Gönderen Konu: T-129 ATAK PROJESİ  (Okunma sayısı 670322 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Ynt: T-129 ATAK PROJESİ
« Yanıtla #1160 : 10 Ekim 2018, 22:24:46 »
Allah'tan terörle mücadelede silahlı ihalar sahaya girdide uçak ve helikopterlerimizin yükü azaldı. Bütün yükü F-16'lar ve Cobra'lar çekiyordu. Helikopter filomuzun bu kadar genişlemesi dahada rahatlatacak bizi.

Çevrimdışı Eray537

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1161 : 10 Ekim 2018, 23:11:34 »
Yanlış bilmiyorsam 40 tane teslim edildi. 37'si Kara Kuvvetlerinde 3'ü Jandarmada 1'i de düştü. 43 değil 40 diye biliyorum ama üstadlar açıklarlar eminim.

Bir de sanki bir yerde Tai ayda 2 adet atak üretebilme kabiliyetinde olduğunu duymuştum doğru mu

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1162 : 10 Ekim 2018, 23:38:57 »
Yanlış bilmiyorsam 40 tane teslim edildi. 37'si Kara Kuvvetlerinde 3'ü Jandarmada 1'i de düştü. 43 değil 40 diye biliyorum ama üstadlar açıklarlar eminim.

Bir de sanki bir yerde Tai ayda 2 adet atak üretebilme kabiliyetinde olduğunu duymuştum doğru mu
Evet 40 . Ayda iki adet üretebilme kabiliyeti duruma göre değişir. TAİ istese ayda 10 tanede çıkarırda , öncelikle kuvvetin heli yapılanması , ödeme ,tesis ,  TAİnin heli departmanının yapılanması , heli parçalarının hazır olması gibi  faktörler var. TAİ 50 heliyi 5 ayda verse heli bölümündeki mühendislerine , işcisine ne iş yaptıracak devamlılığı kalmıyor. Birde devletin atak alımına ayırdıgı para var. demekki yılda 12-13 heli alma bütçesi ayırdılar. Çok basit bir örnek F-35 denilen uçağın bir tanesinin montajı 1 yıldan fazla sürüyor diye okumuştum.. Talep ne kadar coksa bir yılda çıkan uçak sayısıda o kadar artıyor. Projeye ne kadar çok personel koyarsan iş o kadar hızlı olur. Lakin kimse tüm siparişleri hemen teslim etmek istemez. Yıllara yarar. Yılda 12-13 heli çıkarmak bence normal.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1163 : 10 Ekim 2018, 23:40:06 »
Sanırım T-129 Atak projesi Fırtına06 belirtmiş oldukları yanında , asıl şunları kazandırdı.

1- Bu proje sayesinde kendimize olan öz güvenimizi yenilemiş olduk
2- Bu proje öncesi mevcut olan yüzde yüz  diş bağımlılıktan kurtulduk. 
3- Bu proje sayesinde  dünyaya bu işte biz de varız demiş olduk
4- Bu proje sayesinde kendi savaş helikopterimizi dizayn edebilmeye bir adım daha yaklaşmış olduk.
3- Bu proje sayesinde  ordumuz ,ABD nin kopralarına muhtaç olmaktan, milletimizi de ABD nin bu konudaki kaprislerinden   kurtuldu.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1164 : 10 Ekim 2018, 23:49:55 »
Sanırım T-129 Atak projesi Fırtına06 belirtmiş oldukları yanında , asıl şunları kazandırdı.

1- Bu proje sayesinde kendimize olan öz güvenimizi yenilemiş olduk
2- Bu proje öncesi mevcut olan yüzde yüz  diş bağımlılıktan kurtulduk. 
3- Bu proje sayesinde  dünyaya bu işte biz de varız demiş olduk
4- Bu proje sayesinde kendi savaş helikopterimizi dizayn edebilmeye bir adım daha yaklaşmış olduk.
3- Bu proje sayesinde  ordumuz ,ABD nin kopralarına muhtaç olmaktan, milletimizi de ABD nin bu konudaki kaprislerinden   kurtuldu.
Aynen öyle hocam.Katılıyorum. Yalnız ATAK helisi yetenek bakımından doruk noktasına çıktıgı için 2. faz denilen yani heliye yeni yeteneklerin kazandırılması babında şuanki ATAK'a ne gibi takviyeler yapılabilir merak ediyorum. MİLDAR radarını bile entegre etmekte zorlanılıyor sanırım. ATAK1de Longbow gibi pervane üstünede koyamıyorsun resmen kanattaki silahlardan taviz veriyorsun. Bir apachi hayranı olarak ATAK2nin tasarımı diye dolanan görsel pek hoşuma gitmemiş olsada sağlam birşey bekliyorum bakalım. Tasarım konusunda Amerikalılar kadar olamasakta iyi heli yapabileceğimizden şüphem yok.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Eray537

