Gönderen Konu: T-129 ATAK PROJESİ  (Okunma sayısı 673294 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
Ynt: T-129 ATAK PROJESİ
« Yanıtla #1430 : 22 Mayıs 2020, 01:04:09 »
Hocam 250 km yapacak motor-aktarma  üretemiyoruz 450 km hız yapacak motoru nereden bulacağız?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1431 : 22 Mayıs 2020, 02:43:23 »
Birşey aklıma geldi tamamen yerli ve milli T629 yapıldıktan sonra Atak 2'ye gerek var mı ?
Ya da Atak 2 sırf denizci yapılabilir mi yoksa sikorsky'nin yaptığı gibi DEFIANT helicopter konseptine mi geçiş yapılmalı ? hem böylece denizci bir savaş ucağı ihtiyacı bir nebze olsun karşılanır

Var. T-629'un yapamayıp 10 tonluk'un yapabileceği şeyler var ;

+ Daha fazla hız ve irtifa
+ 30 mm top
+ 6 kanat istasyonu
+ daha büyük ek yakıt tankları ile daha uzun menzil
+ 16x umtas kapasitesi
+ nlos anti tank taşıma kapasitesi

vb.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1432 : 22 Mayıs 2020, 17:31:54 »
Acaba atak helikopterinden atılan ihalar olabilir mi ve kuzgun ?
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı ÇölKaplanı

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1433 : 25 Mayıs 2020, 17:53:19 »
Leonardo Helicopter AW249 üretiyor A-129 yerine.
Bizimle çalışacaklarını sanmam.
A-129 zaten eski bir tasarımdı ve İtalyanlar da biz de bu modelden iyi ekmek yedik . Onlar para biz de ülkemize helikopter üretim alt yapısı kazandık.

Artık tüm mülkiyet haklarına , ihracat imkanına sahip Türkiye'ye ait orta sınıf bir taarruz helikopteri T-629 üretmek akıllıca bir seçim...

Ts-1400 motorumuz 1600 hp güç üretebiliyor mu gerçekten?

Aw-249 çok mantıksız bir proje. Yapılırsa İtalya dışına çıkamaz.

Neden ?

1- Güzel bir motoru var, ancak tasarım modifiyeli a-129. Bu yüzden bazı kronik sorunları çözememişler.
2- Hedefledikleri sınıf t-629'un bir üstü ancak o sınıfta bir sürü mantıklı helikopter varken kimse yüzüne bakmaz.
3- T-629 gibi bir helikopterde ne nerede olması gerekiyorsa orada olduğu bir helikopter ile aynı ihaleye girdiğinde hele birde rotor üstü mildarlı t-629'a karşı bir şey kazanamaz. Keza Türkiye motoru da kendi yapıyor fiyat konusunda da inanın yarışamazlar.

Diğer yandan ;

Malum iki devletin arası iyi ve italya ekonomik bir çıkmazda, son corona'da bitirdi adeta italya'yı , sağlık sektörüne yatırım yapmak varken yeni bir helikoptere yatırım yapmak çok saçma.

Tai T-629'a ortak olmak çok ama çok diye mantıklı bir hamle olur .

Neden ?

+ Ortada kağıt üstünde combat proven bir sistem üzerinden ortaya çıkmış çok başarılı bir dizaynda helikopter var.
+ Mildar gibi bir mwm zor bulurlar.
+ Eğer alır veya üretirlerse culuk avrupanın yarısından çoğu T-629'un aslında italyan olduğu ve Türklerin italyanlardan aldığına inanır ve fikrini değiştirmez.

Gayet win to win.

Evet ts-1400 1600 shp bir motor. Bir çok kez dile getirildi ve  en son temel kotil de belirtti.
Hocam yanlız iyi güzel hoş söylüyorsunuz da, İtalyanlar Polonya'dan ortak buldu bile. Haa Apache, bizim 10 Ton Taarruz ve Rus helileri varken ağır sınıftan pek fazla ekmek yiyemez. Orta sınıfta da bizim T-629 çok başarılı olur büyük ihtimal o sınıfta da neredeyse şansı yok zaten. Belli ki Türkiye ile İtalya da zamanında taaruz helikopterini beraber yapmak için müzakere etmişler ama hem onların T-629 ve Ağır sınıf arası bir talebi olması, hem de bizim tamamen özgün bir helikopter isteğimiz olunca mümkün olmamış. Ben de T-629'un ITAR-yenilenmiş bir Atak helikopteri olduğunu düşünüyorum ama daha helikopterin ne olduğunda bile kesin bir kanıya varamıyoruz...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1434 : 25 Mayıs 2020, 19:26:33 »
Leonardo Helicopter AW249 üretiyor A-129 yerine.
Bizimle çalışacaklarını sanmam.
A-129 zaten eski bir tasarımdı ve İtalyanlar da biz de bu modelden iyi ekmek yedik . Onlar para biz de ülkemize helikopter üretim alt yapısı kazandık.

Artık tüm mülkiyet haklarına , ihracat imkanına sahip Türkiye'ye ait orta sınıf bir taarruz helikopteri T-629 üretmek akıllıca bir seçim...

