Gönderen Konu: T-129 ATAK PROJESİ  (Okunma sayısı 670332 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Ynt: T-129 ATAK PROJESİ
« Yanıtla #590 : 01 Mayıs 2013, 20:37:20 »
umtas füzesi tanklara karşı yeterli olacaktır bence biz apache gibi büyük bir heli yapacağımıza biran önce altayı geliştirmeliyiz
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı Dumlupinar99

• DefenceTurk
  • *
  • -2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #591 : 01 Mayıs 2013, 23:48:55 »
sadece teknik kısmına cevap verebilirim.

T129, 30mm top taşımıyor ama Cirit taşıyor. Tek bir cirit, tank haricindeki tüm hafif zırhlıları savaş dışı bırakır.

maliyeti nedir onu bilmiyorum. yani bir ciritin maliyeti ile 30mm top mühimmatının maliyeti nedir? tabi bu kaç adet top mermisi kullanıcağına, silahın isabet oranına, mühimmatın içeriğine (seyreltik uranyum falan) göre değişir.

tanklara karşı da OMTAS, UMTAS var. benim derdim bunlar değil. helo hayırlısı ile seri üretime geçsin. ha bire ertelenip duruyor!

Senin Derdin bir Kenara, en mantiklisini tartisiyoruz burda. Eski Konularida acmayalim, Bu Ülke Deprem ve Banka Krizi görmüs. Helo degil ozamanlarda baska Dertlerimiz vardi. Bugün Haram Para yiyerek orayi gectik (Yada daha dogrusu yarina erteledik o Problemleri.)

Zirh delici Mermiyle donatilmis 30mm Top Zirhli yer birliklerine karsi en etkin Silahtir. Bunu kabul ediyormusun? T129 un zirh Kaplamasi varmi yokmu? Ben olmadigini biliyorum. Kevlar ile donatilmis Apache 30mm Topu ile ve Pilotlari koruyan Kevlar Zirhi ile yer Hedeflerine karsi en etkin Silahtir. Bunu Dünya Kabul ediyor.

T129 secildiginde Zirhli Birliklere karsi hafif kaldigini hepimiz kabul ettik, ama Asimetrik Savas icin daha yararli oldugu icin bu Zayif Noktasini kabul etmistik. Ben en azindan öyle gecen Sohbetler hatirliyorum cesitli Savunma Forumlarinda. Bizim T129 icin ön gördügümüz asil rol PKK aviydi, dogru degilmi?

Bugün gelinen Nokta ise PKK artik Terör Örgütü listelerinden cikti ve T129un onlara mermi atmasi artik yakinda yasaklanacaktir. Öyle bir Durum var sanki.

Ben ozaman soruyorum, Asimetrik Savas olmayinca geriye sadece T129un zayif noktasi olan Anti Zirhli Birlikler Kabiliyetleri kaliyor. Ozaman biz Stratejimize uygun Silah degil, sadece siyasi ve ekonomi amacli Silah almis oluruz. Anliyormusun?

Yunanlar yavas yavas yeniden ayaklanmaya basliyor ve Baslarina Nazi Partisi gecti. Yarin Yunanistan yeniden Güce kavusup elinde var olan Zirhli birliklerini bize karsi kullanmaya kalkarsa, ozaman siz bana Güvence verebilcenizmi Envantere soktugumuz Silahlarin isimizi görecegini? Cirit güzel ama Maliyetini bile bilmiyorsun. Bence 30mm Topmermisinin cok üstündedir Maaliyeti. Genelde Zirhli Birlikler kalabalik bir sekilde alana yayilarak ataga gecerler. Bunlarin hangi birisine Cirit atacaksin? iki Dakikada Kovanin/Podun bosalir. Apache isse Mermileri yagdiriyor sola saga ve en etkili sekilde karisisindaki Zirhli Birlikler ile mücadele ediyor.

Silahlar Milli Savunma Stratejisine göre tedarik edilmeli, siyasi ve ekonomi Amaclar güderek degil.

Çevrimdışı Dumlupinar99

• DefenceTurk
  • *
  • -2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #592 : 01 Mayıs 2013, 23:59:10 »
umtas füzesi tanklara karşı yeterli olacaktır bence biz apache gibi büyük bir heli yapacağımıza biran önce altayı geliştirmeliyiz

Gelistirmekle Is bitmiyor. Tedarik etmek ve devamliligi saglamak önemli. Ekonomimiz su an iyi. Krediyle Ekmek yiyoruz, ama yarin ne olacak? Bana Güvence verebilcenmi, Altayi Envantere soktugumuz an ABDnin Ekonomimizi paltalamayacagini? Bugün Yunanlarla Alay ediyorduk, kim bilir yarin Durum nasil olcak. Ben ABDnin bize Özgürlesmemiz icin ve Milli Silahlar almak icin Sicak para verecegine pek inanmiyorum. Bu Mantikli gelmiyor.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #593 : 02 Mayıs 2013, 00:21:56 »
Ben sadece kendime güvenirim. o yüzden kendi bakış açımı yazayım:

