Gönderen Konu: T-129 ATAK PROJESİ  (Okunma sayısı 669274 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
Ynt: T-129 ATAK PROJESİ
« Yanıtla #1140 : 23 Temmuz 2018, 12:29:30 »
PS birisi begeni puanlarimi dusurmek icin gayret ediyor, muhtemelen Amaruk adli dostumuz.

Hic bosuna ugrasma arkadas. Ben begeniliyormus, begenilmiyormus, like almisim, almamisim konulari ile ilgilenmiyorum. Emeklerin bosuna gidiyor  ;D

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1141 : 24 Temmuz 2018, 10:24:25 »
Pakistan dışında ATAK ile ilgilenen ülkeler
Son Güncelleme: 23/07/18 18:01:292
Paylaş
Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI)’nin geliştirdiği T-129 ATAK helikopteri ile Pakistan’ın dışında başka alıcıların da ilgilendiği, TAI’nin yeni satışlar konusunda kendisin emin olduğu bildirildi.

Flight Global’da yer alan habere göre T129 ile Fas, Tayland ve Bangladeş'in ilgilendiği, Fas’ın 24 adet, Tayland 12-15 adet helikopter almayı planladığı ancak Bangladeş henüz ne kadar alacağına karar vermediği belirtildi.

Dergiye konuşan TAI Kurumsal Pazarlama Müdürü Görkem Bilgi, yaptığı açıklamada, Türk ve İtalyan savunma bakanlıkları ile birlikte yapılması gereken ihracat lisansı formaliteleri nedeniyle Pakistan’a yapılacak teslimatlar konusunda henüz bir program belirlenmediğini söyledi. Bilgi, formalitelerin bitirilmesinden sonra teslimatların 3 ay içinde başlayacağını kaydetti. Pakistan ile yapılan anlaşma lojistik, eğitim ve silah satışını da içeriyor.

Pakistan’ın dışında ATAK konusunda müzakere ettikleri birçok ülke olduğunu söyleyen Bilgi, “Pakistan zorlu bir müşteriydi. Yüksek irtifa testleri için Himalayalara gittik, helikopteri sıcak koşullarda 52C'de test etmek için çöllere gittik. ATAK’ı dört yıl boyunca test ettiler. Bu bir nevi diploma  eğer Pakistan'a bir helikopter satıyorsanız, o zaman tüm ülkeler ilgilenir” diye konuştu.

Görken Bilgi, TAI’nin gelecekte Atak II modeline odaklanacağının altını çizdi.

Kaynak: www.kokpit.aero

http://www.kokpit.aero/tai-daha-cok-atak-satmak-istiyor

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1142 : 01 Ağustos 2018, 17:16:18 »
Alıntı
Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’nin (TUSAŞ) Pakistan’a ihraç edeceği 30 adet T-129 Atak helikopterinde kullanılacak LHTEC T800 motoruna ilişkin ihracat izin sürecinin nasıl yürüdüğü ve bundan sonraki aşamalar belli oldu. Helikopter motorunun hakları, ABD firması Honeywell ile Birleşik Krallık firması Rolls-Royce’un ortak girişimi LHTEC’in elinde bulunuyor.

C4Defence Dergisinin edindiği bilgilere göre TUSAŞ’ın Pakistan ile müzakereleri sürdürdüğü dönemde LHTEC T800 motoruna ihracat izni için ABD ile görüşmeler başlatıldı. Alınan izinler sonrasında “adviser opinion” süreci tamamlandı. “Adviser opinion” izni alındığında ABD Hükümeti, resmi temaslar sırasında ürünü gündeme getiriyor ve ürünü beğendiklerini muhatabı ülkeye belirtiyor. Böylece alıcı tarafa satıştan haberdar olunduğu ve destek olunduğu bilgisi iletiliyor. ABD için bir ürünü bu şekilde desteklemek önemli bir karar.  Öte yandan “Adviser Opinion” alınması ürünün ihracatına yönelik kısıtlama olmadığı anlamına gelmiyor. Satış gerçekleşirse ticari bir ürün için ABD Ticaret Bakanlığı’ndan, askeri bir ürün için Pentagon’dan ihracat lisansı almak gerekiyor. Türkiye’nin Pakistan’a satmak istediği Atak helikopterlerinin LHTEC T800 motoru da bu süreçte izin bekliyor. Motor, askeri bir platformda kullanılacağı için ABD Savunma Bakanlığı’nın ihracat izni gerekiyor. Türkiye ile Pakistan arasında yürütülen müzakerelere göre bu iznin Kasım ayına kadar alınması gerekiyor. Bu izin o tarihe kadar alınmaz ise sözleşmenin geleceğine Pakistan tarafı karar verecek.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1143 : 02 Ağustos 2018, 09:49:22 »
Ne olacağı pek belli olmaz lakin bu iş şimdilik yatacak gibi :(

