Gönderen Konu: KGK (Kanatlı güdüm kiti)Projesi  (Okunma sayısı 11338 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: KGK (Kanatlı güdüm kiti)Projesi
« Yanıtla #10 : 23 Ağustos 2020, 13:12:20 »

Kgk-Lr'nin çok kişinin fark edemediği bir yönü var.  Şimdi bildiğimiz gibi biz Akıncı siha ile ve kgk-82 ile 120 km menzillerden stratejik saldırı yapmayı hedefliyoruz. Ancak bu mühimmatın bu menzillere ulaşması için 40.000 feetten ve 0.9 mach hızda bırakılması gerekiyor.

Yani şu anki akıncının 2x750 hp motorla taş çatlasa 500-600 km/s'a ulaşacağından bu menzillere ulaşması zor. İşte burada Kgk-Lr devreye giriyor. İtkili Kgk-Lr sayesinde akıncı'dan da 120 km menzilli Kgk atabileceğiz. Muhtemelen Aksungur'da daha uzun menzile atabilir.

Tabi Kgk-Lr'nin faydaları böyle de bitmiyor. Hali hazırda itkili olan ve tahmini 0.4-0.5 mach hızla atılınca 120 km'ye ulaşan bu füze muhtemelen 0.90 mach'tan Baykar Mius ve F-16'lar tarafından atıldığında menzili'de en az 160 km'lere ulaşacağı düşüncesindeyim.

Yani bu ne demek oluyor. Daha önceki 120 km menzille hedefe atılan mühimmatlar 120 km menzilli aster, 9m96e2 vb. menzillere sahip hava savunma sistemlerinin kuruduğu kara ve deniz hedeflerine atılabilirken 0.9 macha ulaşabilen Mius ve jetler ile Patriot Pac-2 ve Sm-2 taşıyan hedeflere de artık menzil dışından angajman sağlanabilecektir.

-----

Bu üstte dediğim her şey Kuzgun mühimmatının itkili ve ins/iir/lazer/radar güdümlü versiyonları içinde geçerlidir. Sadece bu mühimmat bunu çok daha modüler ve mark-82 değil mark 81 sınıfı bir harp başlığı ile yapmaktadır. Ayrıca  çoklu atım ve sürü saldırı kabiliyetine de sahip olacaklar.

-----

Her zaman dediğim gibi Savunma Sanayindeki hiçbir silah veya hiçbir özellik rastgele ve öylesine bunu da yapalım diye değil. Bir amaç ve ihtiyaç çevresinde yapılır.
Sn Battlestar,
Bunlarda anti radyasyon özelliği de var mı? 

Çevrimiçi BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #11 : 23 Ağustos 2020, 13:14:08 »

Kgk-Lr'nin çok kişinin fark edemediği bir yönü var.  Şimdi bildiğimiz gibi biz Akıncı siha ile ve kgk-82 ile 120 km menzillerden stratejik saldırı yapmayı hedefliyoruz. Ancak bu mühimmatın bu menzillere ulaşması için 40.000 feetten ve 0.9 mach hızda bırakılması gerekiyor.

Yani şu anki akıncının 2x750 hp motorla taş çatlasa 500-600 km/s'a ulaşacağından bu menzillere ulaşması zor. İşte burada Kgk-Lr devreye giriyor. İtkili Kgk-Lr sayesinde akıncı'dan da 120 km menzilli Kgk atabileceğiz. Muhtemelen Aksungur'da daha uzun menzile atabilir.

Tabi Kgk-Lr'nin faydaları böyle de bitmiyor. Hali hazırda itkili olan ve tahmini 0.4-0.5 mach hızla atılınca 120 km'ye ulaşan bu füze muhtemelen 0.90 mach'tan Baykar Mius ve F-16'lar tarafından atıldığında menzili'de en az 160 km'lere ulaşacağı düşüncesindeyim.

