Gönderen Konu: Roketsan 107-122 mm roket sistemleri  (Okunma sayısı 44789 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
Ynt: Roketsan 107-122 mm roket sistemleri
« Yanıtla #90 : 06 Eylül 2022, 19:18:40 »
Türk Himars ı bu arkadaşlar. Adı "Çok Namlulu Roketatar Silah Sistemi"   https://www.roketsan.com.tr/tr/urunler/cok-namlulu-roket-atar-silah-sistemi

Çok havalı görünmeyebilir ama Amarikan HIMARS dan fazlası var eksiği yok. Bizimki de 122, 220, 300 mm güdümlü ve güdümsüz topçu roketleri yanı sıra ATACAMS gibi bizimki de BORA füzesi atıyor. Üstüne üstlük 230 mm lazer güdümlü füze atıyor amarikada benzeri bile yok bu silahın

Bizde standart tek platformdan çeşitli silahlar atmaya karar verdik ama MLRS yada HIMARS kamyonu yerine bu sistemi tercih ettik. Aslında görselde en alttaki kamyonuda saymayın sadece hidrolik platform ve konsolu bizim sistemimiz kamyonda yok. Bizim standartlaşma tercihimiz böyle ve dikkat edin hava savunma füzelerini bile bununla atıyoruz

Polonya'yı karar verirken bir düşünsenize mal buluş mağribi gibi sevinmez mi Himars alacağıma bunu alırım demiştir üstelikte Türkler pervane oluyor satınca. Aldığı sisteme 300 mm kasırga da koyar yarın TRLG 230 da koyar üstelik Bayraktar almış tam ikili yani

Bizim bu sistem daha keşfedilmemiş bir mücevher bence aklı olan alır Malezya uyandı mesela şimdide Polonya. Dünyada bir Himars dır gidiyor oysa bizim ki de Himars

HIMARS kadar havalı görünmüyor onun kadar da dünyada parlatılmadı ama eksiği yok fazlası var. Canımız isterse zırhlı kamyonumuzda var ona da koyabiliriz o zaman bizimki de havalı görünür

Bizim füzelerimiz roketlerimiz hep böyle pod sadece. Silah sistemi orduda 15 yıldır var zaten. Buda Himars mantığının yani Standart Roket Sistemi nin alasıdır aslında

Tanıdınız mı bir kaç örnek. Hepsi aynı sistemden atılıyor

« Son Düzenleme: 06 Eylül 2022, 19:56:30 Gönderen: re »

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #91 : 07 Eylül 2022, 11:46:04 »
Son Foto atmaca test atışından. Yıllarca kara konuşlu Harpoon için dil döktük. Yerli ATMACA test atışı görmek nasip oldu. Yalnız sistemin tek bir ağ merkeze bağımlı kalmayıp mimarisinde mobil radarında olması bence elzem. Olası sıcak çatışmada yoğun karıştırma ve ET baskısı olacağı için gerektiğinde bağımsız hareket etmesi gerekebilir. Fuarda Roketsan yetkilisine sorduğumda "Abi sırayla önce füze teslim edilsin. Ardından kara konuşlu ortaya çıksın. Devamında kullanıcıdan talep gelirse çalışma yapılır" deyip beni güler yüzle kibarca def etmişti.   
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #92 : 07 Eylül 2022, 17:43:35 »
Ürüne ek özellik katmak için illa kullanıcı talebi mi beklenecek? Bu nasıl bir anlayıştır? Bekleme kardeşim, git sor TSK'ne. "Ne istersiniz daha başka?" diye. Ya da geliştir ve ihraç ürünlerinde uygula. MKEK kafası bu kafa, bir yerde.
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2022, 17:50:43 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Bangladeş Ordusu’na ait Roketsan üretimi TRG-230.
« Yanıtla #93 : 15 Kasım 2022, 21:44:38 »
Alıntı
12’li lançere sahip Roketsan TRG230 Karadan Karaya Füze Silah Sistemi.