-ATAK2 ihalesi bugün tekrar yapılsa apache yerine King Cobra'yı seçerim. yine yapılsa yine King Cobra seçerim. Rooivalk plase... (sebebini sorma)

-ancak ihale oldu-bitti geçmiş olsun. elimizdeki alet bu. zırhlı veya zırhsız hala seri üretime geçebilmiş değil. BANANE APACHE'NİN ZIRHINDAN!

-elimde yeterli sayıda (yaklaşık 60) t129 olsun ben onlarla da birşeyler yaparım. 60 helo hiç değilse 480 cirit taşır. var mı tek kalemde 480 zayiat vermeyi göze alabilecek babayiğit etrafımızda?

-dediğim gibi ben işin seri üretimindeyim. hükümeti savunmuyorum. geçmiş hatalara vah-tüh etmiyorum. sadece seçilen helonun elime geçmesine bile razıyım.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Dumlupinar99

• DefenceTurk
  • *
  • -2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #594 : 02 Mayıs 2013, 00:45:48 »
Ben sadece kendime güvenirim. o yüzden kendi bakış açımı yazayım:

Ben Allahtan ve Türk Ordusundan baska kimseye güvenmem.

Alıntı
-ATAK2 ihalesi bugün tekrar yapılsa apache yerine King Cobra'yı seçerim. yine yapılsa yine King Cobra seçerim. Rooivalk plase... (sebebini sorma)

Apache agir saldiri helikopteridir. Soguk Savas icinüretilmistir. King Cobra Asimetrik Savas icin daha uygun. ABD bunlarin ikisinide yerinde kullaniyor.

Alıntı
-ancak ihale oldu-bitti geçmiş olsun. elimizdeki alet bu. zırhlı veya zırhsız hala seri üretime geçebilmiş değil. BANANE APACHE'NİN ZIRHINDAN!

Yunanlarla catisma baslayinca ve Zirhlarini delemeyince ozaman anlarsin sana neymis Apachenin zirhi. Düsmanin Silahini bile tanimayanlar ancak Kara Topragi görürler.

Alıntı
-elimde yeterli sayıda (yaklaşık 60) t129 olsun ben onlarla da birşeyler yaparım. 60 helo hiç değilse 480 cirit taşır. var mı tek kalemde 480 zayiat vermeyi göze alabilecek babayiğit etrafımızda?

Her attigin Ciriti tutturdun sanki. Ciriti vurmak mümkündür. 30mm Top Mermisini havada vurmak mümkün degil. Yunanlarin burda cok ciddi bir Avantajlari olusuyor eger birgün Malzemelerini tam operasyonel duruma getirebilirlerse. Bunuda mümkün görüyorum cünkü Dünyadaki zengin Yahudi Lobisi bizim düsmanimizdir ve yarin Yunanistanin Borcunu silip onlari bizim üstümüze tetikci olarak salabilirler!

Alıntı
-dediğim gibi ben işin seri üretimindeyim. hükümeti savunmuyorum. geçmiş hatalara vah-tüh etmiyorum. sadece seçilen helonun elime geçmesine bile razıyım.

O gecikme neden kaynaklaniyor?

Bakin devamli Projeler gecikiyor. Baris Kartali ertelendi. T129 ertelendi. Ortadan kaybolan NBC Koruma Elbisesi projesinden artik bahseden bile yok?!

Bence ABD bize Milli Silah almak ve Envanterlerimizi Savasa hazir hala getirmek icin bir Kurus bile vermez. Adamlar Bugün yumusak Karnimiz olan Isbirlikcileri kullaniyor, ama bunlarin hepsini cöpe atacak ve hepimizde kurunun yani sira yanacagiz. Bundan Adim gibi eminim.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #595 : 02 Mayıs 2013, 01:15:31 »
Apache ile ATAK'ın zırh koruması konusunda pek bir farkları yok ki!
30mm top ile modern zırhlı araçları imha etmek de kolay değil. Daha etkili olan güdümlü roketler bence daha uygun. Genel anlamda çoğu zaman belirttiğim gibi bence en kullanışlı saldırı helikopteri AH-1Z. ABD sorun çıkarmasaydı zaten Atak yerine şimdi Kingcobra ile uçuyor olacaktık.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Xaero