Yani bu ne demek oluyor. Daha önceki 120 km menzille hedefe atılan mühimmatlar 120 km menzilli aster, 9m96e2 vb. menzillere sahip hava savunma sistemlerinin kuruduğu kara ve deniz hedeflerine atılabilirken 0.9 macha ulaşabilen Mius ve jetler ile Patriot Pac-2 ve Sm-2 taşıyan hedeflere de artık menzil dışından angajman sağlanabilecektir.

-----

Bu üstte dediğim her şey Kuzgun mühimmatının itkili ve ins/iir/lazer/radar güdümlü versiyonları içinde geçerlidir. Sadece bu mühimmat bunu çok daha modüler ve mark-82 değil mark 81 sınıfı bir harp başlığı ile yapmaktadır. Ayrıca  çoklu atım ve sürü saldırı kabiliyetine de sahip olacaklar.

-----

Her zaman dediğim gibi Savunma Sanayindeki hiçbir silah veya hiçbir özellik rastgele ve öylesine bunu da yapalım diye değil. Bir amaç ve ihtiyaç çevresinde yapılır.
Sn Battlestar,
Bunlarda anti radyasyon özelliği de var mı?

Şu an yok ama akbaba projesi bu iş için var. Ayrıca bu projeden gelecek tecrübe ile bu mühimmatlara da gerekli başlık ölçeklendirilerek eklenebilir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Deniz16

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 23 Ağustos 2020, 17:38:57 »
Sn. Battlestar kgk-lr sisteminde itki olacak mı?

Çevrimiçi BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 23 Ağustos 2020, 19:49:02 »
Sn. Battlestar kgk-lr sisteminde itki olacak mı?

Yüzde 80 evet.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 23 Ağustos 2020, 20:38:36 »
Kgk-lr (long range) için bilgi almak istiyorsanız “Powered JDAM-ER”  için yazılanları okuyun derim.

https://www.airforcemag.com/power-jdam-boeings-new-alternative-to-cruise-missiles/

Bizim kgk-lr, Bu ABD mühimmatıyla ortak özellikleri olacak gibi. ABD’nin yaptığı için normal  JDAM menzilinin 20 katı menzil konuşuluyor. Yani 400+km.
Bunlardan akıncı’ya takın 2 adet. Alın size hss katili. Dikkat ederseniz bizim kgk-lr’ın geometrisi de Stealth. Sanki JSOW-ER gibi.
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2020, 20:46:40 Gönderen: Yasar »

Çevrimiçi BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 23 Ağustos 2020, 23:36:25 »
Kgk-lr (long range) için bilgi almak istiyorsanız “Powered JDAM-ER”  için yazılanları okuyun derim.

https://www.airforcemag.com/power-jdam-boeings-new-alternative-to-cruise-missiles/

Bizim kgk-lr, Bu ABD mühimmatıyla ortak özellikleri olacak gibi. ABD’nin yaptığı için normal  JDAM menzilinin 20 katı menzil konuşuluyor. Yani 400+km.
Bunlardan akıncı’ya takın 2 adet. Alın size hss katili. Dikkat ederseniz bizim kgk-lr’ın geometrisi de Stealth. Sanki JSOW-ER gibi.

Hocam bu olayda ölçütleri etkileyecek bir sürü denge var. 1- Hangi bombayı temel alacak, 2. Hangi boyutlarda booster olacak , 3. Ne kadar yakıt olacak, 4. Güdüm sistemleri ne olacak, 5. Hedef seti harp başlığı türü ne olacak, 6. En önemlisi mühimmat full itkilimi gidecek yoksa ilk hızı alıp süzülecek mi ?