Ts-1400 motorumuz 1600 hp güç üretebiliyor mu gerçekten?

Aw-249 çok mantıksız bir proje. Yapılırsa İtalya dışına çıkamaz.

Neden ?

1- Güzel bir motoru var, ancak tasarım modifiyeli a-129. Bu yüzden bazı kronik sorunları çözememişler.
2- Hedefledikleri sınıf t-629'un bir üstü ancak o sınıfta bir sürü mantıklı helikopter varken kimse yüzüne bakmaz.
3- T-629 gibi bir helikopterde ne nerede olması gerekiyorsa orada olduğu bir helikopter ile aynı ihaleye girdiğinde hele birde rotor üstü mildarlı t-629'a karşı bir şey kazanamaz. Keza Türkiye motoru da kendi yapıyor fiyat konusunda da inanın yarışamazlar.

Diğer yandan ;

Malum iki devletin arası iyi ve italya ekonomik bir çıkmazda, son corona'da bitirdi adeta italya'yı , sağlık sektörüne yatırım yapmak varken yeni bir helikoptere yatırım yapmak çok saçma.

Tai T-629'a ortak olmak çok ama çok diye mantıklı bir hamle olur .

Neden ?

+ Ortada kağıt üstünde combat proven bir sistem üzerinden ortaya çıkmış çok başarılı bir dizaynda helikopter var.
+ Mildar gibi bir mwm zor bulurlar.
+ Eğer alır veya üretirlerse culuk avrupanın yarısından çoğu T-629'un aslında italyan olduğu ve Türklerin italyanlardan aldığına inanır ve fikrini değiştirmez.

Gayet win to win.

Evet ts-1400 1600 shp bir motor. Bir çok kez dile getirildi ve  en son temel kotil de belirtti.
Hocam yanlız iyi güzel hoş söylüyorsunuz da, İtalyanlar Polonya'dan ortak buldu bile. Haa Apache, bizim 10 Ton Taarruz ve Rus helileri varken ağır sınıftan pek fazla ekmek yiyemez. Orta sınıfta da bizim T-629 çok başarılı olur büyük ihtimal o sınıfta da neredeyse şansı yok zaten. Belli ki Türkiye ile İtalya da zamanında taaruz helikopterini beraber yapmak için müzakere etmişler ama hem onların T-629 ve Ağır sınıf arası bir talebi olması, hem de bizim tamamen özgün bir helikopter isteğimiz olunca mümkün olmamış. Ben de T-629'un ITAR-yenilenmiş bir Atak helikopteri olduğunu düşünüyorum ama daha helikopterin ne olduğunda bile kesin bir kanıya varamıyoruz...

Şu anlık iyi niyet anlaşmaları var sadece bakacaklar ne yapabilir diye. Belki üretimde İtalya, Polonya'nın ucuz iş gücünü kullanabilir, biliyorsunuz ki polonya da Amerikan helikopter fabrikası var . Şu son gelişmelerden sonra Aw-249'un kaderi nasıl olur bilmiyorum hele ki birde t-629 bu sene ilk uçuşunu yapacakken italya tekrardan düşünebilir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1435 : 25 Mayıs 2020, 20:02:23 »

Ben Türkiye T-629 yaptı diye İtalyanların AW249'dan vazgeçeceklerini düşünmüyorum.Hele ki 2 ülkenin projeleri de bu aşamaya geldikten sonra İtalyan Leonardo gibi bir devin bizim helikopter üzerinde çalışmak isteyecekleri görüşüne katılmıyorum...

Yalnız Sayın Battlestar'ın dediği gibi bizim T-629 en az AW-249 kadar iyi olacak hatta kendi motorumuz , ucuz parça ve üretim süreciyle ihalelerde daha avantajlı olacağı görüşüne tamamen katılıyorum...AW249 en erken 2025 combat olacakmış...Biz 2022'ye kadar T-629'u yetiştirebilirsek ABD ve Batı'nın istemeyeceği çok ülkeden ihale kaparız bu helikopterle...

Ağır sınıf 10 ton taarruz helikopteri ise (Apache rakibi) 3000 hp motor lazım... Motor işin içine girince benim elim ayağım kesiliyor...
Ama bizim için biraz daha uzak bir hedef...
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2020, 20:04:19 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1436 : 25 Mayıs 2020, 21:00:33 »

Ben Türkiye T-629 yaptı diye İtalyanların AW249'dan vazgeçeceklerini düşünmüyorum.Hele ki 2 ülkenin projeleri de bu aşamaya geldikten sonra İtalyan Leonardo gibi bir devin bizim helikopter üzerinde çalışmak isteyecekleri görüşüne katılmıyorum...

Yalnız Sayın Battlestar'ın dediği gibi bizim T-629 en az AW-249 kadar iyi olacak hatta kendi motorumuz , ucuz parça ve üretim süreciyle ihalelerde daha avantajlı olacağı görüşüne tamamen katılıyorum...AW249 en erken 2025 combat olacakmış...Biz 2022'ye kadar T-629'u yetiştirebilirsek ABD ve Batı'nın istemeyeceği çok ülkeden ihale kaparız bu helikopterle...