• DefenceTurk
  • *
  • 3
« Yanıtla #596 : 02 Mayıs 2013, 19:26:16 »
Ne kadar çelişkili konuşuyorsun. Bir yandan diyosunki ABD bize kuruş vermez adamların kredisiyle ilerliyoruz vs... Bir  yandan diyorsunki seçtiğimiz helikopter apache'den çok daha düşük seviyede zırhı yok topu yok... Adamlardan kiralık 3 helikopter istedik onu bile vermediler kaldıki 50 adet satın alıcaz onlardan. İlk tasarladığımız helikopterin dünyanın en iyi helikopteri olmasını beklemiyorsun heralde (ilk tasarladığımız helikopter de tasarımı italyanlardan satın alınan bir helikopter hatırlatırım.)  Bir yerlerden başlamak lazımdı ve çok çok çok geç olarak 2007-2008'li yıllarda başladık. Senin mantığınla hareket etseydik dışarıdan helikopter satın alınıp 2013 yılında hala bu işlere girişmemiş olurduk.

Çevrimdışı Dumlupinar99

• DefenceTurk
  • *
  • -2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #597 : 02 Mayıs 2013, 20:31:48 »
Anlamiyorsun Kardesim, önemli olan "Camurdan olsun bizim olsun" Mantigi degil. Önemli olan Paramiz icin en uygun Cözümü bulmak. Biz Kalyonlarimizi Soba Odunu olarak yakan bir Milletiz. Hatirlatirim! Tarih Kitaplarinda bu Bilgi mevcuttur, okuyun ve ögrenin.

Bugün HMS Victory denen zikkimdan tikir tikir Turist Parasi bile kazaniyor Ingilizler, Birde böbürleniyorlar. Biz taa 2nci Abdülhamit Döneminde Kendi Teknolojimizden vaz gecip Alman Teknolojisine yöneldik. Sen diyorsunki 2013te Basladik, geri kalmisiz. Öyle bir Durum yok, biz bu Oyunun bir Mensubu degiliz artik. Bundan 150 Sene önce Osmanli Atalarimiz kendi elleriyle vaz gectiler, bizim icin Tiren gitmistir, ucak kalkmistir. Birdaha taklada atsak yetisemeyiz bizden 150 Sene ilerde olanlara.

Savunma Sanayi Ülkemizi savunmak icin kurulmustu 1930larda, sonra 1970lerde birdaha. Cünkü 1950lerden 70lere kadar yeniden vaz gectik ve bu sefer Ucaklarimizi Soba Odunu yaptik! Nuri Demiragi tanirsin umarim?

Menderes, yani Bugünün Liderinin Fikirbabasi kapatti o Ucak Fabrikalarini. Cünkü Emir yukardan, Okyanus ötesinden geldi. "Size lazim degil, siz Traktör üretin, Tarima yönelin" dedi John Amca bizimkilerine. Onlarda "Yes Sir" deyip cebe indirdiler. Sonra Dalda sallandilar.

ATAK ile Asimetrik Savas yapacaktik, Asimetrik Savasin Asi bile kalmadi. Soruyorum daha dogru yolda oldugumuzdan eminmiyiz? Yarin Yunanlarda bizimle "Barismak" isterse ne yapcaz? ABDnin Ölüm Kucaklamasinda Can veririz galiba.

T.C. yi hic umursamadan Tabeladan silenler, yarin Amerikan Bayraginida ceker direge. Bundan Kuskunuz olmasin.

Çevrimdışı tomahawk

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #598 : 02 Mayıs 2013, 22:57:59 »
Benim kişisel görüşüm,Süper Kobra'da,King Kobra'da,Apaci helikopteri de T 129 dan daha iyi..Apaçi yi saymıyorum zaten..Neticede elimizde Atak var..O da daha somut degil.Bu helikopter Turkiyenin gelecek 30 yili demek..Bu sebeple artık bu aracın uzerine yogunlasacağız..Baska yolu yok..Ancak halen proje SOMUTLAŞTI MI?Hayır..
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2013, 23:02:05 Gönderen: tomahawk »

Çevrimdışı MagneTo

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #599 : 03 Mayıs 2013, 00:44:26 »
Benim kişisel görüşüm,Süper Kobra'da,King Kobra'da,Apaci helikopteri de T 129 dan daha iyi..Apaçi yi saymıyorum zaten..Neticede elimizde Atak var..O da daha somut degil.Bu helikopter Turkiyenin gelecek 30 yili demek..Bu sebeple artık bu aracın uzerine yogunlasacağız..Baska yolu yok..Ancak halen proje SOMUTLAŞTI MI?Hayır..

Diğerleri anladım da Süper kobranın hangi özellikleri, T129'dan daha iyi bilgi verebilir misiniz ? Ve bu değerlendirmeniz içinde Türkiye'nin bu projeden beklentilerini ve isterlerini de ele alırsanız sevinirim...!