Gönderen Konu: T-129 ATAK PROJESİ  (Okunma sayısı 670340 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Ynt: T-129 ATAK PROJESİ
« Yanıtla #680 : 11 Eylül 2013, 15:13:04 »
t129 daki görüntü sistemleri ile supercobra helikopterlerindeki görüntüleme sistemi arasındaki farklar nelerdir?
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #681 : 16 Eylül 2013, 13:14:27 »
Pakistan başbakanı Navaz şerif bugün TAI tesisleserine gidecek,bir ihtimal buradan sonra bir işbirliği protokolü beklenebilir.Pakistan'ın ihtiyacı olan saldırı helikopterlerinin ortak üretilmesi konusunda anlaşılabilirse bu ATAK için büyük başarı olur.Önü iyice açılır ihracat açısından.

Pak-Turkish pact on combat copters on cards
September 16, 2013 SALIM BOKHARI - ANKARA

Nawaz to witness demo of T-129 Attack Helicopters

Pakistan and Turkey are expected to expand their cooperation in defence production and Prime Nawaz Sharif will discuss the possibility of joint production of fighter helicopters with his Turkish counterpart Tayyip Erdogan.

Soon after his arrival in Ankara on a three-day official visit to Turkey, Premier Nawaz would undertake a visit to Turkish Aerospace Industries to witness demonstration of T-129 Advance Attack and Tactical Reconnaissance Helicopters.

If an understanding is reached, an MoU would be signed and later a high-ranking team of Pakistan Air Force comprising experts from Kamra Re-build Factory would undertake a visit to Ankara to look into the technical details involved in joint production of these helicopters.

Pakistan and Turkey are already cooperating in different fields of defence production and training of each others’ military personnel. But, Pakistan desperately needs such helicopters to enhance its capability to carry out operations in Fata region to target terrorist hideouts.

T-129 is the result of the integration of nationally developed avionics and weapon systems by Turkey on to the combat proven Agusta Westland A-129 airframe, with upgraded engines, transmission and rotor blades. This helicopter is designed to meet the demanding requirements of armed forces. Optimised for “hot & high” environments and having considerable fire-power, T-129 is the most efficient Attack Helicopter in its class.

T-129 in fact has two versions. T-129A is the “combat support” version capable of carrying 500 ea 20mm gun rounds and up to 76 guided or unguided 2.75” rockets. T-129B is the “multi-role” version equipped with the leading edge electronic warfare systems and capable to carry a payload of 8 anti-tank missiles, 12 guided 2.75” rockets, 2 air-to-air missiles and 500 rounds, simultaneously.

http://www.nation.com.pk/pakistan-news-newspaper-daily-english-online/national/16-Sep-2013/pak-turkish-pact-on-combat-copters-on-cards

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #682 : 16 Eylül 2013, 20:04:39 »
benim talep beklediğim ülkeler azerbaycan,pakistan ve arap ülkeleri bu aralar brezilyayla ilgili haberler var doğrumu
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı yakusha

• DefenceTurk
  • *
  • 20
  • Sabri Unal
    • turkdefence
« Yanıtla #683 : 16 Eylül 2013, 20:41:32 »
Pakistan'ın çin ile de ilişkileri iyi. Çin Z-10 ile Atak arasında bir tercih yapacaklar gibi görünüyor.

Lakin böylesi bir satış ihtimalinde, Çin ile Pakistan arasındaki havacılık alanındaki ilişkilerin etkilenmesi ihtimali bulunuyor. Birlikte uçak geliştiren, füze geliştiren bir ülkenin, bir helikopter için aralarının açılmasını isteyeceklerini zannetmiyorum. (şahsen, subjektif olarak)

İkinci husus, LHTEC motorunun Pakistan'a satılacak bir ATAK helikopterinde bulunma ihtimalini düşük buluyorum. Çünkü böylesi bir durumda LHTEC motorunun direk çinliler'in de eline geçeceği gerçeği var.

ATAK projesinde tek ortak TAİ değil, İtalyan ortağımızın bu satışa -ticari olarak hayır demez o kesin ama ya siyasi olarak- sıcak bakacak mı bilmek gerekiyor.

İtalyan ortağımızı ikna ettiğimiz durumda, LHTEC engelini orjinal Mangusta'daki RR http://en.wikipedia.org/wiki/Rolls-Royce_Gem motoru ile aşabilir miyiz. Bizim verimsiz gördüğümüz motorla dışarıya ürün satabilir miyiz?

Murat Bayar haklı, Motorunu üretmeden Yerli Üretim sadece yerel ihtiyacı çözen bir çözüm. -Spagetti bulamıyorsanız Noddles yeyin -

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #684 : 16 Eylül 2013, 20:44:36 »
benim talep beklediğim ülkeler azerbaycan,pakistan ve arap ülkeleri bu aralar brezilyayla ilgili haberler var doğrumu

Doğru.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #685 : 17 Eylül 2013, 13:31:41 »

İtalyan ortağımızı ikna ettiğimiz durumda, LHTEC engelini orjinal Mangusta'daki RR http://en.wikipedia.org/wiki/Rolls-Royce_Gem motoru ile aşabilir miyiz. Bizim verimsiz gördüğümüz motorla dışarıya ürün satabilir miyiz?

Pakistan'da yükselti fazla , bu nedenle güçlü bir motor isteyeceklerdir diye düşünüyorum...

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #686 : 17 Eylül 2013, 13:41:25 »
batinin parkistana silah satimi biraz sIkIntili diye biliyorum

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #687 : 17 Eylül 2013, 13:52:22 »
Bu helikopteri bu motorla Pakistan'a satamazsınız. Satılırsa çok ama çok şaşırırım. Aslında Pakistanlılar yana döne saldırı helikopteri arıyorlar ama işler haldeki iyi kalite tüm helikopterler Batı menşeili. Batı Pakistan'a günahını bile satmaz. Kaldı ki, T129 ucuz bir gunship değil. Ucuz olmayan etten mamul iyi bir yahni. Pakistan'ın mali durumuna pek uymaz.
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2013, 13:55:40 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #688 : 17 Eylül 2013, 14:23:39 »
Bu helikopteri bu motorla Pakistan'a satamazsınız. Satılırsa çok ama çok şaşırırım.

çok ama çok şaşırmak sizin alamet-i farikanız oldu hocam. genelde de doğru çıkıyor. :)
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı tomahawk

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #689 : 17 Eylül 2013, 14:56:07 »
G. Kore,Brezilya,Suudi Arabistan..Şimdi de Pakistan..Pardon ama bu helikopter bizim envanterimize girmemişken,bir mermi harcamışlığı yokken,hiç bir reel saha tecrübesi yokken(Envantere alınmamış olsa dahi arazide uçuyor mu bilmiyorum) ve ısrarla da envantere alınmazken denenmemiş,teri akıtılmamış bir helikopteri hangi ülke neden alsın ki?Doğmamış çocuğa don mu biçiliyor?Yoksa çocuk doğdu da biz mi bilmiyoruz?Net ve somut soruyorum:T129 A ya da T129 B,TSK envanterine girdi mi?Girmedi mi?Girmediyse neden?Girecekse ne zaman?