Gönderen Konu: T-129 ATAK PROJESİ  (Okunma sayısı 670150 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
Ynt: T-129 ATAK PROJESİ
« Yanıtla #1170 : 11 Ekim 2018, 11:56:25 »
Planlamanin böyle olduğunu isteseler bir ayda daha fazla heli uretebileceklerini söyledim bende ama bazı insanlarda tainin kapasitesi buna yetiyor algısı var onu belirtmek istedim
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1171 : 11 Ekim 2018, 17:42:13 »
Ayda 10 helikopter!
Evet isterse yapabilir belki! Ama sadece Atak üretmiyor! Atak üretimi de sadece TSK ile sınırlı değil! Pakistan'a 30 helikopter yapacağız daha!
abi ben üretim kabiliyetinin ayda iki algisina istinaden söyledim.

Algı değil de planlama diyelim ona. Yetkililer mevcut durumu ve önümüzdeki günlerde gerçekleşecek projeleri düşünerek gerekli planlamaları yapmışlardır. O planlara göre üretimi yönlendiriyorlardır. Mesela daha 109 S-70 üretimi var. Opsiyonlarla birlikte 300 de olabilir! Anka var, Hürkuş var, uydu var, Airbus'a, F-35'e, Boeinge'e vs bir sürü yere parça üretimi var.

O kadar anlatmaktansa buyurun kendi sitesinden bakın: https://www.tai.com.tr/urunler/komponent-uretimi

TAI'nin iş yükü oldukça fazla ve daha da artacağa benzer. Bu güzel...
İşi zamanında teslim edebilmek için planlamayı da gerektiği gibi yaptıklarını düşünüyorum. Şimdilik ayda iki helikopter, zorlarsa belki rahat 3 helikopter. Daha fazlası için ya savaş durumu olması lazım, ya da yeni üretim sözleşmeleri...
S70 lerin üretimi 100 le sınırlı kalır gibime geliyor bana kalsa dahada az olsun tabi kuvvetin ihtiyaçlarını bilemem lakin elimizde ki yerli çözümü 3-4 yıla hatta dhaa kısa sürede hazır olur gibime geliyor
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1172 : 14 Ekim 2018, 10:11:26 »

Atak-2 'nin gelmesi çok uzak değil tai projeyi 12 tonluk gmh'den önde planlamış muhtemelen t-625'in bir sonraki safhası
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1173 : 14 Ekim 2018, 11:14:00 »
Deniz kuvvetleri Komutanlıgının ATAK talep ettiği fakat Amerikadan gereken izinlerin henüz alınamadıgı bilgileri var ?
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı TR-Militarist

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1174 : 14 Ekim 2018, 16:00:09 »
Deniz kuvvetleri Komutanlıgının ATAK talep ettiği fakat Amerikadan gereken izinlerin henüz alınamadıgı bilgileri var ?

Amerikadan izin ne alaka Motor satın alınmasını mı kastediyorsun?

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1175 : 14 Ekim 2018, 16:32:51 »

Atakta kullanılan motor üreticisi şirketin ortaklarından bir amerikalı. Deniz kuvvetlerinin Atak kulanabilmesi için son kullanıcı anlaşmasına dahil olması gerekiyormuş.Yani kısaca amerika onayı gerekiyor

Çevrimdışı TR-Militarist

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1176 : 14 Ekim 2018, 21:36:28 »

Atakta kullanılan motor üreticisi şirketin ortaklarından bir amerikalı. Deniz kuvvetlerinin Atak kulanabilmesi için son kullanıcı anlaşmasına dahil olması gerekiyormuş.Yani kısaca amerika onayı gerekiyor

O zaman anlaşmada kullanıcılar arasında şu an için sadece Türk K.K. ile Jand. Gn. Kom. yer alıyor çok saçma değil mi biz bunu ülke adına alıyorsak bütün kuvvetlerin kullamabilmesi gerekir anlaşmada neden rahat kullanım sağlayacak şekilde bir madde yapılmamış acaba

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1177 : 14 Ekim 2018, 22:25:14 »
Sen platforma sahipsin istediğini yap ama motor konusunda bağımlısın.. Bu anlaşmada helikopterin platformuyla alakalı değil motorla alakalı. Adam sana deniz kuvvetlerine heli alamazsın demiyor en fazla benim motorumu deniz versiyonunda kullanma der.ayrintilar bilinmediği için bunda art niyet aramak için erken.   motor konusunda uzman değilim belki motorlarinda platformlar gibi denize özel tasarlanması en azından değişikler yapılması gerekiyordur.
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2018, 22:26:52 Gönderen: Yabgu »

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1178 : 15 Ekim 2018, 08:35:31 »
Motorda revizyon gerekebilir çünkü deniz şartlarında işler çok değişiyor bilginize

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1179 : 16 Ekim 2018, 16:09:47 »

Ha bir de şu var. 30 mm. yi de yapalım ki göreve göre değiştirebilme opsiyonu olsun!

+1
Yeni helikopterin son derece modüler tasarımda olması gerektiğini dile getirmiştim daha önce. Yakıt tankları, silah sistemleri vs her şey farklı görevler için kolaylıkla sökülüp takılabilecek şekilde olmalı. Aynı şeyi düşünüyoruz.
Tf-x de bu şekilde olmalı bu görüşünüze katılıyorum İngilizlerin temper ı ortada
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR