Gönderen Konu: Roketsan 107-122 mm roket sistemleri  (Okunma sayısı 44315 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Trg-300 Kaplan block2.
« Yanıtla #30 : 05 Aralık 2019, 14:43:47 »
Alıntı

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: Roketsan 107-122 mm roket sistemleri
« Yanıtla #31 : 05 Aralık 2019, 15:19:32 »
Trg300

Güzel alet ama “M142 Himars” ile karşılaştırırsak bayağı bir geride.
https://www.wikiwand.com/en/M142_HIMARS
Mutlaka fiyat farkı vardır. Ama m142Himars’ın bir versiyonu aynı zamanda hareketli deniz hedeflerinede  kullanılabiliyor. Minimum 2 maximum 300 km menzilli bir roket. Atıcısı 6 adet birden taşıyıp atabiliyor.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #32 : 05 Aralık 2019, 21:04:37 »
Elektro donanım ve güdüml modüllerinde bir milim bile geride değiller. Topçu füzesini ölümcül yapan modern  güdüm donanımıdır. İran gibi Deir er Zor vuracak yere hedefinden şaşıp 70 km kuzey batıya inen soba boruları değil.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #33 : 06 Aralık 2019, 00:56:41 »
Elektro donanım ve güdüml modüllerinde bir milim bile geride değiller. Topçu füzesini ölümcül yapan modern  güdüm donanımıdır. İran gibi Deir er Zor vuracak yere hedefinden şaşıp 70 km kuzey batıya inen soba boruları değil.
Güdüm ve elektronik donanımına laf eden yok zaten.
Olay yakıt teknolojisi ve o yakıta uygun füze motoru.
Şu anda Bora füzesinin hareketli hedefleri vurabilecek versiyonu geliştiriliyor. Yani karadan atıp 300-500 km ötedeki gemiyi vurabileceğiz. O konuda çok iyiyiz. Ama yakıt işini bir türlü tam çözebilmiş değiliz. Himars 227mm lik roket ama bizim 600mm kalibrelik roketin menzili ile aynı.
Bora füzesi de bir İskander değil. İskander hem daha hızlı hemde daha küçük ve de daha uzun menzilli. Biz hala öğrenme aşamasındayız.

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #34 : 06 Aralık 2019, 08:32:32 »
Öğrenme aşamasındayıza bir adet +1

Ama nasıl bir seviyeye geldiyse özgüven himaras ve İskender yani ABD ve Rusya gibi dünyanın en büyük iki silah üreticisinin ürünlerini kıstas almak....işte bu güzel.....

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #35 : 06 Aralık 2019, 08:42:22 »
Biz bu silahları geliştirip üretmeye başlayalı epey yıl oldu. O nedenle öğrenme aşamasındayız kısmına katılmıyorum. Hava araçlarından atılan füze ve bombaların güdüm sistemleri konusunda da oldukça ilerledik. Yerden atılan füzelerin güdüm sistemlerini de artık geliştirmemiz gerek. Fazla zorlanmadan yapabileceğimize inanıyorum. Yeter ki birileri bu konuda talimat versin.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 06 Aralık 2019, 12:51:43 »
Sn Skywolf , öğrenek bitmez. Biz Öğrenerek Bora’yı İskander’e benzetmeye çalışıyoruz.
Ruslar İskander’den öğrendikleri ile Khinzal füzesini geliştirdi. Onlarda öğreniyor.
Biz biraz geri den geliyoruz.  10 - 15 sene öncesinde füze teknolojisi olmayan bir ülke olarak önümüzdekileri yakalama çabamız takdiri şayan.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #37 : 06 Aralık 2019, 13:45:36 »
Katılıyorum.
Bu tip topçu roketlerini 10-15 seneden çok daha önce geliştirmeye başladık. Halen roketi yapabiliyoruz. Ama asıl olan güdüm sistemleri üzerinde çalışmamız gerekli. Dediğim gibi diğer sistemler için güdüm sistemleri geliştirebilen bir savunma sanayimiz var ve birileri o sanayiye talimat verirse, topçu roketlerimizde eksik olan güdüm sistemleri de geliştirilebilir.

Ülkemizde genelde talepler doğrudan istenmedikçe yukarıdan bu konuda talimat gelmiyor. Talebi oluşturanların günümüz şartlarını ve geleceği iyi özümsemeleri ve ona göre talepte bulunmaları gerekli. Talep yoksa kimse talimatta bulunmaz. Kimse emir vermezse, o konu için kaynak da ayrılmaz ve yapılmaz. Hareketli bir hedefe bir roket atmak varken 20 roket ile vurmaya çalışmaya devam edebiliriz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Alıntı
SAKARYA’ @aselsan ile daha etkin:

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına yönelik Roketsan ana yükleniciliğinde yürütülen 122 mm Sakarya Çok Namlulu Roket Atar Ateş İdare ve Haberleşme Sistemi Projesinin üçüncü parti teslimatı başarıyla tamamlandı.
'Sakarya'ya ASELSAN takviyesi
defenceandtechnology.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #39 : 03 Ocak 2020, 17:47:59 »
1 partide kaç lançer sistemi var acaba?