Gönderen Konu: Roketsan 107-122 mm roket sistemleri  (Okunma sayısı 45035 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
Ynt: Roketsan 107-122 mm roket sistemleri
« Yanıtla #110 : 16 Aralık 2022, 21:40:30 »
İsrail in uçaktan topçu roketi atması gibi bir proje bu. Bu roketin INS i var SAL güdümü yani Lazer i var. Şimdi buraya yazıyorum buna MMW yani radar başlık takip süpersonik su üstü saldırı silahı da yapacağız gibime geliyor.

« Son Düzenleme: 16 Aralık 2022, 21:56:05 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #111 : 16 Aralık 2022, 22:16:16 »
2:24 de kuyruğun dönmesi olayı şöyle. Roket motorlu sistemlerde roketler doğaları gereği dönerek yol alırlar. Ama güdüm eklenince bu dönünün yalıtılarak sabitlenmesi gerekir. Sistem aslında kuyruğun döndürülmesi değil o zaten motor çalışında dönecek kendisi burada dönme gövdenin sabit tutulması için olan bir şey. Motor çalıştırılınca motor roketi kendisi döndürecek o zaman bu dönü yalıtıcı sistem güdüm kısımlarını sabitleyecek. Cirit dede bu var yerli yabancı bir sürüsünde var bu dönü yalıtma olayı.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 186
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #113 : 17 Aralık 2022, 00:11:09 »
Vallahi cahilliğimi bağışlayın. Bu bir roket mi füze mi? Her yerde füze diye görüyorum. Roket ise neden füze deniyor? Bunları şundan merak ediyorum aslında, bu bir roket ise çalışma prensibi olarak daha basit olacak anladığım kadarıyla ve ucuz oluyor bu yüzden de. Bundan yüzlerce üretmek mümkün olabilecek anladığım kadarıyla.

Sayın Arda Mevlütoğlu'nun çok güzel bir yazısına denk geldim. Bu konu ile ilgili okumanızı da tavsiye ederim.

https://www.siyahgribeyaz.com/2016/03/havadan-atlan-gudumlu-topcu-roketleri.html?m=1

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #114 : 17 Aralık 2022, 00:21:52 »
İlk günden beri hep söylediğimi sonunda yapmışlar.
Neden İsrail’in Rampage füzeleri gibi TRG300’leri f16’lardan atmıyoruz diye sorarken sonunda bunili TRG230 olarak Akıncı’ya uyarlamışız.
Bu füzeler 4+ mach hıza sahip ve vurulması çok zor füzeler.
Yüksek irtifadan atıldıklarından, yerçekimini yenmek için yakıt harcamayacaklarından menzilleri neredeyse 2 kat artıyor. Tam bir oyun değiştirici, güç çarpanı füze bunlar. İnsansız SİHA’lardan atılması da çok önemli. Stand-off mesafeden kendisini tehlikeye atmadan atış yapacak Akıncı.

Videosunu seyrettiyseniz kuyruk kısmı kanatçıkları serbest dönüşlü kanatçıklar. Bunlar aerodinamik olarak eğim verilmiş serbest dönüşlü kanatçıklar. Öndeki kontrol kanardlarının uçlarının yarattığı negatif momenti elimine ederek füzenin stabil uçuşunu sağlıyor bunlar.

Büyük ihtimalle Sn Demir’in ağzından kaçırdığı TRG230’larda 150km menzili yakaladık lafının ilişkili olduğu füze bunlar.
Ege’deki hiç bir Ada üzerinde hiç bir askeri varlık emniyette değil artık.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #115 : 17 Aralık 2022, 00:41:16 »
Vallahi cahilliğimi bağışlayın. Bu bir roket mi füze mi? Her yerde füze diye görüyorum. Roket ise neden füze deniyor? Bunları şundan merak ediyorum aslında, bu bir roket ise çalışma prensibi olarak daha basit olacak anladığım kadarıyla ve ucuz oluyor bu yüzden de. Bundan yüzlerce üretmek mümkün olabilecek anladığım kadarıyla.

Sayın Arda Mevlütoğlu'nun çok güzel bir yazısına denk geldim. Bu konu ile ilgili okumanızı da tavsiye ederim.

https://www.siyahgribeyaz.com/2016/03/havadan-atlan-gudumlu-topcu-roketleri.html?m=1

TRG Sınıfı mühimmatlar topçu roketi olarak geçiyor.
Ancak Roket denince , roket motoru kullanarak yüksek hızlara ulaşan araçlar akla gelmeli.
Füzeler ise, silahlandırılmış ve patlayıcı taşıyan roketlerdir.

Örneğin :
ICBM dediğimiz kıtalararası nükleer başlık taşıyan füzeleri uçuran araçların bazıları Ay’a kadar uçabilen roketlerdir.

Topçu roketi diyerek, roketin silahlandırılmış olduğunu anlatıyoruz bir yerde. Aslında bu TRG-230 füzesi. Ama üzerinde roket motoru var.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #116 : 17 Aralık 2022, 00:44:22 »

Ancak Roket denince , roket motoru kullanarak yüksek hızlara ulaşan araçlar akla gelmeli.

Örneğin :
ICBM dediğimiz kıtalararası nükleer başlık taşıyan füzeleri uçuran araçların bazıları Ay’a kadar uçabilen roketlerdir.

Topçu roketi diyerek, roketin silahlandırılmış olduğunu anlatıyoruz bir yerde. Aslında bu TRG-230 füzesi. Ama üzerinde roket motoru var.

İlk füzeler genelde güdümlü roketlerdi desek, tabi seyir füzesi gibi hava soluyan jet motorlu veya ramjet motorlu çeşitli füzeler de var, hepsinin ortak noktası güdümlü olması.   

Çevrimdışı Boykaz

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #117 : 17 Aralık 2022, 00:47:02 »
Bence çok mantıklı maliyet etkin bir sistem olmuş birde bunun trg300 Kaplan versiyonu gelse tadından yenmez
Trg230 karadan atılınca 70km Akıncı'dan atılınca 100-150 km bizim kaplan trg300 Kaplan füzemiz karadan 120 km etkili havadan atılırsa en az 200km+ olur zaten ağırlığı 585 kg  Akıncı çok rahat 2 tane taşır

Çevrimdışı emre34

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #118 : 17 Aralık 2022, 00:56:32 »
Son yıllarda sürekli yeni füzeler ve teknolojiler geliştiriyoruz  benim artık merak ettiğim bunlardan yeteri kadar ürerebiliyor muyuz çünkü bütçemiz az ve projemiz çok fazla mesela kozan bey tf2000 için hemen hemen çoğu şey hazır (çafrad,siper,yerli vls) veya bir kaç yıla hazır olacak ama biz ihaleye çıkamıyoruz çünkü paramız yok diyor

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #119 : 17 Aralık 2022, 00:58:42 »

Örneğin :

İlk füzeler genelde güdümlü roketlerdi desek, tabi seyir füzesi gibi hava soluyan jet motorlu veya ramjet motorlu çeşitli füzeler de var, hepsinin ortak noktası güdümlü olması.
O mantıkla Ay’a gönderdiğiniz Satürn roketi de güdümlü. Hedef olarak Ay’ı proğramlıyorsunuz hafızasına. Mars’ a gidende güdümlü. Hatta yeri geliyor data link gibi sinyal yollanarak hedef düzeltmesi yaptırıyorsunuz rokete.
Aslında iki sözcüğü ayıran nokta silahlı olup olmadıkları. Satürn roketine nükleer başlık takın ICBM (missile = füze) olsun.