Gönderen Konu: TSK, yeni radar sistemleriyle elektronik harp eğitimi yapacak  (Okunma sayısı 2720 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
TSK, yeni radar sistemleriyle elektronik harp eğitimi yapacak

Son dönemde dış tehdit algısında konsept değişikliğine giden Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye konusunda yeni bir adım daha atıyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı savaş uçaklarının elektronik harp eğitimi ve olası bir operasyonun planlanmasının önceden yapılabilmesi için Suriye’nin elindeki radarlardan satın alınacak. Bu sistemler Konya’ya kurulacak. Türk savaş uçakları bu merkezde, Suriye radarlarının özelliklerini ezberleyecek ve bunlar karşısında yeteneklerini geliştirecek. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), radarların hazır alımı için teklife çağrı dosyası hazırladı. İhaleye Rusya, Belarus ve Ukrayna’nın davet edilmesi öngörülüyor.

Konya’da bulunan Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda kurulu olan ve muharip uçakların Elektronik Harp Eğitimi için gerçeğe en yakın yerden havaya tehdit ortamı sağlayan Elektronik Harp Test ve Eğitim Sahası (EHTES) 1999 yılında hizmete girdi. Halen sistemin işletme ve idamesi Havelsan tarafından yürütülüyor. EHTES’ten, hava savunma ve elektronik harp ile ilgili test, eğitim ve değerlendirme konularında faydalanılıyor. Geçtiğimiz yıl Doğu Akdeniz’de TSK’ya ait bir F-4 savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesi, iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden olmuştu. O günden bu yana Suriye ile ilgili tehdit algısını değiştiren Genelkurmay Başkanlığı önemli adımlar attı. Önce elektronik harp podlarının alımına karar verildi. Böylece komşu ülkeyle olası bir sıcak temasta Türk ordusunun elektronik harp yeteneklerinin geliştirilmesi sağlanacak. Yeni bir hamle daha yapan TSK, bu kez de Suriye’nin elindeki Rus menşeli radarlardan tedarik edecek. Bu radarlar Konya’ya kurulacak ve Türk savaş uçaklarının eğitiminde kullanılacak. Böylece Hava Kuvvetleri envanterindeki F-16 ve F-4’ler Suriye radarlarının yetenek, menzil ve özelliklerini sürekli test edecek. Düşürülen F-4 savaş uçağının da Suriye radarlarının menzilini tespit etmek için bölgeye gönderildiği iddia edilmişti. Konuyla ilgili konuşan bir askeri yetkili, “Radar sistemleri geldiğinde, bu tür manevralara gerek kalmayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

http://www.zaman.com.tr/gundem_tsk-yeni-radar-sistemleriyle-elektronik-harp-egitimi-yapacak_2109276.html
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2013, 14:39:43 Gönderen: SKYWOLF »