https://mobile.twitter.com/shakirii14/status/1592480508285693953?cxt=HHwWgsDRgbil0JksAAAA

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #94 : 15 Kasım 2022, 22:44:57 »
Tekrar ediyorum bazı arkadaşlar Ukrayna da Himars a ağzının suyu akıyor ama bizde himars ın alası var. Bizim Himars muadili sistemimiz bu kamyon ve üzerindeki hidrolik basit kanişter dir. Biz ona güdümsüz topçu roketlerini 122 mm den 300 mm ye her boyda güdümsüz klasik roket ve Himars gibi INS her boyda  güdümlü roket atıyoruz. Himars 150 km menzilli atacms atıyor bizde alası BORA lar aynı araçtan atılıyor. Üstüne üstlük bizimkinde Amarika da olmayan SAL güdümlü TRLG 230 var. Hatta bizim bu araçtan karaya ve denize Atmaca da atılıyor. Çok zorlama bir çıkarım gibi gelebilir ama hiç değil gayet doğru bir tespit bu çünkü biz bu aracı yaparken MLRS lerimize benzer bir pratik için yaptık düşüncemiz bu standart araçtan bundan sonra geliştireceğimiz tüm mühimmatları atmaktı. Bizimde mühimmatlarımız kolay atıma uygun pod lar halinde tasarlanıyorlar. Doğuştan da Himars yada MLRS yani bizim sistem öyle duygusal zorlama bir benzetme değil. Tek eksiği çok yakışıklı havalı değil Himars kadar hatta biz forumlarda keşke Himars ımız olsa yada Himars yapalım filan diyenler var bu çok üzücü zaten var en alası. Dünyada standart atıcı kullanma konusunda bizim kadar başarılı bir ülke ben göremedim belki de yoktur. Amarika nın Himars ı yada önceki MLRS sinden çok daha başarılıyız bu konuda. Çok basit çok pratik çok efektif bir çözüm üretti askerlerimiz mühendislerimiz sağ olsunlar

Türkler'in Himars ı bu arkadaşlar fazlası var eksiği yok. Resmi adı "Çok Namlulu Roketatar Silah Sistemi"
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2022, 22:58:25 Gönderen: re »

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #95 : 15 Kasım 2022, 23:51:31 »
Bu konuda bilgimi artırmaya çalışıyorum ama tarafsız karşılaştırmalar bulmakta zorlanıyorum. Eğer hatalı bir şey söylersem affola. Bilgim yetmiyor maalesef.

Dün izlediğim bir video:

https://www.youtube.com/watch?v=JQ1nNJDjBFk

Benim nacize anladığım kadarıyla zaten burada asıl hikaye atandan çok atılan.
Rusya'dan gördüğümüz kadarıyla atılan füzelerin sayısından öte, niteliği daha önemli. 

TR-122, TRB-122, TRG-122, TRLG-122, TRG-230, TRLG-230, TRG-300 ve BORA füzelerini atabiliyoruz. Bunlardan envanterde ne kadar var bilmiyorum. Fakat sınır ötesi operasyonlarda füze stoklarımızın hızlıca azaldığını duymuştum.

Üstadlar bizi bu konularda aydınlatsa çok sevinirim ben de. Mesela Ukrayna senenin başında yana döne HIMARS için dilenirken, bizden neden istemedi? Kirpi, Bayraktar vs. cayır cayır kullanılırken, Endonezya gururla bizim çoklu roket atarı gösterirken, Ukrayna'ya neden verilmedi?

Çevrimdışı Karga

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #96 : 16 Kasım 2022, 01:12:40 »
Ukrayna'ya verilmemesi siyasi. Biz versek isterlerdi tabi. Hatta bizimkinde lazer güdümlü roketler olduğu için tb2 ile çok uyumlu kullanabilirlerdi. Biz rusya'yla arayı bozmamak için çok fazla silah vermiyoruz. TB2 satışları bir istisna savaştan önce zaten verdiğimiz için. Bir de kirpileri verdik o da Rusya'nın tepki göstereceği bir şey değil zaten çok saldırı amaçlı olmadığı için.