Yani bir Mark-84'ü alayım devamlı itkili gitsin 400+ km'lere uçsun ins/gps + iir + sead veya aktif radar başlık olacak falan dersiniz ortaya savaş uçakları için bile fazla bir şey çıkar.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Kanatlı güdüm kiti Projesi.
« Yanıtla #16 : 23 Mayıs 2021, 19:34:35 »
Alıntı

Çevrimdışı fatihvskamil

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 21 Ekim 2021, 12:40:34 »
Amerikalıların çim ve rusya ya karşı anti-ship özellikli jdam serbest düşüm mühimmat geliştirdiği haberleri dolaşıyor. Jdam kısa menzilli ve gemiler için çokta mantıklı değil gibi düşünmüştüm ama bu mühimmatları destroyer tarzı büyük platformlara değil de hava savunması iyi olmayan gemilere yönelik geliştirmişler. Böylece küçük gemiler için torpido ya da seyir füzesi maliyetinden kaçınma yoluna gitmişler. Rusların 1000 ton üzeri gemilerinin %15 i jdam i engelliyebilecek hava savunmasına sahipmiş. Çinlilerde bu oran %23. Acaba bizde Doğu Akdenizde benzer bir yöntem kullanabilir miyiz? hem öyle yakın mesafeye de gerek yok kanatlı güdüm kitleri ile uzaktan bırakılabilir. Tek eksik veri bağı olan güdüm sistemi yapmak. Ya da IIR başlıklı bir güdüm kiti yapmak. IIR başlık ET sistemlerinden etkilenmez. Pasif güdüm olduğu için gemiyi alarma geçirmez. Kesit alanı hakkında fikrim yok ama uçaklardan daha küçük ve radar görene kadar tespit edileme şansı yok. Kanatlı güdüm sistemlerimiz ile Akdenizde ucuz ve etkili bir antı-ship seçeneği elde etmiş oluruz.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #18 : 21 Ekim 2021, 12:56:38 »
Gudum kitleriyle baglantili degil ama..

Sanki gunumuzde carpisan taraflar cagdas silahli kuvvetler ise ilk saldiran 24-48 saat icerisinde tum gucuyle yuklenirse savaslari kazanir gibime geliyor..

Bu kadar ucak fuze vs. aniden karsi tarafin butun platformlarina, tesislerine vs saldirdiginizda geriye karsi koyabilecek ne kalacak? Savunmasi ne kadar iyi olursa olsun..

Ornegin Yunanistan aniden elinde ne kadar imkan varsa bizim butun gemilerimize, askeri sanayi tesislerine, ucaklarimiza, hatta ve hatta yerlesim yerlerimize bir hava/fuze saldirisi duzenlese ve buyuk hasar verse biz neyle nasil karsilik verecegiz?

Senaryo yazalim..Fransayla anlasir..Fransadan 100 ucak gelir, Yunan  bayragi takar, Yunanistanda da 200 ucak var diyelim..kaldirdilar 300 ucagi, donanma ile birlike aniden saldirdilar...

Ne yapacagiz? Ne yapabiliriz?

Merak ettim..
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2021, 13:06:13 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #19 : 07 Eylül 2022, 22:00:48 »
Şaştım kaldım SAGE aktif radar güdüm başlıklı kanatlı güdüm kiti geliştiriyor.
Herhalde dünyada bir ilk bu. Aklıma gemi vurmak geliyor ilk etapta.
Ama özellikle SAR modlu AESA radarlardan sonra bununla karadaki hedeflere karşı yapılabileceklerin sınırı yok. 40 km den hareketli bir tankta vurulur bununla canları isterse. Akıncıda mesela AESA radarı ile SAR menzilindeki her şeyi vururlar hem de at unut. Aphace longbow un 8 km değilde 50 km lisi bu. Şeytanca bir proje bu bilmem arkasındaki hinliği görebildinizmi arkadaşlar bununla Akıncıyı düşünemiyorum. Hedefleri gör mühimmatları sal arkanı dön git 50 km den her şeyi vurur hemde topluca. SAR modu olan Akıncıya bundna 4 sağa 4 sola sıkıştırın hedefleri SAR modu ile seçin mühimmatı salın sekizide hedefine gider üstelikde uçak arkasını dönüp giderken.

Bir soru acaba bu yanlış anlamamı içime bir kurt da düştü. Dendiği gibi aktif radar tarayıcı başlık mı yoksa anti radyasyon mühimmat mı?

https://www.savunmasanayist.com/radar-arayici-baslikli-kgk-siha-82-ilk-kez-goruntulendi/
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2022, 22:18:11 Gönderen: re »