Gönderen Konu: Türkiye-G.Kore Savunma Sanayi İlişkileri  (Okunma sayısı 14399 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Türkiye-G.Kore Savunma Sanayi İlişkileri
« : 29 Eylül 2013, 17:38:13 »
Kore Cumhuriyeti ile uzun zamandır süren savunma sanayi ilişkilerimizden pek memnun olmasakta bazı konularda teknoloji transferi sağlanması ve temininde sıkıntı çekilen savunma sanayi ürünlerinin ortak üretimine sıcak bakması nedeniyle ilişkilerimiz bir dönem epeyce aktif idi.Son zamanlarda daha çok karşılıklı fayda sağlasa da  ilişkilerimizin ilk dönemlerinde tabiri caizse iyi kazık yediğimiz konuya yakın herkesin malumudur.KT-1 projesinden özellikle de uçakların bakım tutum durumlarından kuvvetin pek memnun olmadığı aynı şekilde diğer projelerde de iş yapış şekilleri itibariyle Korelilerin pekte bize uygun çalışma yöntemleri olmadığını söyleyebiliriz.
Şimdiye kadar Güney Kore ile yürütülen savunma projeleri şunlardır:

*KT-1T Ortak üretimi =  30 uçak 450 milyon dolar -Tamamlandı
*Fırtına Obüs Projesi  =350 adet  ?                      -Devam ediyor.
*Altay teknik desteği  =              400 milyon dolar -Devam ediyor.
*Akya torpido projesi =Ücretsiz teknik destek
*Havelsan CN235 simülatör satışı = 30 milyon dolar
*Havelsan EHTES satışı= Rakam bilinmiyor

Bunlara ilave edilebilecek şimdilik hatırlayamadığım birkaç proje daha vardır muhtemelen.Ancak ibrenin daha çok Kore tarafında olduğu açıkca görülebilir.Son ve en güncel gelişme ise Kore saldırı helikopteri ihalesinde T129 'un finalde Apache karşısında kaybetmesi sayılabilir.Eğer bu ihaleyi alabilseydik ibre bize dönmüş olurdu.

Kore Ordusunun 27 Eylül'deki silahlı kuvvetler gününden bazı görüntüler.Karadan atılan seyir füzeleri ve kıyı savunma füzeleri ilk kez sergileniyorlar.Robotlar konusunda ise oldukça meraklılar.Çeşitli kara robot uygulamaları tır üzerinde sergilenmiş.

Rusya T-50 üzerinden geliştirilecek 20 ton sınıfı bir taaruz İHA'nı 2018 yılına kadar duyuracakmış.

Alıntı:
Russia will unveil a new 20-ton combat drone developed by Sukhoi Company in 2018.
The prototype of Russia’s first 20-ton combat drone will be unveiled in 2018, a defense industry source said Thursday. The 20-ton unmanned combat aerial vehicle is being developed by the Sukhoi company, and will be based on the fifth-generation T-50 fighter, United Aircraft Corporation president Mikhail Pogosyan said during the MAKS 2013 airshow near Moscow in August.Pogosyan added that the drone was at a “preliminary research stage” and gave no indication of a timeline for development.

RIA Novosti’s anonymous source also confirmed Thursday that a five-ton drone, being developed by the Kazan-based Sokol company, would be ready in 2015-16.

On September 24, Oleg Bochkarev, deputy head of the government’s Military Industrial Commission, said that the Defense Ministry’s instructions to speed up work in this area had been heard, and added that a one-ton combat drone should be ready to start tests by 2014.

Also in September, Russia’s Berkut Aero design bureau and the UAE’s Adcom Systems said they are working on a drone based on the Berkut VL superlight two-seat helicopter.

Hyunmu-3 cruise missile

« Son Düzenleme: 04 Ekim 2013, 15:56:03 Gönderen: AVCI »

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye-G.Kore Savunma Sanayi İlişkileri
« Yanıtla #1 : 27 Aralık 2014, 13:27:16 »
Atmaca da sanırım Paragöz cekik gözlü dostlarimizdan. Kfx ne oldu girseydik bizi yine carpacaklardi. Yine opsiyon Kt.1T leride almaktan vazgecmemiz bizim icin iyi oldu

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #2 : 08 Ocak 2015, 07:42:13 »
Atmaca deniz kuvvetlerinin projesi Kore ile ilişkisi yok.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2015, 11:53:22 »
Ben akya ile birlikte alındı sanıyordum. Teknolojisini demekki karıstırmısım. Ne asamadayız peki ikisindede. Atmaca ve Akya denemeleri var deniyordu hazır hale geldimi acaba bilginiz varmı...

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #4 : 12 Ocak 2015, 07:56:43 »
Atmaca önümüzdeki yıl olgunluğa erişir ha bire test atışları yapılıyor her yanda.AKYA için bir süre daha beklemek gerekecek belki 2018-19 a kadar.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5 : 12 Ocak 2015, 16:26:03 »
Bu Paragöz cekikgözlerden. Daha alinacak baya destek var ama. Bakalim nasil olacak. Aslinda Cin isinde yazmistim. Biz bu Kore ile resmi olarak baya is yaptik ama gayriresmi Projeler dede birliktemiyizdir   acaba  Mesela Kfx.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #6 : 12 Ocak 2015, 16:32:57 »
Paragöz demek haksızlık olur. Sonuçta ticaret bu. Başkası parasını verseniz bile vermiyor mesela.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #7 : 12 Ocak 2015, 20:25:00 »
Bu Paragöz cekikgözlerden. Daha alinacak baya destek var ama. Bakalim nasil olacak. Aslinda Cin isinde yazmistim. Biz bu Kore ile resmi olarak baya is yaptik ama gayriresmi Projeler dede birliktemiyizdir   acaba  Mesela Kfx.

Kore ile KFX ortaklığı falan yok,olacağıda yok,olacaktıysada artık olmayacak,anlayın yani o kadar.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 12 Ocak 2015, 20:43:31 »
Kfx te ortaklik demedim, Böyle projelerde mühendislerimiz calisabilir teknoloji ögrenme adina. Mesela avrupanin gelistirdigi ama bizim sadece calismalarina ve gelisimine katildigimiz insansiz ucaktaki gibi

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #9 : 12 Ocak 2015, 20:52:01 »
Hangi insansız uçakmış o,ben öyle bir uçak-proje bilmiyorum.Birtek Talarion HALE projesi vardı katıldığımız o da iptal oldu epey zaman önce.Onda da zaten aman aman bir çalışma olmadı katıldığımız.