Gönderen Konu: T-129 ATAK PROJESİ  (Okunma sayısı 670088 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Ynt: T-129 ATAK PROJESİ
« Yanıtla #1290 : 31 Temmuz 2019, 20:03:32 »
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii
@TUSAS_TR

Ülkemizin ve milletimizin güvenliği ve huzuru için yüzlerce çalışanıyla teknoloji üreten #TUSAŞ, 50. ATAK helikopterini de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim etti. Yenileri yolda.
youtu.be/vuXwj2UCfds

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1291 : 31 Temmuz 2019, 21:10:02 »
Hatırlıyorumda Türkiye, ABD'den 2008'de PKK ile mücadelede kullanmak için 12 adet Cobra helikopteri almak istemişti. O günlerde ABD deniz piyadelerinin elinde 170 adet Cobra olmasına rağmen ABD helikopterlere kendilerinin ihtiyacı olduğu bahanesiyle o kadar dil dökmemize rağmen helikopterleri vermemişlerdi. 2012'de 3 adet ikinci el Super Cobra'yı çok fahiş bir fiyata ancak alabilmiştik.  Şimdi 50. T-129  ATAK helikopterini envanterimize aldık, yenileride yolda. Bu savunma sanayinde nerelere geldiğimizin en güzel örneklerinden biridir. İnşallah savunma sanayimiz dahada geliştiğinde hem dışarıya bağımlılığımız bitmesede sıfıra yakın olacak, hemde şimdiden küçük adımlarla başladığımız savunma sanayimizin dışarıya ihracatıyla birlikte ülke ekonomimize önemli katkıları olacaktır.
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2019, 21:18:44 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #1292 : 01 Ağustos 2019, 21:12:42 »
Hatırlıyorumda Türkiye, ABD'den 2008'de PKK ile mücadelede kullanmak için 12 adet Cobra helikopteri almak istemişti. O günlerde ABD deniz piyadelerinin elinde 170 adet Cobra olmasına rağmen ABD helikopterlere kendilerinin ihtiyacı olduğu bahanesiyle o kadar dil dökmemize rağmen helikopterleri vermemişlerdi. 2012'de 3 adet ikinci el Super Cobra'yı çok fahiş bir fiyata ancak alabilmiştik.  Şimdi 50. T-129  ATAK helikopterini envanterimize aldık, yenileride yolda. Bu savunma sanayinde nerelere geldiğimizin en güzel örneklerinden biridir. İnşallah savunma sanayimiz dahada geliştiğinde hem dışarıya bağımlılığımız bitmesede sıfıra yakın olacak, hemde şimdiden küçük adımlarla başladığımız savunma sanayimizin dışarıya ihracatıyla birlikte ülke ekonomimize önemli katkıları olacaktır.

O fiyat yüksekti ama ilave motorlarda vardı sanırsam

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1293 : 01 Ağustos 2019, 21:23:36 »
Bende farklı bir yorum yapmak istiyorum. Biz T 129lar gelene kadar 2007den 2015e kadar neden ikinci el cobralar da ısrar ettik. A 129 veya Ah 1z alsak kötü mü olurdu.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1294 : 01 Ağustos 2019, 21:36:13 »
Bende farklı bir yorum yapmak istiyorum. Biz T 129lar gelene kadar 2007den 2015e kadar neden ikinci el cobralar da ısrar ettik. A 129 veya Ah 1z alsak kötü mü olurdu.

Acil ihtiyaç kapsamında, Amerika' dan 111 milyon dolara 3 adet ikinci el Ah 1-W tedarik edilmişti... Adı üstünde acil ihtiyaç! Zaten Süper Cobra altyapımız mevcuttu; pilot hazır, teknik personel hazır falan... Aldıktan sonra kısa bir teknik eğitim süreci ve harekata hazırlık ortamı... Muhtemelen o nedenle Süper Cobra alınmıştır. Hem de O fiyata! Gerçekten de uçuk bir rakam... O günlerde kıyasıya eleştirmiştik.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1295 : 02 Ağustos 2019, 00:00:20 »
Yanılmıyorsam ABD bizi Cobralar için reddettikten sonra ihaleyi kazanan Agusta Westland, Türkiye'nin saldırı helikopteri ihtiyacı olduğunu öğrenince geçici olarak bize A-129 Mangusta'lardan vermeyi teklif etmişti. O zamanki Genel Kurmay İtalyan helikopterlerinin motorunun güçsüz olduğunu öne sürerek Mangustayı reddetti. Amerikalılarda bize Apache'leri önerdiler fakat hem altyapı eksikliği hemde helikopterlerin çok pahalı olması nedeniyle Amerikalılarıda reddettik.

