SM ve altı Yak-130 uçağının üretimin son aşamasında olduğunu ve yıl sonuna kadar teslimata hazır olacağını da belirtti.

Nizhny Novgorod Uçak Fabrikası Genel Müdürü Alexander Karezin; altı MiG-31BM uçağının bakım ve modernizasyon işleminin devam ettiğini belirtti. Bunların dışında dört uçağın birliklerine teslim edildiğini, 2 uçağında deneme uçuşlarına hazır halde olduğunu da ekledi. Ayrıca "Beş MiG-31BM ve iki MiG-29UBM bu yıl teslim edilecek" dedi.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: Ka-50/Ka-52
« Yanıtla #6 : 01 Ocak 2016, 17:19:20 »

Mısır Rusya’dan 46 adet Ka-52 helikopteri almak üzere anlaşma imzaladı.
http://kokpit.aero/misir-ka52-aliyor

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ka-52K İçin AESA Radarı
« Yanıtla #7 : 09 Ağustos 2016, 17:59:14 »
Ka-52K İçin AESA Radarı

Kamov Ka-52 Alligator (Hokum-B) saldırı/keşif helikopterinin deniz tipi olan Ka-52K Katran helikopterleri AESA radarı ile donatılıyor. Rus savunma şirketi Radyo Elektronik Teknolojilerinden (KRET) bir yetkili konuyla ilgili olarak IHS Jane'se açıklamalarda bulundu.

KRET tarafından helikopterlere monte edilecek olan AESA radarları milimetrik dalga boyunda etkili bir şekilde yer hedeflerini tespit ederken, 180 kilometre mesafeye kadar santimetrik spetrumda büyük deniz hedeflerini tespit edebiliyor. Radar aynı zamanda seyir füzeleri ve insansız hava araçları (İHA) gibi düşük irtifa hava hedeflerinin tespit yeteneğine sahiptir.

Sis, toz ve gece operasyonları gibi düşük görüş koşullarında uçuş güvenliği konusunda uçuş ekibine yardımcı olması için yer hareketli hedef göstergesi  ve izleme modları  geliştirilmiştir. Radar ayrıca iletim kuleleri ve enerji nakil hatları da dahil olmak üzere zemin üzerindeki engelleri algılar.

Ka-52K helikopteri, amfibi çıkarma gemileri gibi, düşman saldırı gruplarını taşıyan gemileri batırmak için yüksek hızlı Kh-31AD olarak anti-gemi seyir füzeleri ile donatılmıştır.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Rus Ka-52 helikopteri Suriye'de düştü
« Yanıtla #8 : 08 Mayıs 2018, 17:42:15 »
Rus Ka-52 helikopteri Suriye'de düştü

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ka-52 saldırı helikopterinin doğu Suriye'deki rutin bir uçuş sırasında düştüğü belirtildi. Helikopterde bulunan her iki pilot olay sonucunda hayatını kaybetti. Pilotların cesetleri bulunduve Khmeimim hava üssüne teslim edildi.

Rus askeri yetkilileri, ön verilere göre, kazanı teknik bir arızadan kaynaklandığını söylediler.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Ka-50/Ka-52
« Yanıtla #9 : 05 Ağustos 2018, 15:06:35 »
Alıntı
Mısır ordusunun 2017 yılında 15, 2018 ve 2019 yılları içerisinde de 31 KA-52 taarruz helikopteri alacağı biliniyordu. Toplamda 46 adet KA-52 teslim almayı hedefleyen Mısır, silahlanma kapasitesini her geçen gün arttırıyor.

Mısır'da bulunan Kattamia Hava Üssü'nde uydu görüntüleri vasıtası ile yeni KA-52 taarruz helikopterleri görüntülendi. Bu helikopterlerin yeni bir teslimat paketi dahilinde Mısır'a geldiği tespit edildi.

https://twitter.com/TAHSAVUNMA/status/1026034996002344960