Gönderen Konu: En İyi 10 Kundağı Motorlu Obüs  (Okunma sayısı 16607 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı WOLF

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
En İyi 10 Kundağı Motorlu Obüs
« : 14 Mayıs 2009, 14:10:09 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Y35e4RDOl1A" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=Y35e4RDOl1A</a>

Sizce T-155 birinci sırada olmalımıydı?

Ben Orta Asya'dan türeyen Anadolu'da büyüyen Avrupa içlerine yürüyen Türküm...

Çevrimdışı DedeKorkut

• DedeKorkut
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Ay gökte kaldıkça ulukocaların duası üzerine olsun
Ynt: En İyi 10 Kundağı Motorlu Obüs
« Yanıtla #1 : 15 Mayıs 2009, 19:12:00 »
ilk 3'e girerdi ama birinci sırada olması çokta gerçeği yansıtmıyor... Bence birinciliği Pzh-2000 almalı...Çünkü nede olsa alman teknolojisi... Adamlar 90 yıldır bu işlerle uğraşıyorlar...Üstelik namluda kullandıkları isveç çeliği gerçekten çok kaliteli...Namlu ömrü bizimkinden daha uzun olabilir...Tabi bunlar benim kendi görüşlerim...

Çevrimdışı free36

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 22 Haziran 2009, 04:44:09 »
yani asıl birinci g-6 olmalıydı en uzak mesafe onda.Tabiki bizim ki 10 km fazla mesafe yazılmış 40 tan 50 olmuş  ???
Başkasının atına binen tez zamanda yaya kalır.

Çevrimdışı Warlord

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #3 : 24 Haziran 2009, 01:21:54 »
Pzh-2000 ve G6 dururken T-155 in birinci sırada olması bencede gerçeği yansıtmıyor.T-155 üçüncü sırada olmalıydı.
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2009, 01:34:56 Gönderen: Warlord »

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 30 Aralık 2010, 11:54:15 »
Hesaba Isvecin ARCHER obusude katilmali.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #5 : 30 Aralık 2010, 12:37:26 »
Pzh-2000 ve G6 dururken T-155 in birinci sırada olması bencede gerçeği yansıtmıyor.T-155 üçüncü sırada olmalıydı.
obüsler  arasında bir kıyaslama yapılırken  ilk sırada   atışlardaki başarı oranı + hedef tesbit sistemleri + haberleşmesi gelmelidir!
daha sonrasında  maliyeti + hızı + menzili +zırhı + namlu ömrü  vb. özellikleri gelmeli sonuçta bir tanktan bahsetmiyoruz  bu obüs ve  kullanım amacına bakarak  tesbit  yapacak olursak bir tanktan çok daha farklı olduğunu görürüz
fırtına  bu obüsler arasındaki en yeni sistemlerle donatılmış, en atik , ve en pahalı obüstür...   sıralamanın doğru olup olmaması pekte önemli değil  ama bana sorarsanız  fırtınadan daha üstünü yok!  almanların obüsü  kendisini kanıtlamış çok iyi bir obüs  ama içerisindeki sistemlerin bir çoğu 10 yıl öncesinin teknolojisidir ...  haberleşme ve kamera sisteminde  fırtınanın  önüne geçen bir obüs olduğunu sanmam , atış kontrol sistemi  konusunda  fırtına kadar  hedefi tutturma oranını yakalayanında olduğunu sanmam,   fırtına 1 dakikada 8 farklı mühimmatlarla (18km+30km+40km)atış  gerçekleştirip 8 de 8 başarı oranını yakalayan  bir obüstür  ve  bu kadar kısa zamanda bu düzeyde  başarı oranını yakalayan  başka bir  obüs olduğunu sanmıyorum  ayrıca kullanım kolaylığı açısından topculara büyük kolaylık sağlar  topcuya sağlanan  kolaylıkların en başında  en yeni teknoloji ile  geliştirilen  atış kontrol sistemi geliyorki  fırtınayı kullanan personelin alacağı eğitim  kesinlikle  bir abd  yada alman obüsü  personeli eğitimi kadar  zor  olmuyor.

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #6 : 30 Aralık 2010, 15:35:54 »
Firtinanin ayni hedefe ayni anda kac mermi isabet etdirdiyini bilen varmi?ben qaliba 3 duymusdum.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #7 : 30 Aralık 2010, 16:06:47 »
Firtinanin ayni hedefe ayni anda kac mermi isabet etdirdiyini bilen varmi?ben qaliba 3 duymusdum.

hızlı atım  her 5 saniyede 1 atıştan  arka arkaya 3 atış yapabilir  yani 10 saniyede 3 atımı gerçekleştirmiş olur  ama aynı anda  1 taneden fazla atım yapamaz   sürekli  atımlarda ise  dakikada  2 tane  atım yapar  zaten bunu yapabilen obüs yok.

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #8 : 30 Aralık 2010, 16:18:13 »
yok ben onu sormadim.benim dediyim farkli acilarla ates edilerek 1 hedefe ayni anda bir kac mermi isabet ettirme.
mesele ilk atis 35 derece aci ile ikinci 40 ucuncu 50 dorduncu 55 .5-6 saniye farkla atsin. ama oyle atsinki atilan tum mermiler hedefe ayni anda isabet etdisin.ayni hedefe 4-5 farkli obusden ayni mesafeden ve ayni aci altinda  ates acilirmis gibi.
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2010, 16:19:57 Gönderen: QRI »

Çevrimdışı Ateş

• T.M.U
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #9 : 30 Aralık 2010, 16:45:57 »
yok ben onu sormadim.benim dediyim farkli acilarla ates edilerek 1 hedefe ayni anda bir kac mermi isabet ettirme.
mesele ilk atis 35 derece aci ile ikinci 40 ucuncu 50 dorduncu 55 .5-6 saniye farkla atsin. ama oyle atsinki atilan tum mermiler hedefe ayni anda isabet etdisin.ayni hedefe 4-5 farkli obusden ayni mesafeden ve ayni aci altinda  ates acilirmis gibi.
Evet dediğiniz gibi 3 mermiyi aynı anda aynı noktaya atabiliyor.

Bence vidyoda 1.lik için iki obüs yarışır.Mühimmat kalitesine göre değerlendirirsek PZH2000.Atış kontrol bilgisayarı ve isabet oranına göre değerlendirirsek Fırtına.