Gönderen Konu: Roketsan 107-122 mm roket sistemleri  (Okunma sayısı 45042 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gosform

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
Ynt: Roketsan 107-122 mm roket sistemleri
« Yanıtla #140 : 18 Aralık 2022, 03:12:43 »

4 tane Boeing 737 AEW&C Barış kartalı uçağımız var ama benim gördüğüm çok memnun olunmasına , sayılarının az olmasına rağmen hava kuvvetleri ısrarla yeni alım yapmıyor( Ambargolardan önce de bir talep yoktu) Bence kuvvetin bu tip platformlara ihtiyacı var ama bir şekilde yerli platformlarla bu işi çözebileceğini düşünüyor...
Akıncı'ya Mesa tipi bir radar eklenerek 24 saat görevde radar rölesi olacak bir platform yapılabilir...F-16 - MMU -Kızılelma AESA radarı MESA radarı (600 km'nin üzerinde menzille arama modu) performansını asla veremez...

Ayrıca olası bir stealth F-35 saldırısı veya Scalp hücumu ancak havadan erken uyarı ve kontrol uçakları verileri ile yer radarı verilerinin kesişmesiyle önlenebilir...

NOT: "Son versiyon E-2 Hawkeye uçaklar ; 400 mil' lik (650 km) bir menzilde aynı anda 20,000 farklı hedefi saptayıp 2,000 farklı hedefi izleyebilmekte ve eşzamanlı olarak 40 ila 100 önleme görevine kılavuzluk edebilmektedir"

+1 özellike şu an ki şartlarda Scalp hücumu için.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #141 : 18 Aralık 2022, 07:48:32 »
AWAS görevleri insansız uçaklara verilecek çünkü günlerce hava da kalabiliyor ayrıca maliyet etkin. Yani düşman için büyük balık olmayacaklar

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #142 : 18 Aralık 2022, 08:59:36 »
Biz 4 tane erken ihbar uçağı olduğu için telaşeden çözüm üretiyoruz bu yüzden B planı olarak hiç yoktan iyidir çözümler zorluyoruz ama çok büyük ihtimal ile Aselsan öyle bir gümbür gümbür erken ihbar çözümü ile gelecek ki bu mütevazi çözümler bari yapalım derdimiz zaten bitecek o zaman. Tabi bu yine iha ile çözümler aramamıza engel değil Globalhawk da benzer işler yapıyor ama telaşe ile değil keyifle yaparız o zaman. Aselsan ın gündeminde bu olmayacakta ne olacak
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2022, 09:00:19 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Karga

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #143 : 18 Aralık 2022, 10:01:26 »
4 tane fena değil bence. Fransa'da da 4 tane var. İngiltere elindekileri emekli etti şimdi 3 tane alıyorlar yeni.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #144 : 18 Aralık 2022, 11:12:56 »
4 tane fena değil bence. Fransa'da da 4 tane var. İngiltere elindekileri emekli etti şimdi 3 tane alıyorlar yeni.

Şimdi ben yorum yaparken hep şu konuyu anlatmakta zorlanıyorum.

Fransa, İngiltere gibi ülkeler ile Türkiye'yi karşılaştırırken bir faktörü hep unutuyoruz...

İngiltere, Fransa vb Anglosakson ülkeler veya Japonya,G.Kore gibi ülkeler parmaklarını şıklatıp bana 3 tane E-2 Hawkeye gönder ABD deyince o uçaklar geliyor.
Nitekim geçen günlerde Fransa 3 adet en gelişmiş E- Hawkeye aldı 2 milyar dolara....

Bu ülkeler hem parası olan hem de ambargo tehlikesi olmayan ülkeler ama biz farklıyız.

Umarım Aselsan Akıncı gövdesi üstü bir radar üzerinde de çalışıyordur...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #145 : 18 Aralık 2022, 11:20:05 »
çok doğru dedin serkan. Bir beğeni ateşledim sana
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #146 : 18 Aralık 2022, 12:29:55 »
Elektronik işler göreceli olarak iyi bildiğimiz işler gerekli radar vs sistemleri yapabileceğimize güvenim tam...

Hangi platforma konulur ne şekilde kullanılır orası beni aşar :)

Tek korkum insansız sistemlere biraz fazla ağırlık verdik gibime geliyor..aklımda hep "bütün sistemleri bir sekilde kitleyecek biçimde bir elektronik saldırıya maruz kalırsak ortada çalışmayan dekoratif aletler ile kalacağız " korkusu var...biz çalıştırana kadar ağır bir saldırı ile bizi is yapamayacak hale getirecekler diye korkuyorum..

What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #147 : 18 Aralık 2022, 13:10:33 »
Benim gelecekte savaş meydanlarında gördüğüm , görmek istediğim tek ütopya Oblivion filmindeki manzara...

Yapay zekaya sahip dost düşman ayırt edebilen havada uçarak belirli bir bölgede sürekli devriye gezerek o bölgenin güvenliğini sağlayan akıllı savaş araçları filoları ( bu kısmı internetten kes-yapıştır yaptım) vizyonu hayal ediyorum...

Yapilabilirlik adına da sürekli devriye dönüşümle hareket eden Awacs tarzı ihalar yine buna eşlik eden avcı KE ve HSS Akıncı filosu...

En azından 5 yıl içinde Avcı rolü insanlı  (MMU) olarak da devam edebilir...
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2022, 13:12:25 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #148 : 18 Aralık 2022, 14:57:03 »
Ya bununla ya da İHA TRG 300 ile S300'leri ket edersiniz. Yaşar Beyin dediği gibi, Adalar Denizinde kendini güvende hissedebilecek herhangi bir Yunan askeri unsuru kalmadı artık.

Akıncıya çok yakında AESA radar entegre edilecekmiş. Motorlarını da peyder pey TS-1400'dden türetilmiş turbo prop motorlarla değiştiririz bence. O zaman Akıncı ikinci ana işlevine kavuşabilir. Yani uçan HSS bataryası işlevine.

Ardından da Kızılelma it dalaşı yetenekleri edinmiş şekilde envantere girer. Tahmin edilenden çok daha kısa sürede Kızılelma'nın o kabiliyete ulaşacağını düşünüyorum.

O noktadan sonra, ABD F16'yı ister satsııın ister satmasııın, bizim hava gücümüzde bir zaafa neden olmayacak onların kararı.

Kısacası bununla Yunanistan'ın Ege'deki askeri varlığını çok kısa içerisinde tamamen yok edebiliriz. Adalardaki bütün üsleri, hava savunma sstemlerini, araçları, gemileri, helikopterleri, uçakları vs bir iki gün içerisinde ortadan kaldırabiliiz. İleriye de gidebiliriz. Bunu seyir füzeleri vb çok pahalı sistemler kullanmadan yapabiliriz. Yaşayacakları cehennemi hayal bile edemiyorum. ;D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #149 : 18 Aralık 2022, 16:13:33 »
aklımda hep "bütün sistemleri bir sekilde kitleyecek biçimde bir elektronik saldırıya maruz kalırsak ortada çalışmayan dekoratif aletler ile kalacağız " korkusu var...biz çalıştırana kadar ağır bir saldırı ile bizi is yapamayacak hale getirecekler diye korkuyorum..
öyle bişey ancak EMP saldırısı ile olur, o kadar büyük EMP saldırısı için de nükleer patlatmak gerekir. Dertlerimizin en küçüğü çalışmayan dronelar olur o zaman.