O günlerde İhaleyi kazanan İtalyanlara Genel Kurmay Başkanlığı'nın soğuk baktığı, hatta helikopterin motorunun güçsüz olmasından rahatsız olduğu,  "bizi İtalyanlara mahkum etmeyin" diye serzenişte bulundukları basında yer almıştı. Biz bu helikopteri adam etmek için çok uğraştık şimdi bu uğraşın meyvesini yiyoruz.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1296 : 02 Ağustos 2019, 01:31:36 »
İtalyanların A129unu platformun gövde içinde yeni özelliklere yer kalmamasına rağmen bir şahesere dönüştüren mühendislerimiz ATAK2de neler yapar düşünemiyorum harika şeyler bekliyorum açıkcası. Benim ataklar konusunda şöyle bir sorum var kendime sordugum. Malum TEİ tarafından motor yapımı devam ediyor. Helikopter motorunu ilk defa yapıyoruz diyelimki motor yapılmış olsa ama motor bizim ATAK2den istedigimiz performansı vermekten uzak olsa yinede kendi motorumuzu mu kullanırız yoksa biz helikopterimizi güçlü tutalım motoru geliştirmeye devam edelim diyip yabancı bir motorla devam mı ederiz. Şimdi bir taraftan milli bir motor var diyorum diğer taraftanda hayatlarını o helikopterin performansına baglayan Mehmetcikleri düşünüyorum arada kalıyorum. Böyle bir durumda kalite mi yoksa millilik mi ağır basar arkadaşlar ne düşünür bu konuda acaba ?
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2019, 01:33:01 Gönderen: Ankhises »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1297 : 02 Ağustos 2019, 09:34:55 »
İkisini kıyaslamamak lazım. Hem milli hem de kaliteli olmak zorunda. Bir hava taşıtına güç sağlayacak sistem, o amaca uygun standartlara göre yapılmalı. Zaten bu standartların sertifikasını alamıyorsa kullanmak da imkansız.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #1298 : 02 Ağustos 2019, 14:27:44 »
İtalyanların A129unu platformun gövde içinde yeni özelliklere yer kalmamasına rağmen bir şahesere dönüştüren mühendislerimiz ATAK2de neler yapar düşünemiyorum harika şeyler bekliyorum açıkcası. Benim ataklar konusunda şöyle bir sorum var kendime sordugum. Malum TEİ tarafından motor yapımı devam ediyor. Helikopter motorunu ilk defa yapıyoruz diyelimki motor yapılmış olsa ama motor bizim ATAK2den istedigimiz performansı vermekten uzak olsa yinede kendi motorumuzu mu kullanırız yoksa biz helikopterimizi güçlü tutalım motoru geliştirmeye devam edelim diyip yabancı bir motorla devam mı ederiz. Şimdi bir taraftan milli bir motor var diyorum diğer taraftanda hayatlarını o helikopterin performansına baglayan Mehmetcikleri düşünüyorum arada kalıyorum. Böyle bir durumda kalite mi yoksa millilik mi ağır basar arkadaşlar ne düşünür bu konuda acaba ?

Gaz türbinli motor teknolojisini öğreniyoruz ve deniyoruz. Mekanik olarak şablon belli ancak asıl performans belirleyici fark malzeme yönünde gibi. Metalurji üzerine bilgili olmak şart. İyi kötü bişey çıkacaktır. Görevde risk yaratmaz ama motor ömrü düşük olur belki. Mükemmeli yaratmak için çok zaman lazım gerçekçi olalım.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1299 : 02 Ağustos 2019, 20:51:23 »
Her gün şehit haberlerinin eksik olmadığı o günleri iyi hatırlıyan biri olarak en azından bir miktar A 129 alınmasının uygun olacağı kanaati bende ihalenin sonuçlandığı 2007 yılından beri var. A 129 her ne kadar elimizde 8 kadar bulunan süper cobra kadar gelişmiş olmasa da elimizde ki diğer alt versiyon ikinci el süper cobralardan hayli hayli gelişmiş verimli bir helikopterdir. Elimizde bir düzine kadar olsaydı daha az şehit verir daha çok operasyon yapardık.
Bugün kendi yerli ve milli T 129larımız Ankalarımız Bayraktarlarımiz var ama o günlerde maalesef yoktu ve cok şehit verdık.