Gönderen Konu: T-129 ATAK PROJESİ  (Okunma sayısı 670293 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı acabuco

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
Ynt: T-129 ATAK PROJESİ
« Yanıtla #780 : 13 Aralık 2013, 13:38:10 »
F-35 ler mutlaka alınacak, kendi savaş uçağımızı üretene kadar onlar kullanılacaktır.

Ben umutluyum bu ülkenin geleceğinden. 1776 yılında bağımsızlığını ilan etmiş bir ülke şu an dünyayı yönetecek duruma gelmişse şayet, Türkiye'nin böyle bir geçmişle başamarayacağı hiçbir şey olamaz. Çok değil 1963 yılında başkanları suikast sonucu öldürülen bir ülkeden bahsediyoruz. Çok uzun süreler gerekli değil, belli bir zaman diliminde hedeflerine ulaşacaktır Türkiye.

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #781 : 13 Aralık 2013, 17:28:52 »
katılıyorum acabuco ancak gerekirse bu ülkenin kaderi tek tip uçağa bırakılır ancak f-35 kesinlikle alınmamalıdır alınırsa benden bol bol beddua yerler
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #782 : 13 Aralık 2013, 17:30:04 »
katılıyorum acabuco ancak gerekirse bu ülkenin kaderi tek tip uçağa bırakılır ancak f-35 kesinlikle alınmamalıdır alınırsa benden bol bol beddua yerler

Sebep?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #783 : 21 Aralık 2013, 23:10:41 »
Anka'da olduğu gibi T-129'da da Pakistan üretimi parçalar olacak galiba.

Alıntı
Pakistan to collaborate with Turkey on T-129

Pakistan to collaborate with Turkey on T-129
The Pakistan Aeronautical Complex has signed a work share agreement with Turkish Aerospace Industries, paving the way for any future Pakistani purchase of the T-129 attack helicopter.

‘TAI has contracted us to build frames for their Anka UAV, while we are also looking forward to collaborating with them ...

http://www.shephardmedia.com/news/rotor ... key-t-129/

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #784 : 24 Aralık 2013, 21:10:31 »
Bazı şeyleri bilirsiniz ama dışardan temin etmek daha ucuza gelir buda öyle bir şey sanırım.. Yada geliştirme, bilgi alış verişi amaçlı bir şeydir hayırlısı olsun neyse.. Önemli olan o parçayı aslında bizimde üretebiliyor, üretebilecek olmamız.. Bu noktada isterse zimbabwe, yeni gineden vs.. alınsın parçalar..

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #785 : 24 Aralık 2013, 23:32:20 »
Buradaki espri şu :Potansiyel alıcı olduğunu düşündüğünüz bir ülkeye önceden böyle sanayi katılımı fırsatları vererek projeye katkı sağlamasını ve seçim aşamasında kendi sisteminizin seçilmesi için bir nevi lobi faaliyeti icra etmiş olursunuz.Hatırlarsanız ABD firmaları da bizim şirketlerimize uzun menzilli hava savunma füze sistemi ihalesi öncesinde Patriot füze sisteminin bazı parçalarının üretimi işini vermişlerdi.Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir. Bu o parçaları sizin üretemediğiniz için değil bilakis üretimini rantabl bulmadığınız içindir ki zaten tasarımı size ait olan parçalar bunlar üretiminde kesinlikle sıkıntı yoktur.Teknolojisini siz üretmişsinizdir çünkü.

Pakistan'ın Anka-T129-Milgem vs birçok Türk savunma sanayi ürünü ile ilgilendiği zaten bilinen bir gerçek.Savunma projelerinin doğası gereği bazen adı offset bazende iş payı olsa da alım yapan taraf sisteme ait bazı komponentleri kendisi üretmek ve kendi ülkesinde de bir katma değer yaratmak istemektedir.Burada olan da budur.Şahsi fikrim Pakistan-Kazakistan-Azerbaycan-Gürcistan-Suudi Arabistan-BAE gibi doğal etki ve ilgi alanlarımız olan ülkelerle yapılan işbirliklerinin bu ve benzeri şekilde geliştirilmesidir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #786 : 24 Aralık 2013, 23:45:54 »
Artık neredeyse bütün ülkeler bunu yapıyor zaten. Çok da mantıklı. Sahip olacakları sistemlerin üretebilecekleri paarçaları kendileri üreterek  kendi vatandaşlarına istihdam sağlıyorlar.  Bizim senelerdir çoğu konuda teknoloji trasnferi diye yaptığımız aslında bundan başka birşey değil.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı tomahawk

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #787 : 27 Aralık 2013, 15:00:49 »
ve..2014..Teslim edilen ya da envantere alınan T 129 sayısı?

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #788 : 27 Aralık 2013, 15:05:39 »
Yil 2011 , sen SOM'un varlığını yeni ogrenmistin.Oysa adamlar yıllardır ugrasiyormuslarda kimsenin haberi yokmus.Demek ki her türlü bilgi hemen internete dusmuyomus.

Çevrimdışı yakusha

• DefenceTurk
  • *
  • 20
  • Sabri Unal
    • turkdefence
« Yanıtla #789 : 18 Ocak 2014, 01:28:00 »
Yil 2011 , sen SOM'un varlığını yeni ogrenmistin.Oysa adamlar yıllardır ugrasiyormuslarda kimsenin haberi yokmus.Demek ki her türlü bilgi hemen internete dusmuyomus.

Aslında T-129 projesinde şartların maximum oranda zorlanması benim de canımı sıksa da, sonuçta ortaya çıkan şey'e mükemmel/perfect diyebilmek gerekiyor.

Milgem için Perfect diyebiliyorsak/dünya diyebiliyorsa T-129 için de aynı şeyi dünya diyecektir. Niye kendimizi zorlayıp ürünümüzü good/iyi diye mimlemeye zorluyoruz...

Mesela BedFord ve Skoda diye iki firma var,

İkisi de zihnimde

ve

şeklinde yerleşmiştir.

Algı önemli bir şey, o algı da bir defa oluştuğuna göre sıkı çalışmaya devam diyorum.