Gönderen Konu: T-155 FIRTINA KMO PROJESI  (Okunma sayısı 39286 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: T-155 FIRTINA KMO PROJESI
« Yanıtla #30 : 26 Ağustos 2016, 12:07:59 »
Fırtına obüs üretimi yeniden başlıyor,150 adet daha T-155 Fırtına obüs üretilmesi planlanıyor.Eski üretim Fırtına obüslerin  ise hidrolik tahrik sistemli  kulelerinin elektrikli hale getirilmesi,yeni bir AKS,Sarp ve beka artırma sistemleri ile modernize edilmesi planlanıyor.
« Son Düzenleme: 26 Ağustos 2016, 13:39:28 Gönderen: AVCI »

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #31 : 26 Ağustos 2016, 13:25:59 »
Fırtına obüs üretimi yeniden üretime başlıyor,150 adet daha T-155 Fırtına obüs üretilmesi planlanıyor.Eski üretim Fırtına obüslerin  ise hidrolik tahrik sistemli  kulelerinin elektrikli hale getirilmesi,yeni bir AKS,Sarp ve beka artırma sistemleri ile modernize edilmesi planlanıyor.

Beklediğim güzel haber,zira geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Fırtınalar da oldu...

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #32 : 26 Ağustos 2016, 22:42:06 »
Envanterdeki eski obüsleride hesaba katmak gerek tabi, değiştirilmesi gereken obüsler var ve çok sayıda. Sarp entegrasyonu iyi olmuş yakın mesafe atışlarda işe yarayacaktır Sarp'ın optiği.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #33 : 27 Ağustos 2016, 01:10:48 »
Sarp entegrasyonu iyi olmuş yakın mesafe atışlarda işe yarayacaktır Sarp'ın optiği.

Üstad ben bu SARP konusuna biraz takıldım.Bu aletler cephe gerisinden ateş desteği sağlamayacak mı?Biraz lüks kaçmaz mı SARP?

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #34 : 27 Ağustos 2016, 01:20:46 »
O konuya sadece öyle bakmamak gerek ama, obüslerde o sıfır noktasına çoğu zaman cephe derinliğini kendine almak için inmekte bu tarz durumda vurulan fırtına obüslerimiz takdirinizdir bunun yanında esas etken bir obüsü tank gibi kullanmamız için eksik olan şey nedir mesela.? 600-700m ötedeki bir evi vurmak için klasik bir top veya obüsde ney olsa hassas vururdunuz hedefi ıskalamazdınız? Belkide 3 adet pbüsümüz vurulduğunda sarp olsaydı sadece biri vurulacaktı. Çünkü üzerindeki optiği obüs nişancı periskobu gibi kullanabilicekti ve ateşin geldiği yönü a ile b ile uğraşmadan ve hassasiyetle vurabilecekti.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #35 : 27 Ağustos 2016, 01:38:45 »
Hocam gelen atgm uzak bir mesafeden geliyordu,açıkçası 12.7'nin menzili düşünüldüğünde SARP operatörü atgm operatörünü görmüş olsaydı bile vurabileceğini zannetmiyorum.İdeal koşullar altında imkanların el verdiği takdirde bence bu obüsler yüksek mevzilerin arkasında olmalı.Ama elbette kundağı motorlu bir araçtan mobilite de beklememiz gayet doğal, yeri geldiğinde ilerleyecek.Bu noktada üzerinde bir 12,7 olması elbette gerekli, ama biz bu SARP'ın pahalılığından da dem vuruyorduk...

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #36 : 27 Ağustos 2016, 02:15:29 »
Anlatamadım galiba, burdaki olay sarpın ateş etmesi değil, obüs namlusunun sarp optiğini kullanarak görerek ateş etmesidir. Sur, nusaybin gibi bir yerde ne kadar işe yarardı değilmi. Tek atışta hiç ıskalamadan 7-800m ötedeki hedefi vurmak.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #37 : 27 Ağustos 2016, 08:06:09 »
Sarp ı anlamak için Fırtınayı savaşta farz etmek gerek. Mesela Bağdat ın 80 km dışına kadar ilerlemişiz topçumuz nerede olacak Hakkari de değil her halde.
beğen

Çevrimdışı Ultron

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #38 : 27 Ağustos 2016, 11:13:20 »
SARP Firtina obüsünde bence 40mm Bombatar ile donatilir. Yakin cevre savunmasi olarak, cünkü yakin menzilden perimetere düsman havan topculari sizabilir. Onlara ana silahi yöneltene Kadar Zaman yok, bundan dolayi SARP bombaatar güzel olur.

SARP Firtina obüsünün neredeyse var olmayan yakin savunma kabiliyeti kazandirir. Bu devirde kendini savunma yetenegi cok önemlidir.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #39 : 27 Ağustos 2016, 14:09:58 »
Fırtına obüs üretimi yeniden başlıyor,150 adet daha T-155 Fırtına obüs üretilmesi planlanıyor.Eski üretim Fırtına obüslerin  ise hidrolik tahrik sistemli  kulelerinin elektrikli hale getirilmesi,yeni bir AKS,Sarp ve beka artırma sistemleri ile modernize edilmesi planlanıyor.

Kaynak?