Himars'in bizimkilere göre tek avantajı roketlerinin kartuşlar halinde gelmesi ve içindeki vinçle rahatça doldurulabilmesi. Videosu: https://youtu.be/wnUk4n7BElE Bizimkinde ya elle ya da ikinci bir vinç taşıyan araçla doldurulması lazım. Tabi savaş esnasında bazen elle doldurmak daha iyi de olabiliyor.

Bir de paletli bir alternatif yapsak iyi olabilir. Bazı arazi koşullarında daha iyi gider mekanize birliklerle beraber.

« Son Düzenleme: 16 Kasım 2022, 01:42:28 Gönderen: Karga »

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #97 : 16 Kasım 2022, 09:49:33 »
Rusya daha 2 gün önce Suriye'de vurulan peşmergeleri ziyaret etmiş iken, Rusya gibi bir güce savaşta gücünü ispatlama fırsatını kaçırmayı aklım almıyor. Türkiye'nin demesi gereken yaptığımız daha önceki anlaşmalara istinaden vermek zorunda olduğumuz idi.

Ben bu işin Rusya ile olan ilişkilerden daha çok ABD kökenli olduğunu düşünüyorum. 2 gün önce Litvanya 8 tane HIMARS'ı 500M dolara sattı. Yine İsviçre'ye 1 milyar dolar üzerinde sipariş geçildi dün. Savaşın asıl galibi Amerika oldu ve bazı silahlarda önlerindeki 5 senelik satışı garantilediler. Özellikle HIMARS için.

Bunu destekleyecek bir başka önerme de HISAR idi. Ben hatırlıyorum 6 ay önce falan bizden istediler. Hadi HIMARS gibi saldırı özelliği taşıyan roket atarları vermedik bari savunma sistemlerini verseydik? Fakat dün yine Zelensky NASAMS için 10'da 10 yaptı diye açıklama yaptı. Bu savaş ABD propagandasına döndü. Şimdi Black Eagle IHA'ları verilecek. Kritik komponentleri çıkartılıp verilecekmiş.

Özetle benim nacizane görüşüm bu savaşta bazı abilerden izin almadan bizim bir şey satmamız mümkün değil idi. Rusya ile ilişkileri bozmamak tabiki önemli ama birilerinin pişmiş aşına su katmamıza izin vermediler.

Şimdi enerji altyapısı komple dağıldı Ukrayna'nın. Bakalım buradan kendilerine nasıl bir açılım yapacaklar.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #98 : 16 Kasım 2022, 11:41:32 »
Ukrayna'ya neyi neden satamadik ya da satmadik kafami fazla mesgul etmiyor ama uluslararasi durum musait iken su Suriye'ye neden operasyon yapmadik o kafami mesgul ediyor..

Ne Rusyan'nin ne ABD'nin bize karsi fazla bir engel cikartmayi riske alacagini sanmiyorum..

Ekonomi diyenleriniz olabilir ama Rusya'nin dunyaya acilan tek kapisi olarak onlara elimiz kuvvetli..

ABD/ABye karsi da Rusya'ya sagladiklarimiz olanaklari arttirma ve NATO'da Isvec/Finlandiya karti var..

Kafam basmiyor...
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2022, 11:44:02 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #99 : 16 Kasım 2022, 11:51:12 »
Türk silahlarının cephede kendisini kanıtlamadan satılması kolay olmuyor. Konu özelinde çoklu roket atar sistemleri çok değerli bir hal aldı. Bizim muhakkak Kirpi'deki gibi bile olsa bedava vermemiz gerekiyordu. Dediğim gibi izin vermemişlerdir. Önce işgal ettirip, gıdım gıdım toprakları geri aldıracaklar.

Suriye konusunda da yakın bir zamanda operasyon olacağı söyleniyor. Reuter'de dün haber verdi. Yetkili bir Türk'ten aldıkları bilgiye göre olacak gibi görünüyor.