Gönderen Konu: T-129 ATAK PROJESİ  (Okunma sayısı 670179 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
T-129 Prototipi Düştü
« Yanıtla #50 : 23 Mart 2010, 11:50:16 »
KENDİ ETRAFINDA DÖNMEYE BAŞLADI

Helikopterİn, düşmeden önce 1500 feet irtifada kendi etrafında dönmeye başladığı ve bu şekilde yere çakıldığı öğrenildi.

Düşme nedeniyle ilgili kesin kaza - kırım raporu çalışmalarının devam ettiği ancak, kuyruk motorundaki bir arıza nedeniyle düştüğü değerlendiriliyor.

Bu şekilde düştüyse kesinlikle kuyruk rotoru durmuş demektir. Kuyruk pervanesi, ana pervanenin momentini karşılayarak helikopter gövdesinin ana pervane ile birlikte dönmesini engeller. Kuyruk rotoru durmuş ve helikopter ana rotorla birlikte dönmeye başlamış.
« Son Düzenleme: 23 Mart 2010, 12:46:33 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
T-129 Prototipi Düştü
« Yanıtla #51 : 23 Mart 2010, 13:18:51 »
Kazanın sebebi için şimdilik en büyük şüphe kuyruk rotoru üzerinde.İtalyan medyasında çıkan haberlerde kuyruk rotoru pallerinin rotor başlarından ayrılmasından şüphelenildiği belirtilmiş.Videoya dikkat ederseniz 1.20 de bir görevli palleri üzerinde olmayan kuyruk rotorunun fotoğraflarını çekiyor.Her ne olduysa umarım kısa zamanda tesbit edilir ve düzeltilir.P2 nin şu sıralar üretilmiş veya üretiliyor olması gerekiyor;testlere artık diğer prototiplerle devam edilecek.Zaten P1 sıfır üretim değil A129 dan çevrilmiş bir helikopter idi,belki üzerinde metal yorgunluğundan kaynaklanan bir sorun olmuştur.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
T-129 Prototipi Düştü
« Yanıtla #52 : 23 Mart 2010, 18:22:10 »
Son dakika...

Alıntı
TUSAŞ: Kaza ATAK Programı’nda Sarkmaya Sebep Olmayacak

ATAK Programı kapsamında Kuzey İtalya’da test uçuşları yapılan T129 helikopterinin ilk prototipi P1, 19 Mart Cuma günü yapılan uçuşta kuyruk rotorunu kaybetmesini müteakip, araziye sert iniş gerçekleştirerek kırıma uğradı.

Bugün öğle saatlerinde programın ana yüklenicisi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından yapılan yazılı açıklamada; Kuzey İtalya’da test uçuşları süren A129 helikopterinin Alpler Bölgesi’nde (Verbania yakınlarında) araziye sert iniş gerçekleştirdiği ve kırıma uğrayan helikopterin ATAK projesi kapsamında test maksadıyla kullanılmakta olan Mangusta helikopteri olduğu bilgisi verildi.

İki kişiden oluşan İtalyan mürettebatın yaralı olarak kurtulduğunun ve hayati tehlikelerinin söz konusu olmadığının belirtildiği açıklamaya göre, olayın nedenine yönelik teknik araştırma İtalyan yetkili makamları tarafından yürütülüyor. Açıklamada ayrıca, ATAK Programı geliştirme faaliyetleri kapsamında, test amaçlı helikopterlerin yedekli olarak planlandığı ve ilk tespitlere göre program akışında bir değişiklik öngörülmediği bilgisi de yer aldı.

http://www.milscint.com/haberdetay.asp?haberid=1490&hid=3

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
T-129 Prototipi Düştü
« Yanıtla #53 : 23 Mart 2010, 18:59:21 »
Test amaçlı helikopterlerin yedekli olarak planlandığı cümlesi bana kalırsa p2 nin varlığına işarettir. ya da bitmek üzeredir. AVCI nında dediği gibi bende aynı düşünüyorum.

Bazı otomobillerde Motorun gücünü tekerlere gönderen Şaft ın koptuğu ya da yerinden çıktığını duyardım. Bu da bana kalırsa benzerbi olay sanırsam. Tabii daha farklı olaylar ama aklımızda canlandırırsak aynı sorunu çıkartırlar. Araçlarda tekerler dönmez helikopterler de de kuyruk pervanesi dönmez buda helikopterin hendi etrafında dönmesine neden olur.
Bildiğim kadarıyla bu dönme gücüde insanda ciddi G kuvvetine neden olur, ama tasarım neticesinde bu helikopterde pilotlar biryerlere çarpp ya da helikopter parçalanıp büyük bir kazaya sebeb olmamış. Buda bize sağlam bir helikopter olduğunu gösterir.