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1165 : 10 Ekim 2018, 23:58:08 »
Teşekkürler sayın Yabgu. Yanlız bir şey aklımı kurcalıyor. Yılda 10 adet dahi Atak-1 üretsek 2 yıla 59 tane teslimat bitecek ama 2 yıla Atak 2 hazır olması çok zor bir ihtimal gibi gözüküyor. Ne olacak peki o zaman zarfında Atak 2'nin oluşması mı beklenecek. Opsiyonlar da talep edilir mi ?
Ben Atak 1 opsiyonları alınmayacak 59 adet bittikten sonra 2 almaya başlayacaz diye okumuştum. Sizce nasıl şekillenir ileriki alımlar.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1166 : 11 Ekim 2018, 00:28:33 »
Teşekkürler sayın Yabgu. Yanlız bir şey aklımı kurcalıyor. Yılda 10 adet dahi Atak-1 üretsek 2 yıla 59 tane teslimat bitecek ama 2 yıla Atak 2 hazır olması çok zor bir ihtimal gibi gözüküyor. Ne olacak peki o zaman zarfında Atak 2'nin oluşması mı beklenecek. Opsiyonlar da talep edilir mi ?
Ben Atak 1 opsiyonları alınmayacak 59 adet bittikten sonra 2 almaya başlayacaz diye okumuştum. Sizce nasıl şekillenir ileriki alımlar.
Valla ben bu konuda uzman değilim en fazla okudugum kaynaklardan derleme birşeyler söyleyebilirim. Faz 2 çalışmaları başladı zaten lakin bu faz gözle görülür bir değişiklikten ziyade heliye EH-ET gibi yetenekler kazandırılması ve gelişmiş yazılımlar olur. mevcut Ataklar zaten çok başarılı kuvvet hemen peşine ATAK2 alalım demiyorki.Sayısal olarakta kuvvet bunun yapılanmasını yapmıştır. Bizim ülke dışında heli bulundurdugumuz üssümüz falanda yok. ATAK2nin 4-5 yıldan önce uçuşa geçemeyeceği gerçeği var. Her ne kadar T625 teknolojisi ve alt yapısı kullanılacak olsada savaş helikopteri farklı bir konsept ve nihai montajı yapılsa dahi helinin testi , mühimmat entegrasyon testi ve sertifikasyon süreci bayaga sürer yani 4-5 yıl belki 6 yılı bulur. Zaten varolan bir aciliyette söz konusu değil. ATAK2nin yapılma sebebi mevcut T129 ATAK helikopterinin özellik açısından sınırında olması. Lakin dünya değişiyor , EH/ET - radar - mühimmat çeşitleri , irtifa , menzil gibi şeylerde gelişiyor ve bunun içinde günün şartlarına uygun bir tasarım Heli olmazsa olmaz oluyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1167 : 11 Ekim 2018, 08:41:56 »
Ayda 10 helikopter!
Evet isterse yapabilir belki! Ama sadece Atak üretmiyor! Atak üretimi de sadece TSK ile sınırlı değil! Pakistan'a 30 helikopter yapacağız daha!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1168 : 11 Ekim 2018, 09:55:03 »
Ayda 10 helikopter!
Evet isterse yapabilir belki! Ama sadece Atak üretmiyor! Atak üretimi de sadece TSK ile sınırlı değil! Pakistan'a 30 helikopter yapacağız daha!
abi ben üretim kabiliyetinin ayda iki algisina istinaden söyledim.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1169 : 11 Ekim 2018, 10:11:34 »
Ayda 10 helikopter!
abi ben üretim kabiliyetinin ayda iki algisina istinaden söyledim.

Algı değil de planlama diyelim ona. Yetkililer mevcut durumu ve önümüzdeki günlerde gerçekleşecek projeleri düşünerek gerekli planlamaları yapmışlardır. O planlara göre üretimi yönlendiriyorlardır. Mesela daha 109 S-70 üretimi var. Opsiyonlarla birlikte 300 de olabilir! Anka var, Hürkuş var, uydu var, Airbus'a, F-35'e, Boeinge'e vs bir sürü yere parça üretimi var.

O kadar anlatmaktansa buyurun kendi sitesinden bakın: https://www.tai.com.tr/urunler/komponent-uretimi

TAI'nin iş yükü oldukça fazla ve daha da artacağa benzer. Bu güzel...
İşi zamanında teslim edebilmek için planlamayı da gerektiği gibi yaptıklarını düşünüyorum. Şimdilik ayda iki helikopter, zorlarsa belki rahat 3 helikopter. Daha fazlası için ya savaş durumu olması lazım, ya da yeni üretim sözleşmeleri...

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com