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
ATAK için ABD izni gerekiyor
« Yanıtla #1144 : 06 Ağustos 2018, 01:10:29 »
ATAK için ABD izni gerekiyor

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın geçtiğimiz ay duyurduğu ve Türkiye’nin “tek seferde yaptığı rekor ihracat” olma özelliğini taşıyan 1.5 milyar dolarlık 30 adet ATAK helikopterinin Pakistan’a satışı sözleşmesi, ABD ile gerilen ilişkiler nedeniyle bir kez daha gündeme geldi.

Helikopterin motor hakları nedeniyle Kasım ayına kadar ABD Savunma Bakanlığı’ndan ihracat izni alınamazsa, sözleşmede süre uzatımı gündeme gelecek. Hürriyet’e konuşan savunma kaynakları, ABD ile gerilen ilişkilerin ATAK helikopteri satışını olumsuz şekilde etkileyebileceği endişesini dile getirdiler. ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye’ye ihracat izni vermezse sözleşme uzatma teklifini değerlendirecek olan Pakistan makamları, ihracat anlaşmasının geleceğine karar verecek.

http://www.kokpit.aero/abd-nin-izni-gerekiyor
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1145 : 06 Ağustos 2018, 09:36:39 »
Abd nin bu konuda sıkıntı çıkarmamasını temenni ederim ancak böyle bir durumda alternatif olarak hangi ülkelerden motor temin edilebilir?

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1146 : 06 Ağustos 2018, 10:37:30 »
Neden basına satış tamamlandı gibi yansıtılıyor anlamış değilim :(

Canik bey bence ihracat için motor bulunamaz diye düşünüyorum.
zaten alternatif az.

Çevrimdışı Muzoo77

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1147 : 06 Ağustos 2018, 17:32:54 »
Aylar sonra foruma geliyorum ve aldığım ilk haber,en sevdiğim ve başarılı bulduğum savunma sanayi ürününün motoru yüzünden satamayacağımız  oluyor ???

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1148 : 06 Ağustos 2018, 17:35:09 »
henüz kesin bir durum yok efendim.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Atak Motorunda Kasım Beklentisi
« Yanıtla #1149 : 07 Ağustos 2018, 00:56:32 »
Atak Motorunda Kasım Beklentisi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’nin (TUSAŞ) Pakistan’a ihraç edeceği 30 adet T-129 Atak helikopterinde kullanılacak LHTEC T800 motoruna ilişkin ihracat izin sürecinin nasıl yürüdüğü ve bundan sonraki aşamalar belli oldu. Helikopter motorunun hakları, ABD firması Honeywell ile Birleşik Krallık firması Rolls-Royce’un ortak girişimi LHTEC’in elinde bulunuyor.

C4Defence Dergisinin edindiği bilgilere göre TUSAŞ’ın Pakistan ile müzakereleri sürdürdüğü dönemde LHTEC T800 motoruna ihracat izni için ABD ile görüşmeler başlatıldı. Alınan izinler sonrasında “adviser opinion” süreci tamamlandı. “Adviser opinion” izni alındığında ABD Hükümeti, resmi temaslar sırasında ürünü gündeme getiriyor ve ürünü beğendiklerini muhatabı ülkeye belirtiyor. Böylece alıcı tarafa satıştan haberdar olunduğu ve destek olunduğu bilgisi iletiliyor. ABD için bir ürünü bu şekilde desteklemek önemli bir karar.  Öte yandan “Adviser Opinion” alınması ürünün ihracatına yönelik kısıtlama olmadığı anlamına gelmiyor. Satış gerçekleşirse ticari bir ürün için ABD Ticaret Bakanlığı’ndan, askeri bir ürün için Pentagon’dan ihracat lisansı almak gerekiyor. Türkiye’nin Pakistan’a satmak istediği Atak helikopterlerinin LHTEC T800 motoru da bu süreçte izin bekliyor. Motor, askeri bir platformda kullanılacağı için ABD Savunma Bakanlığı’nın ihracat izni gerekiyor. Türkiye ile Pakistan arasında yürütülen müzakerelere göre bu iznin Kasım ayına kadar alınması gerekiyor. Bu izin o tarihe kadar alınmaz ise sözleşmenin geleceğine Pakistan tarafı karar verecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/atak-motorunda-kasim-beklentisi/6819/1