Olayı anlatmak için bir çizim paylaşayım..

Bu resimde arkada pervane olduğunu düşünün..

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
T-129 Prototipi Düştü
« Yanıtla #54 : 23 Mart 2010, 19:15:57 »
Alıntı
Türkiye’nin Taarruz, Taktik-Keşif Helikopteri Projesi kapsamında İtalya’da test uçuşları yapan A-129 Mangusta helikopteri, Alpler bölgesinde araziye sert iniş yaptı.

Helikopterin kırıma uğradığı kazada, iki İtalyan test pilotu hafif yaralandı.

Türkiye, yaklaşık 12 yıllık bir serüvenin ardından taarruz, taktik-keşif helikopteri ihalesini İtalyan-İngiliz ortaklığı Agusta-Westland firmasına vermiş ve yoğun çalışmalar sonucunda prototip T-129 P-1 üretilmişti.

İlk uçuşunu Milano kenti yakınlarındaki Vergiate’de yapan prototip helikopter, herkesten tam not almıştı.

Aylardır test uçuşları süren helikopterin düştüğü haberi, Türkiye’de şok etkisi yaptı. Ancak gerçek kısa sürede anlaşıldı.

Düşen helikopter, Türk basın mensuplarının da ilk uçuşunu izlediği T-129 P-1 değil; proje kapsamında deneme amacıyla kullanılan A-129 Mangusta’ydı.

A-129 helikopteri, bazı geliştirme çalışmaları kapsamında test uçuşları sırasında, Kuzey İtalya Alpler bölgesindeki Verbania yakınlarında zemine sert iniş yaptı.

Kazada helikopter kırıma uğrarken, iki İtalyan test pilotu yaralandı. Pilotların hayati tehlikesinin bulunmadığı açıklandı.

Projenin ana yüklenicisi TUSAŞ’tan yapılan açıklamada, "ATAK Programı geliştirme faaliyetleri kapsamında, test amaçlı helikopterler yedekli olarak planlanmış olup, ilk tespitlere göre program akışında bir değişiklik öngörülmemektedir" denildi.

http://www.trt.net.tr/Haber/HaberDetay.aspx?HaberKodu=993789d1-cc91-4efd-8169-cfdaf93a3b83

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
T-129 Prototipi Düştü
« Yanıtla #55 : 23 Mart 2010, 19:41:57 »

Düşen helikopter, Türk basın mensuplarının da ilk uçuşunu izlediği T-129 P-1 değil; proje kapsamında deneme amacıyla kullanılan A-129 Mangusta’ydı.

http://www.trt.net.tr/Haber/HaberDetay.aspx?HaberKodu=993789d1-cc91-4efd-8169-cfdaf93a3b83

Deneme amacıyla kullanılan helikopterde aynı motor mu kullanılıyormuş?

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
T-129 Prototipi Düştü
« Yanıtla #56 : 23 Mart 2010, 19:53:04 »
A-129

T-129

Skywolfun dediği gibi motorlar aynı değil.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
T-129 Prototipi Düştü
« Yanıtla #57 : 26 Mart 2010, 13:39:16 »
T-129 P1 in düşmeden önceki son hali sanırım aşağıdaki gibiydi.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
T-129 Prototipi Düştü
« Yanıtla #58 : 26 Mart 2010, 19:29:02 »
İkidir helikopter kazaları yaşayan TSK Güvercinlikteki Kara Havacılık okuluna bir basın turu düzenledi.İlginç karelerle işte o turdan görüntüler.

http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=34089&p=9&rid=2

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
T-129 Prototipi Düştü
« Yanıtla #59 : 26 Mart 2010, 20:54:47 »
Güvercinlikte bir akrabam görev yapmıştı, anlattığına göre bu kobra pilotları çok katı insanlarmış. katı dediysem sadece dış dünyay karşı, adeta ruh gibilermiş. Ne zaman uyuyup ne zaman göreve çıktıklarını kimse anlamazmış. hatta sabah operasyona doğuya gider akşam yatmaya birliğe dönerlermiş :)

Resimleri görünce anlatayım dedim:)