Ağır sınıf 10 ton taarruz helikopteri ise (Apache rakibi) 3000 hp motor lazım... Motor işin içine girince benim elim ayağım kesiliyor...
Ama bizim için biraz daha uzak bir hedef...

Peki serkan hocam ben sana bir soru sorayım ? O üstte attığın helikopteri mi tercih edersin yoksa şunu mu ;

Amacım orta sınıf saldırı helikopteri almak olsa kesinlikle t-629'u seçerim. Ağır sınıf desen bir sürü alternatif var onu geçtim aynı klasmanda çok daha iyi ah-1z viper var.  Sakın T-700 motoruna aldanma helikopter 8 ton. Yani t-629'dan daha kıvrak olması imkansız. Göründüğü kadarıyla 16x atgm kabiliyeti de yok veya düşünülmüyor. Hız desen eşdeğerlerinden yavaş, taşıma kapasitesi ha keza , menzili belli değil ancak saldırı helikopterleri zaten çok uzun menzillerde savaşan bir alet değil.

Şöyle bakıyorum ağır sınıf ama 20 mm tercih edilmiş saygı duyarım, tekrar bakıyorum makineli top gövde altında değil flir pozisyonu ters değil kör nokta var. Buda bir çok senaryoda zafiyet demek, Zaten milimetre dalga radarına ait ibare yok, olsa bile mildardan daha ufak ve performanslısını bulamazlar.

Bakıyorsun durumsal farkındalık sensörlerine dair ibare yok, öz savunma sistemleri yamalı bohça gibi dışarı da, bir sürü yabancı alt sistem var, senden adam bu helikopteri alacak ama ilk arasının abd ile iyi olması lazım , motor-makineli top ondan , füzeler israil rafael'den, flir felan Allah bilir kimden bir sürü iş. Bu helikopterin öncülü a-129 sadece bm operasyonlarında kullanılmış ve combat proven olmamış bir helikopter. Tabi birde her avrupa projesi gibi eşşek yükü fiyat çekerler. aw-249 modfiyeli bir a-129'dan başka bir şey değil. Ki a-129 başarısız bir saldırı helikopteri ciddi bir keşif helikopteridir. T-129'a bakmayın o bir mucize.

------

Birde dön bizimkine bak , ilk olarak combat proven olmuş başarılı bir t-129'un ardılı,  flir konumu gayet başarılı makineli top konumu ve kapasitesi'de başarılı, farkındalık sensörleri gayet başarılı bir kanat ucu sensör kompleksinde toplanmış ki , eşdeğeri yok gibi, öz savunma gömülü, çok başarılı bir milimetre dalga radarı ve yerleşimi var, tasarımı modifiyeli gibi değil sıfırdan bir gövde tasarımı, motoru 1600 shp güçlü bir motor. Daha ne olsun. Fiyatı da en az italyanın kinden fazla olmaz az olur.  En azından tüm sistemleri tek bir kaynaktan . Fahiş fiyattan başka yerlerden mühimmat almaya gerek yok .

Tai'de öyle dandi bir firma değil. İlk 100 içinde, f-16, uh-60 üretim ve modernize tecrübesi, anka, hürkuş, atak gibi başarılı öz projeleri ve sayısız üretimi var.

Kısaca Aw-249'un şansı felan yok. İtalyanlar akıllılarsa o kadar program maliyetini vermek yerine ortak olurlar hem ordan tasarruf eder, hemde ortak üretim ve pazarlamadan paylarını alırlar mis gibi yaşarlar. Zaten korona bellerini kırdı.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1437 : 25 Mayıs 2020, 21:59:41 »
Hocam ben zaten sizinle aynı fikirdeyim. T-629 "kağıt üzerinde" çok daha avantajlı bir helikopter. Sizin de belirttiğiniz gibi ABD ve Batı güdümünde olmayan ülkelerin ihalelerini kapacak bir helikopter.
Ben sizden farklı olarak AW249 helikopterinin üretiminden vazgeçilmeyeceğini düşünüyorum sadece.
Tek avantajı kendini kanıtlamış T-700 motoru. Ben bu motoru 1800 hp. diye biliyorum ki helikopter 8 ton da olsa hiç fena değil
Ama bizim motor hâlâ yer testlerinde 1600hp olsa bile aletin üzerindeki performansı şüpheli...Korkuyorum açıkçası motordan
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2020, 22:00:54 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1438 : 25 Mayıs 2020, 23:07:17 »
italya nın bizim projeye dahil olma olasılığı bile çok güzel ama zor gibi. prestij anlamında yapmazlar bence.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #1439 : 25 Mayıs 2020, 23:28:00 »
İtalya'nın yerine Azerbeycan, Parkistan veya diğer türki devletler bizim savunma projelerine katılıp bize maddi destek sağlaması gerekiyor yoksa bu bütçe ile bu kadar projenin altından nasıl kalkacağız merak içindeyim  ???